Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Sabrewulf

Zklamání jako prase. Celou dobu před shlédnutím jsem naivně čekal, že A2 bude to samé jako dvojka Terminátora nebo Vetřelce. Rozuměj - pokračování, které namísto nastavované kaše, jak už u dvojek bývá zvykem, bude upgradem, jež jedničku nakopne ještě o level výš. Oh, jak šeredně jsem se mýlil. Ona to totiž JE nastavovaná kaše. Jediná změna přichází s mořem namísto džungle, ale veškerý zbytek se omýlá to podobné, tedy lidi ohrožující Pandoru vs modrásci bránící Pandoru, což by ještě nebylo úplně to nejhorší v případě, že by přišli s novým záporákem. Jenže znovupoužití Quaritche, což je - na Camerona obzvlášť - laciná šestáková berlička a dělá z toho Transformery s věčně vracejícím se Megatronem, je zoufalost, jež vám pak ubere na jakémkoliv napětí, protože už víte, že když se tvůrci vytasí s tímhle "podvodem", tak je potom úplně jedno, jestli v tomhle či jiném díle umře, jelikož ho přece v dalších 10ti dílech můžou podobnými lacinými oklikami znovu oživit. Do toho se nám tam plete Z PRSTU VYCUCANÝ Quaritchův syn, za což mi bylo docela trapně. Ono vůbec celý film je krom Cameronovských chytrých fajnšmekrovin (způsob lovení těch "velryb") prošpikovaný i scénami/postupy, které jakoby vypadly ze studia Asylum. Klišé je tam taky překvapivě dost. Film chtěl nejspíš předběhnout Vin Dieselovo F&F a tak mě neustále OTRAVOVAL rodinnými hodnotami. Situací, kdy byla děcka zajmutá/v nesnázích a zachraňována, bylo taktéž nezdravě moc. Jistě, vizuál -zejména 3D - je opět nadupaný, akce parádně přehledná, jak už to dneska málokdo umí, ale to jsou v podstatě jediné klady. Hudba krom hlavního motivu nemá moc co nabídnout (když si vzpomenu na totálně kulervoucí skladbu z A1 "War", je mi docela smutno). Co trochu nechápu je to, že se ve filmu objevilo několik záběrů, které jakoby tvůrci zapoměli převést do 3D (nebo to hodně odflákli) a tak se tam někdy hádá prostor s plackou (hodně to jde vidět u příletu raket do džungle), tak nevím, jestli to bylo kinem, nebo filmem. Co se týče pocitů celým průřezem filmu, první část mě moc nebavila, od chvíle, kdy nastoupilo moře, to film brutálně nakoplo nahoru (to byla chvíle, kdy jsem si ještě myslel, že to jedničku překoná), u nádherných podmořských scén jsem měl hubu od ucha k uchu, aby to pak celé přešlo do divně (čti bez gradování) nastoupivšího finále, které se dá rozdělit na dvě poloviny. Ta první, ve stylu jedničky, byla moc fajn (i když neměla takové koule jako v A1), no a ta druhá dokonala "dílo zkázy". Tam mi začaly úplně utíkat myšlenky mimo dění a začal jsem myslet na jiné věci, protože ta poslední cca půlhodina filmu byla NESKUTEČNĚ ÚMORNÁ A UBÍJEJÍCÍ. Už jsem se na sedačce vrtěl a nevěděl, jak se mám posadit a v tu chvíli přišel pocit, který vystrašil mě samotného: Já jsem si přál, aby film už konečně skončil a já budu moct domů!!! Všechno to to pak korunoval malý zvrat na konci, kterým nejenže u mě scénáristicky Cameron dost klesnul (zvrat totiž nemá absolutně nejmenší logiku), ale v podstatě mi i zkazil další pokračování. Nebudu ho pitvat, můj žal je příliš čerstvý, nemám to srdce překládat. Shrnuto - vizuální bomba, obsahová zoufalost. P.S: Při odchodu domů se mi hlavou honila pořád dokola jedna jediná věc: Co chce, proboha, Cameron nacpat do těch dalších 20ti dílů?!!!!! () (menej) (viac)

alisa.upir

Vizuálně je to nádherný. Na druhou stranu, pro někoho, kdo má z hluboké vody a vizualizace topení se úzkosti, to úplně vhodný nebylo, značnou část filmu jsem neviděla přes prsty na očích. A teda story telling velký špatný - od absolutně plochého záporáka, přes nevysvětlený části příběhu, trapný tlačení na city, atd. ()

