Pred dvetisíc rokmi v Egypte sa veľmi ambiciózna princezná Ahmanet (Sofia Boutella) chystá na prevzatie vlády v krajine po svojom otcovi a pre naplnenie svojho cieľa sa neváha spojiť s temnými silami a vykonávať veci, z ktorých tuhne krv v žilách. Za svoje činy bola potrestaná mumifikáciou zaživa a pochovaná tak, aby ju nikto nenašiel. O dvetisíc rokov neskôr sa v mieste jej večného odpočinku ocitli dobrodruh Nick Morton (Tom Cruise) a archeologička Jenny Halsey (Annabell Wallis). Tí nešťastnou náhodou objavili Ahmanetin sarkofág, ktorý nechala Jenny urýchlene previezť do Londýna k ďalšiemu skúmaniu. Jenny pracuje pre tajnú organizáciu Prodigium, ktorej cieľom je prenasledovanie a odchyt nebezpečných monštier. Riaditeľom Prodigia je Dr. Jekyll (Russell Crowe), ktorý má v tomto smere pomerne bohaté skúsenosti. Lenže lietadlo prevážajúce múmiu prekliatej princeznej sa zrúti k zemi krátko pred pristátím a na miesto určenia už nedoletí. Nickovi sa akoby zázrakom podarí katastrofu prežiť, nakoniec ale zistí, že smrť v troskách lietadla by bola pre neho vykúpením. Princezná Ahmanet sa vďaka jeho nepremysleným činom prebudí a túži po nadvláde nad svetom. K tomu ale potrebuje aj svojho domnelého osloboditeľa – Nicka. (CinemArt SK)

castor

Tome, Tome, ač jsi v posledních letech zatracená jistota, obdivuju tvůj tah na bránu i zápal pro kaskadérské kousky, tenhle výlet mi úplně nesedl. Vybral sis blbou partu scénáristů, kteří plácají všechno dohromady, naneštěstí nemůžeš být spokojený ani se svým výkonem, ač nevím, zda je to ještě reakce na vlažné přijetí tvého druhého Jacka Reachera nebo tím, že se tvůrci nedokáží rozhodnout, zda se přikloní k dobrodružné fantasy, akčnímu spektáklu nebo hororu. První půlka je přitom fajn. Alex Kurtzman, který byl dosud hlavně scenáristou, dodává řadě scén výbornou atmosféru, nebojí se ratingu PG-13. Náš hrdina je tak trochu anti, špičkuje se s pohlednou blondýnou, která ovšem nic jiného nenabídne, a jakmile jí obleče jediný padák (opravdu vydařená scéna pádu letadla), celé se to začne tak nějak sypat. Ze sobeckého překupníka starodávných artefaktů se stává klaďas, většinu nastávajícího děje je zmatený a z něčeho vyjukaný, tvůrci nás ušlapávají flashbacky a mizerně si hlídají tempo. Chybí nadhled, chybí humor, chybí prokreslení postav, chybí jiskření mezi ústřední dvojicí. Je to celkově nesourodé, lehce umělé, navrch mě dost otravoval i Cruiseův kámoš. No, málo toho není. ()

D.Moore

Trochu horor, trochu humor, pořád dobrodružství. Mumie se mi moc líbila a vcelku mě to překvapilo, neboť na původní film z roku 1932 ani na ten o 67 let mladší nedám dopustit. Je to velmi zábavná podívaná s mnoha nápaditými scénami (to samozřejmě neznamená, že něco podobného tu nikdy nebylo), příjemně rychlým, ale ne zběsilým spádem, sympatickým obsazením a bombastickou hudbou Briana Tylera. Netuctové finále mi udělalo podobnou radost jako zombie křižáci. A nečekal jsem, že Toma Cruise někdy uvidím v roli "dívky v nesnázích". ()

Davies182

Nuda nehrozí, B-čkový mlácení a utíkání před strašidelnejma zombíkama totiž Tomu Cruiseovi překvapivě sluší. Jenom teda zase někdo zapomněl dát pořádnou akci na konec. Člověk furt čeká, co jako bude, a vony najednou titulky... bych zabíjel, fakt. Takže nakonec celkem slušnej všehožánrovej (napětí, vtip, akce i horor) výplach, čekal sem to mnohem horší. A Mumie už nikdy nebude tak zatraceně hot, chtěl jsem s ní spíš hupsnout do postele než jí vrazit kudlu mezi oči! ()

pepo

Film, ktorý nie je problém vyhejtovať, no takisto sa dá veľmi dobre vychváliť. Záleží na uhle pohľadu. Absencia nezabudnuteľných momentov, málo atraktívny vizuál, logické faux-pas, zlá chémia medzi hlavnou dvojicou vs. super tempo, chytľavé akčné scény, dobre vymyslený koncept, veľká miera zábavnosti, super casting. V celku solídny a sympatický blockbuster, ktorému chýba trochu iskry a menej seriálovosti aby bol špičkou. Fakt je tak veľký problém urobiť uzavretý príbeh, na ktorý sa dá naviazať bez toho aby sa (pre daný film nepodstatné) linky tiahli cez celú sériu? Cruise, Crowe a Sofia samozrejme super. Veľmi sa teším na ďalšie filmy z tohto Universa. 7/10 ()

Xmilden

Daleko větší problém než v režisérovi vidím hlavně v budování celého Dark Universe. Snímky by mohly být určitě zajímavé, kdybychom ovšem na místo poctivého hororu nedostali dobrodružnou akčňárnu. Rozumějte mi, většina z nás by opravdu spíše ocenila ani ne tak hororovou atmosféru jako spíše poctivý horor u kterého člověk prožije nejednu krušnou chvilku. Takhle vlastně sledujeme něco co se snaží tvářit jako další Marvelovka, kdy je svět opět v ohrožení a aby se to celé nezvrtlo máme zde super tajnou organizaci, která na to všechno dohlíží. Před scénáristy tleskám, jak je onen nápad hrozně moc "originální". Za vše hovoří přístupnost od 12 let, tohle si zkrátka naše bájná monstra nezaslouží, aby se na nich přiživovaly fabriky a vyráběly neškodné dobrodružné jednohubky, které povedou dějově odnikud nikam. A navazovat na ně bude tak snadné v dalších pokračováních, protože konec příběhů nebude existovat. Herecká sestava obsahuje v Mumii všehovšudy 5 kousků. O zbytku není potřeba prakticky hovořit, protože ve filmu více postav snad nepromluví. Takže zde máme kolegu, krásnou buchtu, tajemného a zcela zbytečného Russella, zajímavou ale nevyužitou Sofii a v poslední řadě hvězdu první zářivosti a svítivosti samotného Tomina Kruše. Mumie je po stejně zoufalém a zbytečném Drákulovi jen další v zástupu filmů, na které si 14 dní po premiéře nikdo nevzpomene. Průměr všude kam se podíváš a ani ten hoch z kaskadérské rodiny na tom nic změnit nedokáže. 40% ()

Real Tom Hardy

"(I AM) MAINLY, JUST AMAZED AT YOUR ABILITY TO MIMIC ALL THE QUALITIES OF GENUINE HUMAN INTIMACY IF ONLY FOR 15 SECONDS." ------------ Tom Cruise vie proste najlepšie predať obdržanú facku, to si môžeme povedať úplne otvorene. Ďalšiu vec, ktorú si môžeme povedať otvorene a na ktorej sa asi zhodneme – jedna z najhorších Russellovych rolí vôbec? Film má ale zaujímavé obsadenie aj mimo TC. Anabelka vyzerá ako naozajstná archeologička. Teda, ako naozajstná archeologička snov! Okrem toho a zaujímavých prostredí v podstate Múmia nemá čo ponúknuť a po dlhej dobe sa jedná o film, kde Tom šliapol vedľa. Mnoho ľudí to potešilo. Celkom smutné. ()

Nevada

Plytké, nezáživné a s postupujícím dějem až nudné. Skoro jako by soutěžili o zbytečnější film s Hrobem Dračího císaře. Body tomu trochu zvedl Russell Crowe. Lehké plus i za volbu ženy coby záporáka. Naopak blondýna z Londýna mě celou dobu nemálo štvala. Tom Cruise vzal roli hlavního hrdiny zřejmě jen kvůli tomu, aby dokázal, že na to pořád ještě má, a/nebo v předtuše tučného podílu na tržbách. Scénář ho k tomu přesvědčit určitě nemohl. Ta role by mnohem víc slušela někomu mladšímu, ale vzhledem k tomu, že by to byl nejspíš Sam Worthington, nebo ještě hůř Channing Tatum či Chris Pratt, tak díky Sutechovi za Cruise. ()

darkrobyk

Občas mám pocit, že jsem viděl úplně jiný film, než zdejší osazenstvo. Mumie je klasické dobrodružné béčko s přesahem do fantastického žánru a případný áčkový rozpočet mě vůbec nezajímá. Co asi tak vymyslet originálního na téma mumie? Samozřejmě nic, jelikož stejný příběh byl odvyprávěn mnohokrát - probuzení mumie, kletba, boj s mumií a kletbou, vítězství nad mumií a kletbou (a nebo taky ne). Pokud někdo čekal něco jiného, pak byl slušně řečeno naivní. Bude-li moc akce, nespokojenci budou brblat, že chybí psychologický vývoj postav. Půjde-li o psychologické drama, pak se bude volat po akci. Jdu-li na brakový příběh, neočekávám Bergmana ani Tarkovského. Chci se bavit, byť dopředu tuším, kam bude film směřovat. A vyčítat Cruisovi, co že to vzal za roli? Tak pardon, i já bych si v tomhle rád zahrál, takže mu rozumím. Dám čtyři hvězdy místo pěti jen proto, že osobně bych uvítal větší strašení, snad i více gotiky a případně brutality. To nemění ale nic na tom, že místy film drsný je. A podobnost s Indiana Jonesem či předchozími mumiemi? Nevadí mi. Škoda, že přemlsaní diváci se neumí pobavit na jednoduchém příběhu z ranku pokleslých žánrů. Jejich chyba. ()

Jamal

Viděli jste poslední snímek od Shyamalana - Rozpolcený? Tak takovým dojmem na mě působil tento snímek. Takže pokud smícháte dohromady původní dobrodružnou Mumii s nějakou Marvelovkou plus přidáte špetku nějakého filmu se zombie, nejlépe nějakého, kde vám přijdou spíše k smíchu a na závěr přidejte nějaký horor s brunetkou která z vás chce vysát život, tak vznikne tento paskvil, nad kterým mi rozum stál a pokud nepočítám snad jedinou opravdu povedenou (našteští i celkem dlouhou) scénu z letadla, tak na tento film chci zapomenout. O to více, protože jsem se těšil na své oblíbené herce Toma a Russella, kteří pro mě dodnes znamenali jistotu kvalitního filmu (neviděl jsem samozřejmě všechny). Ale že to zrovna přijde v Mumii jsem nečekal a jejich film hodnotím poprvé ** (nepočítám u Toma Austin Powers kde se jen mihl). Herecky u mě obstál pouze Tom, ostatní mi přišli jako kdyby hráli poprvé. ()

juta

Doufal jsem, že by nová Mumie mohla mít něco společného s Mumiemi s Brandonem, že bych se aspoň trochu u filmu pobavil, ale to tu moc nehrozí. Na jednu stranu to je dobře, na té druhé bych více humoru uvítal. Cruise mi v roli moc neseděl, ale co nadělám. Svým způsobem dokáže tato Mumie zaujmout. Má dobré triky (i když některé efekty byly jakoby odfláknuté a nepůsobily dobře) a akční scény. Příběh a děj je také dobrý, jen toho nového už není moc co nabídnout... jakoby jsem už něco podobného někdy viděl. Lepší průměr. ()

Fiftis

Ak sa chcete len pobaviť a blahosklonne prehliadnete pár klišé alebo hlúpych dialógov, potom môžete byť úplne kľudne spokojní. Akcie je tu dosť, pekné efekty, nejedna scéna vie skutočne vystrašiť a herecké osadenstvo úspešne zachraňuje čo sa dá. Navyše je tu jedna sexi múmia (Sofia Boutella), z ktorej nemáte až tak strach, ale najradšej by ste ju pretiahli. Tom Cruise odvádza svoj štandardný výkon, vo väčšine snímkov je prevažne sebavedome suverénny. Herecké výkony zodpovedajú obsadeniu, efekty sú príjemné a pár plusových bodov získava Múmia za občasnú strašidelnosť. A tvorcovia ešte zaslúžia pochvalu za to, že mali dostatok súdnosti, aby film nerobili dvojhodinový - nedaj bože viac, ako je dnes v móde. Áno, kritizovať sa tu dá mnohé, ale nie je to zapotreby. ()

Shakers

Nebolo to zlé. Celkom som sa bavil a moc som sa nenudil. Tom Crusise a jeho akčné kúsky aj tu patria medzi to najlepšie a naozaj je na čo pozerať, ani príbeh nebol zlý. No najviac mi nepasoval ton filmu. Je tu dosť vtipov (niekde celkom dobrých) na odľahčenie filmu, ale na druhú stranu tie vtipy zabíjajú napätie a žáner horor, ktorý tu skoro vlastne ani nie je a samotná Múmia moc rešpektu nebudí. Škoda toho nevyváženého tonu. Viac menej sa jedna o dobrodružný film, ale niekdy to sklza skoro až do komédie. Napísané je to celkom dobré, vyložená nuda nehrozí a par prvkov Dark Universa ako aj samotný záver poteší alebo aj prekvapí. 70% - 3* ()

filmfanouch

Provázané světy dnes letí a proto se vzniká Dark Universe- série filmu která má představit slavná monstra a jednou je všechny spojit. Nejdřív se však musí sejít samostatně. A první útočí Mumie. A ten film překvapivě hrozně funguje. A je asi celkem snadný odhadnout proč- Tom Cruise si ten film ohlídal. Tom Cruise točí špatný film jednou za uherský rok a jinak si to umí jako producent pohlídat. Cruise si film krade pro sebe a rozhodně je neuvěřitelným zajímavým hrdinou který by mohl celý ten vesmír utáhnout. Film stojí na vlastních nohách a neodkazuje příliš na další filmy. Jediné další monstrum které se objeví je Dr. Henry Jekyll/jeho zlé alter ego Edward Hyde. Hraje ho Rusell Crowe a i když hraje druhé housle dokáže zaujmout. Mumie navíc dokáže zaujmout už od první akční scény v Iráku která je neuvěřitelně akčně zvládnuta a i hned po ní následuje scéna s nálezem hrobky ze které přímo dýchají Dobyvatelé ztracené archy. Ihned poté však nastupuje zbytek filmu který je tak béčkový jak by měl film o těchto monstrech být. Opravdu jsem si řekl, že jsem dlouho neviděl tak dobře povedené béčko (Neboj Lucy, na tebe se nezapomíná). Ten film prostě neuvěřitelně baví a navíc celkem slušně funguje jako horror. Opravdu jsem tak dobrý film nečekal. ()

lamps

Neuvěřitelně debilní slátanina, která aplikuje často naprosto nekontinuální můstky k propojení scén a časových linií, absolutně nezvládá funkčně ani stylisticky propojit střídající se charaktery výpravy (od fantasy hororu až po nahláškovanou dobrodružnou komedii, wtf) a v místě, kdy by měla bez keců gradovat a diváka alespoň vizuálně bavit, se zavírá do jedné místnosti s jednou z nejzbytečnějších postav, která kdy byla áčkovým hollywoodským hercem hrána. Tady nemohl pomoci ani jinak sympatický Cruise, něco tak matného, nenápaditého a divně sestříhaného je ostudou v posledních letech prosperujícího Universalu. ()

Pepinec

Vypadá to, že prostě není v lidských silách natočit buď zábavný anebo vážně myšlený film o mumii. Vždycky z toho vzejde takovýhle paskvil, u kterého mám chuť sám sebe zafačovat a složit pod sedačky. Alex Kurtzman natočil tak nápaditou adventuru, že rovná čára je proti tomu Bohyně tvůrčí invence. ()

Big Bear

Docela zábavná jízda a když říkám jízda, tak se vším všudy. Parádní archeologický začátek, pak super akce na palubě Herculesu C130 a nakonec se děj přesune do Londýna. Tam nejenže Ahmanet udělá z pár živých nemrtvé, ale ke svým potřebám oživí i armádu Templářů. Ti to měli s církví svatou ke konci dost nahnuté a tak co by nepovstali do služeb princezny z Egypta.... Tom Cruise mně mile překvapil, protože velmi dobře zvládá i komediální role a tady jsem se párkrát fakt zasmál nahlas. Jedna z nejlepších hlášek byla na palubě ambulance uhánějící lesem obsypané nemrtvými ,,Jauvajs kopeš do mí hlavy ! '' Už v Magnólii jsem si všiml, že ho škatulkuje jen neznalec a tady se to potvrdilo. Už jen jeho účastí. AnnabellE Wallis mu zdatně sekunduje a potěšil i Russel Crowe i když v těch místech už do té doby celkem zajímavý příběh začínal nabírat lehce pohádkové kontury. Obludáriu bylo ale zajímavé, vzpomněl jsem si na svá archeologická léta kdy jsme s kolegou museli cosi řešit u nás v Národním muzeu na Antropologii. Tam jsem se potkal s pro mne (k mojí ostudě) tehdy neznámým Dr. Vlčkem, ale hlavně jsem byl zavlečen do obludária tam. A to nebylo o nic jinačí než měl Dr. J. H. Místnost plná akvárií a skleněných vytrín s vystavenými exempláři lebek a koster se všelikými zraněními a defekty až z toho jenomu nebylo dobře. Ne kvůli pohledu na to všechno vystavené. Člověk vycvičený na arch. výzkumech se pak na lidské kosti nedívá s odporem, ale proto že v nich stále vidí lidi co museli šíleně trpět. Závěr už byl takový pohádkový a skončil tak, že docela nabízel natočení ještě jednoho dílu. Jako zábava na odpoledne ideální. Dávám za kuličky rtuti. * * * ()

sheen

Nechtěl jsem srovnávat se Sommersem ale musím, tam kde měla jeho verze kouzelný Egypt, vtip / hláškujícího Frasera, potrhlého Hannaha, krásnou Weisz, perfektního záporáka a opět spoustu vtipu a nezapomenutelných scén. Kutzman má jen Toma, který pořád někam pobíhá, naštěstí je to krátké a díky akci to rychle uteče :) [MKUH] ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům

10.01.2024

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

04.08.2023

Po několika poměrně nedávných pokusech studia Universal Pictures oživit sérii jejich klasických monster se snímky jako Mumie, Renfield nebo s nadcházejícím dosud nepojmenovaným projektem od režijního… (viac)

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

Brendan Fraser by se nebránil nové Mumii

13.10.2022

Čeká nás v budoucnu Frasernasance? Díky potenciálně oscarovému želízku v ohni The Whale od režiséra Darrena Aronofskyho (matka!, Fontána) se herec nyní pomalu ale jistě vrací do velkého Hollywoodu, a… (viac)

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

28.10.2021

Herec Ryan Gosling (Blade Runner 2049) opět spojí síly s režisérem Derekem Cianfrancem (Za borovicovým hájem), tentokrát u remaku slavného hororu Vlkodlak. Studio Universal Pictures totiž nadále… (viac)