Robert James Fischer, světu známý jako Bobby Fischer byl zázračným dítětem, které vyrostlo v šachového velmistra, jímž se stal už ve svých patnácti letech. Drama Tah pěšcem představuje Bobbyho od dětství až po šachové mistrovství světa v roce 1972 v Reykjaviku, kde byl jeho soupeŕem špičkový ruský šachista a mistr světa Boris Spasskij.. Tento zápas století doprovázel mediální humbuk, který duelu připisoval význam ve studené válce a byl interpretován jako vítězství USA nad Sovětským svazem. Byl Bobby Fischer , jeden z nejlepších šachistů všech dob jenom pěšákem v jiné velké hře?  Po skončení šampionátu se stal celebritou, zároveň ovšem překvapivě odešel do předčasného důchodu. (TV JOJ)

nascendi

Mám z tohto filmu taký nejaký vágny dojem. Viem s určitosťou, že sa dal nakrútiť lepšie, výraznejšie, ale súčasne neviem, čo konkrétne bolo treba na ňom zlepšiť. Pozrel som si ho so záujmom, pretože šach som hrával a Bobby Fischer fungoval najmä v šesťdesiatych rokoch, keď sa toho toľko v najrôznejších oblastiach odohralo. Film je o šachoch, ktoré sa hrali na pozadí inej, veľkej šachovej partie - súboja veľmocí v studenej vojne. V nej sa pravidlá menili za pochodu a podmienky hry boli náročnejšie, ako len dostať divákov ďalej od šachovnice alebo odstrániť vibrácie kresla. Stojí za zváženie, či si režisér vybral najcharakteristickejší úsek života Bobbyho, venoval mu takmer dve hodiny a potom celý zvyšok jeho života vybavil niekoľkými textovými správami pred titulkami. Ale na to má licenciu a ja nemám do toho čo kecať. Nakoniec film ma celkom zaujal, tak som spokojný. ()

silentname

"Pawn Sacrifice" je podľa mňa skutočne dobrým šachovým filmom, ktorý rozpráva o veľmi zaujímavej osobe. Konkrétne o Bobbym Fischerovi. Film mal zaujímavé obsadenie a do režisérskej stoličky sa posadil Edward Zwick, ktorý je podľa mňa veľmi dobrým producentom. A mohol sa tu preukázať ako dobrý režisér. A myslím si, že svoju rolu tu zvládol veľmi dobre. Režijne je "Pawn Sacrifice" vynikajúco vyzerajúcim filmom, ktorý má atmoséfru, má hercov, ktorí ho správne ťahajú, veľmi dobre spracované prostredie 50-tych a 60-tych rokov a pôsobí veľmi uveriteľne. Rovnako ale vie viesť aj hercov správnym smerom. Tobey Maguire je v tomto filme vyniakajúci a absolútne mu všetky tie jeho paranoidné momentky verím. Je to správne zahrané a veľmi dobre vie, ako to má podať aj svojim divákom. Keď je naštvaný, pôsobí to úprimne, keď niečo chce, tak to vidno a keď má strach, tak je to rovnako správne zahrané. Na neho sa sťažovať nemôžem. Ale aj ostatní herci boli zvolení správne a je super vidieť opäť Lily Rabe. Hoci sa asi nikdy nedostane k väčšej role, než jej ponúkol seriál Medium, tak dostal som od nej presne tú správnu charizmu, ktorú som dúfal a funguje to. Peter Sarsgaard bol vynikajúci taktiež. Film má však trošku problémy udržať si správne tempo a miestami sa stáva trošku nezrozumiteľným. Scénky sú trošku komplikované a niekedy človek musí premýšľať, čo sa asi deje. A nie je moc dobré, keď budete mať v polovici filmu pocit, že by ste sa už mali blížiť k finišu. Takže to sú trošku aj problémy z mojej strany. Najmä, keď si vezmete podobne spracovaný film s názvom A Beautiful Mind. Tam to bolo oveľa silnejšie a lepšie spravené. Ale ako film natočený podľa skutočnej udalosti o šachoch to podľa mňa funguje dobre. Čeknite si ho a zvážte si sami. Hodnotenie: B+ ()

classic

Bobby Fischer - šachový veľmajster i so svojimi čudáctvami, či duševnými poruchami, nemá spracovaný film, podľa svojho GUSTA, tak akoby si zaslúžil, čo je veľká škoda, lebo film ma tak štval, že som mal chute poslať Edovi Zwickovi - E - Mail, že je BLB ! Bohužiaľ, film nefunguje, spočiatku má svieže TEMPO, akonáhle sa objaví - filmový Fischer, alias - Tobey Maguire, film ide totálne z kopca, bez väčšieho záujmu zo strany diváka. Otravný, divno - režírovaný, zahraný i napísaný film, ktorý mal mať vyššie ambície, ako v podaní týchto tvorcov, kedy sa to takmer nedá stráviť. Hra - šachy, je náročná po psychicky - logickej stránke, vtedy treba myslieť o krok pred súperom, Bobby bol veľký čudák s talentom, TALENT - chýba filmárom, ktorí to zbúchali narýchlo. Edo ma sklamal na plnej čiare, k nemu sa už len tak nevrátim... Zbytočnosť ! ()

Chrustyn

Největší bitva mezi USA a Ruskem, tentokrát v šachové partii. Bohužel zde o šachy zas tolik nejde a film je tak zajímavým doplněním americko-ruských dějin, ale docela nudným a zdlouhavým filmem o šachovém géniovi, který má velmi rozpolcenou osobnost. ()

Arsenal83

Aj šach môže byť niekedy napínavý, hoci som pôvodne myslel, že ma bude len napínať z hereckého výkonu Maguirea, čo sa mi aj potvrdilo, ale to on za to tentoraz asi nemohol, tá postava bola tak napísaná. Takže sympatie k Bobbymu minimálne, avšak záverečné snímky z reality boli pre mňa asi najzaujímavejšie a chuť mi trochu z danej osobnosti napravili, pričom je smutné, že inteligentným tento svet nepraje a môžeš byť múdry ako len chceš, kľudne skončíš ako tulák, bezdomovec, vlastnou krajinou, ktorú si reprezentoval opľutý. Zároveň platí to večné: génius je vždy tak trocha aj blázon. A nielen trocha. ()

FTP

O šachách vím jen, že kůň běhá do eLka a šachistama coby atletama pohrdám, ale Tah pěšcem je skvělý drama. Tobey jako arogantní psychouš zahrál úžasně, a přestože jde o americkej film z období studený války, příčetnej člověk si najde cestu spíš ke sportovnímu a sympatickýmu rusákovi Schreiberovi, kterej byl v roli Spasskyho prostě neodolatelnej. ()

BMW12

Celkem povedený film o šachovém velmistrovi Bobbym J. Fischerovi a o jeho souboji s Borisem Spasskym, ale také o jeho špatném duševním zdraví. Já si šachy rád zahraji, ale hrát to profesionálně, to musí být hrozná nuda. Film je místy také, ale asi to lépe natočit nešlo, film o šachu nemůže být nějak extra zábavný. Přesto jsem se rád dozvěděl o dvou šachových velmistrech a je smutné, že Fischer trpěl nějakou duševní poruchou a to mu dost tížilo život a hlavně kvůli tomu přestal hrát šachy, ty jeho požadavky při zápasech byly opravdu bláznivé. Tobey Maguire zahrál Bobbyho opravdu výborně. Jinak musím dodat, že jsem spíše fandil Spasskymu. ()

rikitiki

O třetí hvězdu zvedám kvůli urputné snaze udělat z šachové partie strhující záležitost. Snaha je vidět za kamerou i nořením se do hlubin vyšinuté duše hlavního protagonisty. Ale i přes tu námahu z toho vyšel snímek o šachovém klání, kterému svět přisuzoval zbytečně velkou důležitost a nedotáhnutý portrét psychicky narušeného muže, kterému jeho psýcha dovolila famózně hrát šachy, ale už mu nedovolila normálně žít. KOUSEK DĚJE: Myslíte, že by snímek natočili, kdyby vyhrál Spasskij? SHRNUTÍ: Pro šachisty. ()

Othello

Šikovnej kluk, ten Maguire. Člověk díky němu i uvěří, že starat se o něj v průběhu turnajů musela bejt větší řehole než dělat tour managera GG Allina. Taky, společně s tím, že Zwickovi se podařilo díky střihu a mnoha rozličným kamerovým úhlům, vytvořit z šachových zápasů skutečně napínavé sekvence, je to ten hlavní důvod proč chválit. Potěší i rezignace na určitou idealizaci protagonisty a nebudeme ochuzeni ani o jeho názory na Židy, ze kterých by takovému Adamu Bartošovi uletěl punt z kalhot. Věřte mi, že prosadit takovou postavu v zámoří musela být dost fuška. Co mě mrzí je ale hlavně nedostatek odvahy skutečně zaplnit tento životopisný film čtyřmi esenciálními postavami, takže musíme s Fischerem projít skrze několik zbytečných epizodních scének, které slouží jenom k tomu, aby se mezi jednotlivými vedlejšáky přepínalo při napínavém finále, na které se všichni dívají v televizi. Jako by se film bál, že není schopný onu důležitost a vypětí šachové partie století předvést sám o sobě. ()

Morholt

Sice nedokážu ocenit promyšlenost šachových postupů a mistrovské partie mě rozhodně ze sedačky nezvedají, ale tohle mě bavilo. Bylo to především proto, že film se nevěnuje ani tolik šachu, jako spíš Bobby Fischerovi a pozadí šachové obdoby Série století, ve které se Fischer utkal se Spasským. Tobey Maguire nikdy nepatřil k mým oblíbeným hercům, ale to, co předvedl tady, si zaslouží tu nejhlubší poklonu. Fischerovy nejvýraznější rysy, tedy genialitu, paranoiu a aroganci, dokázal podat dechberoucím způsobem a postavit film na něm bylo jednoznačnou trefou do černého. Samotná utkání měla také něco do sebe, byť se ani tolik nejednalo o to, co se dělo na šachovnici, ale spíš o chování obou soupeřů během partií. K dokonalosti sice něco chybí, ale i tak se jedná o výbornou záležitost. 85% ()

Lacike

Zmäteny film o jednom velkom talente. Vzrusenie a napätie z rozhodujucej sachovej partii sa bohuzial nepodarilo tvorcom previest na divaka. Pôsobilo to dost povrchne. Proste len tak zrazu hlavny hrdina rozdrtil svojho protivnika. Skoda, ze tuto zaujimavu latku nespracoval nejaky talentovany puntickar typu David Fincher. Mohol to byt rovnako genialny film ako jeho hlavny hrdina. Lenze v Zwickovom podani to pôsobi tuctovo a zmätene. Pochvalu si zasluzia hlavne Tobey Maguire a Liev Schreiber. Hlavne vdaka ich vykonom to za jedno pozretie stoji. 5/10. ()

PROROK14

Hneď na úvod chcem napísať, že sú to slabšie 4 hviezdy. Presnejšie by to bolo 7/10. Šachy hrať viem, ale všetkým tým sicílskym obranám som vôbec nerozumel. Najviac som si zapamätal tú scénu, v ktorej ten štvrtý, alebo piaty najlepší ruský hráč sveta opísal svoje pocity po prehre s Bobbym slovami: "mal som pocit, akoby na mňa padal dom". ()

malylada

A prý, že jsou šachy nuda. Takto si představuji životopisný film o šachové legendě a jeho nejslavnějším období. Herci jsou skvěli ve všech rolích a dobová kamera, výprava tomu dává punc uvěřitelnosti. Výborně se zde pracuje s narušenou psychikou Fishera, jeho lability a pohled do zákulisí. Skvěle se pracuje se scénářem a nezaznamenal jsem jediné místo, kdybych se nudil. Souboj šachových velmistrů na závěr se podařil vygradovat jako v akčním filmu.......8/10 ()

berny2468

Bobby Fischer byl jeden z největších šachistů, co kdy chodil po tomhle světě. A když jsem četl o tom, že bude film o něm už jsem se těšil. Jako životopisny film je to skoro bez výhrad. Ale hodně mi zde absentuji, hlavně ke konci, když hraje Fischer s Spasským, ukázky tahů které hráči provádějí. To by pak zlepšilo orientaci pro nezasvěcené, což jsem i já. Jinak hudba je skvělá. Tobey Maguire a seriózní muž jsou též skvělý. 80%. ()

NinonL

Nejsem žádný šachový fanoušek, ale příběh nejslavnějšího amerického šachisty všech dob se mi líbil. Hlavně jeho démoni, kteří ho provázeli celý život a s přibývajícím věkem a slávou čím dál tím víc. Tobey Maguier hraje svou roli dobře, stejně jako jeho hlavní sovětský soupeř Boris Spasskij v podání Liev Schrebera. ()

agentmiky

Edward Zwick se tentokrát přesměroval do sportu a vybral si pro něj nezvyklé téma na film, a to šachy. Leckomu film může připadat nudný, ale mně se to líbilo. Zwick ukázal, že z na prvního pohledu nezajímavého filmu se dá vymačkat maximum. Prostředí 70. let zafungovalo na výbornou a přineslo nostalgickou atmosféru. Tobey Maguire měl hodně těžký úkol, ale roli Bobby Fischera trochu překvapivě zvládl s bravurou. Ve vedlejší roli taktéž zazářil Liev Schreiber. Hudba byla dokonalá, ale to už tak od Howarda očekávám. Trochu mě mrzelo, že samotné šachové zápasy se zde objevovaly sporadicky. Jinak skvělý film. Za mě dávám 80 % ()

SaNcHeZ_cz

Na tři je to málo, na čtyři zase moc. Tah pěšcem je v detailech poměrně zajímavým počinem, který těží ze skvělého zpracování, velice příjemné kamery a výtečné hudební složky, scenáristicky ale trochu pokulhává a tak během těch necelých dvou hodin se najde dostatek hluchých míst, kdy tahle historická studie Edwarda Zwicka tak trochu přešlapuje na místě. Navíc jsem si úplně nebyl jistý tím, jak Tobey Maguire psychicky labilního hráče ztvárnil. Pořád je to slušná podívaná, přesto jsem se až do konce nemohl zbavit pocitu, že z téhle látky šlo vyždímat daleko více. ()

kaylin

Šachisté jsou určitě zajímaví lidé a v určitém smyslu geniální. Skoro si člověk říká, proč úsilí věnují jen do hry. Tvůrci filmu "Pawn Sacrifice" udělali to, co bylo potřeba. Natočili historickou událost zajímavě, a to jak z pohled postav, tak i z pohledu jejich šachového souboje, kdy ten je v závěru skutečně strhující. ()

Rakosnicek77

Šachy jsou králičí nora, do které Fischer zapadnul až po krk. Každý běžný člověk, vnímá ty dva protihráče, trochu jako blázny a on vlastně nikdo není ani tak daleko od pravdy. Většinou jsou to figury ponořené do svého šachového světa, každý se svou vlastní se rozvíjející psychózou. Bobby byl na vrcholu v období, kdy studená válka nabírala na síle a proto byli jeho démoni věrni své době. Všudypřítomné odposlechy, agenti a sledování, to byla pavučina, ve které uvíznul on sám. A zájem lidu, je nadřazen zájmu jednotlivce. Nakonec si obě dvě ty supervelmoci, mohli tak akorát podat ruce. Film o geniálním člověku, ambiciózním hráči a neobyčejném životě. Životě Bobbyho Fischera. ()

slunicko2

Něco o Bobbym Fischerovi. 1) Snad každý génius je současně v něčem deficitní - velmi často je to v sociální inteligenci, ve sklonu k paranoie či schizofrenii a podobně. C´est la vie._____ 2) Každý životopisný film, který má obsáhnout větší životní rozpětí, trpí jakousi výpovědní insuficiencí - prostě je to víc dokument, než skutečný film. Nezbytná selekce toho, co ukáže, vede ke zjednodušení a zploštění výpovědi. Přihoďte subjektivní vnímání tvůrců (co oni považují za důležité, jejich volba herců a atmosféry) a vznikne dílo, které lze označit za inspirované životním příběhem toho či onoho, ale určitě ne za popis jeho života._____ 3) Platnost obou uvedených skutečností názorně předvádí film Tah pěšcem._____ 3) Celkem přehledné info k věci uvádí česká Wifi._____ 4) 39letý Tobey Maguire (Fischer) vypadal mladě a svěže. ()