NiWi

Na Avatara sem dlouhou dobu nahlížel spíše negativně. Možná to bylo nedocenění, možná to bylo tou obří popularitou a obecným vyzdvihováním filmu do nebes, s čímž nesouhlasím i když se mu musí uznat spousta kvalit. Po rewatchi prvního dílu musím uznat, že jsem přeci jen byl k němu negativnější než by se slušelo, a zážitek to je velmi skvělý. Druhý díl je v blízkém porovnání víceméně úplně to samé, jen o x let později. Opět tu máme úžasnou výpravu, velké emoce, skvělé vizuální zpracování, živoucí svět dovedený k dokonalosti o krapítek lépe než v prvním díle. Stejně tak je ale generický příběh, předvídatelný děj celého filmu a postavy, které sice jsou příjemné, ale jen povrchně. Lépe tu u některých funguje zasazení do děje, ale nic moc navíc. Nový kmen Metkayina je zajímavý jen prostředím ve kterém žije, ale žádná z jejich nových postav nic filmu nepřidává. Druhému Avatarovi se nedá upřít, že je to obří spektákl plný emocí, krásného vizuálu a originálního světa, který opět dokázal Cameron vytvořit. Finále je zasloužené, intenzivní, skvěle vybudované a promyšlené, a takový druhý Black Panther mu nešlape ani na paty. První seznámení s Pandorou však ve mě vyvolalo více emocí, více nadšení, také díky skvělé hudbě která zde dle mého nedostala tolik prostoru, nebo není tak výrazná. 3D tomu v mých očích taky téměř nic nepřidává, a i když je Avatar jeden z mála filmů, který se v tomto formátu vyplatí vidět, tak ho ale nijak zásadně nevylepšuje. Ve výsledku dávám The Way of Water stejnou známku jako jedničce, pokud se ale budu chtít v budoucnu znova na nějaký díl podívat, bude to spíše ten první. ()

Nivenx

Dlouhých třináct let nás nechal Cameron čekat na druhý díl Avatarů. Co se týká scénáře, ten je jednoduchý a s klidným tempem nás žene kupředu a neustále nám dovoluje, aby jsme se mohli pokochat krásnou přírodou s bezchybnými lokacemi a akcí. Zmizel takový wau efekt jako byl u prvního dílu, ale to už je osud druhých dílů kde jsme všichni věděli co nás čeká a svým způsobem i jak to dopadne. Rozhodně není zklamáním a dostal jsem v kině plnohodnotný zážitek, ze kterých by si studia i další režiséři měli brát příklad, jelikož takhle se dělají filmy! 90% ()

Deusmachin

Keď sa do kín blížilo pokračovanie najúspešnejšieho bijáku z hlavý inovatívneho tvorcu Jamesa Camerona, mal som vysoké očakávania. Nie v tom zmysle že by posunul na novú úroveň rozprávanie príbehov a oblúkov postáv, ale v inovatívnom vizuálnom podmanení, ktoré vo svojom čase dokázal jeho predchodca. Tak som zo svojím tatom, ktorý mi v detstve ukázal na obrazovke krásy Pandori, zašiel do kina a plný očakávania sme sa na to pozreli. A svet sa divsa. Fungovalo to na mňa. Znova predstavenie po toľkých sveta Pandori, nových okolností a strasti ktoré čakali staré aj nové postavy ma v prvých minútach hneď uhranul aby som sledoval ďalej. Od prvej tretiny filmu sa to ako okamihom presunulo do druhej tretiny vodnej ríše Pandori ktorá ako by svojim predstaveným a spracovaným vypadla z dokumentov Davida Attenborougha. Úplne som sa do toho ponoril a z radosťou som sledoval podmorské krásy Pandori a bol som až zhrození keď na scenú nastúpili ľudia z cieľom to všetko zahodiť do koša. A ta posledná tretina... to bolo niečo! Veľkolepé finále kde sa zúročila väčšina veci ktoré boli počas filmu načaté (okrem tých ktoré sa chystajú do pokračovaný) dlhou bitkou kde sa každú minútu deje niečo zasadne a ja čakám čo sa stane tu ďalšiu. Proste super. Samozrejme tento film není dokonalý. Stále bola u niektorých postáv cítiť ta plochosť a nezainvestovanie. Niektorým postavám mohli dať viacej priestoru pre lepší efekt emocionálneho zúročenia. Celkovo musím ale povedať že Cameron zase nezaostal a nadelil nám ultimátni filmový zážitok a ukázal čo do pekla znamená BLOCKBASTER! 8,5/10 ()

nineweh

To muselo dát takový práce... přitom taková blbost, co? Cameron zkrátka rád potápí věci. Bohužel k té potápějící se lodi i zrecykloval hudbu z Titanicu. A jestli se na to budu dívat ještě někdy (unlikely, ale kdo ví), zahraju si drinking game na slovo FAMILY. ()

sir-dave

Reálně to budou ty čtyři hvězdičky. Každopádně čekání bylo dlouhé a očekávání velké. Je zpátky úplně stejný Avatar jako tehdy před lety, odpadává bohužel to prvotní překvapení z provedení Pandory. Ta je opět na bezva úrovní. Přibyl podmořský svět, zde spíše první slabina, naštěstí to je vyvážené půl na půl. Za druhou slabinu beru směr ubírání hlavních postav. Malých dětských Avatarků je tam až až a jsou vesměs otravní. Dalo by se to shrnou pořekadlem: "Mladí občas nedělají to, co se jim říká." Od nich se odvinou veškeré průsery, které se budou řešit. Jack Sully jakoby na vedlejší koleji. Celkově vzato, za co jiného utratit, než za lístek do kina. I navzdory tomu všemu stále zážitek. ()

Reverse01

Avatar: Cesta vody je vizuálne očarujúcim filmom, ktorý vám však po príbehovej stránke nemá čo ponúknuť. Ako tu už bolo spomenuté je to recyklácia starého príbehu so silnejším dôrazom na rodinné vzťahy. Pozornejší divák si môže všimnúť nelogické správanie postáv, rovnako dialógy, ktoré boli vo veľa prípadoch klišé. Cez to všetko dokážem pochopiť skalných fanúšikov sveta Pandory, ale od filmu vyžadujem viac ako krásny obraz a nedokážem si pred pravdou zakrývať oči. Samotné vyvrcholenie nabralo do seba ešte viac nelogických udalostí a tento jemne otvorený koniec filmu, je pre mňa osobne predzvesť niečoho ešte horšieho ako druhé pokračovanie. Do sveta Pandory sa vrátim iba pod podmienkou ak nám Cameron neponúkne starý (iba oprášený) kábat, ale niečo, čo zmení tento príbeh NIE LEN po vizuálnej stránke 60% ()

sator

Avatar je pojem v hinduismu a doslova znamená „sestup“. Znamená hmotný vzhled nebo inkarnaci mocného božstva, bohyně nebo ducha na Zemi. Jiný výklad hovoří o tom že se jedná o bytost která sestoupila na zem z lásky k lidem, aby jim byla pomocná ukončit inkarnační řetězec. ()

Triple H

Až prekvapivo plynulé nadviazanie na jednotku - ako keby neubehlo 13 rokov, po pár minútach sme naspäť "doma" na Pandore, všetko je staré známe a to ako sme prijali jednotku je zhruba asi ako sa nám bude páčiť aj dvojka. Či to je veľa, alebo málo...Cameron si určite nevysekol žiadnu hanbu a tentokrát síce asi pre runtime (kde sa naozaj mohlo ubrať kľudne 30 minút - z môjho predstavenia dvaja ľudia odišli a cca 8 išlo na WC, čo je rekord čo som zažil osobne) a pre predsa len menej priamočiary a trochu drsnejší dej rekordy asi nezborí. Vizuálne ale servíruje zase niečo čo je pred konkurenciou a v čom si človek nájde možno na opakované pozretia množstvo detailov, ktoré mu na prvý krát unikli. Je to jeden eye candy moment za druhým, ale tlačí sa v nich trochu na pílu - každá druhá scéna v prvej polovici sa snaží evokovať taký ten "magický úžas" feeling ako keď Sullyho obsadli v jednotke biele medúzky, ale na mňa pokus o niečo podobné zafungoval až v úplnom závere. Nechcem ale priveľmi kritizovať, lebo Cameron po technickej stránke naozaj dodal čo sľuboval (čo je aj s jeho resumé stále pomerne neuveriteľné) a čo vie asi len on - čiže tí čo chcú nálož top of the line efektov a až megalomansky vypiplanej technickej stránky ju dostanú. Mne chýbali silnejšie ľudské postavy, Spider mi nesadol a ku klanu Jakea Sullyho a Neytiri také vrelé srdiečko nemám, proste tie jednotky a nuly sú krásne spravené, ale viac ľudského by neuškodilo. Trošku sklamala aj hudba - chápem prečo zvolil Cameron Franglena, ale na Hornera úplne nemá a síce ho úctivo kopíruje a nič nekazí, ale byť tam niekto ako napr. Giacchino...chýbali mi nejaké nové motívy, ktoré by len nevariovali to čo spravil Horner. No a poslednú hodinu okrem úplného záveru už som sa trochu aj nudil, lebo tá paľba na prvú signálnu sa podobne ako pri jednotke už ani nie zunovala, ale už moje zmysly trochu otupila a podobne ako pri jednotke očakávam, že keď si film pozriem neskôr aj doma, tak mi to podľa nálady sadne aj viac a budem sa viac baviť. Som zvedavý na tržby, IMO tie 3 mld. nepadnú, nie je to až také univerzálne user friendly ako jednotka a či to bude veľká sviatočná trvalka ako pred rokmi...ako píšem nemuselo to mať až 190 min. a vlastne budem aj prekvapený ak sa kino púť Avatara neskončí trojkou, aby to Cameron priveľmi nesilil. Čiže tak - adekvátne pokračovanie, čo už samo o sebe je obrovský úspech, všetkého je viac (v tomto sa drží bežná norma pokračovaní megahitov) - platí že to ako sa komu páčila jednotka asi bude zodpovedať tomu ako sa mu viac či menej bude páčiť aj pokračovanie. Dalo by sa povedať, že Cameron sa zasekol vo svojom vlastnom blockbusterovom móde z roku 2009 a je mu jedno, že medzi jednotkou a dvojkou uplynulo 13 rokov, proste Avatar má svoj vibe a po rokoch sme presne v týchto mantineloch. Nie sú to Star Wars, ani LOTR, ale vlastne neprekvapivo je to frančíza, ktorá sa nesnaží všetkých šokovať či prekvapiť nejakým novým uchopením, keďže si už pred rokmi zvolila svoj rytmus a štýl, v ktorom sa pokračuje a v ktorom Cameron maximálne tak pritvrdil - ber alebo nechaj tak. () (menej) (viac)

Lachtaan

Nejočekávanější filmový zářez letošního roku v očích mas, nikoli u mě samotného, konečně doplul na plátna našich kin a z vizuálního hlediska Cameron doručil slibovanou pastvu, snoubenou jedním z nejpodmanivějších soundtracků novodobého filmu. Ostatně hudba a vzhled jsou aspekty, jež mě na návrat na Pandoru lákaly především, u samotné synopse jsem už dopředu tušil, že se nebudeme moct posunout příliš jinam a v tom tkví ten největší problém. Zapřísáhlé příznivce Avatara pokračování ohromí, stejně tak jako spousty mladých fanoušků velkolepých sci-fi filmů, co sem nepřišli hledat nic jiného. Moje preference se už za ta léta pohybují někde jinde, ale ten soundtrack si jdu pustit ještě alespoň 167x. [viděno v Cinestar Plzeň 15.12.2022] ()

Gonzi

Určitě bych našel něco ke kritice (a hudba se vyloženě nabízí), ale takhle nadšený z kina jsem šel naposled když... jo, když opakovali Avatara 1. Já nedokážu pochopit, že vůbec může existovat tak obrovský rozdíl mezi Cameronovou tvorbou a zbytkem světa. Neuvěřitelné. PS: HFR je boží a vadilo mi pouze to, že tam nebylo 100% stopáže, protože vždy když se "vyplo" tak se obraz normálně sekal. Asi nepochopím někoho, kdo po shlédnutí 3D HFR verze vyjde ven a řekne, že se mu ty sekané záběry líbily víc. *flame shield up* ()

LUKICKK

Vizuální euforie. Absolutně nechápu, jak to může vypadat tak dobře. Perfektní do každičkého detailu. Příběh je jednodušší, ale vzhledem k tomu o jak emotivní a vizuálně nádherný počin jde, jim to žeru a odpouštím. Film se hodně zamýšlí nad krásou přírody a o tom, jak ji lidé ničí, což se dá pěkně procítit, s tím, co se děje u nás na Zemi. 10/10 snímek. ()

Motinski

Avatar 2 určite nie je film roka. Udalosťou roka ale je, už len kvôli nádhernému audiovizuálu a dlhému čakaniu. Cameron opäť doručil megalomanský projekt, no so scenárom dieru do sveta nespravil. Príbehovo tu nebolo nič čo by výrazne prekvapilo a oproti prvému dielu kde mi to vôbec nevadilo, sa už teraz podla mňa patrilo vsadiť na niečo iné. Nové postavy som si ale obľúbil a všetky scény pod vodou (a tých je fakt že veľa) boli úžasné. Niesom fanúšik 3D no teraz som za neho ďakoval. Nosnou témou sa stala rodina a je to cítiť od prvých minút. Vidíme vďaka tomu viac emočných scén ako minule a akčná stránka nezaostáva. Hlavne v záverečnej tretine kde mi Cameron pripomenul jeho staršie kúsky ako Aliens alebo Titanic. Pár logických dier už ale bilo moc do očí. Nový Avatar je viac ako trojhodinový epos čo dokázal naplniť očakávania, no nedokázal ich prekonať. Užil som si ho ale veľmi. ()

Doudis19

Snad se budou tvůrci ochotní podělit o postupy a technologie, které z Avatařího pokračování dělají zdaleka nejúchvatnější PODÍVANOU za... ano, za zhruba 13 let. Protože pokud ne, je celej tenhle modrej cirkus jen zabití poloviny produktivního života mistra Camerona. Nemůžu si pomoct, s klidem bych vyměnil tuhle i další návštěvu Pandory za 4 až 5 menších  projektů, které místo toho mohl takovej borec natočit 😏. ()

Mr.Ripley

Jak bych mohl nemilovat Cameronův film, kde s láskou cituje vlastní Aliens a některé původní motivy rozvádí do fascinujících rovin. Imax je must. Druhá, třetí kinoprojekce je MUST as well. ()

UhLee

(8,5/10). Už dlouho jsem nebyl tak nervózní a plný očekávání jako při usazování se v kině. Nekonečné čekání bylo konečně u konce. Vždycky si člověk u různých pokračování říká, že to vlastně hrozně rychle uteklo. Avatar rozhodně nebyl ten případ a těch 13 let bylo opravdu cítit. Film bych rozdělil na tři části. První část nás hází do pekelného kolotoče, který má zběsilé tempo. Navnazuje tu správnou atmosféru a dává divákovi nasát tu pravou atmosféru z Pandory. Druhá část zvolní a nastává explorativní podívaná. Poslední třetí část je vyvrcholení celého filmu v epické bitvě. Pokud se bavíme o té první části, tak ta mi přišla asi nejslabší. Nedokázal jsem se díky brutálnímu tempu dostatečně napojit na celkovou atmosféru filmu a navíc jsem si ještě zvykal na prapodivný font titulků. Vidím však nesmírnou důležitost v představení nových postav a vysvětlení návratu těch starých. Druhá část byl už ten pravý Cameron, po kterém jsem toužil. Poznávání vodního světa bralo dech a to, že se musela celá Sullyho rodina učit dovednosti vlastně od píky s sebou přinášelo úžasné inovativní nápady. Tuhle část jsem si užil nejvíce ze všech a zůstával jsem v němém úžasu. Poslední část byla velkým zúčtováním, kdy hrají roli zejména emoce, které byly opravdu intenzivní. Dostal jsem lahůdkové zpomalovačky jako u prvního dílu a taky nečekané zvraty. Trochu jsem se bál toho, jak dopadne hudba, protože skladatel první dílu - James Horner už bohužel není mezi námi. Naštěstí jsem tam slyšel mnoho povědomých tónů, které ve mně probouzely staré vzpomínky. Po technické stránce je Avatar 2 dokonalou záležitostí a nejde mu vůbec nic vytknout. Herci hrají jako o život a když člověk ví, kolik námahy a dřiny je za celým tímhle kolosem, tak zbývá jenom smeknout pomyslný klobouk. Moc se mi líbí, jak Cameron dokáže napasovat do tak spektakulárního filmu environmentální tématiku. Scény s kácením pralesů a lovením nebohých "velryb" jsou jasnými náznaky, že je s lidstvem něco v nepořádku. Avatar 2 je tedy výborným pokračováním, které je opět revoluční a všichni by se od něj mohli učit. Mám za režiséra i všechny lidi okolo velikánskou radost, protože druhý díl si určitě vysloužil pokračování. Snad nebude tak dlouhé. PS: První díl by v mých očích pomyslný duel vyhrál. ()

BROKEN_

Jakmile film začal v duchu jsem si řekl ‘‘ Tak pojď Jamesi. Ukaž všem, jak se to má dělat‘‘. Trvalo to sice dlouho, ale dočkali jsme se. The Way of Water je sice pořád stejně jednoduchý film, jako jednička. Má ale zajímavější postavy, děj dokáže párkrát překvapit (pozitivně) a celé to je v jádru opět nádherný film. Nebudu lhát, ten film mi udělal úsměv na tváři. Dostal jsme totiž to, co filmový nadšenec musí ocenit. Úžasně natočené dílo, kde Cameron potvrdil, že je to PAN režisér a ví co dělá. Kinematografie je naprosto bezchybná a řekl bych, že vedle Batmana, Nene a Elvise je to pro mě nejšpičkovější film roku – co se týká kamery, zvuku, střihu a celkové technické stránky. O efektech se mi nechce mluvit, to je prostě nerozeznatelný od reality a tečka. Pokud bych ale měl zmínit negativa, tak by to nebyla délka. Překvapivě to uteklo strašně rychle a to jenom dokazuje, že film je dobře zpracovaný. Ale to, že je tady hodně postav. Nejvíce to smrdí ve druhém aktu, kde poznáváme moře a nový klan. Tady dostávají přednost děti a taková Neytiri je úplně odsunuta na druhou kolej a já si říkal ‘‘ Kde je Neytiri? Učí se… nebo jenom čumí a je nasraná?‘‘. A co potom mají říkat postavy z prvního dílu? Jasně já vím, dvojka je o tom, aby nám Cameron představil nový klan, nové prostředí, nové postavy a připravil si půdu pro sequely. Jenže kvůli tomuto mám dojem se nemůže jednat o dokonalý film. Ok…. Jednička není dokonalá, ale určitě chápete, co tímto chci říct. Je tady toho zkrátka hodně a já jsem strašně zvědaví na třetí díl a celkově, kam to chce Cameron posunout. Zatím mu to žeru, to je pravda, ale na potřetí to nemusí stačit, protože dvakrát do stejné řeky vstoupit po 13 letech od prvního filmu je ještě v pohodě, ale když mezi dvojkou a trojkou bude rozdíl dva roky spoustu diváků, už nebude tolik spokojená. Chce to lepší scénář a ještě zajímavější příběh. Cameron je ale Král Světa, takže mu věřím…. zatím. Kdo film ještě neviděl běžte na to do kina. Stojí to za to. P.S. Ano brečel jsem. A za to velký palec nahoru, protože jsem nečekal, že mě Avatar dokáže emocionálně dostat. Povedlo se. Nejspíš se to, ale povedlo proto, že dvojka je osobnější než jednička. A funguje to! 9/10 ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara