Snímka získala prestížne ocenenia Oscar a Zlatý glóbus za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe pre Octaviu Spencerovú.
Mississippi, 60-te roky minulého storočia. Mladá Skeeter Phelanová práve skončila školu a túži sa stať spisovateľkou. Na rozdiel od svojich rovesníčok, s ktorými vyrastala v mestečku Jackson v Mississippi, a na zdesenie svojej matky a okolia, má ambíciu venovať sa kariére a nemá chuť ihneď sa vydať a založiť rodinu. Jej snom je napísať knihu. V miestnych novinách však dostane na starosť len stĺpček o upratovaní. O pomoc a radu v tematike požiada čiernu Aibileen, slúžku svojej najlepšej priateľky. Aibileen Clarková slúžila celý život svojim zamestnávateľom, vychovala sedemnásť detí, ale jej jediný syn zahynul pri nehode. Zlomená Aibileen čerpá útechu a silu od svojej najlepšej priateľky, rovnako slúžky, energickej a prostorekej Minny Jacksonovej. Keď do jej života vstúpi Skeeter, Aibileen si drží odstup. Za dlhé roky v službách bielych zažila spolu s Minny veľa, ale nikdy sa o tom neodvážila otvorene hovoriť. Skeeter si získa jej dôveru a zistí, že Aibileen je môže poskytnúť viac než len rady o upratovaní. (TV JOJ)

Franc1s

Skeeter, Aibileen, Minny a Celie. Tahle čtyřka mi teda dávala. Perfektně vybrané postavy (pro mě je Minny favoritka), vyobrazení té doby je vynikající až hrůzné... Už po půl hodině jsem chtěl přetočit film na konec, jak to bylo o nervy :) A s dobovou hudbou v pozadí to byla jedna báseň... Doporučuji a mojich TOP10 2011. A ty dva oscary to získá určitě ()

maddictive

Telenovela? No to teda ne. Černobílý svět mi svoji atmosférou dost připomínal Pravidla moštárny nebo Forresta Gumpa. Atmosférou lidskosti a příběhem, které tu bude hodně lidí kritizovat jako líbivost, nereálnost, povrchnost, nebo právě onu černobílost. (mimochodem, jednou se distribuci povedl dobrý překlad názvu). Parádní je výprava, kostýmy, interiéry, auta - barevná 60. léta. O rasismu a celé té situaci se dá natočit buďto příjemný, nebo nepříjemný film, režisér Taylor (mimochodem úplně neznámý režisér bez nějakých významných počinů) si vybral první variantu. Ostatně si ale myslím, že hlavním tématem není rasismus obecně, ale lidská hrdost a odvaha. Sdělení, že hrdost a odvaha jsou někdy to jediné, co člověku zbude, ale zároveň jsou to také nejzásadnější životní hodnoty. (samo tohle hodnocení může někomu znít jako klišé, ale to už je tak, když se řeší zásadní životní hodnoty...hm:) Tahle pointa se potom dá úspěšně aplikovat na různé situace (hrdost, odvaha a čest vám může zůstat taky v koncentračním táboře apod.) Herečky jsou výborné (herci tu téměř nejsou, ale to nijak nevadí, nečiní to film automaticky filmem "pro ženský" ) a jestli jsou hlavní hrdinky podobné těm v Sexu ve městě - neřekla bych že některé ženské povahy se v průběhu dějin nějak rapidně mění :) A neznamená to, že když se ve filmu objeví, tak je to telenovela....to bych vážně nesrovnávala. Spousta silných momentů ("Možná si nepamatuju hodně věcí, ale dvě věci si budu pamatovat do smrti: že mě moje dcera dala do domova důchodců a že snědla hovno černošky") a sdělení, který kdyby si všichni říkali každý ráno, tak by svět byl hned šťastnější místo k životu - Jsem chytrý, jsem hodný, jsem důležitý... Pro mě rozhodně krásnej a povzbuzující film. ()

