Trvalé bydliště Praha

(študentský film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Česko, 2008, 27 min

Dokumentární film pro ty, kteří bydlí, a instruktážní film pro ty, co bydlení ztratí. Návod, jak využít městský organismus k vlastnímu přežití. Ten organismus je ale připraven s vámi tvrdě bojovat. Urbánní bojovou hru bez konce uvádí pražský primátor Pavel Bém. (oficiálny text distribútora)

ledzepfan

Bezdomovectví ve své čistější, lidštější a zodpovědnější podobě-aneb-Jde to i bez chlasu-a lépe(než např. ve Vondráčkově hřbitovní tragédii)... Kontrast tohoto čistého bezdomovce a poněkud ostřejšího Béma je ale docela průhledně manipulativní. Je přece jasné, že Bém mluví spíše o věčně najebaných, smradlavých a agresivních jedincích, kteří své okolí opravdu obtěžují a vysávají. Nadruhou stranu, pomocná ruka města je obrazně řečeno chromá a raději se zaměřuje na jednodušší cestu postihů, persekuce a buzerace..."Klidně seďte ale nesmíte si lehnout !" wtf? ()

Radko

Pražský exprimátor vraví v podstate to, čo parafráza textu kresťanskej piesne: "Čistá, čistá, čistá jak studánka duše co setřásla hřích. Čistá, čistá, čistá budou naše města jasná jak napadlý sníh.". Jeho jazyk je plný mŕtvych, no dôsledne vyslovovaných fráz a poučiek. Veď aká téma už môže byť pre politika krajšia ako politika kopania do sociálne slabých a vylúčených? Žiadna. Pretože žiadnu inú nemajú. Slúži vybalansovaniu vŕtania sa v análnych záhyboch vplyvných podnikateľov. Tým treba dohodiť kšefty a následne o to dôraznejší treba byť vo vzťahu k tým, do ktorých si je možné bezstarostne kopnúť. Slovne a prostredníctvom polície (mestskej či štátnej) aj fyzicky. Obe polohy dokument s prehľadom zachytáva. Smradľavých a páchnucich bezďákov film neukáže. Veď načo aj? Pohľad na nich je obsiahnutý v rečiach jedného čestného, neomylného a pravdovravného politika. Ten neznáša túto chamraď a túži sa jej raz a navždy zbaviť. ()

RasputincZ

Tento dokument mi nepřišel zcela objektivní. Ukazuje nám jeden den ze života pražského bezdomovce. Řeč přijde na lod Hermes, armádu spásy a jednotlivé záběry bezdomovců jsou prolínány řečmi bývalého primátora Pavla Béma o čistotě, nevoli pracovat a diváka se snaží přesvědčit o tom, že skutečně lze vystrnadit každého tuláka z Prahy. Nevím, jestli cíl dokumentu byl ukázat bezdomovce i v jiném světle, než jako špinavé trosky krčící se v zimě pod mosty. A hlavně leckomu připomenout, že jsou to stále lidské bytosti. Pokud ano, určitě se to povedlo, scéna, kdy se jeden z bezdomovců chce mermomocí podělit s hlavním protagonistou o kus oběda je srdceryvná, bytˇ těžko uvěřitelná. Škoda, že Ivo Bystřičan nezašel do větších extrémů. ()

Marze

Je s podivem, že si lidé bez domova vždy najdou ta nejošklivější místa.Existují pro ně sociální programy. Některým se život na ulicí líbí. Většinou se mezi sebou nesnáší. V Brně zkouší program Housing first. Když vás na lavičce vzbudí ve tři policie, v pět kamarád, v práci usínáte. V Praze maji jídla dostatek, co jim chybí je jednání s nimi jako s lidmi. Hodně jich má duševní nemoci, nebo byli v kriminále. Za Pavla Bohma, jak je také vidět z dokumentu, to měli v Praze nejtěžší. Jejich hlavním problémem není neschopnost udržet si majetek, ale i vztahy včetně těch v práci. ()

GeorgiK

Docela dobry, i kdyz po shlednuti filmu jako Katka a Laska v hrobe trosec slaby. To nedavam za vinu autorovi. Naopak, jako studentskej film, a na to ze to delal sam, je to super. Jediny, co mi na tom filmu zralo nervy, byly anglicky titulky. Od kdy je Dagmar Havlova kralovna Elizabeth??? Chapu, ze se pro anglicky mluvici svet snazil prekladatel najit ekvivalent. Tento zpusob premysleni byl ale dost nestastnej, protoze ted to nesedi ani historicky - uz vubec ne ve spojitosti s lokalitou, ani to nijak jinak nedava smysl. Mel tam proste nechat "the queen Havlova". Havel je ve svete docela znamej a cizincom by to doslo (takto je to jenom mate), plus by to dodalo na autenticnosti - vzhledem k mistu kde se film odehrava a taky IQ dotycnyho bezdomovce, kterej tuto hlasku vypustil. ()

• Film získal Cenu diváků Žilina na festivalu Ostrava Picture 2008. (hippyman)