USA, 2010, 11 h 4 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvorcovia:

Terence Winter

Predloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Michael Pitt, Kelly Macdonald, Michael Shannon, Shea Whigham, Aleksa Palladino, Michael Stuhlbarg, Stephen Graham, Vincent Piazza (viac)

0verseer

Čo k tomu povedať? Asi toľko, že som po seriálových skvostoch ako Breaking Bad, House of Cards a Narcos opäť natrafil na ďalší klenot. Boardwalk Empire ponúka necenzúrovaný výlet do obdobia prohibície sprostredkovaný veľkým počtom skvele napísaných a zahraných antihrdinov. Slovo antihrdina vystihuje v podstate všetky hlavné aj vedľajšie postavy, počnúc ťahúňmi seriálu ako Nucky Thompson (konečne si môžem naplno vychutnať herecké kvality Steve-a Buscemi) a Jimmy Darmody, cez náboženského fanatika federála Van Aldena, vzhľadom a hlasom mraziaceho Richarda Harrowa, autenticitu dotvárajúcého Al Capone-a a Lucky Luciana, až po vodcu afroamerickej komunity s "príhodným" menom Chalky White.:) Napriek tomu, že sa nikto z nich nedá označiť za vyloženého klaďasa, svoju obľúbenú či obľúbené si z širokej palety rôznych charakterov nájde snáď každý. Milovník filmov ako Godfather, Godfellas či Casino, či jednoducho kvalitnej seriálovej tvorby s Boardwalk Empire jednoducho nemôže skočiť vedľa. ()

GTS_PUNK

HBO a ich odveký koncept "platenej káblovky" nemusí sedieť každému, ale každý, kto niekedy niečo z produkcie HBO videl, musí uznať, že tvorbu majú vo väčšine prípadov znamenitú. Hoci veľké herecké mená na papieri a režisérske esá na stoličkách automaticky nemusia znamenať úspech, dokážu tomu či onomu projektu výraznou mierou pomôcť. A to presne sa dá povedať o prvej sérii seriálu Boardwalk Empire, s ktorým tvorcovia z HBO v roku 2010 prichádzajú. Dej seriálu zasadzujú do mesta Atlantic City v 20. rokoch 20. storočia, do časov prohibície a vzostupu tradičnej americkej mafie, vybudovanej zväčša na talianskych základoch, do doby, kedy dobro a zlo delila vskutku veľmi tenká línia. Na prvý pohľad sa divákovi môže zdať, že seriál je len bežnou tuctovou gangsterskou záležitosťou, akých sa už nakrútili desiatky, ale hneď prvé epizódy ho vyvedú z omylu. Hlavným dôvodom prečo je tomu tak, je skutočnosť, že dej je vystavaný podľa skutočných dobových udalostí a postáv, čo akémukoľvek dielu vždy dodáva akýsi punc, vďaka ktorému naň divák možno nazerá inak. V spojení s kvalitne napísaným scenárom, ktorý prvej sérii rozhodne nechýba, a slušným hereckým obsadením, divák na seriálový "bandwagon" naskočí veľmi rýchlo. Pomaly začne vnímať aj ostatné výrazné seriálové aspekty, ktorými sú napríklad výprava, kostýmy, zdanlivo nevýrazné dobové aspekty, či v neposlednom rade aj hudba, no najviac naň bezpochyby zapôsobia jednotlivé postavy. Pri veľkom množstve hlavných, rovnako ako aj vedľajších postáv síce chvíľu trvá, kým sa divák zorientuje, ale následne sa pred ním otvorí prepletený svet skvele napísaných charakterov plný dohôd, zrady a intríg. Vyložene obľúbenú či naopak neobľúbenú postavu si pravdepodobne nenájde žiadnu, za zmienku však stojí tá hlavná, Enoch "Nucky" Thompson (Steve Buscemi), takisto aj veľmi svojský a kresťanský založený federálny agent Nelson Van Alden (Michael Shannon), ale aj veterán z 1. svetovej vojny Richard Harrow (Jack Huston). Pozitív sa tak na prvej sérii dá nájsť pomerne veľa, čo je z diváckeho pohľadu dozaista veľkým plusom. Bohužiaľ, séria má aj svoje mínusy. A tie, pre niekoho možno prekvapivo, možno nájsť v samotnom príbehu. Ten je síce vystavaný z množstva malých a inak skvelo fungujúcich súčiastok, ale keď sa naň divák zadíva s istým odstupom, uvidí, že mu chýba výrazný moment, silná scéna či nečakaný plot twist. V malom prevedení tieto záležitosti opäť možno nájsť, áno, avšak vo veľkom meradle s dopadom na celú sériu (či série nasledujúce) nič také na diváka nečaká. A to je do istej miery škoda, pretože aj keď je séria skvele napísaná, v tomto smere sa môže miestami mierne javiť ako príliš nalinkovaná, desiaca sa akéhokoľvek vybočenia. Boardwalk Empire - Season 1 je aj napriek tomu sériou, v ktorej pozitíva výrazne prevyšujú negatíva. To svoje si tu nájde každý divák, pretože sa vyložene nejedná o čistú gangsterku, kde by hlavnú úlohu zohrávali zbrane a streľba, ale dôraz sa kladie hlavne na kvalitne napísaný príbeh a snáď ešte lepšie postavy, ktoré sa pred divákom každou epizódou čím ďalej, tým viac vyvíjajú. Prvá séria nie je dokonalá, ale bezpochyby sa jedná o kvalitnú záležitosť, a zároveň je to solídny odrazový mostík je pokračovanie. () (menej) (viac)

VanTom

Prvotní nadšení sice po několika (stále navýsost jakostních, ovšem dějově často stagnujících) epizodách vyprchalo, upoutání nadstandardně kvalitní prohibiční gangsterkou však vydrželo do samého konce. A byť se celá odehrála na geograficky (= kulisově) výrazně omezeném prostoru, z hereckého a celkově řemeslného hlediska jsem nenalezl sebemenší mušky. ()

yvona

Celá 1. série je o velmi nudných dialozích v posteli, v bordelu a v kanceláři. Postele a kozy převládají. Ochablá, uvadlá figura Steva Buscemiho tomu moc nepomáhá. Naproti tomu postavu Eliase ztvárněnou  Whighamem miluju a určitě by seriál pozvedlo, pokud by dostal víc prostoru. Děj téměř žádný, krom toho, kdo si zrovna koho vydržuje a kdo je hnusnější v  bezskrupulózní politice, která se evidentně dodnes vůbec nezměnila. V postavách politiků se ztrácím a je mi to celkem jedno. ()

OG_Swifty

Zajimavy serial s hvezdnym obsazenim, ve kterym jsou vsichni vice ci mene svine a snazi se podrazit ostatni za ucelem vlastniho zisku. Ano, titularni postava Nuckyho Thompsona (Steve Buscemi) je zkorumpovana svine s lidskou tvari a zlutyma zubama, jeho 'love interest' bila labut taky ukaze, ze to s jeji cistotou nebude tak horky a i pres obcasny dramata se nakonec nauci ignorovat ty vsemozny hrichy obestirajici Atlantic City, mistni policie je zkorumpovana, agenti prohibice jsou bud zkorumpovany anebo sejdou z cesty nabozenskyho fanatismu a k tomu se tam nachomitnou dalsi vyznamny postavy prvni poloviny 20. stoleti. Serial je presto zatim velmi zajimavy tim, ze divaka bavi sledovat, jak se ten pribeh kolem vsech postav serialu nadale bude vyvijet. Na konci prvni rady se zakopala valecna sekera, jen aby se rozjela spiknuti mnohem bliz domovu Nuckyho Thompsona. Bude Jimmy Darmody snitch a pomuze Nuckymu, anebo bude nadale nesympatickou postavou snazici se ... vlastne ani nevim o co? V serialu mi vadi mirne jen jedna vec a to ruzny ty nedobovy problemy dnesni doby, ktery se tam tvurci snazi relativne citlive protlacovat. Kdybych videl serial v roce 2010 jak bylo puvodne zamysleno, prislo by mi to skoro az revolucni - bohuzel ve svetle dnesni doby uz jsem na veskery naznaky prehnany emancipace nebo sexuality skoro az alergickej. ()