Američan

Nájomný vrah je nútený utiecť zo Švédska po tom, čo zabil svoju priateľku. Jeho zamestnávateľ trvá na tom, že nemôže ostať v Ríme a poradí mu, nech sa uchýli do dedinky v talianskych horách. Tie by mu mohli ponúknuť zaslúžený odpočinok. Zoznámi sa tu s katolíckym kňazom a zaľúbi do prostitútky. Ale keďže v jeho živote nie je miesto pre šťastie alebo lásku, dostáva novú prácu. Navyše sa v dedinke začínajú zjavovať podozrivé osoby... Nájomný vrah Jack (George Clooney) je neustále v pohybe a stále sám. Po tom, čo sa jeho zákazka vo Švédsku skončí omnoho tragickejšie, než predpokladal, uchýli sa na taliansky vidiek, kde sa schováva v stredovekom mestečku. Užíva si nerušené chvíle v prostredí, kde sa akoby zastavil čas,  skamaráti sa s miestnym kňazom Benedettom (Paolo Bonacelli) a zároveň aj očarenie miestnou kráskou Clarou (Violante Placidová) prerastá do ľúbostného vzťahu. Idylka však pretrváva iba do chvíle, kým ho neosloví krásna a záhadná Mathilda, ktorá od neho chce, aby pre ňu zostavil zbraň. Jack túto zákazku príjme, no postupne, ako zbraň vylepšuje, začína v ňom narastať podozrenie až paranoja, že sa ho niekto pokúsi zabiť. Jack sa teda rozhodne vystúpiť zo svojho tieňa, čím naruší pokoj mestečka a začne pokúšať svoj vlastný osud... (TV JOJ)

castor

Ani nevím, jestli mě to takhle uspokojilo. Asi jo. Rád jsem sledoval šarmantního George Clooneyho skládat zbraně, nechal jsem se kolébat pohledem na oči Violante Placido, na italské lokace a líbilo se mi, že se tu nikdo za ničím dvakrát moc nehoní. Clooney má svou kariéru pevně v rukou. Nesází jen na tutovky a tu a tam se vytasí s nějakým stylovým uměleckým kouskem. Hodně ujíždí na své image chlapíka s totálním charismatem a inteligencí. Role tichého a věčně zadumaného zabijáka je pro něj tudíž jako stvořená. Dočasný azyl najde v malé italské vesničce, kde rozmlouvá s knězem a začne se sbližovat s prostitutkou Clarou.. Sedmdesátá léta se holt derou na povrch a nechtějí říct své poslední slovo. Což je jenom dobře. Jako celek to ale pohromadě nedrží. Z plátna je sice cítit, že režisér Anton Corbijn je renomovaný fotograf, snímek nicméně netepe vlastním životem, chybí mu skutečné emoce i vnitřní náboj. A potřeboval by se opřít také o zodpovědnější scénáristickou práci. Mně přesto i to, co Corbijn s Clooneym na plátně/za ním předvedli, asi tentokráte stačilo. Úsporná, zrající záležitost.. ()

Rogue

Problém Američana je nejlépe vidět na rotten tomatoes, které ukazují 64% od kritiků a 38% od diváků. Sedmdesátá léta ještě očividně neřekla poslední slovo - chladná a úsporná hitman story o tom, že kněží a prostitutky nejlépe vidí do lidí. Jeden z top filmů letošního roku (který je odsouzen zůstat podceněný), důkaz, že Corbijn je vynikající režisér, a že Rowanovi Joffemu se pro remake Brighton Rock dá věřit. Get Carter jednadvacátého století (ačkoliv podobu je vhodnější hledat u Melvilla). Čistá práce. ()

Rex Mundi

Keby som mala hodnotiť technickú stránku filmu, boli by to 4* bez debaty. Atmosféra ticha kombinovaná s farebnými náladami, studená modrá a biela v úvodnej nemeckej scéne, žlté a zelené tóny nočných uličiek talianskej dediny i prírody, k tomu eroticky ladená červená... a k tomu námet kontrastujúci témou i obsahom. Príjemne sa to pozeralo, minimalistický príbeh bol vcelku príťažlivý, "nicméně", keď to vezmem "kolem a kolem", tie slušné 3* budú tak akurát :-) ()

D.Moore

Opravdu velké překvapení. Zatímco text na obalu DVD lákal na jakousi akční podívanou, trailer naznačoval mnohem komornější a atmosféričtější příběh, a já jsem doufal, že právě tak bude Američan vypadat. Vypadal. S dovolením teď donesu trochu dříví do lesa - George Clooney je totiž skvělý. Vlastně nejen to, je skvělejší než kdy jindy. Do kůže nájemného zabijáka se převtělil dokonale a málomluvného, trochu paranoidního muže hraje tak, že mu věříte, že opravdu umí vyrobit tlumič z pár krámů z garáže a že je ostrostřelec par excellence. První obrovské plus. Druhý důvod, proč se mi Američan tak líbil, je styl, jakým je natočený. Ohromně staromódní, a to já mám rád. K tomu všechny ty krásné záběry italské krajiny a úzkých uliček ospalého městečka, uvěřitelná romantická příměs, dialogy s knězem... Všechno bylo dokonalé. Stoprocentní "drama/thriller" film, u kterého si navíc odpočinete. Jen od něho nesmíte očekávat akční nářez. ()

PinokKio

Obrazově bych v Corbijnově Američanovi vůbec nehledal autora klipů kapelám Depeche Mode, Nirvana či U2. Oproti předchozímu debutu Control je zde patrné zvolnění a rychlejší střihy jsou pryč, což je naštěstí ku prospěchu filmu, protože život zabijáka jistě není o neustálém shonu, ale naopak o vychutnávání si každé vteřiny, která může být jeho poslední. Clooneymu role zabijáka, pro kterého by měl být soukromý život tabu, jenže nejspíš už by chtěl se vším seknout a usadit se, docela sedla. A zasazení do zasněženého Švédska nebo slunné Itálie je dalším příjemným zářezem na pažbu. ()

Ded@M@tes

Poklidné drama. Nenechte se zmást, nejde o nějaké velké akční drama a pořádnou jízdu. Nájemný vrah George Clooney. ( Hodnocení: 6/10 ) ()

Spooner

Artový akčňák, který mě, narozdíl např. od podobného Drive, moc nezaujal. Příliš pomalé tempo, dlouhé záběry a jednoduchý příběh by ještě nevadily, kdyby byla hlavní postava aspoň trochu zajímavá. A to bohužel není, což je docela paradox, protože se o ní dozvíme daleko víc než o postavě Goslinga v Drive. Clooneyeho postava mi ale, i přes jeho výborný výkon, přišla chladná a nezajímavá a cestu jsem s k ní našel až v závěru, který narozdíl od zbytku filmu skvěle funguje a je i celkem emočně silný. Zde jakoby najednou začala pracovat ta atmosféra, kterou se Corbijn marně snažil vytvořit po většinu stopáže. Celý film tak na mě spíše působí jako hlavní hrdina, chladně a nepřístupně. 50% ()

tahit

Komu lze film doporučit? Tedy všem těm, kteří mají rádi takovou tu poetickou náladu ze starších francouzských či italských krimi snímků. Nebudete-li ovšem čekat nějaké zázraky, neměl by vás zklamat film. Možná ten konec mohl být zajímavější, ale i tak to nebylo zas až tak špatný. I když upřímně řečeno, největší pozornost na sebe strhává krásné městečko Castel del Monte a jeho nádherná renesanční architektura umístěná pod vrcholky hor. ()

Davies182

Zrušte Bourneův sequel, George Clooney už to všechno stihl odvyprávět. Sice s menším důrazem na akci, zato však s tak napínavou romantickou linkou, až se z toho tají dech. Kouzlo snímku ale přitom není ve výše zmíněných prvcích, nýbrž v něčem úplně jiném... nepopsatelném! Jedním slovem nádhera - kvůli takovým skvostům vznikly kamery. ()

gogo76

Až nečakane rozvláčny film, ktorému to na jednej strane sekne, ale na druhej je príbeh dosť plytký a nemá veľmi, čo ponúknuť. Snáď len tú atmosféru...Ja sám by som z neho dokázal bez problémov vystrihnúť aj 30 minút bez toho, aby stratil zmysel. Viem, že filmov s pomalším tempom je mnoho, ale neponúkajú 100 krát prevarenú kašu. Záver ako z Carlitovej cesty, film nezachránil. Ak by "prostituto -italiano" menom Clara sem - tam neukázala kozy, tak mnohým hrozí spánok. Jediné, čo mi urobilo radosť je song známy aj s filmu Talentovaný Ripley, ktorý sa k filmu i jeho názvu dokonale hodí. 60%. ()

FlyBoy

[Signature Theatre, Kalispell, Montana] Back to 70's. Konštruuje pušku. Debatuje s kňazom. Spoznáva Kláru. Clooney nezaháľal a tento free-lance mód mu pasuje excelentne. Prenádherné notové podkreslenie (Grönemeyer), prepracovaná kompozícia obrazu (Corbijn), zodpovedne budované napätie a zámerne "ohlodaná" výpoveď o tichom Američanovi. Je to taká posmutnelá púť nájomného vraha skrývajúca v sebe zdravú zámernosť (nadväznosť na novú vlnu francúzskych thrillerov, priama pocta Gabinovi či Delonovi, westernová koncepcia, atď.) a končistý (=katarzný) dopad. Anton Corbijn vie, ako sa v útlych uličkách talianskeho mestečka Castel del Monte hýbať a orientovať a takisto vie, že minimalizmus môže byť pre symbolizmus veľmi prospešným nástrojom. Opomínať pomalý pacing či všade prestupujúcu statickosť mi príde nemiestne, "The American" je o melancholických náladách, nevyspytateľných pocitoch a povznášajúcej symbolike, nie o epileptickej akcií alebo iných predajných dopingoch. ()

Xmilden

Pro každého tento film nebude. Na druhou stranu podobný typ filmu tady zoufale chyběl. Mě tedy určitě. V dnešní době plné epileptických střihů, působí Američan jako sci-fi. Velmi pomalý tok děje, úsporné jednotvárné prostředí, dlouhé záběry krásné krajiny. Clooney opět nezklamal a předvádí herecký koncert, přestože si musí vystačit s minimem emocí a slov. Považuju trošku za nespravedlivé že film se nedočká většího uznání. U filmu jsem si krásně odpočinul a cítím že má sílu aby se z něj časem stala kultovní záležitost. Je zajímavé že ač jsem zpočátku srovnával s Jarmuschovou Hranicí ovládání, tady mě film zaujal a nadchl mnohem více. Zřejmě Anton Corbijn dodal nějakou tajnou přísadu. Jsem zvědavý časem na druhou projekci. ()

lesumir

Variace na V Bruggách bez belgické čokolády, avšak s vůní italského vína! Uklidit nájemného zabijáka na italský venkod, kde se zamiluje do luxusní kurvičky a ztratí tím své zabijácké skills. Wau, jak originální! ()

A_FISH

Georgi, nepal listí a nebuď sprostej ty jseš Američan z Vysočan Jedno je jistý - důvod prostej každej chce mít dobrej zvuk, a tak nám puč Marshall Fuc*ing lidi! řve na nás se sirkou v ústech a oči v kalu stimulačních drog A já vidim plechovku benzínu tříme zakročím, ač nejsem ekolog Vyzývám jasně a jednohlasně Georgi, nepal to listí! Ale George kouká a už letí sirka a víc už nikdo nikdy nezjistí ()

nunka

Dej skoro žiadny, efekty a ohurujúce triky tu nenájdete ani v náznakoch, film je totiž jednoduchý, pomalý, rozvláčny, ale fungujúci. Taliansky vidiek, čarovné úzke uličky a paranoidne šmrncnutá atmoška, v popredí s výborným Clooneym je na tomto snímku to najlepšie. ()

paascha

Jde o poměrně slabý a tuctový film na téma Citový život necitelných vrahů, který je zpestřen krásnou kurvou, krásnou vrahyní a krásnou přírodou. Kdyby rejže místo vypráskaný Tempry hodil do placu třeba něco s koněm nebo bejčkem na kapotě, dal bych možná 3 hvězdičky, takhle je to jen za dvě, a to jen proto, že mám pro Klony slabost:-) ()

Shakers

Neočakával som som od toho nič, dokonca som nevidel ani trailer a nemal som ani páru o čom to bude.George Clooney je dobrý herec a zahral to rozhodne dobre.Úvodná scéna bola super, atmosféra a napätie bolo rozhodne cítiť, ale bohužiaľ celému filmu to nevydržalo.Začiatok (taká pol hodinka) bol stále dobrý, zaujímavý a udržoval si atmosféru kriminálky, ale čím sa blížil koniec tým viac ma ten film prestával baviť.Škoda. 65% - 3* ()

Nikon

Veliká (ale opravdu veliká) nuda, která by bez Clooneyho byla nekoukatelná ... A tím vůbec nechci omlouvat Clooneyho, který evidentně šlápl vedle a role zabijáka mu vůbec nesedí. ()

Big Bear

Měl jsem chuť na poklidně plynoucí thriller - dá li se to tak nazvat a Il Americano mi přesně sednul do nálady. Tenhle film plynul stejně poklidně jako život v horském středověkém městečku kdesi v Itálii kam se Jack schoval po svém prozrazení ve Švédsku. Samozřejmě jeho přítomnost neujde místním a ačkoliv se vydává za amerického fotografa, tak zejména místnímu faráři je jasné, že Jack fotografem není a cítí, že tenhle muž se smutným obličejem má na duši nejeden hřích. Clooney roli samotářského unaveného zabijáka, který by už rád z toho vrahounského rychlíku vystoupil a kterého dokonce začínají tížit výčitky svědomí zahrál naprosto skvěle. Opět tu z něj sálalo neskutečné charisma, umocněné perfektně zahranou jeho vnitřní samotou a bilancováním.... K tomu opravdu nádherná kamera libující si v detailech a nádherné záběry na horské scenérie italského venkova... Někoho to poklidné tempo jen vyjímečně rozčeřené akčnějším dějem možná nudilo, mne naopak. Bylo příjemné zase jednou shlédnout komorní spíše psychologické drama, bez zuřivých honiček, vybuchujících aut a divokých přestřelek.. (i když na to zde minimalisticky také dojde ). Snímek mi hodně připomněl starší francouzské filmy s Gabinem a Delonem a souhlasím se Shadwellem, že někde vzadu v mysli mi problikla myšlenka o westernu. Už jen ten námět: V zapadlém městečku, kde se všichni znají se objeví neznámý cizinec, který evidentně není tím za co se vydává. S jeho příchodem navíc dochází k podivným událostem... ---- Holt, s vrahounskou kariérou se v půlce života těžko končí a i když chcete vy, nemusí to ještě chtít váš šéf... Z toho filmu ve mně něco zůstalo a to mám rád. Dávám pět nábojů s rtuťovou špicí. * * * * * Skvělý koment Rob Roy a Cervenak. ()

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

Další špionáž od autora Jeden musí z kola ven

19.05.2012

Spisovatel John le Carré je jeden z největších klasiků špionážního žánru a adaptace jeho bestselleru Jeden musí z kola ven patří k nejlahodnějším filmovým pamlskům loňského roku. A chystá se filmová… (viac)

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (viac)