Hra o trůny

• USA Game of Thrones (viac)
USA / Veľká Británia, (2011–2019), 67 h 52 min (Minutáž: 48–82 min)

Predloha:

George R.R. Martin (kniha)

Hudba:

Ramin Djawadi

Recenzie používateľa ZeroCZ1233 k tomuto seriálu (5)

Zimohrad (2019) (S08E01)

Po téměř dvou letech se tento fantasy kolos televizní zábavy vrátil. Po 7. sérii, která byla rozhodně slabší než předchozí, jsem do této epizody šel v takových rozpacích, které jen fanoušek tohoto světa může mít. A byl jsem příjemně překvapen. Jako úvod to funguje skvěle. Postavy, které chtějí bojovat za živé, se začínají ploužit na Zimohrad, což vyvolá řadu nových shledání i znovu shledání, na které fanoušci čekali roky a aspoň já u nich nepociťoval očekávaný cringe a byl jsem spokojený. Samozřejmě tu bylo i pár scén mimo Zimohrad, dostali jsme se do Králova přístaviště, kde Cersei, která pláče (a já s ní), že budget na slony nevystačil a tak pro uklidnění roztáhne nohy Krakatici, kterou si díky tomu pojistila a k zradě by tudíž dojít nemuselo. A stále nevím, co ta ženská má v plánu, což je dobře. V Králově přístavišti ale setrváme a dostaneme se k mému oblíbenému Bronnovi, který se svým volným časem nakládá přesně tak, jak sedí pro jeho charakter, ale dostane nabídku, která pro jeho charakter absolutně nesedí a já jen doufám, že neučiní to, co je po něm žádáno. Dost se mi na této epizodě líbilo u pomrkávání a reference na úplně první epizodu seriálu, což krásně zahrálo na strunu nostalgie. To všechno je ve stínu herecké dovednosti a celé scény, ve které působí a která byla charakterově důležitá pro Johna Bradleyho a jeho postavu, skvělé, skvělé, skvělé. Ale pár chyb tu bohužel je. Líbí se mi, že je to epizoda kecací, ale doba skvěle stavěných dialogů je bohužel pryč, takže některé konverzace působí dost koženě a neohrabaně. To samé platí pro některé herecké výkony a celkově pro některé postavy, které jakoby přestaly působit na důležitosti (můj oblíbený bezkuloidní Pavouček) a jsou tam prostě proto, protože tam jsou. Ale jako úvod to funguje a naděje na dobré zakončení této ságy se v mých očích zvýšily. ()

Rytíř Sedmi království (2019) (S08E02)

Řada ukázek a preview pro tuto epizodu byla v duchu velké bitvy, ale přesně to se nestalo a já jsem za to tuze rád. Celá epizoda se odehrává na Zimohradu, do kterého dorazil zbytek lidí, kteří to v té minulé nestihli a všichni svým způsobem čekaj na bitvu, která se blíží víc a víc. Takže postavy kecaj, chlastaj, šukaj, zpívaj a čekají na smrt. Dialogy se od minulé epizody zlepšily a jsou přirozenější a odhlečenější a to platí i pro již popsané chovaní postav, protože upřímně, když je 90% šance toho, že se nedočkáte rána, tak snadno zapomenete na staré křivdy a bude kecat i s těmi, se kterými máte dost barvitou minulost. Ano, dalo by se říct, že se jedná svým způsobem o fan service, ale právě kvůli té přirozenosti a logice mi to tak nepřijde. Jediné, co mě mrzí, je délka epizod, která je stále na stejné koleji jako dřív, takže doufám, že příště už dostaneme aspoň tu hoďku. Všehovšudy to je hodně dobrá epizoda, která mi zase zahrála na nostalgickou strunu, která bude doznívat mnohem déle než minule. ()

Dlouhá noc (2019) (S08E03)

