Adam je obyčejný kluk žijící v neobyčejné realitě. Vede skromný život a stále myslí na dívku, kterou kdysi potkal. Eva však pochází ze zcela jiného světa, ze světa naruby, který je přímo nad tím Adamovým, ale mimo jeho dosah. Jednoho dne zahlédne Adam dospělou Evu v televizi a už ho nic nezastaví, aby ji získal zpět. Zákon ani věda! (oficiálny text distribútora)

maddy

A vraj nič originálne už v dnešnej dobe nie je možné vymyslieť! Upside Down dokazuje, že aj v roku 2012 sa dá prísť s inovatívnym snímkom. Nápad s dvoma susediacimi svetmi s rozdielnou gravitáciou je priam dokonalý ... kiež by bol takýto celý snímok. Celá pútavosť a zaujímavosť totiž stojí len na tomto nápade, a nič iné do deja neprináša. Príbeh dvoch zaľúbencov z tohto rozdielneho sveta je už len niekoľko krát omieľaný gýč z tucta ďalších romantických snímkov. Celý film je predvídateľný, divák už 10 minút vopred vie, čo postava urobí, resp. čo sa bude diať ďalej. Prostredie, v ktorom sa film odohráva mu síce umožňuje vytvárať pár okulahodiacich záberov, dianie osviežovať rôznymi kamerovými vychytávkami, využívať pár vynikajúcich nápadov z prechodu jedného sveta do druhého (aj keď občas veľmi nepríjemne zahapruje CGI), ale celé to po hodine omrzí. Herci sú sympatickí – u mňa boduje hlavne čoraz obľúbenejší Jim Strugges, len to medzi ním a Kirsten Dunst priveľmi neiskrí. Dianie sa nesie síce v príjemnom duchu, očakávaný presladený záver ma však utvrdil v tom, že viac ako 3* tento film odo mňa dostať nemôže. Oceňujem, veľmi oceňujem nápad a jeho pútavosť (vďaka ktorému som dlhú dobu uvažoval aj nad rapídnym nadhodnotením na 4*, našťastie som si to nakoniec rozmyslel), len by to chcelo nabudúce viac zapracovať aj na ostatných atribútoch (pútavejší príbeh, fungujúcejšia chémia postáv, pridať na akcii). Škoda, preveľká škoda a asi tá najpremrhanejšia šanca roku 2012. Z tohto sa naozaj mohol vykľuť kultový snímok, ak by tvorcovia aspoň trochu chceli (alebo boli o trochu schopnejší?!) ()

Defaultovna

Zaujal ma popis a trailer. Myšlienka sa zdala byť originálnou a fascinujúcou. Zaujalo ma herecké obsadenie. Kirsten Dunst je skvelá herečka, no a Jim Sturgess síce neexceluje vo svojom odbore, ale je aspoň nesmierne chutný. Čo ma ale nezaujalo, je samotný film. Škoda. V podobných sci-fičkách nemajú limonády podobného druhu čo hľadať. 4/10. ()

MartinezZ

No, přiznávám, čekal jsem víc, protože nápad to byl poměrně originální (byť tento film jej nevyužívá jako první) a čekal jsem tak trochu větší využití možností dvou světů s rozdílnou přitažlivostí. Výsledkem ale byla jen nijak objevně nosná Capuletsko-Montegská romance, pár zajímavých nápadů a... to bylo vlastně všechno. I těch cca. 100 minut mi díky tomu přišlo dost natažených a chyběl mi konec. Konec, který by tomu dával trochu větší smysl, když už si to hrálo na takovou zvláštní romantickou pohádku. Takhle ta celá rozvláčná nápaditost vyšuměla do ztracena a já i po skončení filmu ještě stále čekám, kdy už se to trochu víc rozjede, kdy už se začne konečně trochu víc dít. Navíc, možná to byl záměr, mnohé "venkovní" lokace bily příliš do očí svým vzezřením kulis, takže to celé vyznívalo spíše jako sofistikovaně vytvořená a zpracovaná divadelní hra, než film, nasazovaný do kin. Škoda nevyužitého potenciálu. ~~~ 2,5* ()

kareen

Hodně uživatelů si tu stěžuje na vědecké a fyzikální nelogičnosti dvou fiktivních světů tohoto snímku, což je podle mě dáno špatnou charakteristikou v popisu žánru. Paralelní světy totiž rozhodně nejsou scifi, ale naprosto ukázkovou fantasy pohádkou. A tak zatím co postavy jsou tu klasicky černobíle rozděleny na hodné a zlé a pohádkově jednoduchý příběh zcela přirozeně končí happy endem, vyobrazení dolního i horního světa si člověk opravdu užije jen když nebude zbytečně přemýšlet nad jejich zákonitostmi a přijme je tak jak jsou. Romantická linka filmu funguje tak na půl, některé scény ( jako když se Adam a Eva vznášejí v prostoru mezi oběma světy) mě dostaly svou poetikou, jiné mě nechaly úplně chladnou. Co mě zklamalo nejvíc byl konec, který byl velmi uspěchaný, jak se tvůrci snažili nacpat do závěrečných minut co nejvíc vysvětlivek a děje. Přesto, přes všechny výhrady má film i přes banální scénář několik zajímavých nápadů a opravdu nádhernou vizuální stránku, pro kterou se vyplatí se na něj podívat. ()

Lamiczka

Povzdechnu si a bohužel pořádně zhluboka. Když jsem náhodou narazila na trailer, ve kterém se v hlavních rolích objevili dva moji oblíbení herci – Kirsten Dunst a Jim Sturgess – a navíc ještě to celé zabalené do sci-fi/fantasy příběhu, tak to jsem si říkala, že se mám na co těšit. Nápad s gravitacemi dvou planet je rozhodně zajímavé a neokoukané téma, alespoň tak, jak je předloženo v tomto snímku. Už úvodní titulky, které provází Jimův zvučný hlas přinutí diváka k pozornosti a následující děj dlouho nenechá nikoho vydechnout. Jenže najednou začíná všechna tahle velkolepá podívaná dostávat trhliny. Nejdřív nepatrné, takže nad tím mávnu rukou a vesele pokračuji ve sledování. Jenže pak už to nelze přehlédnout a závěrečných dejme tomu 15-20 minut filmu je bolavým místem výpravného eposu. Nevím, kde se to pokazilo, jestli došli filmařům peníze na nové triky nebo scénáristům došel dech s příběhem. Každopádně to dopadlo tak, jak to dopadlo a ve mně to zanechalo dojem odbyté práce. Nejen, že se všechno stane tak nějak ráz na ráz, ale zkoušený divák musí mít z těch logických přestřelů už plné kecky. Bohužel je to tak silně vidět, že ač už se herecký ansámbl snaží seč může, tohle nezachrání. A já zůstala u závěrečných titulků nakonec velmi zklamaná. I když pominu zpackaný závěr, pořád přemýšlím nad pragmatickou stranou příběhu, který se dosti opírá o gravitační zákony obou planet. Ač si nemyslím, že je to na velkou závadu, i přesto mi během koukání se na film tanuly na mysli ošemetné otázky z ryze fyzikální oblasti. Kdyby se zůstalo u pohádkově laděného příběhu a zmiňované zákony nebyly tak zdůrazňovány, určitě bych to přešla bez povšimnutí. Takhle mě to zbytečně otravovalo. Silnou stránkou naopak zůstává hlavní milostný příběh dvou mladých lidí, který jsem spolu s nimi intenzivně prožívala. Kouzlo osobnosti jak Kirsten, tak Jima je nepochybné a jejich herecké výkony přesvědčivé. I díky těmto dvěma jsem pak byla ochotná zapomenout na ty drobnosti, které jsem zmínila v předchozích řádcích. A rovněž díky nim se mé hodnocení srovnává do průměru, do kterého celý snímek bohužel zapadá. Pevně doufám, že vznikne prodloužená verze, která by závěr filmu napravila a předložila tak jeden z krásných a neobvyklých romantických příběhů. ()

Praxis

Vizuálně velice opojné. Opravdu jsem neskutečně koukal, jak dokáže Solanas vykouzlit tak exotické pohledy, záběry a doslova se vám zezačátku bude z každého záběru točit hlava. Rozhodně nápad patří ty nejoriginálnější, co dokázala kinematografie vyplodit. Nicméně pod rouškou exoticky vypadajících záběrů tu máme ale jen vcelku obyčejně nudnou lovestory, okořeněnou víceméně klasickými dialogy ve stylu: "I love you forever, my baby." A konec vlastně byl useknut takovým způsobem, že film vpodstatě vůbec nevyvrcholil a myšlenku takříkajíc neprodal. Dunst i Sturgess jsou naštěstí velkými profíky a zachraňují to svým uvěřitelným herectvím. Ve výsledku obyčejná lovestory fraška, která měla rozhodně na víc. 60% ()

Lum3n

Bohužel, přes zajímavý nápad s gravitací, přes solidní obsazení a vizuál nakonec výsledek skončil jako snadno zapomenutelný průměr... ()

Alementina

Vizualne je to sice uchazejici, ale jinak je to takova ale takova logicka slatanina, ze tady v tomhle filmu nedava smysl vubec nic, ale vubec nic... temer cokoliv se stane postrada jakkouliv logiku a konec... tim jen dokoncil dilo zkazy, diky kteremu davam nakonec jen 2* SPOILER: Vazne, to jako vazne za celou dobu byli jedini, co si zasukali a z toho vzesel potomek... a opominu, kde se jim to postestilo... auuu, tohle bylo primo muceni jakekoliv mysli, co se snazi ve vecech hledat alespon nejakou logiku, i kdyz vymyslenou. ()

Tony.cs

Někteří si tady stěžují na fyzikální zákony...ale já viděl všechny dodržené. Proč mu nepadají vlasy dolů? ...scéna s tužícím sprejem byla asi přehlédnuta. Za jak dlouho začne hořet? ...to je na autorech. Jak přežil pád z kilometru? ...sakra ten strom snad lecos vysvětluje. Podle mě tady zadrhává rovina romantická a pak taky nudné a zbytečné scény. ()

blackrain

Úvodní slova vyprávěče mě přikovala k sedačce a já jsem fascinovaně sledovala to, co se předemnou pomalu rozvíjelo. prostředí, kde se příběh odehrával bylo originální. To dokážu ocenit, protože se mi ten nápad hrozně líbil. Vizuální stránka filmu byla pastvou pro moje oči. Film mě velmi mile překvapil, i když po dějové stránce je to jednoduché a provařené, což je škoda. Chtělo by to víc přitlačit na pilu. ()

ABLABLABLA

Pro tento film mám snad jen jedno vystihující slovo: WAU!!! Až budu z něho trochu vystřízlivěná (což ani po týdnu nejsem), a zhodnotím to trochu z odstupem, možná přidám další slova, ale aktuálně to tohle vystihuje nejvíce, prostě jsem na konci filmu zůstala hledět na titulky neschopná slov. ()

esopesokeso

Konina ako hovado, to bez debaty.Fyzikálne (a žiaľ aj psychologické) zákony tu nefungujú tak, akoby mali.Čo chvíľa, to nejaký zádrheľ.Napočítal som ich toľko, že by sa ich zmestilo do skoro troch konských prdelí.Ale ked sa cez to človek prekúsne a vžije sa do deja, tak sa to celkom dá...pobaví.Závisí od vkusu.Je to ako vyberať z hnoja orechy, dávať ich lúskať dedovi so zdravými zubami, a schrúmať, čo sa dá. ()

kaylin

Postavy jsou jasně načrtnuty. Timothy Spall, i když si ho tady oblíbíte, je prostě tou strašně kladnou postavou, které se děje příkoří, milenecký pár se zase do všeho žene po hlavě, i když Adam si ještě zachová tolik příčetnosti, aby nepřišel o svůj geniální vynález. Škoda, velká škoda, že je to tak schematické. Kdyby se více vyzdvihly rozdíly obou světů, kdyby se film více zaměřil na dramatičnost a ne na místy nucenou krásu, snímek by vyzněl jinak, dovolím si říct lépe. Takhle je to jako s tím vyfouknutým velikonočním vajíčkem. Krásné pro oko, ale pod tou krásou není nic moc navíc. ()

harfuska

Už na začiatku filmu, kedy začalo preskakovanie z jedného sveta do druhého, som sa dostávala do mierneho chaosu a časom som prestala rozlišovať čo je podlaha a čo strop. Z toľkého visenia dolu hlavou som mala aj nepríjemný pocit v žalúdku. Takého paralelné bludy, s divnými fyzikálnymi zákonmi, niesú nič pre mňa.. Nezaujal ma ani dej, ani postavy a príšerné bolo aj sterilné šedo-modré sfarbenie. Ešteže sa na konci tí dvaja lúbali, inak by som si to hodila... ()

DH3Factor

V této podivné parafrázi na šťastného Romea a sjetou Julii rostou granátová jablka v zasněžených horách a lidé musí mít denodenně problémy s bolestí krku. Samotný příběh je taková slaďárna, že i plešatým aktivistům zajisté ukápne slza dojetí. Jednotlivé scény jsou tak nějak nešikovně spojeny a úplná zrůdnost je hudba, která s celkem vůbec neladí a divákovy se tak zdá, že si soused právě pustil rádio. Velké fiasko zachraňuje jen pěkně udělané dvojměsto, kdy nevíte kde Vám právě hlava stojí a zajímavá barevnost celého snímku. Výborný nápad však podle mě zůstal takřka nevyužitý. Slabší průměr baby. ()

Kaluž

Vcelku pěkná a vizuálně vymóděná pohádka, jenom u ní nesmíte vůbec přemýšlet, protože pak praskne jako mýdlová bublina plná sraček a obhodí vás komplet od hlavy až k patě. ()

italka63

Vždycky, když se mi to moc líbilo, tak prásk -dějem nastavená fyzika byla zase jinak a moje myšlenky k ní začaly odbíhat.Tudíž jsem si to zatrhla a najednou tu byl milostný příběh se vším všudy, jen v podmínkách, jaké hned tak nenajdeme....tedy kdo ví, ve vesmíru je možné všechno.Vizuální stránka věci nádherná, ta pochmurná mi moc připomínala jednu povídku z antologie českých spisovatelů Sci-fi. Zavřu obě oči a za čtyři :-) ()

katuska138

Po vizuální stránce je to slast. Po logický stránce to začíná dost pokulhávat a po tý "romantický" už to je totální bída. Nápad s dvěma světy a to, jak se prolínají je zpracovaný hodně poutavým způsobem. Ale během celýho příběhu jen přemýšlíte "tak a teď začne hořet" "proč jí nestojej vlasy?" A přemýšlíte nad tím zejména proto, že ta hlavní "romantická" linka je tak nudná, nezajímavá a nepřirůstající k srdci, že se na ni vlastně ani nechcete soustředit. Sympatie skoro žádný, emoce absolutně žádný. A ten konec? To je fakt výsměch, kterej to shazuje do ještě větší žumpy, telenovela hadr. ()

Thomassi

Po fyzikální stránce se jedná o naprostou ptákovinu, která je naprosto nemožná. Ovšem po té filmové se jedná o ukázku technicko-vizuálně dokonálé ukázky dvou rozdílných světů. Jedná se opravdu o originální nápad, za který si tento film určitě zaslouží pozornost. Ve dvou třetinách jen úchvatně pozorujete dění a osudy muže ze Spodního světa a dívky z toho Horního. Závěr ale jakoby typicky po americku zapadá do klišé a ubírá tak na atraktivnosti. Celkově se ale jedná o film, který tu ještě nebyl. ()