Akú veľkú musí mať guráž 14-ročná Mattie. aby pomstila smrť otca, ktorého zabil zločinec Tom Chaney? Odpoveď ponúka temný western Skutočná guráž. Mattie, na svoj vek neobyčajne vyspelá, si najme jednookého pištoľníka Roostera Cogburna a spolu sa vydávajú po Chaneyho stopách. Sprevádza ich texaský ranger LaBoeuf, ktorý chce Chaneyho chytiť kvôli inému zločinu. (STV)

Milan25

Dva roky jsem tento film opatroval v počítači, než jsem se uráčil na něj podívat. Řeknu to asi takto - kdybych ho smazal, o nic bych nepřišel. Řemeslně dobré, dějově bída. ()

willy1

Film sám o sobě má určitě dobrý námět na zrežírování. Herecké výkony a obsah filmu tomu také odpovídají. Menším překvapením pro mě byl závěr filmu, kdy jsem nečekal takový zvrat v tom, kdy dívka přichází o ruku vinou uštknutí hadem. A proto si u mě film za závěr děje i za závěrečnou píseň vysloužil menší plus v podobě hodnocení. / režie 98% / scénář 98% / hudba 70% / herecké výkony 90% / napětí 65% / akce 65% / // celkové hodnocení 95% // (viděno: TV) ()

farfalla

Remake stejnojmenného filmu s Johnem Waynem z roku 1969, který jsem zatím neviděla. Ale jak znám filmy Johna Wayna, tak tato nová verze je určitě surovější v otevřenosti násilí i v konci. Jeff Bridges krásně zestárnul do takovýchto rolí pohodářů, které už život pořádně unavil, ale stále mají cit pro dobrodružství a zajímají je zajímaví lidé. Příběh filmu je nejvíce soustředěn na Mattie Ross (Hailee Steinfeld) a Roostera Cogburna (Jeff Bridges). Rooster v sobě bojuje se smíšenými pocity o Mattie, která dokáže rychle přemýšlet a učit se, dokáže se o sebe postarat. Ale na druhou stranu je to jenom malá holka, kterou nemůže považovat za parťáka. Texas ranger LaBoeuf, který se k nim přídá, je trochu upozaděný překypujícími povahami Roostera a Mattie. Film je o cestě za pomstou, která zabírá skoro celý film. Konečný střet je náhlý a krátky. Závěrečné scény ukazují silné pouto mezi dvěma hlavními postavami. Je to svižný, realistický western. ()

Fary

Asi jsem v tom filmu nenašel to, co ostatní, protože mi tak skvělý nepřišel. Kromě toho si nemůžu pomoct, ale herectví Jeffa Bridgese, který v každém filmu zní, jako by si právě žvýkal svůj jazyk a nebyl schopný ho polknout, mi taky moc neimponuje. ()

Miller

Herecký, hudební, režisérský, kameramanský...zvukařský.....a střihačský koncert zúčastněných. Velmi dojemný konec pouze podtrhuje můj zážitek. Hlavně mladá Steinfield hrála velmi dobře. Bratři Coenovští mi čím dál tím více učarovávají...93% ()

aquiver

Výborné dialogy, dokonalé filmové řemeslo, dobrodružný western jako víno... nejlepší žánrový film posledních 20 let! 95 % ()

kolemjdouc

viděla jsem teď po druhé (2.8.2022) a musím změnit hodnocení k lepšímu.Precizní režie ,dialogy a slovenský dabing.Vždy jsem si říkala proč mě slovenský dabing tak zajímá.V první řadě dosazení dabéra na tu kterou postavu hlasem.Tady to vždy sedí za jedna.A k tomu náleží i překlad.Nevím proč jsem poprvé dala jen tři.Asi že v tom škváru, kterého je všude v tv mnoho, je tenhle film poklad. ()

F.W.Colqhoun

I thought you were gonna say the sun was in your eyes... That is to say, your eye. Ona je ve čtrnácti zralejší než její matka, která neumí spelovat 'cat'. On veterán oboru, ožrala. A ještě je tu jižanský vůl, který umí slušně střílet. Spojují je handicapy a o to opravdovější kuráž. Původní dřevní zpracování literární předlohy jsem neviděl, ale umím si ho ve vší obludnosti mýtu o krásném divokém západu představit. Coenové zvolili formu remaku nejspíš nikoliv proto, že by nedokázali sehnat lepší námět, ale aby umožnili potěšení ze srovnání. Šestákovou povídačku neobrátili jarmuschovsky naruby úplně, jen ji obohatili prvky žánrového anti-: přitakání společnosti neotesaných bláznů, v níž je základem úspěchu najít do party někoho s komplementární poruchou; saloonovou poetiku mezi zaklínáním se Bohem a smlouváním o cenu rakví; rozostření hranice mezi hrdinou a psancem; příležitostné projevy dobré vůle v divočině bezuzdného individualismu; kopání do indiánských dětí a bizarní setkání s živými i mrtvými muži. Nejameričtější film nejameričtějších tvůrců současnosti. Keep your seat, trash. ()

Pat.Ko

True Grit, režírovaný bratmi Coenovcami, je moderným remakeom klasického westernu a je to film, ktorý sa vyznačuje svojou autentickosťou a atmosférou. Príbeh sa odohráva v drsnom prostredí Divokého západu a film vyniká v zachytení tohto obdobia. Kostýmy, scenár a výprava vytvárajú dojem, že sme presne v tej dobe. Hudba je tiež výnimočná v tomto filme. Skladateľ Carter Burwell vytvoril hlbokú a emotívnu hudobnú kulisu, ktorá pridáva ďalší rozmer príbehu. Skladby, ktoré sprevádzajú postavy v ich dobrodružstvách, prispievajú k atmosfére filmu a pomáhajú divákovi zažiť dobu Divokého západu. Hlavnými hviezdami filmu sú herečka Hailee Steinfeld ako odvážna a vytrvalá Mattie Ross a Jeff Bridges v úlohe Roosta Cogburna, nekompromisného maršala. Ich výkony sú výnimočné, a to najmä Steinfeld, ktorá v tomto mladom veku predviedla neuveriteľný herecký talent. Film je pôsobivým westernom so silnými výkonmi a skvelou hudbou. Hudba, kostýmy a autentickosť pridávajú filmu hĺbku a vytvárajú dojem, že sme s postavami na ceste Divokým západom. 7/10 ()

Shedom

Úsporní Coeni. Maršála som nevidela, takže neviem do akej miery sa potrebovali krotiť, ak chceli zachovať ducha predlohy, každopádne myslím, že sa mohli vyblázniť oveľa viac. O to viac však Coeni ťažia z úžasných hereckých výkonov, perfektného obsadenia (pre mňa obrovské prekvapenie Matt Damon-nemusím ho, ale zahral veľmi sympaticky, suverénna Hailee Steinfeld, ktorej veštím a prajem skvelú hereckú budúcnosť, a zaujímavý nenápadne-výrazný Barry Pepper poteší vždy), plnohodnotných charakterov, číreho oldschool dobrodružstva, z (ako vždy) uhrančivej Carterovej hudby, a celkovo výborne zvládnutého navodenia správnej westernovej atmosféry. Tá sa podarila dokonale. Hneď na začiatku na mňa dýchol nostalgický závan z prérie a ocitla som sa presne tam kde som mala byť a dokonale si to vychutnala. Čo ale bolo pre mňa najviac očarujúce, bola samotná hrdinka. Nádherne osviežujúci charakter v dnešnej dobe, určite sa chystám prečítať aj knižnú predlohu. V neposlednom rade musím povedať, že som si True Grit pustila v totálne mizernej nálade a s nulovými očakávaniami, takže keby mi niekto predtým povedal, že sa pri tom dobre zasmejem aj slzu zatlačím, tak mu neuverím. To je inak vcelku závažný fakt - je to prvý Coenovic film, ktorý ma skutočne dojal - a to se, pánové, počítá. ()

Prochy38

Pro mě obrovské a hlavně milé překvapení. Film jasně táhne svými hláškami a celkovým barbarstvím J. Bridges. K původní verzi s J. Waynem jsem se nikdy nedostal, třeba to brzo napravím. Takže to nemohu hodnotit jako remake, ale pouze jako western. Těch v poslední době moc povedných nebylo. Tento ovšem zapadne mezi ty nejlepší posledních let. M. Damon nezklamal, H. Steinfeld překvapila, B. Pepper i J. Brolin potěšili i přes to málo prostoru... Dobře jsem se pobavil!!! ()

Bafo

Jo, no, spousta silnejch momentu, to se musi nechat, nadherna atmosfera (doktor medved? pusobi az trsoku jako odkaz na mrtvyho muze), ale musim rict, ze od Coenu bych cekal trosku vice nadsazky, resp. nejakou vetsi invenci, vic autorskej pristup. Nevim, jestli totiz o tomdle filmu muzu rict, ze mi pripada nejak extremne zvlastni... ALE TA HOLKA JE UZASNA! Ostatni taky dobry, mam proste rad i toho Matt Damona. Moc se mi nelibila hudba, libila se mi kamera, ty zabery tech lesu predevsim sou fakt krasny, ale sakra, to uz dneska natoci kdekdo na fotak, mozna i na ajfoun... ()

Lionheart

Western, který má koule. Bez skrupulí, bez nostalgie. Jde jen o pomstu... a prachy. Každý ze tří "hrdinů" je hnán za svým cílem jinou pohnutkou a všichni tři projeví Opravdovou kuráž. Klobouk dolů. ()

dormouse

Na jedu stranu mám opravdu velmi ráda Jeffa Bridgese a bratry Coeny, ale ten americký sentiment mi hodně leze na nervy. I když chápu, že film šel jen podle literární předlohy, kterou jsem nečetla, ty dějové peripetie ku konci mne tahaly za oči/uši/srdce. Musím souhlasit s Kryšpínem, že mi ta holka lezla na nervy od začátku. A úvodní záchodová scéna mezi ní a Cogburnem mi taky připadala dost trapná. Ale nechci páchat spoilerový přestupek a chápu, že mé výhrady jsou jen rozmary zmlsaného diváka. ()

Bety88

Jeden z mála filmů od bratrů Coenových na který se dá dívat. Abych to upřesnila, postavy se tady nechovají jako idioti a příběh končí nějakým řešením, což se o předchozí tvorbě říci nedá. ()

Wishkah

Výborný western od bratrů Coenových. Reálné vzezření, skvělá režie a kupodivu nepříliš westernová, přesto naprosto sedící hudba. Tenhle film sem si opravdu užil. Westerny miluju a po dlouhé době vznikl pořádný a opravdu skvělý snímek daného žánru. Coenové navíc dali důraz na postavy což oceňuju. Každý se svojí postavou spojil dokonale. Jeff Bridges a Matt Damon jsou výborná dvojka střelců. Barryho Peppera sem skoro nepoznal a Josh Brolin ve mě dokázal i přes malý prostor vyvolat odpor k postavě Toma Chaneyho. Ale i tak jsou to jen sekundanti neuvěřitelné Hailee Steinfeld. Té opravdu patří hluboká poklona, protože dokázala strčit do kapsy všechny ostřílené holywoodské harcovníky a spolehlivě si ukrást celý film pro sebe. ()

DannyBoy80

Vynikající western od Coenu a to westerny nějak nemiluju. Natočeno perfektne vynikající výkon Bridgese i Steinfeld. Vynikající dialogy a opět netradiční Coenovic humor. Ani Damon se neztratil, Brolin je spíše epizodní rolička. Každopádně i kdejaká malá role je perfektně obsazena. Lze také pozorovat určité spojitosti s jejich moderním westernem Tahle země není pro starý. Smekám a těším se na další film. Je velká škoda, že z 10ti nominací na Oscara neproměnili ani jednoho a myslím, že měli mít aspoň dva. ()

Coeni míří na Netflix

17.09.2016

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

Kurt Russell pronásleduje kanibaly

28.09.2014

Úspěch Opravdové kuráže bratrů Coenů a Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina oživil popularitu westernů a blíží se hned několik zajímavých projektů. U Pistolnice Jane nikdo moc netuší zda se… (viac)