Tajemství jejich očí

• Argentína El secreto de sus ojos (viac)

Oscarové argentinské drama režiséra Juana Josého Campanelly, vypráví příběh právníka na odpočinku, který píše román a doufá, že uzavře případ jedné nevyřešené vraždy a vyrovná se s neopětovanou lásku ke své bývalé nadřízené.
Benjamín Chaparro odchází na odpočinek z celoživotní práce u kriminálního soudu. Aby vyplnil volný čas, rozhodne se napsat román na motivy případu, který kdysi řešil a sehrál v něm důležitou úlohu. Motivem je vražda, která se stala v roce 1973 v Buenos Aires a pátrání po jejím pachateli. Když však Benjamín otevře dveře do minulosti, už je nedokáže zavřít. Turbulence v Argentině oněch časů totiž zasáhly do osudů jeho postav s veškerou silou násilí a smrti. A ačkoli si Chaparro myslí, že jeho příběh je pouze o minulosti, pátrání v ní staví do jiného světla i jeho současný život a donutí jej postavit se čelem k dilematu jeho dlouholeté neopětované lásky. Benjamín musí přehodnotit své pocity, činy i učiněná rozhodnutí. A nalezení pravdy bude vítězství nejen literární, pomůže také uvolnit cestu ke spokojenému zbytku života. (oficiálny text distribútora)

megajalec

Častokrát sa stáva, že keď sa vo filme miešajú žánre, dopadne to neslávne, jeden prevýši, resp.zatieni druhý, ktorý nie tým pádom tak dobre podaný, ako ten hlavný. Tu je to pravý opak, film spája viacero rovín a žánrov a všetky fungujú skvelo. Od krimi cez psychologickú až po romantickú. Časové prelínanie príbehu takisto v pohode. Páčila sa mi tá veta, čo všetko môžeš zmeniť, ale vášeň ti ostane (ja to poznám s futbalovým klubom:)). Hodnotenie je na rozhraní 4 a 5. ()

dokec

tento film se mi velmi libil , naplno ho hodnotim po druhe projekci, ctyri by bylo malo, je to perfektne propracovane a nevidim zadne diry...to ze dej plyne pomalu mi nevadi...moc pekny a zaroven smutny film ()

xpaja

Multižánrový mix tvořený především průměrnou detektivkou a průměrnou "lovestory". Do nadprůměru film vytahuje situování do Argentiny 70tých let a to že tato mezižánrová směs celkem funguje. S ohledem na velikost rozpočtu jsou scény z té doby spíše telenovelně interierové, ale nijak mě to neuráželo. To že film nejde víc do hloubky a neosvětluje politickou situaci na pozadí děje, také nepovažuji za chybu (i když bych to ocenil). Film byl primárně určen pro znalé oko argentinského diváka, ne středoevropana, který o minulosti této země mnoho netuší. Stopáž by také mohla být kratší. Závěr je jako logické vyústění děje trochu předvídatelný, ale posunuje film o kousek výše. Dále nemohu neocenit krásne oči http://www.csfd.cz/tvurce/69357-soledad-villamil/ a honičku na fotbale bez jediného střihu. Dávám --- == 75 % == --- . ()

spotczek

Mě tenhle film nejvíc zaujal svojí atmosférou, proto nemyslím, že by ho šlo popsat žánrovým zasazením někam k romantické detektivce. Já bych totiž řekla, že příběh je tu vlastně až podružný, přestože jde o psaní detektivky podle dávno prožité zkušenosti a o znovunavázání kontaktu s bývalou šéfkou. Dokončení těchto dvou dějových linií se odehrává přímo před námi, v současnosti, ale není prvoplánové. Celé mi to přišlo víc psychologické, než se na první pohled mohlo zdát. První věc se týká role společenských institucí v ochraně svých vlastních občanů. Chaparro na začátku bojuje za to, aby se případem zavražděné ženy vůbec mohl zabývat, soucítí s jejím manželem, nakonec vraha odhalí, ale spravedlnosti se přesto nikdo nedočká. V Argentině začíná tzv. špinavá válka, za které vojenská junta využívala k prosazování vlastních zájmů mafiánské praktiky. V našem příběhu se tedy vrah stává jedním z "prosazovatelů". A druhá psychologická rovina má čistě osobní ráz. V podstatě by se dalo říct, že právě v reakci na neschopnost státních institucí se musí jedinci starat sami o sebe. Nejenomže v tom vidím silné Argentinské téma, ono se týká nás všech. Může člověk vzít spravedlnost do vlastních rukou, když se společnost jeví hůře než neschopná? Jaký trest za vraždu je adekvátní? Může pomoct instituce, kterou vedou lidé, kteří nemají jasno ani ve vlastních, soukromých vztazích či řeší intimní problémy (třeba s pitím)? A týká se zločin jen aktérů, nebo zasahuje do životů dalších lidí? Vyústění příběhu se někomu může zdát sentimentální či příliš romantické, pro mě je podstatnější jeho společenská rovina, která v možnosti být upřímný v práci i v soukromí představuje jakýsi příslib do budoucnosti. Příslib, že už se kvůli plané touze po "totálním" řešení nebudou žádné totality opakovat. ()

akcul

Vícevrstevnatost filmu i jeho silná témata lásky, krutosti, práva, pomsty jej činí bez diskuze osobitým, avšak zároveň mnou neprojel ten spravný proud, pár šoků - výtah, fotbal, samotné zbídačené tělo oběti - to ano, ale nezářím. Pokud se k snímku vrátím a prožijem spolu něco nového, budu ráda. PS: Hodnotím jako diletant srdcem, k poetice španělsky mluvících filmů se teprve prokousávám. ()

blondboss

Tento kriminálny príbeh nie je ničím zvláštny a viac-menej celý čas kĺzal po akejsi rovine nudy a jednoduchosti. Avšak ten záver ma slušne dorazil, takže o niečo lepšie to hodnotím. Každopádne čakal som viac mystérie a celkovo atmosféry. Takto to bolo až príliš jednoducho natočené a navyše s veľmi dlhou stopážou. Ľahký nadpriemer v rámci žánru. 60 % ()

solisoli

Argentínska lahôdka. Výborný scenár, prevedenie a pôsobivé herecké výkony, nepotrebujú viac. Je pravda, že sa tu nestrieľalo, ako na strelnici, žiadne auto akčné naháňačky a tí čo sa cítia ,,nementále entelygentňy“ , lepšie pre nich stráviť čas pri pive s poldeci, ako byť otrávení a nasraní, po takej hovadine. Proste len normálny sled udalostí, aj keď občas komótnejší priebeh, ale skvele premyslené a logické, s bomba záverečnou myšlienkou a Oscarovou vizitkou. ()

Davemix

Úžasné drama, které postupně velmi silně graduje a na konci vás čeká opravdu velmi zajímavé a silné finále. Tomuto filmu není absolutně co vytknout a kompletně celé dvě hodiny šlapou jak hodinky a to vše postavené na opravdu kvalitním scénáři a velmi přesvědčivých hercích. 85% ()

Tredi

na jednu stranu neukojená dlouholetá láska, na druhou stranu mord a drama.. dohromady opravdu zvláštní kombinace, která ovšem nebyla zcela po mé chuti.. zřejmě nebudu mít touhu ještě někdy to vidět, ale přiznávám, že při vrcholném rozuzlení mi padla čelist dolu ()

david666

Kdyby nebylo zajímavého konce asi by mé hodnocení bylo nižší. Protože tento film je takový kočkopes, kde se spojilo až moc žánrů a tím pádem na mě působil roztříštěně. ()

blekekeke

Trochu jsem se zmítal v čase, když to bylo jednou tak a o chvíli jinak. A musel jsem si dávat pozor na šediny ... a v celku mi chyběl detektiv, přeci jenom na soudního vyšetřovatele to bylo trochu moc, ale zase na druhou stranu se mu to dalo uvěřit ... A trochu mne mátlo, že jsem si spíše připadal ve Francii, než v Argentině ... No ale co, mělo to hudbu, herce, náboj, výboj a finální překvapení ... ()

sibskyn

Po touze se naučit lépe španělsky a také na doporučení mého kamaráda z Argentíny, který mi řekl, že Ricardo Darín, hraje jen v dobrých filmech, jsem se do filmu pustil a musím říct, je to naprosto Nádrherný film. Pro mě nemá cenu vypisovat, co všechno je tu dokonalé, od scénáře, přes kameru až herce je to skvělé. Ano uznávám, že se tu převážne jen mluví, ale dialogy dávají smysl a směrují vás dál, k tomu co bude. Podívejte se na to! "Prosím poproste ho, ať se mnou aspoň mluví". ()

FLVEKK

Krimi love story ! Prvně jsem viděl novější remake, ale originál je prostě originál. Španělština působí líp, herci taky působí líp. Soledad Villamil má prostě sexappel. Radost koukat na zamilovanost obou herců spolu s vyuzlováním příběhu. Super :) ()

Jartian

Po třičtvrtě hodině a vypitém pivu, jsem se zvednul a ze sálu odešel. Film na mě působil jako špatná kopie amerických snímků rozličných žánru, žádná kulturní osobitost , nic, prázdno ()

Jurcekk

Pre mňa excelentné Love Story. Očarujúca Soledad Villamil !!! A tieto vianoce(2011) som si pozrel s dcérou a dám si to obľúbeným filmom. To si nenechajte ujsť. Toto krimi, tento zločin a trest, toto love story. Je to také iné ako Hollywood... Ako hovorí Tosim. Nebude to jednoduché... ()

mishka.k

Co mě mrzí je to, že jsem film viděla v originále bez titulků a nevychytala všechny drobné vtípky, kterým se uchechtávalo celé kino. Jinak je film poutavá sonda do sedmdesátých let v Argentině a to hodně dobře natočená. Rozuzlení zápletky je hodně dobře udělané. ()

sigfried

Možná až budu starší a podívám se na tento film znovu, tak ještě hvězdu přidám. Teď mě ale ta nostalgie zas až tak nevzala proto "jen" 4 hvězdy. Ta jižanská vášnivost, ač je mi dosti vzdálená, je tady vykreslena mistrovsky! A úsměv paní doktorky by mohl hory přenášet. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky