Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci? (oficiálny text distribútora)

Brziii

ani sem nevedel jak hodnotit, podle ceho, ale vlastne musim dat plnou, protoze tenhle film u me vyvola hodne debat s ostatnimi lidmi o drogach, maskr natoceny a ty jejich stavy, a jak sou nemocni, masakr, neni to film na kterej se musim podivat znovu protoze vam kazdy slovo utkveje v pameti ()

donnovann

Rád se zajímám o problematiku drog a sem rád za tento dokument v podání Heleny Třeštíkové. Víc takových dokumentů a povinně je pouštět mladé generaci která si myslí že jim patří svět a že mají svůj život pevně pod kontrolou. Miluju dokumenty tohoto typu které si na nic nehrajou a ukazují vám tu pravou realitu s kterou se potkáváme denně na ulicích. Katky mi je na jednu stranu líto, ale na druhou jí tímto způsobem děkuji že si z ní mohou ostatní lidé udělat příklad a do ničeho takového nidky nespadnout. ()

WolfIssen

Smekám před odvahou a trpělivostí režisérky. Feťákům by mělo být zakázáno mít děti. Byl jsem u vytržení, když si den před porodem píchla do břicha fet ... Nemá smysl obsáhle komentovat, to se musí vidět. Souhlasím s Geminiho komentářem. 5***** za ukázku života feťácké lůzy, kterou není těžké si představit, ale o to více je šokující ji vidět v plné palbě. ()

Anteia

Mně je jenom docela líto, že jsem tento dokument viděla zrovna ve škole, protože to byly pořád samé srandičky na všechny póly třídy. A skvěle to dovršila ta paní, která nám to pouštěla větou po skončení a teď prosím pěkně cituji: „A když budete mít velké štěstí, můžete Katku v Praze potkat". Myslím, že v tu chvíli by si zasloužila tvz. facepalm. Každopádně Třeštíková to skvěle natočila, tak jak to bylo. Nic hraného, naaranžovaného ani předstíraného jsem tam nespatřila. Tenhle snímek, tedy život Katky samotný je rozhodně galakticky skvělá ukázka, že drogy nejsou jako med v čaji, ale spíš kobra v hlavě. Jednou uštkne a už člověka nepustí. V praxi si člověk odnese zasviněné tělo do hrobu i s nemalými dávkami jedu a nikoliv medu. ()

Anagram

Jak hodnotit dokument, který má výpovědní hodnotu nulovou? To že jsou smažky humusáci víme už od základní školy. Za prvních patnáct minut a bitkaře dám dvě hvězdy. ()

konysua

Záznam ze života běžné faťačky. Nic víc, nic míň. Katka neoplývá inteligencí ani neotřelými názory, vlastně jsem měl po většinu dokumentu problém jí rozumět. 6/10 ()

Binne

Dle mého názoru je Katka jedinečným dokumentem Heleny Třeštíkové. Nikoli z toho důvodu, že by byla jediným člověkem v ČR, který užívá drogy a cíleně si v životě volí cestu k brzkému zániku ale proto, že Katka jako jediná se nesnaží něco nalhávat nám - pouze sobě. Máme tady dokumenty jako je René, Karolína nebo Ester - také cyklus "Řekni mi něco o sobě" - ve všech výše zmíněných dokumentech se snaží ústřední hrdinové cokoli předstírat, malovat na růžovo, tu pravdu si nepřipouští - až zpětně, po několika letech. Katka tohle nedělá, nezáleží jí na tom, jak ji uvidí lidé kolem - v tomto ohledu je to velmi čistý člověk. Věří a střídavě věřit přestává ale svět kolem bere velmi fakticky. Nebudu zastírat, že z jejího osudu mi bylo velmi smutno. Bylo zajímavé sledovat, jak se její hranice pomalu zvedají, její morální hodnoty (které Katka jistě měla) se mění a to, co pro ni bylo ještě před týdnem nepředstavitelné, je nyní každodenní realita (prostituce). Tohle znamenají drogy, drogy jsou stroj času, který je neúprosný v tom, že nelze cestovat zpět, pouze dopředu a to mílovými kroky pouze za krátkodobý pocit absolutní euforie, která nám pouze bere a jediné co nám dá je chvilková iluze. Ale ta iluze je iluze všeho. Iluze světa, který leží v našich dlaních, výbušného orgasmu a jak by řekla Katka: příjemného chvění. Přijde mi, že většina dlouhodobých uživatelů tvrdých drog má později, po letech pohled vyplašeného zvířete, drogy jim oploštili emoce do té míry, že jsou najednou schopni vnímat pouze velmi malou škálu emocí - kam např. soucit či empatie většinou nepatří. Katky proces k "vyplašenému zvířeti" byl velmi pomalý. Myslím, že kdyby v sobě našla obrovskou vůli (na začátku, dnes už ne) byla by z ní báječná žena a skvělá matka. Čas od času si vyhledám jméno: Katka Bradáčová jen abych věděla, že ještě žije...Heleně Třeštíkové patří obrovské "děkuji" za tento dokument. ()

ostravak30

V první řadě se sám sebe ptám, jakou motivaci měla Helena Třeštíková, aby se zabývala životem feťačky, jejíž výpověď má jedinou vypovídající hodnotu - tohle s vámi udělají drogy. Z tohoto pohledu je film ceněný a normálně bych se nebál jej pouštět na ZŠ druhém stupni a na SŠ. Nic jiného než děsivé záběry, za něž by se nemuseli stydět ani leckteří maskéři Hollywoodských hororů, by asi na žáky a studenty nepůsobilo tak silně, aby si udělali jasný obrázek, kam to celé vede. Jinak je ale život mladé Katky pořád na stejné vlně. Bere drogy, chce přestat, jde na odvykačku, nevydrží, bere je dál. Její zdánlivé motivace jsou jen slova, vyřčená do prázdna. Nedodrží žádné dohody, sliby, ani dané samé sobě. Dokonce ani těhotenství jí nepřiměje ke změně. Své dítě nevídá, nemůže se o něj postarat, zaplať bůh, že v tomhle úřady fungují spolehlivě. Jenže i tak, proč to dítě chtěla? Přivedla na svět feťáka, který za to ani nemůže a o kterého se jeho matka nepostará, pakliže se jeho dětství vůbec dožije. Mluví do ní sociální pracovnice, úřednice, dokonce samotná Třeštíková má tu trpělivost vymoci si na hlavní hrdince nějaký úplně bezvýznamný slib, který stejně nedodrží. A stejnou trpělivost s ní musí mít a má systém. Veškeré peníze za léčbu, kterou mimochodem hradí daňoví poplatníci přišli vniveč. Neschopnost systému poradit s takovými existencemi, které společnosti ničím nepřispějou a zároveň využívají jeho výhod, ale také kradou a povalují se po ulicích, její partner je jeden odsouzen, druhý je násilník, je do nebe volající. Katka je při vší úctě k H. Třeštíkové krom důsledků drog, k čemuž slouží pár záběrů a scének, jinak nic neříkajícím dokumentem o fetce, která nemá co říct a zhruba od poloviny už možná ani nevnímá, že je natáčena. ()

hrumsrt

Přední česká dokumentaristka s profesním přístupem dlouhých časosběrných projektů přichází s příběhem devatenáctileté Kateřiny Bradáčové, které promění slibně rozjetou představu o životě v čisté přežívání a v (ne)žití mimo.. Reálná proměna ženy v fetující trosku, která není schopná nastoupit do léčení, do práce anebo vůbec do normálního života.. Série setkání s někým, kdo se při každém dalším propadá do větší propasti a z hezké holky se proměňuje ohavnou bytost, kterou se bojíte v noci potkat na ulici.. Helena Třeštíková si svoji Katku najde, ráda nezaujatě sleduje její průsery a pád na dno a přece jí nemůže moc pomoc, jinak by přišla o materiál.. Sledujeme v Katce něco jedinečného? Nabyl jsem nového zjištění? Ne. Katka vypráví o rozkladu osoby, do něhož jako iniciátor pozorování přece nesmíme zasahovat.. Dlouhé vyprávění o tom, jak drogy doserou život. To jste nevěděli? ()

EVIM

Opravdu jedinečné, originální a neskutečně pravdivé..., tady každé slovo navíc je naprosto zbytečné. Viděl jsem to již dvakrát a nezbývá mi nic jiného než smeknout paní Třeštíková. ()

Yuksek

Poněkud překvapivě jsem i zasmál a se mnou i půlka kina. Nešlo to jinak. Cesta z bezvýchodné situace se nachází jen těžko. Katka tápe, potácí se z bláta do louže, žije s čím dál tím víc pochybnějšími existencemi. Stále však věří, že by mohla zvítězit. Marně. Každý další rok na ulici ji ubírá síly a naději. "Co bys chtěla vzkázat svojí dceři, třeba ten film jednou uvidí? Že se omlouvám..." S myšlenkama na jehlu zapíchnutou v paži se ptám: je možný se z toho vůbec dostat? ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (viac)