Runaways - Season 3

(séria)

BaronMartin

SPOILERS! Vlastně ani pořádně nevím, o čem tady mám psát :D Jsem totiž po třetí a finální sérii Runaways neskutečně pocitově zmatený a moc nevím, co si mám myslet. Když se totiž na celou řadu podívám takto zpětně, tak nějak to působí, jakoby tvůrcům došla energie a tak jenom sypali jeden nápad za druhým, nedávali jim žádnou extra hloubku či emocionálnost, a celá série vlastně působí hrozně zmateně a podivně, tak moc, že nevím, jak mám ten pocit popsat. Celou dobu při sledování jsem si připadal hrozně zvláštně, tak trochu prázdně, ale zároveň mě vlastně zajímalo, co se bude dít. A je to fakt divný pocit, který jsem u žádného seriálu asi zatím nezažil :D Kdybych měl být nějak objektivní, určitě je to lepší než první, nezajímavá a opravdu prázdná řada, zároveň to ale nemá na druhou sérii, která fungovala jako klasický a poměrně dobrý seriál. Teď abych se přesunul k samotné třetí sérii, jedním z největších problémů, které ve mně vyvolal ten zmatený pocit, bude určitě fakt, že série se v podstatě striktně dělí na 2 příběhové linky: v prvních 4 epizodách se dokončuje linka s Jonahem a jeho rodinou, ve zbytku série dostáváme novou dějovou linku, záporačku a příběh. Tohle dost na sílu cpané rozdělení naprosto kazí jakoukoliv celistvost série a vy si jen říkáte, proč se sakra celá věc s Jonahem nedokončila už ve 2. řadě a tvůrci to prostě museli dát i do třetí. Každopádně, abych se vyjádřil k prvním čtyřem epizodám, které se právě Jonahem, jeho rodinou a jejich plánem útěku zaobírají, tato sekce je asi nejlepší část celé řady. Jonah je velice fajn záporák, jeho rodina taky, bavilo mě sledovat jejich vzájemnou dynamiku a tato část obsahuje i pár poměrně dost fajnových smrtí, které nečekáte. Bohužel, ve 4. epizodě celá tato linka naprosto antiklimaticky skončí (záporáci doslova, a teď cituji samotný seriál, prostě zmizí) a dostáváme pátý díl v Temné dimenzi, který je sám o sobě dobrý, hodně se zde experimentuje s kamerou a s vizuálem, obecně se jedná prostě o dobrý díl. V druhé půlce řady ale přichází ten hlavní problém. Nová příběhová linka totiž není ani zdaleka tak dobrá a kvalitně napsaná, jako ta předešlá: dostáváme záporačku Morgan le Fay, která je naprosto stupidně napsaná, její plán vůbec nedává smysl (abych ho nějak shrnul, chce svými posedlými telefony ovládnout lidstvo, aby měla armádu a mohla propojit náš svět s Temnou dimenzí... sakra, co? :D Proč? Proč seriál má plot s magií posedlými telefony? Wtf...), herečka je poměrně nesympatická a mně osobně připadá, že neumí moc hrát, a samozřejmě, Morganin kostým je taky kategorie sama pro sebe :D Celá tahle část je strašně podivná, ať už tím, že je linka rodičů omezena na naprosté minimum, tak moc, že tu vlastně skoro nejsou; ať už tím, že postava Alexe vlastně v půlce celé série vůbec není (ve 4. epizodě ho ovládal Jonahův syn a následně seriál udělá naprosto nesmyslný 6 měsíčný skip a my Alexe do 8. dílu nevidíme (zde mimochodem asi nejvíc vadí to, že Alexovi ve 3. epizodě zemře matka a my díky tomu, že ho následně posedne mimozemšťan a pak na 6 měsíců zmizí, vlastně vůbec nevidíme jeho reakci na tuto zásadní událost)). Když už jsme u postavy Alexe, seriál se snaží tak trochu načrtnout příběhovou linku z komiksů, kde Alex zradil Runaways a stal se záporákem, jenže díky tomu, že tu Alex prostě polovinu času není, tak to moc nefunguje a jeho změna charakteru je spíš otravná. Taky zde dostáváme crossover s Cloakem a Dagger, který je velmi zvláštně zpracovaný, jelikož tu vlastně nemají moc prostoru, a seriál tohoto crossoveru vlastně vůbec nevyužívá. Taky mě vadilo, jak moc seriál nabral najednou tempo (to asi také způsobuje můj velmi zmatený pocit z celé série) - zatímco předchozí řady postupně představovali nové koncepty, zde je na vás v extrémní smršti událostí házena nová dimenze, nový druh magie, cestování v čase, alternativní verze postav, atd. a váš mozek to prostě nestíhá vstřebávat. K tomu si přidejte finální epizodu série a vlastně celého seriálu, která je jeden velký a zbytečný bordel, který má jediný cíl: teasovat na budoucí řady, které stejně nevzniknou, kvůli zrušení seriálu (ale o této epizodě se nechci moc zmiňovat, mám na ní stejně napsaný mega dlouhý komentář :D). Pokud bych měl říct na celou třetí sérii něco pozitivního, postavy a jejich vzájemné interakce mi zde vlastně přišly poměrně dost fajn. Také soundtrack je zde asi nejlepší na celém seriálu a ty koncepty, co seriál představuje, by byly hrozně fajn, kdyby se trochu rozpracovaly a propracovaly. Kdybych měl každopádně třetí řadu shrnout v pár slovech... tak nevím, co mám říct :D Je to takový hrozně zmatený, hrozně nevýrazný, ale zároveň extrémně přeplněný bordel, který ve vás nevyvolá nic jiného, než zmatení a takové rozčarování. Jedná se o asi nejvíc nesourodou řadu celého seriálu, možná i celého Marvelu. Velice podivná série, která je přeplněná nerozpracovanými koncepty, podivných dějových nápadů a linek a celkově je vlastně strašně zmatená a podivná. Hodnocení: 57% () (menej) (viac)

nash.

Nejspíš půjdu proti proudu, který vzdychá, že je to sezonu od sezony horší. Z mého pohledu je to naopak sezónu od sezóny lepší. Třetí a závěrečná je pro mě nejzdařilejší, a to i přes tu nesmyslnou výměnu hlavní dějové linky v půlce série a prkennou Elizabeth Hurley, která jako by sem navíc zabloudila z nějaké parodie. Události nabraly tempo, cestuje se mezi dimenzemi, prolíná se realita s vizemi, nechybí tu nic, mimozemšťané ani magie, oběť ani zrada, humor ani smutek. Potěšil i crossover s Cloak and Dagger, byť bohužel nevyužije potenciál, který propojení nabízelo. ()

Simon.Dobes

Začali sme tam, kde sme skončili v druhej sérii a riešili sme Gibborimov. Prítomnosť Jonaha tu chýbala. Potom prišla gýčová nesympatická čarodejnica a šlo to dole vodou. Séria už nemala feeling prvých sérii. To, v čom seriál vynikal, tu pominulo. Nemôžem si pomôcť s tým, že k postavám mám vytvorený vzťah a mám ich rád. Finálna epizóda bola dosť rozporná. ()

silentname

Výsledok tretej série je skôr sklamanie než nadšenie. Nemôžem povedať, že by 3. séria "Runaways" bola veľké zlyhanie, no rozhodne nemám z nej taký dojem, ako z prvých dvoch. Napriek tomu, že sú tu momentky, ktoré zase podľa mňa boli absolútne najlepšie zo všetkých sérií. Takže je to pre mňa celkom konflikt, no pokúsim sa vám to vysvetliť. Pozitíva série. Stále mám rád postavy. Som rád, že pozornosť sa z Karoliny presunula na Nico. VIac-menej je toto hlavne jej séria a stáva sa hlavnou postavou. Takže to je trošku nové smerovanie. Je fajn, že vzťahy medzi rodičmi a deťmi prejdú viacerými skúškami a konečne sa budú schopní spojiť. Pretože nastupuje na scénu nový nepriateľ. Najprv to vyzerá v prvej polovici, že budeme mať ako nepriateľov členov magistrátu, no potom príde na scénu Morgan. Myslím si, že prvé 4 epizódy sú dosť dobré a pôsobia, že správne naväzujú na to, ako končila minulá séria. Okrem toho spoznáme aj v kom sa nachádza posledný člen mimozemskej rodiny a Xavin je stále super. Okrem toho našli tvorcovia dobrú cestu ako naplniť jej proroctvo a uzavrieť jeho príbeh. A tiež sa mi páči vzťah medzi Xavinom a Molly. Scénky medzi Chasom a Janet sú vynikajúce. A keď sledujú polárnu žiaru a som si vedomý toho čo sa deje, malo to silu. 5. epizóda nás posúva do temného sveta, kde musia naši hrdinovia bojovať so svojimi démonmi a čo najskôr sa odtiaľ dostať. Táto časť funguje podľa mňa tiež a otvára dosť možností. No potom prejdeme do druhej polovice seriálu a veci postupne začnú kolísať. Morgan je podľa mňa jedna z najhorších zloduchov Marvelu. Pôsobí, že musí ukázať len výstrih a rozpráva ako keby bola vystrihnutá z 90s filmov. So všetkými monológmi o tom ako ovládne svet. Wow. Jej schopnosti sú zaujímavé, no jej monológy a kostým sú hrozné. Stretneme sa aj s Tyronom a Tandy. Dokopy na jeden diel. Ukáže sa nám, že Gert a Old Lace sa dokážu prepojiť bez toho, aby spolu komunikovali. Využije sa to iba raz. Nico dokáže svojimi schopnosťami zhmotniť dýku Tandy a spraviť ju temnou. Reálne sa ukáže ako zbytočná. Máme tu telefóny, ktoré ovládajú ľudí a robia ich agresívnych. Dokopy sa z toho moc nevyťaží. A na záver musíme nechať jednu postavu umrieť, aby sme mohli mať finálnu epizódu cestovania v čase. A ešte aby toho nebolo málo sa niečo dozvieme o Alexovi. Niečo zaujímavé a temné. No dokopy sa to absolútne nevyužije, lebo seriál skončil a celé to nepôjde už nikam. A jedno ešte musím priznať. Dialógy, ktoré vedú spolu Nico a Karolina sú podľa mňa hrozné. To sú také lepihuby, až mi z toho je niekedy zle. Sú to tak gýčovité momentky. Celkovo som dúfal v lepšie finále, než bolo toto. Je to úplne hrozné? Nie. Len je to nesústredené, prináša elementy, ktoré nevyužije a využíva techniky, ktoré sú staré. Prvá polka funguje, no potom to ide postupne dole vodou až do veľkého sklamania. Takýto záver som neočakával, ale tretia séria rozhodne nedosahuje kvalít predošlých. A je mi to ľúto. Hodnotenie: B ()

MsUtahraptor

Ale jo, bylo to důstojné ukončení. Jediné výraznější výtky bych měla vůči špatně zpracovanému crossoveru a kozám hlavní záporačky (protože takhle příšerný výstřih k takovémuhle obsahu jsem ochotná tolerovat jedině pornohvězdě, prototypu velmi levné prostitutky či osmdesátkové fantasy hrdince). ()

• Čarodějná kniha hříchů „Darkhold“ se již dříve objevila v seriálu Agenti S.H.I.E.L.D. (od 2013). Tvůrci Runaways se záměrně rozhodli převzít stejný design, aby zachovali kontinuitu mezi jednotlivými seriály. (BaronMartin)
  • Během epizody je několikrát odkázáno na postavu jménem Victor Mancha. V komiksech se jedná o kyborga a jednoho z pozdějších členů týmu Runaways, zároveň je ale také synem superzáporáka Ultrona, kterého můžeme v MCU znát např. z filmu Avengers: Age of Ultron (2015). (BaronMartin)
  • Morganina (Elizabeth Hurley) tajná místnost se otevírá vytažením knihy „Vita Merlini“ od Geoffreyho z Monmouthu. Jedná se o artušovskou báseň zachycující život kouzelníka Merlina, ve které se historicky poprvé v literatuře objevuje postava Morgany le Fay, jež byla očividnou předlohou pro postavu Morgany ze seriálu. (BaronMartin)