Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

BeranSon

--V rámci filmového úterku-- Typicky oscarový film - suchý, vznešený a inteligentní. Určité momenty jsou hodně silné, od úvodní řeči Bertieho až k jeho finální jsme byli svědky slušné změny. Na začátku nebyl schopen král vydat ani jednu smysluplnou větu a potom mluvil na jeho poměry dokonale. Nejprve se činí pěkná výprava a celé prostředí, to umožní nárůst dýchatelné atmosféře, která přesně zapadá do stylu Anglie. Danny Seidler dodal podklad v podobě rozvinutého a kvalitního scénáře, což je základní kámen pro film typu King's Speech. Postava Lionela v podání Geoffreye Rushe je sympatická a kdybych chtěl někdy vyléčit někoho z koktání, tak použiji právě metody tohoto pána. Colin Firth si musel dopodrobna prozkoumat pohyby, vyjádření koktajících lidí jinak by charakter neztvárnil tak famózně. -8/10- Kdyby to místy nebylo takové suché těch 5* bych rád obětoval. ()

strikeman

Dlouho jsem se tomuto snímku vyhýbal říkaje si, že příběh s takovým obsahem bude neskutečná nuda. No a zas jsem se jednou příjemně mýlil. Superlativy ve všech těch komentářích tady jsou opravdu na místě ... 85% ()

lemonova

Keď som videla film prvýkrát, nedocenila som všetky jeho kvality.. najmä tie skryté, jemné. Po dosť dlhej dobe som ho pozerala znova a musím uznať, že nenútene a so šarmom hovorí o veľkých veciach a krásnym spôsobom vyzdvihuje niečo tak obyčajné a pritom tak dôležité, ako je priateľstvo. ()

merigieren

film o dvou chlapících, stařík se mladšího snaží zbavit psycho bloků, které mu brání mluvit plynule. Aby to nebylo tak jednotvárné, tak to vyplňuje historie jako umírající otec, rozmařilý bratr a válka. Ale ve skutečnosti jde jen o ty dva chlapíky a jejich povídání. Neumím si představit českou verzi, jednoduše sem se zaposlouchal do jejich hlasů. Navíc dokázali i zajímavě natáčet, taková debata ve sklepě mi připadala jako akční scénka :-) ()

Fujara777

ÁNO: Priateľstvo a uštipačný humor je korením tohto filmu. K výslednej chuti sa pridávajú aj kamera a náhľad na úskalia života vysokopostaveného človeka. A všetko sa to servíruje pekne s citom. NIE: Len ak patríte k vyberavým stravníkom, chýbať vám bude viac z trošku odhaleného Lionelovho života. A na kraj taniera asi odložíte aj vedľajšie postavy, pretože vám ich výkon nebude voňať. ()

Hapretor

Hezky zahrané ze strany Colina Firtha. Občas vtipné, občas dojemné. Dobrý film na nedělní odpoledne. Úchvatný ale ani náhodou. ()

John8

Když vás film přiková k židli jen tím že sledujete jak se někdo marně snaží mluvit, dělá něco moc správně a rozhodně si oskara zaslouží. ()

canucks333

Tom Hooper proste vie. Ďalší ladný, nadnesený historický film s brilantnými hereckými výkonmi a neopakovateľnou atmosférou. Krásna ukážka ľudskej bojovnosti a odvahy, ktorá mi vytvorila slastný úškľabok na tvári... Videl som v originálnom znení s českými titulkami - 90% ()

KOOHA

Pár momentů to mělo, ale že bych z toho padal na zadek nebo rozdával Oscary na potkání...rozhodně ne. Nebejt Guye Pearcem byl by to obyčejnej film. Tím se ted odporosťuju od faktu, že hlavní herec musel hrát tak jak hrál. Oscarovej kalkul nebo trocha představení historie, o které toho hodně z nás vědělo tak za zlámanou grešli? Kdo si z toho co vybere? ()

Grimlok

Naprosto zbytečný film, udělat z toho pořádnou biografii Jiřího VI. udělali by autoři líp. Jediným kladem zůstává inspirace skutečnou událostí. ()

Skleni

Tu sa udialo nasledovné. Zapol som film, kde som až po chvíli pochopil o čo sa jedná.(šiel som do tohoto snímku bez akejkoľvek informácii o čom je) Zanedlho som si obľúbil čarovného a neortodoxného logopéda a znenávidel výbušného a vôbec necharizmatického kráľa. Nechápal som prečo týmto postavám dali nasledovné role. Prečo kráľ, ktorý by mal zastupovať hrdosť a morálnosť je presný opak. Prečo ženy v celom filme vystupujú na pozadí diania a predsa ho dotvárajú do finálnej podoby neuveriteľným spôsobom. Možno si poviete "ale predsa je to podľa skutočnej udalosti, Ty pako!". Ale tu ide o to, že to vždy mohli tvorcovia spraviť cez ružové okuliare a vyobraziť v rovine predpokladanej. Mňa to zaskočilo a skoro som film aj zahodil do útrob príšery hltajúcej predramatizované a kritikou ospevované tituly. No v určitom momente vás tento, resp. mňa tento film prekvapil. Zapol sa akoby pomyslený reverzný chod a všetko sa otočilo a pritom to pokračovalo. Zaujímave, že? Presne to som si pomyslel. Kráľ, odhaľujúc svoje naj temnejšie zákutia osobnosti priznávajúc svoje chyby a nedostatky odvolávajúc sa na detstvo sú prekrásnou spomienkou na lyrickosť tohoto snímku. Rovnako mi prišli aj zábery nevypovediace dialógom, (čo je zapríčinené aj samotným defektom hl. postavy) ani obrazovou stránkou, ale jemnými gestami a detailami vo zvuku, ako aj v konečnom pohľade na danú situáciu aktuálneho problému. Toto všetko ako aj moje presvedčenie o neskutočnom talente skoro všetkých zúčastnených hercov a skvelej kamere a scenári, robia z tohoto filmu možno nie adepta na oskara, no určite ho robia zapamätateľným a jedinečným. ()

Pesosek

Vynikající snímek, brilantní, dynamický, inteligentní, vtipné dialogy, vše zabaleno do gentlemanského britského hávu. Colin Firth, si za prvotřídní herecký výkon, zaslouží oscara. Pevně věřím, že Bertie svoji řeč po předání sošky zvládne bravurně, bez koktání a možná již i bez pomoci Laionela :) Poctivých 85%. ()

guri

Tom Hooper prichadza po niekolkych kvalitnych serialoch a minulorocnom sportovom klenote "The Damned United" s novym britskym filmom. Atraktivna a zaujimava tema (kral koktajuci pri verejnych prejavoch) je pomerne putavo spracovana, no v niektorych momentoch by mohlo byt tempo trochu sviznejsie. 12 nominacii z neho robi horuceho favorita tohtorocnych Oscarov, no vitazstvo by som skor prial Fincherovej "Social Network". Naproti tomu stoja Colin Firth a Geoffrey Rush, ktori by bez pozlatenej sosky nemali odist a urcite uspeje aj v niektorych technickych kategoriach (minimalne kamera a hudba by boli urcite zasluzene). ()

Modus

Velkolepý snímek který si zaslouží jen absolutorium...Nečekal bych že mě příběh o koktavém králi chytne za srdce, a to především díky hereckým výkonům Colina Firtha a Geoffrey Rushe, navíc režisérův cit který ukázal především v klíčových momentech filmu, neměl chybu...Rozhodně si to zaslouží pět hvězd!!! ()

Mr.FreeZer

Snímek, který si na nic nehraje v době Oscarů, podle mne s Black Swan nejlepší filmy roku. Klidný a skvěle hrající Colin Firth, neméně lépe sekundující Geoffrey Rush táhnou tenhle příběh o koktavém králi. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)