Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa Dusty56 k tomuto seriálu (12)

Série 1 (2011) (S01)

Nikdy bych nevěřil, že by mě mohlo něco takového bavit, dokonce jsem pilot viděl asi čtyřikrát a vždycky jsem tomu odmítal dát další šanci. Až jednou a pravdou, je že od druhé epizody si to intrikování a nwm, co všechno docela užívám. Přesto mě štve několik věcí. Zaprvé ty fantasy věci, které mi přijdou dost zbytečné (naštěstí v této sérii se o nich spíše jen mluví). Zadruhé incesty a zabíjení zvířat a dětí jako nic, chápu, co se tím tvůrci snaží ukázat, ale přijde mi to zbytečný. Ale jinak mě to docela bavilo, byť některý postavy jsou fakt na ránu, hlavně ten Joeffry, spratek z Údolí a Viseryus. Postav je sice hodně, ale zorientoval jsem se docela rychle. Všechno se to rozbíhá z Winterfallu do několika linií, s tím že nudná je asi jen ta s malým princem Starkem na Severu. Akce chybí i na Zdi, ale na druhou stranu, John Snow pro mě v první sérii byl asi nejsympatičtější postavou. Co se týče Daenerys, tak ta mi byla sympatická že začátku, bohužel postupem času mě spíše štvala. Nejlepší linkou je tak pochopitelně pletichaření v hlavním městě. Nikdy bych nevěřil, že budu nesnášet L. Headey, a přece se jí to povedlo už v první epizodě. Ve výsledku je první série povedená, ale obávám se, že další budou horší, protože předpokládám že přibude fantasy, kterému moc nefandím. ()

Bohové staří a noví (2012) (S02E06)

Zatím nejlepší epizoda druhé série. Theon překvapil, linie s Aryou mě baví a konečně se něco děje i v linii se Snowem, který si tam našel docela sympťandu. Jediná slabá linie epizody je zase s Daenerys, s tím že tentokrát se pro změnu zachovala úplně hloupě. ()

Muž beze cti (2012) (S02E07)

Sice o trochu slabší než předchozí epizoda, na druhou stranu byla zábavnější. Bavila hlavně dvojice v bílý pustině a Jamie. Také Arya má neskutečně zajímavou linku. Zase mě naopak naštvala Daenerys a pokračování jejího příběhu. A neustále mě překvapuje Theon, kterému se povedlo během prakticky dvou epizod stát větším záporákem než Joeffry. ()

Deště Kastameru (2013) (S03E09)

Asi nejlepší epizoda třetí série. V jejím průběhu jsem měl pocit, že tvůrci už neví kudy kam s Robbem a Starky a upřímně mě docela tahle linie nudila. Tady ale se jim povedl fantastický zvrat a skvěle se z této příběhové linie vysvobodili, aniž by někoho naštvali nebo aspoň mě, naopak Robb si za to mohl sám. Mohl si vzít Roslin místo otravné Talisy a tohle by se nestalo. Líto mi bylo spíš toho vlka a Aryi, která byla tak blízko. Naopak mě netěší linie s Branem a ani linie na severu, které docela nudí, i když věřím, že se to zlepší. ()

Lev a růže (2014) (S04E02)

No, konečně! Seveřani se povraždili se v minulé sérii mezi sebou, bratři krále Roberta prakticky taky a teď to vypadá, že i Lannistři se zničí navzájem. Vlastně tomu zabraňuje ten jejich otec, nebýt jeho, tak by se dávno pobili mezi sebou a na trůnu by byl nejspíš Stannis. Každopádně zvrat na (nejen této) svatbě je vítanou změnou, GoT si totiž dokáže rychle najít nového záporáka a Joeffry je konečně, konečně pryč. Trochu mě štvala linie s Branem a celkově se Severem, který poslední dobou dost nudí. A stejně tak Boltonovi a Greyjové mě moc nebaví. ()

Zbaveni okovů (2014) (S04E03)

Ten Sam mě tak štve a nudí. V hlavním městě se to všechno hroutí, nebýt Tyriona a Tywina, tak bych ty události tam snad přeskakoval, jak mi jsou ostatní postavy nesympatický. Arya je zase jen výplní dílu, který si pro sebe ukradla Daenerys v závěru a který začínám docela fandit, byť mě uplynulý tři série dost štvala. ()

Přísežník (2014) (S04E04)

Hned na začátku se dozvíme, kdo otrávil Joeffryho. Možná mě to trochu zklamalo, doufal jsem, že to bude někdo důležitější nebo že bude mít lepší důvod. Cersei nastupuje na Joeffry místo jako pro mě nejvíc neoblíbená postava. John Snow si našel novýho "kamaráda", kterýho známe z dřívějška. Linie na Severu mě baví míň a míň. ()

Zákony bohů a lidí (2014) (S04E06)

Tyrion ovládl celou epizodu a stačilo mu k tomu asi pět vět v závěru. Všechny ostatní události zapadnou za tímto výkonem asi nejlepší postavy seriálu. ()

Drozd (2014) (S04E07)

Tyrion zase válí, má nového šampiona, byť ne překvapivého. Severu je v dílu naštěstí málo a Daenerys také tam moc není, přesto to není nejlepší epizoda, chybí více akce více něčeho. Vlastně to tahá skutečně jen Tyrion a za zmínku stojí ještě závěr, kde jsem trochu čekal, že poletí jiná postava. ()

Hora a Rudá zmije (2014) (S04E08)

Ten závěr, to byl úplně jiný level, snad až moc jiný level. Tyrion znovu ukázal, kdo je nejlepší postava a stačila mu k tomu pouhá povídka o broucích. Dostala mě i Aryina reakce v údolí, Jaimiho obličej počas souboje a asi poprvý v seriálu mě potěšila i Sansa, konečně něco zahrála. Zbylé tři linie (Greyjoy, Sever a Daenerys) zase o ničem. ()

Strážci na Zdi (2014) (S04E09)

Poprvé za celou dobu je Sever a všechno severněji nad ním zajímavý a co víc, dokonce se hned jedná o jednu z nejlepších epizod celého seriálu, jestli ne o vůbec nejlepší. Je to také poprvé, co se v jedné epizodě objevuje pouze jedna linie GoT. Celá je pouze o jedně bitvě o Zeď a o Černý Hrad. Neskutečně dobrá vlastnost seriálu je jeho nepředvídatelnost, v každým díle může být odstraněn jeho největší záporák nebo klaďas a stejně rychle nahrazen. Tady se jedná hned o několik postav, hlavně postava hraná Rose Leslie mi bude chybět. ()

Děti (2014) (S04E10)

Epizoda začla tam, kde skončila - na Zdi. Tentokrát to není špatné, byť epizoda má silnější a zajímavější momenty. Branova linie mě neskutečně štve, Daenerys jen vyplňuje díl a nejvíce se díl točí kolem Aryi a samotného závěru s Tyrionem. Co se týče Aryi, tak moc jsem nepobral, proč se ty dvě rytířská paka snaží zničit jeden druhýho, když chtějí to samý, jinak souboj byl dobře natočen a seriál přichází o jednu ze zajímavějších postav, byť poslední dobou spíš vyplňovala díl na "procházkách" s Aryou. Celý díl ovšem trumfuje závěr a znovu v hlavní roli s Tyrionem. Bohužel je to konec v současnosti pro jednu ze tří nejlepších postav (ještě Tyrion a John Snow), na druhou stranu to pěkně zamotává do budoucna, protože Lannistři jsou konečně pěkně v pytli. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci