Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

viperblade

Už začátek, kdy se na obrazovce objeví, že film je z produkce HBO mě povzbudil a dal mi naději, že tohle bude skvělý zážitek. A po skončení mi nezbývá než suše konstatovat, že tohle JE skvělé! Natočit film o zřejmě nejpalčivějším tématu dnešní doby tak, aby to nebylo hloupé, to chce pořádně talentovaného režiséra a neméně talentovaného hlavního tahouna. Barry Levinson mi dokázal, že od dob Rain Mana se nic nezměnilo a on stále umí. Byla by škoda, kdyby on přemýšlel o režisérském důchodě… To samé platí pro mistra všech mistrů, herce všech herců - Ala. Věřil jsem, že jsem většinu jeho skvělých rolí už viděl, ale k sakru, tenhle chlap nemá žádná herecká omezení! Do každé role dává kus ze sebe a zde to jde poznat. Je vážně škoda, že nemá šanci na Oscara, nicméně útěchou mu může být cena Emmy. _____ Nejvíce mě ale překvapil přístup k danému tématu. Na eutanazii zde neexistuje ten správný názor (všimněte si, že i SPOILER!!! když ho soudkyně pochopí, proč to udělal, stejně jej pošle sedět, protože se jí zdálo, že byl "nad zákonem". KONEC SPOILERU! Je zarážející, že od té doby se prakticky nic nezměnilo - křesťané (které zde mimochodem Al setře skvělou hláškou /dívka se ho zeptá, zda věří v nějakého Boha/: "I have a religion. His name is Bach… Johann Sebastian Bach. And at least my God isn't an invented one.") jsou zde znázorněni jako ti, kterým to vadí nejvíce, protože to je hřích, ale ve většině Ameriky má Jack podporu… Já měl taky na eutanazii názor spíše záporný, ale v průběhu filmu, kdy jsem měl možnost nahlédnout (byť to nebylo reálné) jak někteří trpí, začal jsem svůj názor měnit. Pokud opravdu někdo trpí tak, že léky nezabírají a chce dobrovolně skončit se životem, tak necháme ho, ať se trápí a třeba skočí pod vlak, či to napálí za volantem v plné rychlosti do stromu (a třeba ještě někoho omylem přibere s sebou)? Nebo mu radši dopřeje poklidnou smrt? Nechci říct důstojnou, protože jak řekl v jedné epizodě Dr. House: "Důstojně žijeme, ne umíráme." Eutanazie zřejmě bude vždy palčivé téma, na které nikdo nebude znát 100% odpověď, zda ano, nebo ne. Já jen doufám, že se do této situace nikdy nedostanu, ať už budu na jakékoliv straně pomyslného "provázku" (kdo viděl film, tak ví.) You Don't Know Jack není pěkný film, není to vlastně ani příjemný film, ale má hloubku a donutí vás přemýšlet. Tady nejde jinak - 100 %. ()

castor

Vysloužilý patolog. Propagátor eutanazie. Národní celebrita. Muž, který vyvolal tíživou debatu o asistované sebevraždě. Doktor Smrt stanul v 90. letech před americkým soudem, protože ve své vlasti mnohokrát odborně asistoval při sporných sebevraždách na přání nevyléčitelných pacientů. Nikdy se obvinění nebránil, kritizoval pokrytectví a puritánské konvence a se slovy „umírání není zločin“ přiznal, že pomohl ke smrti nejméně 130 lidem. Ambiciózní látka, velké režisérské jméno (Oscar za Rain Mana) a několik hereckých legend pochopitelně v čele s dobrácky naivním Al Pacinem coby složitou osobností moderních dějin. Tohle nemohlo dopadnout špatně, přesto jde o látku, ke které se divák už asi nevrátí. Možná šlo (rozumně) víc ždímat emoce, možná to chtělo nějaký opravdu nezapomenutelný moment, skutečně silnou scénu. ()

*CARNIFEX*

Vzhľadom k nastolenej téme, nesmierne kontroverzný film. Množstvo hlbokých myšlienok i úvah dvoch rozdielnych názorov, ktoré nútia zamyslieť sa, čo je správne a čo nie. A presne pre tieto dôvody, splnil "Doktor Smrť" svoju úlohu .. ()

Rex Mundi

Tento človek možno raz bude v učebniciach dejepisu ako priekopník eutanázie, no pre dnešok zostáva pre konzervatívnu väčšinu zavrhnutiahodným odľudom. Nemôžem za to, ale po zhliadnutí tohto filmu mu fandím. A Pacinov výkon opäť vynikajúci! ()

D.Moore

Narozdíl od mnoha místních uživatelů netvrdím, že Jack Kevorkian je Al Pacinova nejlepší role, ale k názorům, že ji zvládl stoprocentně a dechberoucně, se už přidám rozhodně rád. Film, který trvá více než dvě hodiny, je strhující především díky němu (doktora, jak už má ve zvyku, nehraje, ale prostě jím je) , ale chyba by byla zapomenout na Barryho Levinsona a vynikající sestavu herců ve vedlejších rolích - k nepoznání změněnou Susan Sarandon, jako vždy sympatického Johna Goodmana nebo Dannyho Hustona s fakt blbým účesem. Eutanazie je pořád ožehavé téma (ovšem nechápu proč) a bylo fajn vidět, že k němu filmaři přistoupili stejně, jako doktor Kevorkian ke smrti - citlivě a důstojně. Díky ti, stanice HBO, že jsi tohle natočila. A díky ti, jedna místní uživatelko, že jsi mi to z ní nahrála. ()

ripo

Dobrý? Zlý? Pomáhal? Vraždil? Opľuť ho? Poďakovať mu? Podobné otázky sa mi tlačili do mozgu, keď som sledoval tento film. Vidieť na jednej strane utrpenie, ale obrovské utrpenie, vtedy, keď človek už len prosí nie o to, aby vyzdravel, ale o to, aby sa tie nekonečne dlhé bolesti nestupňovali. Potom sa objaví človek, ktorý vám chce ponúknuť niečo, čo by vás tých bolestí zbavilo. Natrvalo. Je to anjel, záchranca, alebo masový vrah? ... Al Pacino v role, kde moho ukázať svoj herecký talent v plnom rozsahu. 4**** ()

Ded@M@tes

Příběh je sice zajímavý, ale nedostávalo se mi většího dojmu. Al Pacino je herecká hvězda a dával tomu naději, kdyby zde nepůsobil ani bych o film nezavadil. Životopisné drama. ( Hodnocení: 6/10 ) ()

gogo76

Odhliadnuc od faktu, že distribútor si preklad filmu vyložil po svojom a za každú cenu chce pritiahnuť diváka i peniaze, si skúsený divák vyberie sám. Stačí pohľad do očí Al Pacina na DVD obale a je rozhodnuté. Pacino si po dlhšom čase vybral dobre a film si ukradol celý pre seba. Ako "asistent" pri samovraždách nevyliečiteľne chorých a trpiacich určite rozdelí divákov i verejnosť na dva nezmieriteľné tábory. Ja som pevne stál za názormi doktora, ktorého tradične fantasticky stvárnil Al Pacino a súhlasím s názorom, že každý by sa mal rozhodnúť sám za seba. Ani vláda, ani štát, ani boh.... iba ja sám. Je to jeden z tých filmov, ktorý kladie zaujímavé otázky a dokáže v každom z nás vyvolať záujem o tému i vytvorenie si vlastného názoru. Napriek tomu, že film má neskutočné množstvo príležitosti na citové vydieranie, nedeje sa tak. Skúsený Levinsom k téme pristúpil profesionálne a namiesto sĺz by radšej videl diváka, ktorý aj po skončení filmu bude na tému eutanázie myslieť. Film nemá vyslovene silnú scénu, aj keď by som rád vyzdvihol scénu prvej nevydarenej prezentácie prístroja smrti, či prvého pacienta v dodávke, no napriek tomu má u mňa poctivé štyri hviezdy. 80%. ()

nunka

Kontroverzná osobnosť klinickej medicíny Dr.Jack Kevorkian a jeho profesijné ciele sú témou na plodnú diskusiu a skvelým podnetným materiálom pre filmovú produkciu. Teším sa, že produkt HBO nesklamal čo sa kvality a komplexnosti týka. Filmové plátno zaplavila výrazná postava s dychberúcimi počinmi a rozhodnutiami, výborným hereckým výkonom Al Pacina, vernou až šokujúcou podobnosťou s reálnou postavou. Film je doplnený o skutočne nasnímané dokumenty reálnych ľudí, faktograficky sa dej pridržiava tých najzaujímavejších momentov z Kevorkianovho života. A veľmi šikovným spôsobom sa divákovi dostáva inteligentný a komplexný film, ktorý nenechá chladnú ani jednu mozgovú bunku. ()

Pepinec

Mohu si trochu rýpnout? Děkuji. Objektem mého rýpání bude televizní stanice HBO. Ta totiž umožnila účastníkům Oscarové noci 2011 shlédnout Doktora v předpremiéře. Za tento samotný akt jí patří velký dík, o tom žádná. ALE! Co měl znamenat ten ohavný titulek, že tato verze filmu je určena pouze pro bla bla bla...? Koho to zajímá? A co měl znamenat ten ještě ohavnější dabing? Kdo to má poslouchat? Nebojím se napsat, že tyto dvě skutečnosti film zcela degradovaly, a nám tudíž zkazily jakýkoli zážitek z projekce. Výslednou známku aby si pak jeden domýšlel... Nebrblám proto, že česká nátura velí brblat na cokoli, co je zadarmo. Brblám proto, že moje filmové srdce krvácí, kdykoli je svědkem kinematografické vraždy. A jen tak mimochodem; smekám, Ale Pacino! ()

Madsbender

HBO má na skvelé námety jednoducho dobrú ruku. Tentoraz sa (konečne) niekto rozhodol v ich produkcii natočiť špičkovú drámu o kariére prvého doktora oficiálne uskutočňujúceho eutanáziu v americkej histórii. Niežeby okolo tejto horúcej témy nebolo dosť diskusií, ale návrat k životu doktora Kevorkiana má niečo do seba. Osobne nezastávam ani jednu stranu - myslím si, že človek by mal o svojom osude rozhodovať, pokiaľ je to možné, sám, ale neviem, či by mal mať toľkú slobodu práve v tomto bode. Al Pacino tradične skvelý spolu s celým podporným quartetom, ladná a plynulá réžia veterána Barryho Levinsona si udržiava latku kvality dodáva tomu šmrnc. ()

hippyman

slušné morální balancování nenechá člověka nevtaženým do děje, naopak ho celou dlouhou dvouačtvrthodinu nenechá vydechnout a říká neustále: "Mysli, mysli, mysli, mysli, mysli, mysli, mysli!"... to se nakonec ukázalo v mých očích trochu na škodu. nicméně i díky skvělým hereckým výkonům a vysoké autenticitě jde o výjimečný film, který by si zasloužil uvedení do kin. 80% [1. wayFUCKý HD FEST] ()

Aky

Nejsem zastáncem legalizace eutanázie a prakticky v ničem z argumenty dr. Kevorkiana nesouhlasím. Ale filmové drama je to dokonalé. Samozřejmě se zúročuje atraktivní téma, myšlenky, které jsou vysloveny mnohými jinými předem, i to, že příběh je odrazem skutečných událostí. Ale co film dovádí na samotnou špici je Al Pacino. ()

Cappuccino

"Mám Boha a jmenuje se Bach, Sebastian Bach. A ten můj bůh není aspoň smyšlený." __ 129 minút vám ubehne ako voda - priam rýchlosťou Niagarských vodopádov. Za to ručím! __ HBO opäť nesklamalo. Majster Pacino opäť nesklamal. Čo viac si priať? Určite by som v žiadnom prípade neprotestoval, ak by sa snímok snažil poukázať aj na fakta z oboch strán barikád, ale nič to, nič. Jednostrannosť má v tomto prípade svoje opodstatnenie - vďaka nej sme sa aspoň mohli zamerať na kontroverznú, no v podaní veľkého Ala nadmieru sympaticky vyznievajúcu osobnosť, Jacka Kevorkiana, Doktora Smrti. __ Každý človek má právo rozhodovať o svojom živote a smrti. Každý z nás má k obom podmetom jedinečný postoj. Aké sú však rozmedzia, v ktorých treba danému človeku "pomôcť na druhú stranu" alebo ho naopak podporiť k návratu do bežného života? Zapeklitá otázka. ()

misterz

Skvelý námet, podnetný a poskytujúci veľa myšlienok na premýšľanie. Forma ma ale akosi minula. Niežeby som sa nudil, to nie, ale dejom som len preplával, pričom v oceáne priemerných miest sa občas vyskytol ostrovček vysoko nadpriemerný a pointovo či emočne výraznejší. Filmu našťastie pomohol Pacino, ktorého herecký prejav som si vyslovene užíval, ale to nie je vlastne nič nové, je to pán herec, ktorý dokáže do výšin potiahnuť aj slabší film. Bez neho by u mňa snímok upadol do priemeru. 70/100 ()

Satan

Už dlouho jsem tak bedlivě nesledoval nějaký snímek a nehltal každou informaci a myšlenku, jenž v něm byla zmíněna. Téma eutanázie je zde důkladně probráno ze všech stran, divák má možnost si na ni udělat vlastní názor. Neřekl bych, že ho zrovna tento snímek změní, ale červíček pochybností určitě zahlodá. Látka pro Levinsona, známého to kritika společnosti, jako ušitá. HBO produkce zase zazářila a jsem velmi rád, že se do tohoto projektu pustil Al Pacino. Nechal zapomenout na svoje slabé "Avnetovské období" a předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Ani příliš moralizující, ani příliš na city hrající. Vždy od všeho tak akorát, ale dost na to, aby se z filmu nestal studený faktografický výčet pacientů, ale nutil vás o činech doktora Jacka Kevorkiana přemýšlet a zároveň chytil za srdce. [Přesná stopáž: 134 min] ()

Šakal

„Toto není recenze, toto je moje osobní zamyšlení (se) nad touto problematikou, ve které si budu (možná) i (nejednou) protiřečit, což však pouze u(do)kazuje, že nemám ZCELA vyhraněný názor na tuto problematiku“. Tolik na úvod. Humanista Jack nebo vrah „Dr. Death“? Tak na tuto otázku se (ne)snaží v tomto Tv snímku odpovědět Barry Levinson. Pravda však bude někde (nikoliv „venku“ jak by možná dodali agenti Mulder se Scully), ale uprostřed. Levinson se sice snaží držet odstup od hlavní postavy a nechat si udělat roz(ú)sudek každého diváka zvlášť, nicméně nelze si nepovšimnout, na které straně jsou jeho sympatie. Barry Levinson si nikdy nevybíral obyčejná témata a nejinak je tomu v tomto Tv snímku (pod záštitou HBO) inspirovaném skutečnou postavou „Dr. Death“ resp. Jackem Kevorkianem provádějícího (ve státech) nezákonnou euthanázii. Není na světě moc věcí, které by rozohňovaly více a rozdělovaly lidi na dvě znesvářené skupiny a působily jako roznětka než tento dobrovolný (asistovaný) odchod z našeho světa. (Možná mě už pouze napadá (stejně jako pány Menzela resp. Hrabala) zda kančí se šípkovou omáčkou, či se zelím  ) Máme právo se samostatně rozhodovat, kdy ukončíme svůj vlastní život? A pokud ano, máme právo tak učinit ještě při plném vědomí, kdy nás bolesti a utrpení docela neochromilo a naše mysl je zcela čistá, schopna samostatně (se) rozhodovat nebo až v případě, kdy není jiné cesty? Zde však vyvstávají další otázky, zda naše rozhodnutí (pod vlivem utišujících prášků) jsou „právoplatná“ a s tím úzce souvisí další věc. Má právo být jakýkoliv lékař prostředníkem umožňující nám odchod z tohoto světa, či musí (za každou cenu) dodržovat Hippokratovu přísahu? Můžeme o tom polemizovat, vést dlouhé debaty, spory...., ale až člověk, který se dostane do této konkrétní situace, může mít skutečně vypovídající hodnotu. Myšlenka je to vskutku (v samém zárodku) nesmírně humanistická, ale jak už to tak v těchto apod. případech (bohužel) bývá, lehce zneužitelná. I přes striktně nastavená pravidla, hrozí velké nebezpečí (zneužití). Jsme totiž LIDÉ. Tak a co teď s tím.....?! Co se snímku samotného týče, spojením tak silného tématu, režiséra B. Levinsona a Al Pacina v roli Kevorkiana snad ani špatný snímek vzniknout nemohl. Jsem moc rád (zvlášť za Ala), že se mé předpoklady (z velké části) naplnily a on dokázal, že když dostane charakterní roli, stále umí a do starého železa rozhodně nepatří. (přesto bych byl s oscarovým oceněním (nominací) hodně opatrný). Barry Levinson si byl dostatečně Alových kvalit vědom, věděl, že mu stačí dát dostatečný prostor, nerušit režií, která by strhávala pozornost na sebe(tím pádem diváka vyrušovala v soustředění) a výsledek se dostaví(l) sám. Snímek možná pojal komorněji (čti umírněněji) než by divák (vzhledem ke kontroverznímu tématu) očekával, což se však po pravdě řečeno (z valné části) ukazuje jako výhoda (trumf). Osobně jsem potom Levinsonovi nesmírně vděčen za jeho civilně-věcný pohled na dané téma, kdy spousta scén byla přímo předurčena k (lacinému) ždímání (divákových) emocí. V jeho pojetí však ani jedenkrát na laciný sentiment nedojde. Nicméně divák by (možná) přecejenom očekával poněkud více konfrontace (úhlů pohledu (včetně argumentů) protistrany), než v podobě pár zfanatizovaných jednotlivců před budovou soudu. Závěrečný proslov soudkyně potom jasně vystihuje podstatu věci (hlavní úskalí) . Současná (zastupitelská) „Demokracie“ určitě není ideální (právní) systém. Můžeme (oprávněně) nařknout američany z jejich pokrytectví (tlaky farmaceutických společností), puritánství, dogmatismu, .... nicméně zákony platí pro všechny a je potřeba je ctít a dodržovat, min do doby, než někdo přijde s lepším řešením (systémem). To se zatím však nepodařilo. Byť to sebou (v nejednom případě) přináší absurdní odsouzení a nemusíme chodit daleko (viz nedavná kauza se semafory a přimalovanými tykadly). Osobně (na dané téma) nezastávám nijaký vyhrocený názor, ale za sebe (z vlastní zkušenosti) dodám, že není nic horšího, než když sledujete vám blízkou osobu, která se donedávna těšila pevnému zdraví (přiměřenému jejímu věku), jak postupně slábne, ztrácí chuť do života, trpí bolestmi a v myšlenkách se zaobírá přáním smrti. Přesto nejsem JEDNOZNAČNĚ přesvědčen o správnosti Kevorkianovi volby, stejně jako o jeho skutečných pohnutkách. Byl nezištným člověkem, kterého jedinou touhou a hnacím motorem (i ve světle osobní rodinné zkušenosti) bylo usnadnit smrtelně nemocným pacientům (lidem) jejich odchod z tohoto světa nebo sebestředný arogantní chlapík, co si rád hraje na boha a baží po popularitě a (věčné) slávě?! O tom však tento snímek není a ani samotný Levinson se na tuto otázku nepokouší odpověděť. Byť (jak už jsem výše zmínil) na jaké straně jsou jeho sympatie) je více než patrné..... Osobně mu to však nemám za zlé. S dovětkem, pokud bych se dostal do podobné situace, musím (si) přiznat, Jack Kevorkian (resp. někdo jemu podobný) by byl osobou, o které bych (jako o konečném řešení) více než jen přemýšlel. Co říci závěrem? Necítím se být dostatečně fundovaný, abych si dovolil vynášet nějaké ortely nad Jackem, toto není (jeho) obžaloba ani obhajoba (to je pouze můj čistě osobní a troufám si tvrdit, že i (přes pár výhrad) Levinson(ovův) názor). Pouze (si) nastoluje(i) otázky a dává(m) podněty k diskuzi. A řekněme si zcela upřímně, kolika snímkům se toto (po)daří resp. u kolika režisérů je toto záměrem? A ať už je váš názor na Kevorkiana jakýkoliv, jedno se mu upřít nedá. Jeho činy rozpoutaly vzrušené diskuze, což už samo o sobě je velkou výhrou a prvním krokem k řešení problému. 79% () (menej) (viac)

Anderton

Každý Galileo svojej doby je upálený. Našťastie tu iba obrazne, ale ďaleko od toho nebolo. Film má v záujme ukázať, že Jack mal v záujme ľuďom iba pomáhať a že si bol vedomý svojej pravdy. A darí sa mu to skvele, aj keď je tu cítiť istá šialenosť týchto činov, čo je myslím úplne v poriadku a dokonca to dostáva celú tému ešte na vyššiu úroveň. Tá skutočná prvotná motivácia tohto lekára je nám prezradená niekedy v druhej polovici a možno viacerých prekvapí, následne je ale zrejmé, že celoživotný pohľad lekára na v bolestiach umierajúcich ľudí v spojitosti so skúsenosťou z rodiny musí smerovať v podstate len k jednej reakcii. Rozpisujem sa skôr o téme ako o filme, ale taký Doktor smrť aj mal byť. No a mimochodom ide aj o jednu zo životných úloh Ala Pacina. ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)