SPOILERY. Jsem fanoušek jak seriálu, tak i předlohy. Minulá série byla znatelně slabších, něž těch šest předchozích, ale stále ji hodnotím na krásných 8/10. Jediná výjimka byla epizoda Za Zdí, což byl sice na pohled poměrně působivý, ale řadou úkazů postrádající logiku zabitý digi bordel. V tu chvíli ve mě pořádně zatrnulo, protože takový pokles kvality byl u tohoto seriálu dosud nevídaný. Hned epizoda další to ale napravila a já spokojeně znovu spokojeně jal na 8/10 vlně. Na tvorbu závěrečné řady se dalo více času a já to celkem i uvítal. "Aspoň si dají záležet." říkal jsem si. První díl se stále držel na 8/10 a já byl spokojený, načež druhý díl mě vyloženě potěšil (více u mého komentáře k dané epizodě) a jeho budovaná atmosféra na epizodu tuto mě dostala do varu a já se nemohl dočkat. A toto vzplanutí bylo ochlazováno celých 80 a minut a na konci byl pouze chlad. Načež zase došlo ještě k většímu varu díky mému nasrání. Po zhlédnutí jsem se zmohl jen na citaci klasika. "My disappointment is immeasurable, and my day is ruined". Já se na bitvu velmi těšil, čekal jsem na pořádnou dávku emocí, ždímaní kapesníku, fapování nadšením a mnoho dalších vypouštění všech možných a nemožných tekutin, co naše těla naskýtají. Dopadlo to tak, že jsem pouze ronil slzy nad tím, co se to stalo. Celou internetovou sítí se šíří, že největší problém této epizody je tma a zmatený střih. Tma mi vůbec nevadí, krásně v tom vynikla záře ohně, který když se odrážel od sněhu, tak to byla fantazie na oko. Zmatečný střih mi také nevadil (možná to bude zvyk z Kanceláře Blaník), navnadilo to, stejně jak zmíněná tma, atmosféru chaosu (což Bitva Bastardů dokázala také a tenhle aspekt k tomu nepotřebovala, ale to je vedlejší). Já s touto epizodou mám ale problémy, které jsem tu již předeslal. Stejně jako Za Zdí, byl zde kámen úrazu, tak neskutečně velká hromada všeho nelogického, co si jen dokážete představit. Upřímně nemám sílu je tu vypisovat všechny každý, kdo není opice, tak je vidí, protože jsou do očí bijící. Namátkou bych mohl vybrat třeba příjezd Melisandry, která se spíše zjevila a není samotná, teleportování postav je zde častější než je nastavena moje laťka tolerance, Samovo náhle nabytí bojových schopností, který přežil i přesto, že byl snad jeden z nejméně schopných bojovníků v poli. Samotný konec, na který je taky řada nevole, by mi jako takový nevadil, něco takového jsem i čekal, ale právě ta absence logiky to naprosto pohřbila a s tím i nevysvětlení samotného motivu Nočního krále, na což mají tvůrci ještě 3 epizody, tak snad mě nezklamou. Čekal jsem také dost větší úmrtnost postav, hlavně z řad hlavních, ale zemřely jen ty vedlejší, i když jsem je měl tuze rád (RIP Jorah, Lyanna, Theon, Edd, Beric). Rozpačitost a nasrání jsou dvě slova naprosto vhodně vystihující mé pocity. Některé scény se mi opravdu líbily, Praktický celý úvod, kde atmoška jela a zhasnutí Dothraků byla jen skvělá koruna. Souboj draků byl také poměrně pěkný. Scéna v knihovně taktéž. Lyannin heroismus obdivuhodný. Ale to prostě nestačí. Ano, mohl bych na celou epizodu vypnout mozek a dívat se na pěkný plameny a souboje, ale to jsem ochoten dělat jen u věcí, u kterých je na první pohled vidět, že to bude potřeba, u GoT to nikdy nebylo potřeba a nikdy to dělat nebudu. Nejhorší epizoda, nejhorší bitva. Žlebu se to nerovná ani v nejmenším. Nikdy bych nečekal, že bych u GoT dal takové hodnocení, ale 4,5/10 je moje momentální stanovisko. Nemůžu uvěřit, že to píšou ti stejní, co dřív drželi laťku kvality na vrcholu. Na další epizodu čekám v maximálních rozpacích. Bitva o Zimohrad pro mě navždy zůstane ta mezi bastardy a to už nic nezmění. PS: Hudba byla naprosto fantastická, Ramin je pan skladatel. () (menej) (viac)

Poslední ze Starků (2019) (S08E04)

Hlavním tématem této epizody jsou pochyby o tom, jestli je Daenerys opravdu tím pravým nástupcem trůnu, což krásně vzešlo ve dva skvěle rozhovory Tyriona a Varyse, který je opět ve hře. Události a zvraty byly poměrně pěkné, ale zase s pár nelogickými kiksy. Na druhou stranu je pěkně vidět ta pomalá eskalace šílenství, které se u Daenerys začíná probouzet více a více a ony zmíněné události na tom mají také svůj podíl. Přesto mi stále nejde do hlavy, jak to chtějí tvůrci za ty pouhé dvě epizody vkusně uzavřít. 7,5/10 ()

Zvony (2019) (S08E05)

Moje dojmy jsou strašně rozpolcené. V mé mysli a srdci fanouška se to mísí smutkem, zlostí, hysterií a mnoha dalšími extrémy. Ale k epizodě samotné. Ta má hodně paralel s epizodou Long Night. Tvůrci slibovaná epičnost se v jisté nezměřitelné míře dostavila, ale scénářem to je zase řídce rozmazaný exkrement s dobrými nápady co by se za nehet vešlo a se špatnými nápady, které by svým enormním počtem zaplnily všechny světové oceány. Přeháním? Rozhodně ano, ale zas ne tolik. Nezačnu pozitivy, prvně sem vysypu hromadu negativ. Mně přijde, jakoby ty výplňové epizody psalo úplně jiné duo. Protože v té minulé byly dobře rozjeté nové menší oblouky, které ale měly znamenat změnu hry, dostalo se na intriky, pěkné zvraty, i nelogičností bylo pomálu. A to vše se v epizodě této spláchlo do hajzlu. Intriky se smrtí hlavního intrikáře a nejrozumnějšího člověka skončily. Ten pocit, že obě strany jsou silově vyrovnané a že možná na první pohled vítězná strana by mohla být ta prohrávající. V této epizodě byla Daenerys s jedním drakem schopna udělat více škody než kdy byla schopna se všemi třemi. Samotný Drogon dostal neskutečné zvýšení síly a balisty, kterých bylo nepočitatelně hodně a které právě minule zastávaly ten "game changer" moment, zde byli k ničemu. A tím se dostáváme zase do rybníčku nelogičností. Těch je tady na každém rohu hodně. Já nemám sílu jich zde vypsat pár, natož všechny, na to jsem stále moc psychicky nestabilní. Co ale přehlédnout nemohu je Daenerys. Mně nevadí, že se s ní stala šílená. Ale chtělo to víc prostoru na build-up, který byl nejvýraznější v zase v minulé epizodě, ale strašně urychlený. A zrovna smrt "dítěte" a nejlepší kamarádky není stále dost na to, aby se v jednom momentu její chování změnilo o 180 stupňů. A to ani nemluvím o tom, že v době jejího přepnutí bylo vítězství stoprocentně jisté. Víc k tomu říkat nebudu, videí, které skvěle popisují sračky a nelogičnosti, které to pohřbívají, je požehnaně mnoho. Z anglických doporučuji kanál IdeasOfIceAndFire a kanál Preston Jacobs. Z českých kanál Lukas IV. House a ze slovenských kanál House Vinstor. Teď k pozitivům. Řemeslně je to nádherné, kamera a efekty skvělé, naturalistický pocit strachu, chaosu, teroru, utrpení a bezvýchodnosti situace je vynikající. To samé platí pro hudbu. Ramin je pan skladatel. Další věci. Varysova noblesa s jakou se vyrovnal se smrtí. Sice tento charakter dělal občas stupidní rozhodnutí, ale svůj základ si držel až do konce. RIP. Rozloučení Tyriona a Jaimieho. To, co tomu předcházelo a celkový nelogický průběh a následky, které se nestaly, se mi nelíbily, ale samotný dialog těchto dvou byl emočně vymazlený. Rozloučení Aryi a Hounda. Emočně ne tak silné, ale stále to tam bylo, pěkné. Smrt Jaimieho a Cersei. Jejich výskyt v místě úmrtí logický, jejich chemie se rozjela na stejnou úroveň jako v minulých sériích a smrt jako taková poetická, romantická, motiv Petra a Lucie pěkně využitý. Claganebowl. Konflikt začal ohněm, konflikt ohněm skončil. Kruh se uzavřel. Prostřihy a paralela mezi Houndem a Aryou (pády atd.), se mi líbily. A to je vše. Je vidět ten hrubý skvělý základ, který pochází od Martina (Daenerys), na který ale on bude mít čas a jistě ho mnohem lépe vybuduje a nebude žádný náhlý přeskok, jako zde. Ale na tom základu je velká hromada negativ, které prostě nejsem schopen přejít, když vím, jak geniální to dříve bylo. Tento komentář nemá žádnou úroveň. Je to plácání smutného fanouška v jeho emocích, je to rozházené a neupravené. Ale tak se teď cítím a chci, aby to bylo vidět. 4/10. Nadcházejícího závěru celého tohoto eposu se neskutečně bojím. () (menej) (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci