Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (viac)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvorcovia:

Terence Winter

Predloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (viac)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa PaTeXx k tomuto seriálu (62)

Série 4 (2013) (S04)

Kromě výjimečných epizod nebo momentů, se jednalo o jeden velký nesoulad mezi tvůrci a diváky, již by určitě upřednostňovali více prostoru postavám, které se ho nedočkaly. Tohle už tomu naznačovalo delší dobu, nicméně je to hlavní kámen úrazu. Pochybuju, že by se našel člověk, který by se neobešel například bez Chalkyho klátícího mladou pipinku, nebo bez zdlouhavého brblání v Tampě. Jinak se jako vždy jednalo o lepší závěrečnou fázi, než průběh, ale nemyslím si, že to stačilo k uspokojení. První série, kde jsem žádnému dílu nedal plný počet a zároveň se jedná o sérii nejhorší. Bez debat. ()

New York Sour (2013) (S04E01)

Nic světoborného, ale katastrofa taky ne. Takový optimální rozjížděcí díl na poměry tohoto seriálu. Jestli ale děj přijde o takový element jako je Richard, tak to bude ještě tvůrce velmi mrzet. ()

Výpověď (2013) (S04E02)

Jeffrey Wright se nám poprvé trošku osvědčil a musím říct, že tu chyběl někdo tak psychicky stabilní a sebevědomý zároveň. Z Nelsona už se opravdu stal Mueller a hned je to zábavnější. Na pozici Van Aldena tu máme J. Edgara Hoovera, který mi do noty zatím nesedl ani trochu, na rozdíl od mladého vychcánka Knoxe. Vůbec ne špatné pokračování. ()

Akry diamantů (2013) (S04E03)

Tvůrci by měli objevit dokonalou vyváženost v zobrazování dějových linek divákům. Všichni ví, že postavy Ala a Nelsona (George) udržují seriál nahoře a místo toho celou dobu vidíme půlhodinové babrání o nějaké nemovitosti na Floridě. Tohle je potřeba změnit. Lehký nadprůměr. ()

Všechno do hry (2013) (S04E04)

Předvídatelný osud mladého blonďáčka, nezáživný poker, nicneříkající německé kratochvíle, a dobré osvěžení příběhu v zapojení Meyera do akce. Takhle nějak bych to shrnul. ()

Král duchů (2013) (S04E05)

O chloupek lepší epizoda, ale vážně jen o chloupek. Sebevražda v závěru mě nějak do kolen nedostala a na zfetovanou babku začínám být alergický. Ještě že se vyřešila situace na výšce, a že jsme mohli vidět pikantní rozepři v Ciceru. ()

Polárka (2013) (S04E06)

Nejzajímavější podívaná se odehrává určitě kolem Knoxe, což je spíš smutné. Petrucelli tomu může dát dobrý nádech, ale taky to může pořádně zkurvit. ()

William Wilson (2013) (S04E07)

Přijde mi, že chování postav je přehnané, umírněné, někdy až nepochopitelné. Čtvrtá série je zatím nejslabší a má nejmenší potenciál. Je na Knoxovi, aby nás vytáhl. Nikdo jiný to nezachrání. ()

Stará loď ze Sionu (2013) (S04E08)

Zase to bylo na dvě hvězdy, protože černé trable zkrátka nikoho nebaví. Ještě, že nás dočasně uspokojil fight v závěru. Víc Ala a Muellera, míň Chalkyho a Narcisse. ()

Sňatky a povolenky k lovu (2013) (S04E09)

No to se podívejme. Jak to krásně funguje, když nám tvůrci dají do huby i trošku té akce v Chicagu. A že to byla pohlcující akce. "My name is Nelson Van Alden." ()

White Horse Pike (2013) (S04E10)

Neslané, nemastné. I přesto, že jsme viděli nepodařené atentáty na Ala, Narcisse a Chalkyho. No ať už to předfinále a finále máme za sebou. ()

Přístav milosti (2013) (S04E11)

Přidávám bod za atmosféru, která pomalu ale jistě graduje. Potěšil twist s detektivem, protože díky němu jsme se, doufám, zbavili největší čubky seriálu. Chalkyho románek mě nějak netěší ani netrápí, ale asi bych byl rád, kdyby se i tahle postava nadobro vytratila. Solidní epizodka. ()

Blues na rozloučenou (2013) (S04E12)

Eskalace byla znát, v tomhle ohledu to nemělo chybu. Jen mě trošku mrzí, že konce některých postav se daly předpovídat už dlouho dopředu. Je to škoda. ()

Série 5 (2014) (S05)

Ještě, že byla tahle série o poznání zkrácena oproti těm předchozím. Paradox je, že samotný tok děje byl i tak dost pomalý a redukce postav byly někdy až moc unáhlené. Nejhorší série ne, nejlepší v žádném případě. ()

Zlaté dny pro chlapce a děvčata (2014) (S05E01)

Flashbacky si užívám a hodnotím pozitivně, pokud mají nějaký smysl. Tady jsme snad kromě facky při toustíku neviděli nic, co by nás mělo posadit na prdel (a že od toho flashbacky jsou). Smrt židovského giganta pokládám za unáhlenou, s tím mohla být ještě sranda. Za to Masseria už mě trošku sral tou svou vznešeností, takže jeho asasinaci naopak kvituji. Na úvod slabota, avšak vzhledem k minulé sérii optimum. ()

Dobrý posluchač (2014) (S05E02)

Na tohle už se dalo dívat s mnohem lepším pocitem. Nelson se musí vypořádávat i s problémy v domácnosti, na což je nádherné se dívat. Ta postava je klenot. ()

Co řekl Ježíš (2014) (S05E03)

Všechno špatné již bylo shrnuto. Zdlouhavé přepadení, zbytečné flashbacky do Nuckyho mládí a otravná Margaret, která už v seriálu nemá, co dělat. Nuda nudoucí. ()

Kolik? (2014) (S05E04)

Opět žádná sláva, ale díky závěru by se mohlo blýskat na lepší časy. Ještě, že ty kubánské policisty máme. ()

Norský král (2014) (S05E05)

Jsem rád, že jsme se ve flashbacích dostali alespoň někam k Nuckyho dospělosti, ale kromě odhalení jeho staré, jsme nic závratného neviděli. Tato epizoda byla salva ukázek postav, které už tady nechceme (minimálně u dvou žen o tom není sporu). Navíc tři epizody do konce a karty stále nebyly rozdány. ()

Ďábel, kterého znáš (2014) (S05E06)

Velmi kvalitní epizoda, v níž úřadovala především proděravěná hlava Nelsona Kaspera Van Aldena. Postavy už ubývají jako na běžícím páse a konec se nekompromisně blíží. Ne, že by mě to po čtyřech dlouhých sériích nějak štvalo. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (viac)

Sylvester Stallone míří do televize

Sylvester Stallone míří do televize

07.12.2021

Herec Sylvester Stallone, jehož Rocky v roce 1976 vyhrál Oscara, a který má za sebou role v komiksových blockbusterech Strážci Galaxie Vol. 2 a Sebevražedný oddíl a čerstvě dotočil i čtvrté… (viac)

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (viac)