Mladé dievča z Ohia prilieta v roku 1977 do Berlína, kde sa chystá navštevovať prestížnu tanečnú školu. Ihneď padne do oka vedúcej školy (Tilda Swinton) a kvôli tomu, že hlavná tanečnica Patricia (Chloe Grace Moretz) v predchádzajúcich dňoch zo školy nečakane odišla, dostáva okamžite vedúcu pozíciu. S ňou prichádza značná zodpovednosť a navyše sa začína zdať, že so zmiznutím Patricie malo vedenie školy niečo spoločné, takže atmosféra uprostred akadémie neustále hustne a pocit neistoty narastá. (Marceloo)

ledzepfan

Klobouk dolů.. Zdaleka to není dokonalé, ale je to tak odvážně osobité, zároveň prokalkulované i intuitivně plynoucí, že to má mé upřímné sympatie... Takovýhle remake, takovýhle horror má v mých očích smysl. Žádné debilní lekačky, žádná polopatická doslovnost.. Atmoška, soustředěnost, postoj..Zde je místo pro imaginaci. K divákovi se nepřistupuje jako k tupému konzumentovi. Bravo! Rok 2018 se tak v mých očích stal jedním z nejnabušenějších horrorových roků za hodně dlouhou dobu, protože, spolu s Mandy, vylezly na světlo světa hned dva horrory s koulema a jasnou vizí. ()

NinonL

Tak přece, Jessica Harper, která ztvárnila hlavní hrdinku Suzy v původním filmu z roku 1977, si zahrála i tady. Ačkoli docela jinou roli. Tento film je hvězdně obsazený a o hodinu delší. Také děj je mnohem obsáhlejší. Těžko říct, který se mi líbil víc, každý měl něco do sebe. Zájemcům doporučuji shlédnout oba, v pořadí nejdříve starší verzi. ()

Alqarin

Sázka na nízký žánr se vyplatila a přinesla víc než pouhou retrofilní potěchu. V kulisách Suspirie se děje cosi, co vedle čiře audiovizuálního zážitku přináší i jisté duševní uspokojení. Možná je Guadagninův poslední film jen erupcí náklonnosti k animální brutalitě a zvrácené smyslovosti, nebo se tu Lucovi podařilo i hezky a bez přehnaných tlaků cosi povědět. ()

GodComplex

Ja jsem totalne v soku a porad to rozdejchavam. Puvodni Suspiria Daria Argenta je jeden z nejlepsich hororu vsech dob s legendarnim soundtrackem od Goblin a uz jen zminka o chystanem remaku me dost iritovala, takze pokud o tomhle prohlasim nejen, ze je to dustojny remake, ale mozna ho i prekonava, tak to mluvi za vse. Me to uplne odzbrojilo, prostredi, herci, choreografie baletu a hlavne bozsky soundtrack Thoma Yorka jsou uplne v jine dimenzi. Ma to strasne silnou atmosferu. Jedno z nejvetsich prekvapeni co jsem ve filmu kdy zazil. Neni to snad vubec poprve co nekdo remakeoval legendarni klasiku a nejen, ze to totalne neposral, ale prekonal to? 10/10 ()

kaylin

„Suspiria“ Luca Guadagnino je jiný film než „Suspuria“ Daria Argenta. A je to dobrý film. Popravdě si myslím, že je docela škoda, že se tvůrci snažili za každou cenu svézt na legendárním filmu, protože tahle novinka by si zasloužila být samostatná, mít svůj vlastní příběh, nepropagovat se jako remake. Je dost dobrá na to, aby to utáhla bez téhle berličky, která trochu narušuje skvělý odkaz, jenž Argento má. ()

topi odpad!

Nová Suspiria se tváří, kdovíjak artově a hraje si na umělecký film, ale ve výsledku je to totální splácanost, která se vrství do šesti jednotlivých dějstvích a do závěrečného epilogu. Nedokáže držet při sobě a tím, že do příběhu kupí různé události, které nemají s hororem nic společného, jen prohlubuje zmatečnost a neorientovanost. Všechno se tváří tak vážně a přitom to vůbec, ale vůbec nefunguje. Dvě a půl hodiny toto sledovat je fakt utrpení, jak začalo šesté dějství, tak se to posralo úplně a ta počítačová animace to naprosto zničila. Závěrečný epilog jsem už skřípal zubama a vzýval konec, jehož pointa tuhle Suspirii posílá do odpadu. I artové filmy se musí umět točit, baletní scény musí mít nějakou úroveň a choreografii, ne jen sebou se zmítat v jakýchsi křečích. Na konci filmu se ukáže i Susy - Jessica Harper z původní Suspirie, ale je to spíš na škodu, než ku prospěchu. Další zbytečnej remake bez atmosféry a tvůrčí invence. A přitom trailer vypadala tak lákavě. Zlatej Argento, jehož vize měla to, co tady zoufale chybí : pekelnou a poctivou hororovou atmosféru!! ()

Gorehound

Originál je len jeden a kupodivu mi film atmosférou viac evokoval Inferno(škola- hotel, chodby...), aj keď aj narážky na Suspiriu sa samozrejme našly. Technická a umelecká stránka je úžasná, atmosféra tak nejak pekne zachmúreného Berlína je parádna(aj atmosféra všeobecne), herecké výkony taktiež. Gore ok, aj keď sa mi zdá, že v záverečných gejzíroch som zahliadol aj trocha CGI, čo mi zážitok trošku pokazilo. Zas na druhej strane sa mi originál po hororovej stránke zdal hutnejší a zapamätateľnejší. No a najväčší problém mám s tým, že som sa vo filme miestami strácal. Dreamlike atmosféra a artovosť- jasné. Ale tu je v tom väčšina deja doslova utopená. Odceňujem snahu ísť vlastnou cestou, je to silný a sebavedomý film, atmosféra kraľuje, ale...EDIT: Uberám jednu hviezdu za prestrelenú, tak trochu ubíjajúcu stopáž, zbytočné dejové nadstavby. Akoby tvorcovia ani nechceli točiť horor...Argento to dal revolučne, po svojom, ale nie tak intelektuálne nabubrelo. Zlý film to určite nie je, ale menej je niekedy viac, a hlavne inak a viac hororovo, prosím. ()

Hamaradža

Vrstevnaté, odvážne, neraz experimentálne - nevyhnutne predurčené na drvivý komerčný neúspech, keďže svojou absentujúcou šablonovitosťou ťažko poteší či už súčasných hororových fanúšikov, alebo fanúšikov pôvodnej verzie. Mne táto odvážna nočná mora v jednotlivostiach veľmi sadla (skvelý soundtrack, či estetika chladného Berlína), akurát si nie som istý nakoľko fungujú a zapadajú dohromady - do o niečom vypovedajúcom celku. Možno mi ďalšie zhliadnutie povie viac. ()

IceQueen

Neustále spájanie násilia a erotiky za každú cenu má v konečnom dôsledku opačný účinok a po chvíli zovšednie. Od krku dole, bez handier a so zavretými ústami je Dakota znamenitá herečka, znamenitá. ()

BoredSeal

To byl strašlivej úmor, artová onanie, pozérství, absolutní nesoudnost v uvážení, co si zaslouží místo ve filmu. Původní Suspiria je snový trip, co si nehraje na přesah; tohle je mučení zbytečnejma historkama senilního psychiatra, nudnejma povídáníma o tanci a sexu, snaha o nějakej kontext. Pokud tam chtěli dát nějakou polemiku o ženské moci, tak ty čarodějnice měly prostě rovnou kastrovat chlapy (jakože to u policajtů skoro tak vypadalo) a dělat lesbo sex, tohle nezachránila ani trojitá Swintonová, ani ta zrzavá kočička v hlavní roli. A do toho ten kňourající zpěvák z Radiohead. Týpek měl prostě natočit nějakej svůj únavnej sobeckej art film, na kterej by mu nikdo nešel, než se schovávat za starej kultovní horor. Radši bych snad viděl znova Babovřesky. ()

M.i.k.e

Argentův originál neznám,ale tenhle remake není vůbec špatný.Velká škoda je,že není o dobře 45 minut kratší,protože na skoro 2,5 hodiny se toho tady neděje zase tolik a než dojde k překvapivému (pro mě) finále je to dost často skoro nuda.Dakota Johnson konečně obsazená typově správně...60% ()

Caminzind

To muselo dát práce, a přitom taková blbost, co? Mám-li se vyjádřit k tomuto opusu, pak musím vyzdvihnout režii. Překvapila mě sehranost herců. Jakoby skutečně všichni věděli, co mají hrát a jakoby chtěl Guadagnino nechat vzpomenout na italské klasiky. Třeba Felliniho. Oops, snad jsem teď nepřestřelil. ()

dubinak

Už z traileru jsem vycítila, že tohle bude žraso. Pokud do nové Suspirie nepůjdete jako do remaku té původní a budete mít otevřenou náruč novým nápadům a zcela nové formě, měli byste dostat kvalitní zážitek. Nová Suspiria tak poněkud čerpá trochu z původního nápadu a lehounce se otírá o scénář. Tenhle Guadagninův kousek je ale libový flák čistého artu, který pracuje mistrovsky se střihem (!), obrazem i zvukem. Pro mě to byl o sto procent lepší zážitek, než Argentův počin, jež sázel v tomto ohledu spíše na svou ověřenou trikoloru. Tady se však plácáme hlavně v ponurých barvách v ponurém rozděleném Německu a nasáváme depresivní a tajemnem nasátou atmosféru. Musím říct, že stopáže jsem se děsila, ale utekla mi jako voda. Děj mě chytl už od začátku a hlavně jsem dosti v šoku z neskutečně dobře zvládnutých hororovýchi scén, ze kterých mi dokonce jenom doma u televize lezl mráz po zádech. Musím konstatovat, že přes to, že Suspiria se zaměřuje hlavně na filozofičtější záležitosti a mnohdy i na čistý symbolismus, Guadagnino by mohl být jistým způsobem nominován na nového art-hororového mága. Kdybych měla Suspirii popsat jedním slovem, což je skoro nemožné, řekla bych slovo intenzivní. Celou dobu mě totiž agresivně držela a chtěla, ať se bez mrknutí dívám. Na konci mě pak předhodila psychedelickým jatkám a já nevěděla, kam se koukat dřív. Filmařsky je to absolutní špička a věřím, že kdyby byla možnost vidět film v kině, byla bych nadšená ještě o kapku víc. Škoda, že je to tady docela podhodnocené, protože v mém žebříčku hororů za rok 2018 se to na tuty objeví. ()

Sludger

Wau! Absolútne nemám rád remake filmy. Vždy mi to príde ako druhýkrát zohriaty tanier držkovej polievky, len už sa držky minuli, tak sme tam dali hlivu a viac prikorenili. Tentokrát sa však varilo odznova. Mám veľmi rád starú Suspiriu pre jej magickú atmosféru a mystickosť. Nová tento námet totálne rozšírila, pridala tomu gule, brutálnosť, psychedeliu, artovosť, viac witchcraftu a celé to doplnila filozofickými náčrtmi pre zamyslenie. Toľko toho sa deje pred našimi očami, že som to ledva stihol sledovať a mám pocit, že mi toho ešte veľa ušlo. Suspira roku 2018 nie je obyčajný remake, je to film, ktorý pôvodný námet posunul na úplný iný level, až sa bojím vysloviť kacírsku myšlienku - originál bol zdolaný. ()

C0r0ner

Námět excelentní, první hodinu mě to moc bavilo, když už došlo na násilí, byla to špička, ale ta příšerná stopáž a poslední hodina, kdy se z toho stala vyložená fraška, to už jsem se spíš smál, než cokoli jiného. Proč hrála Swinton i toho dědka? Píčovina. 35% ()

Azrael515

Argentovmu Opus Magnum som interne vystaval piedestal a preto som bol k adaptacii pomerne odmerany. Mladicke nadsenie z formalistickych exhibicii zo mna vyprchava gemoetrickou radou a predstava opatovneho budovania napatia konstruovanim mysteria ktore som absolvoval minimalne 25x ma nadejou taktiez nenaplnovalo. Nicmenej plnotucnu art-gorovu inotaj o cyklickej povahe systemoveho nasilia a dekonstrukciu ideologii ako takych (redukcia na nacismus mi pride mylna uz len z dovodu historicko-dialektickej nevyhnutelnosti) som fakt necakal. Paralelu Mater Suspiriorum, "najstarsej a najmudrejsej z trojice", ako smrti vitam ako ceresnicku na tejto pesimistickej pamflet-torte. Filmecek RAF zrejme necituje nahodou, kedze prienik medzi tyranmi a revolucionarmi je najdominantejsi v extremnom nasili ich skonu.. "This isn't vanity, this isn't ART!" MESSAGE! :D :* <3 ()

Juto

Film je temný a skvele sa hodí k pochmúrnemu tónu, ktorý vytvoril Guadagnino. Herectvo je veľmi dobre odvedené a počas celého filmu stojí za to. I keď je to bizarné nemohol som odtrhnúť oči z obrazovky. Ale musím podotknúť, že to nie je pre každého. 7/10 ()

animaxis

Nová Suspiria je rozhodně filmovým zážitkem, který vás do sebe vtáhne a po celou svou dlouhou stopáž vás nepustí. A pak už je jen otázkou, jestli se vám takový zážitek bude líbit nebo ne. Film pro mě nejvíce fungoval po mysteriózní stránce. Už od začátku je jasné, že se tu děje něco podivného a otázkou je jak až to je podivné a proč vlastně. Díky tomu pro mě byl zajímavý i děj a byl jsem neustále zvědavý na to, co se bude dít dál a jaká další temná tajemství se odhalí. Film má také pořádnou atmosféru, která ale opět někomu vyhovovat může, někomu nikoliv. Rozhodně se nejedná o dnešní typický horor, na to je tu všechno příliš zdlouhavé a lekačkové (i když krve tu není zrovna málo). Po herecké stránce je film skvělý a to samé platí i o hudbě, kameře a celkově režii. Rozhodně se také nejedná o pouhý remake. Tento film má rozhodně větší ambice než být jen tím. ()

SHI-SHA

Tenhle typ filmů hrubě přesahuje rámec mých uměleckých obzorů. Dvě a čtvrt hodiny šílenství a občas zdánlivě nesouvisející scén, které vás donutí o filmu pár dní přemýšlet, než začnou do sebe opravdu pořádně zapadat. Na můj vkus je to moc šílené, abstraktní a hlavně dlouhé. Přesto skvělé a vyjímečné. ()

ČSFD výprava na nej horor fest světa

ČSFD výprava na nej horor fest světa

07.10.2018

ČSFD skvadra hororových geeků Filmmaniak, Goldbeater, POMO a RUSSELL (na horní fotce zleva doprava se zombie girls, odchycenými na slavném “Zombie Walk”) nás zdraví ze světového Nr. 1 festivalu… (viac)