Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiálny text distribútora)

Anderton

Asi nemá zmysel rozprávať o tom, že sila časozberného dokumentu tkvie v tom, že ani režisér a ani protagonisti nevedia, ako ich "príbeh" skončí. On samozrejme nekončí a v prípade Katky je smutné to, že v akomkoľvek okamžiku by sme natáčanie stopli, záver by bol smutný. A možno aj v prípade tesne po narodení jej dieťaťa, pretože by sme tušili, kam to bude spieť ďalej. Třeštíková sa zameriava na Katkinu závislosť, ale nezabúda, že aj na drogy si treba nejako zarábať a spôsob tohoto zárobku nám predstaví. Skutočne neveselá sonda do života narkomana, ktorá je takmer stopercentne autentická, alebo aspoň tak pôsobí a tým pádom aj účinnejšia, ako by bola v hranom filme. Napríklad aj na motívy Katkiných osudov. ()

DJ Lonely

Katka měla nejpřesvědčivější zombie make up, jaký jsem kdy viděl. Ale teď vážně, tenhle dokument na mě zapůsobil a jen mě utvrdil v názoru, že každý feťák si zalouží svou zlatou dávku. A čím dřív, tím líp pro něj i pro jeho okolí. ()

Frajer42

Velmi syrová cesta mezi naprostou spodinu lidské existence. Cesta mezi část lidí, kteří by měli pozbýt jakoukoli šanci na život, protože vzhledem k jejich závislosti nejsou nebezpeční pouze sami sobě, ale jsou zejména zcela nepředvídatelní v chování vůči ostatním. Cesta mezi lidi, jejichž každodenní feťácké rutiny a způsob života je na míle vzdálený veškerým mým nejdivočejším představám. Byl to opravdu hnus sledovat pozvolna se bortící osud zpočátku docela pohledného děvčete, které hledalo ve svém životě zpestření a zábavu. Před Helenou Třeštíkovou smekám, neboť tohle je vskutku unikátní projekt, kde bez viditelného zásahu dává divákům možnost sledovat postupnou proměnu člověka v gluma. Lidská společnost je v některých případech naprosto nepřiměřeně benevolentní a ztrácí čas pokusem o záchranu nezachranitelných. Dokonalý studijní materiál o nebezpečí drog. Několikrát se mi během sledování chtělo zvracet. [85 %] ()

leila22

Pred týždňom som videla Třeštíkovej Réného. Predvčerom Trainspotting 1 a 2 a dnes Katku. Som psychicky vyžmýkaná. A stále som nedostala jasné odpovede na otázky, prečo si niektorí ľudia dobrovoľne vyberajú tento smer cesty. Zlé zázemie, slabá povaha, nuda, absolútny nezáujem k životu a žiadna ochota prijať za seba zodpovednosť? No a pokiaľ do tohto blúdneho kruhu vstupuje aj nevinné dieťa, ktoré ani nedostane právo voľby narodiť sa do tohto sveta bez závislosti (ako v prípade Kateřiny) všetky "srandy" idú bokom a mám chuť zabíjať. Vtedy už strácam akúkoľvek snahu pre pochopenie situácie. ()

MikeCool

Druhá projekce: Strhující, časosběrný dokument Heleny Třeštíkové o životě a každodenních strastech feťačky Katky. Zde se bohužel odehrává opačný scénář Mallory, která se dokázala i přes velkou životní zátěž vzchopit a jít životem napříč. U Katky byla vize samotného fetu větší, než budoucí život s vlastním dítětem. Smutné, ale poučné. Tohle by se mělo povinně promítat na základních a středních školách! ()

AllShallFall odpad!

No to je úplná tragédie. co na tomhle každý vidí? Co to hodnocení? Co je na tom krásného? je to příšerné a zdrcující. Točit nějaký dokument o prašivé feťačce, která do toho spadla vlastní vinou. Bylo to její svobodné rozhodnutí a teď si hraje na chudinku a my se na to budeme všichni dívat a říkat si, tohle z člověka udělají drogy! Každý slušný člověk ví co drogy dokážou a přece je nebude brát. Mě osobně je fuk kolik je na světě feťáků a jestli to mají za pár a nebo ne. skončí v kanále, kam tak jako tak patří. Tenhle film je absolutní ubohost. Natočí někdo také film o poctivých pracujících lidech, kteří byli postiženi záplavami? A výdělek půjde na jejich konto? Natočí někdo film o poctivých pracujících lidech, kteří jsou ve státem nechtěně vytvořených ghettech terorizovány a okrádány právě takovými prašivci jako je tahleta Katka? O slušné občany se v této zemi nikdo nestará. Za to však se točí výstavní dokumenty o feťácích a cikánech a bůh ví o komsi ještě. Ukazuje se tam jak oni za to nemůžou a jak je důležité jim pomoct!!!! FUJ FUJ FUJ FUJ!!!!!!!!!!!!!! Až je mi z toho špatně!!! Jediné co tomu dokumentu schvaluji, je akorát to, že se na to někdo podívá a čumí s otevřenou hubou jak je to odporný. Lůzy a přenašeči smrtelných nemocí v dnešní společnosti je absolutní tragédie. To abych se bál pustit své děti ven. Protože nikdy nevíte, kde na vás vybafne nějaká ta Katka s virem HIV doprovázená nějakým smradlavým cikánem, který se ještě k tomu neumí ani slušně chovat. ()

swamp

"Uvědomuješ si, že teď už nejde jen o tebe?" Zásadní otázka tohoto filmu. Uvědomuje si to Kateřina Bradáčová? Možná jo, ale je jí to už úplně jedno. Téma "etika v dokumentaristice" by se zde jistě dalo probírat donekonečna. Dle mého je tento film velmi důležitý a rozhodně souhlasím s jeho promítáním ve školách.. nejlépe tak už v devíti letech, dokud do toho děcka nespadnou.. Katka Vám vyrazí dech, přestože nesplňuje divákovy požadavky na dokument. Bude Vám to celkem jedno.. to, co dostanete je zkrátka výpověď. Bohužel zaměřená jen na fyzickou proměnu ústřední svině. Je mi neskutečně líto Terezky, snad ne naivně věřím, že se nikdy nedozví, kdo byla její matka. ()

tukomaster

Vztah Třeštíkové k Renému byl mnohem lépe uchopitelný. On byl živý tvor, Katka je pouze objekt destruktivní síly drog. Kontroverzní momenty mi spíše vadily. 50% ()

eileen

Film je určitě prospěšný, myslím, že by se měl hojně promítat mládeži jako odstrašující příklad, alespoň mně z toho běhá mráz po zádech ještě po 24 hodinách. Myslím ale, že má zbytečně dlouhou stopáž, Katka stále opakuje ty samé věty, čemuž se tedy nedivím, v jejím stavu, ale přece jen pro diváka je to už příliš dlouhé a pořád dokola, navíc mě mrzelo, stejně jako u Reného, že často nebylo přes špatný zvuk rozumět. ()

Pedestrian

Úvod Katky má fakt dobrej náběh, ale postupem času už je to jen ubíjející stereotyp. Stejně jako každodenní život Katky. Výborným hnacím motivem je pak Katčino těhotenství, které pouhý dokument o drogách posouvá na úplně jinou úroveň (kdy už nejde jen o Katku). Je to bolest, sledovat v enormně detailních záběrech Katčinu zuboženou tvář a opuchlé ruce. Silné. ()

Slarque

Televizní film V pasti řadím k tomu nejsilnějšímu, co jsem od paní Třeštíkové viděl. Bohužel, celovečerní verze se mi zdá o třídu slabší. Jakoby se ode mne vyžadovala empatie s někým, kdo většinu svého života usilovně pracuje na tom, aby si ho co možná nejvíc zkurvil. Katce se to daří skvěle a nezbývá, než jí k tomu pogratulovat. Litovat mohu maximálně její dceru nebo pracovnice sociálky, které se paradoxně nejvíc musí věnovat právě podobným asociálům. Je dobře, že takový film vzniknul, jako protidrogový apel je to výborné, ale koukat hodinu a půl na to, jak si někdo systematicky ničí život, je spíš pro masochisty. ()

WANDRWALL

Nakolik si za to jak žije může Katka, či podobné osoby, nakolik jsou odrazem společnosti a jejích nedostatků? Jaký k tomu všemu zaujmout postoj? Asi je nejlépe nechat ho tak. Ostatně copak výsledně vzato může lidský názor změnit osud druhého člověka? ()

LoLaa

Dokumentů zaměřujích se na problematiku drogově závislých je nespočetně, tenhle je však trochu jiný než ty ostatní. Doopravdy moc obdivuji režisérku Helenu Třeštíkovou, protože měla tu odvahu a pustila se do nelehkého úkolu, splnila ho však skvěle a vydržela čtrnáct let i když to muselo být hrozně těžké. Tohle by dokázal málokdo.. Většinu času filmu mi doslova naskakovala husí kůže, ale bohužel se v dnešním světě nejedná o fiktivní či neobvyklý případ.. ()

Chrustyn

Další depresivní dokument Heleny Třeštíkové, tentokrát z prostředí narkomanů. Sledujeme jistou mladou narkomanku v období nějakých 12 let, která si projde závislostí, abstinencí i těhotenstvím. Třeštíková jako vždy neodsuzuje ani se ve filmu nijak neprosazuje a je jen na divákovi zda bude hlavní hrdince držet palce či jí opovrhovat. U mě tento dokument pohled na feťáky opravdu nezmění ale zajímavý rozhodně je. ()

korbitch22 odpad!

s feťákama nemám slitování,jejich osudy jsou mi úplně ukradené.ze statních peněz,se platí jejich nákladná léčba,nebo nové jehly,to mám jako platit daně,aby si nějaká narkomanská troska mohla šlehnout?fuck off,jak šáhneš po jehle u mě končíš a celej svět se k tobě má otočit zády.nikdo nemáme život lehkej,ale nesaháme hned po jehle.všechny bych vás zavřel do jednoho baráku,zamknul dveře a zahodil klíč.fuck off! ()

bassator

45th KVIFF 2010 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů + 36. LFŠ UH 2010 - VISEGRÁDSKÝ HORIZONT - Český horizont (Katka / KATKA / Katka) - Ach to byla tak nesympatická "hrdinka". Nevím jestli důvodem filmu bylo Katce porozumět, pochopit ji, nebo ji snad až politovat, ale na mě to mělo efekt úplně opačný... - 2011 - 40% ()

classic

Kateřina Bradáčová, je človek, ktorý si dojebal život, a to pre hnusné drogy, závislosť na týchto návykových látkach, je extrémna, pričom koľkým ani DETOX - výplach žalúdka - nepomôže ! Sledovať túto feťáčku, je jednak - poľutovania hodné, ale zase, kto si za to môže, že ? S partnerom Romanom, má bábo, o ktoré sa nemôže postarať, p. dokumentaristka - Třeštíková, pomocou štyroch kameramanov, vstupuje do jej života, neberie si servítku pred ústa, nesnaží sa čosi skrývať, čo by pohoršovalo diváka, práve naopak, ukazuje všetko, kontroverzný dokument, ktorý patrí pod zámok, extrémne depresívny, autentický a surový, ručná kamera ešte zdôrazňuje a pridáva na reálnosti v takom merítku, že si vravím, čo to, do pekla, sa to tam deje ? Neviem, ako je na tom - Katka v súčasnosti ? Jej samotná tvár - vyzerá desivo, i o 20. rokov staršia, koľko má v reáli ! Každý si je strojcom svojho šťastia, sledovať takýchto ľudí, je pre normálneho človeka, absolútne - neprijateľným ! Mladí ľudia, by si mali povinne pozrieť tieto dokumenty, ktoré ich vydesia na smrť, ak raz začneš, návratu už niet... ()

raroh

Svým způsobem film směřoval už k hranému s dosti jasně strukturovaným příběhem. Umělecky působivé, ovšem podobné snímky ve mně zanechávají otázky (což je jenom dobře). Je odpovědné nechávat každému příliš volnosti (už ve škole) v sebedestrukci, aby pak ohrožoval jiné, nebo z druhé strany byl snadným cílem pro extremisty ultrakonzervativního ladění? Jinak mě úplně vytáčely fráze o svobodě z úst narkomanů, nejstrašlivější klišé a lež. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (viac)