Herbenni

Chápu argumenty recenzentů, ani já nevěřím, že život v této době byl tak ''černobílý'' jak nám je předkládán. Hlavní dějová linie se jakoby ztrácí ve směsi několika epizod, které jsou ale dobře propojené a postavy výborně zahrané. To co bych vyzdvihl jako hlavní argument, proč tento film vidět, je právě scénář a herci (především černé pleti), tyto dvě věci pomáhají k tomu, aby těch 146 minut příjemně uteklo. Rekonstrukci doby 60 let v Mississippi v tomto filmu nehledejte, ale je to film, který ve vás vyvolá emoce, přesně tam, kde to scénárista zamýšlel (fandíte těm hodným a nenávidíte zlé) u mě za 90% P.S. : Nevím proč, ale v něčem mi tento film připomíná Forresta Gumpa. ()

Mira90

Oskara, všem a hned! Snad není nic, co by se dalo vytknout. Ani ten konec nebyl tak sladký, jak to dlouho vypadalo, což jde tvůrcům jen k dobru. Jistě, americký segregovaný jih té doby asi vypadal přeci jen jinak, ale proč se snažit za každou cenu hledat chybu? To přenechme slečně Hilly... Neuběhlo ani dvacet minut a příběh mě naprosto pohltil, strhnul a nadchnul. A ukázal, s odkazem na český název, že i to, co se na první pohled může skutečně zdát černo-bílé, takové není. - - - A který mamlas mohl o Emmičce Stone tvrdit, že je škaredá?! ;-) ()

deLaFere

Všichni černoši jsou miláčci a bílí dobytek. Trochu naivní snímek s perfektní gradací. Dobře se na to kouká a má to výborný scénář. Bigotní paničky mi vyloženě připoměly Jih proti Severu, vsadím se, že tvůrci z knihy brali inspiraci. Oscar za vedlejší roli určitě sedí. ()

neimed

"Stol plny jedla dal Minny silu ktoru potrebovala. Vzala deti, odisla od muza a nikdy sa nevratila..." a od tej chvile az do konca filmu som mala pocit, ze sa uz divam len na nejaku rozpravku. Mam rada, ked sa dobrym ludom deju dobre veci. Ked sa vsetko zle vrati zlemu v rovnakej miere. Inak ale pravdivy pribeh o tom ako to s odporom voci cernochom je. Problem minulosti, terajska... Sympaticke postavy cernochov, nesympaticke belochov. Aj ja by som bola taka ako Skeeter. Branila by som ludi s rovnakym pravom zit a pouzivat rovnake wc, misa nie je biela preto, ze je pre bielych. Tesila som sa, ze Hilly Holbrookova mala zahradu plnu prave tychto usmudlanych zachodikov, taka ironia. Ale nikdy som o podobnom pribehu s dobrym koncom nepocula. V realite vsak nie. Asi som dost pesimista, na to dokonale dobro proste neverim. Len mam rada, ked sa deju dobre veci. Ale vsetko s mierou. Nezijeme v rozpravke. ()

Blacki

Těžko uvěřit, že něco podobného (možná i horšího) se ve skutečnosti ještě nedávno běžně dělo a nikomu to nepřišlo divné. Tento film bych povinně promítala ve školách dětem, ať vidí, že všichni, bez ohledu na pleť jsou stále lidé. Moje srdce si téměř okamžitě získala Celia, která se chtěla "kamarádit" se svými vrstevnicemi, které za to rozhodně nestáli. Přese všechno pochopí, co dělat a stává se z ní postava, která jako další nevidí svět černobíle. Tato proměna její postavy byla osvěžující pro film a odebrala mu tak kus ze své "černobílosti". ()

Kingi

Zajímavá tématika, skvělé herecké výkony, dojímavý příběh a mnohem víc může tento snímek nabídnout. Vůbec si nedokážu úplně představit, jak těžké to pro tyto lidi muselo být a o to víc nemohu pochopit, jak takhle mohli žít. Naštěstí se už na rasismus pohlíží jako na velmi zápornou věc. Avšak někteří lidé si to stále neuvědomují. Budu jen doufat, že jim tento film dokáže otevřít oči. ()

Dan

Velmi působivé vykreslení černo-bílých vztahů šedesátých let v USA. Černo-bílé vidění těch druhých je vidět na každém kroku. Jen tu a tam se objeví jedinkyně, která je schopna sebrat odvahu nežít dle předsudků - a otevřít se tomu, kým ti druzí opravdu jsou. ()

Louie

Příliš sterilní a příliš bez nápadu na vyšší hodnocení, anebo nějaký zásadnější filmový zážitek. Bohužel tvůrci se rozhodli poslepovat několik scének, v nichž většinou hlavní hrdinky mluví o tom, jaké jsou jejich životy, místo, aby to ukázali na prostoru příběhu. Chyběla mi nějaká silnější emotivní linka, a když se začalo mluvit asi po desáté o "jistém koláči" už to působilo tak, jako by tvůrci neuměli vymyslet ještě nějaký další vtip. Vždyť hlavní hrdinka napsala celou knihu - příběhy více jak patnácti lidí! Ale filmaři jako by z ní vyextrahovali jen to nejprůměrnější... Tímhle stylem by snímek o Georgi Lucasovi byl několik záběrů na něj, jak sedí u stolu a píše Hvězdné války... Jo, oni se vlastně ještě udělují ty Oskaři... ()

Pavel82

Konečně! Konečně jsem dostal od dramatu to, co od něj očekávám...emoce. Film jsem si pouštěl kvůli Emmě Stone a myslel jsem si, že jej také pouze kvůli ní dokoukám. Nestalo se tak...Vynikající obsazení všech důležitých postav, které se bez větších obtíží a nenuceně dostávají pomaličku pod kůži...Nevídané. Nečekané. Odvážné... S čistým svědomím a uspokojením z žánru, který to má u mě velmi těžké, plný počet. ()

danny_21

Dramatická sonda do světa pokrytectví a rasismu v Mississippi mapující těžký úděl černoššských chův a hospodyň pod jařmem bílé ženy. Doba a atmosféra se podle mě povedla vystihnout na jedničku - herecky taky nemám nejměnší výtku. ( hlavně Bryce, Octavia a pro mě nově objevená tvář - Jessica Chastein ). Trochu výtek mám k té záverečné cukrované a taky k faktu, že bílým matkám nevadilo, že se černá chůva, podle jejich slov plná nemocí, stará o jejich dítě, ale záchod musela mít sólo, ale jinak příjemná podívaná - 80 % ()

Chip89

:O - tak takhle nějak vypadl můj výraz, když jsem film dokoukala. Naprosté nadšení, překvapení a jásot nad úžasným snímkem ve všech ohledech. Jsem nadšena - nemám, co dodat. ()

ChloeQueen

Musím uznat, že mě k tomuto filmu přivedlo vysoké hodnocení právě zde na ČSFD... a mohu říct, že nelituji. Černobílý svět je dílo, které vás vtáhne do děje, který je odlehčený úsměvnými scénami, které ale ve své podstatě úsměvné být nemají, protože vyjadřují utrpení černých žen, které "zaprodaly" svou duší bílým rodinám a ty se jim mnohdy výjimečně odvděčily. Možná jsem své hodnocení lehce, ale vážně jen lehce nadnesla, ale 4,5* si tento film rozhodně zaslouží. :) ()

Doski

Celý film plyne strašně příjemným tempem. Emmě Stone to opět strašně sluší a stejně tak i Jessice Chastain. A herecké výkony v podání všech hlavních dam jsou hodné poklony. Příběh je originální, z prostředí amerických černošských služek a bělošskému rasismu a o tom, jak se bílé dámy černých služek (jenž jim přitom vychovávaly děti, protože toho samy nebyly schopné) štítily. 87% ()

Nathaniel# odpad!

Vazne otresne, nazev hovori za vse. Cernobile rozdeleni papirovych charakteru a dobra a zla je zde tak nechutne, az nemuzu hodnotit jinak. 9/10 deti pozna "zlodusku (female villain)" na prvni pohled jeste pred tim, nez zacne cokoliv rikat (priznam se, poustel jsem si to (a dodival) kvuli ni :) ). Tento film je doslova nebezpecny, uz jen tim, jak pomerne komplikovanou zalezitost redukuje na glorifikaci bilych investigativnich zurnalistek, ktere navzdy udelaly Ameriku rajem pro vsechny barvy a obdivovani vsech tech milionu dobrych hodnych cernych dusicek, ktere se staly obeti lidske zvule a arogance. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů