Rozprávkový príbeh o láske princeznej Aničky a Filipa, zázračných bylinách starej Apoleny a o čertoch, ktorí chceli ovládnuť jedno kráľovstvo. V zemi kráľa Dobroslova sa prestala ceniť poctivá práca, slušnosť a čestnosť. Do krajiny sa postupne vkráda moc pekla a tak, tí v ktorých ešte zostala štipka slušnosti z krajiny utekajú. Trochu popletená bylinkárka Apolena má svoj sen, že krajinu zachráni neznámy spasiteľ, ktorý príde na somárovi a vezme si za ženu princeznú Aničku. Keď je v krajine najhoršie, kráľ z bezmocnosti upíše svoju dušu peklu a vládu prevezme jeho zradný minister. Práve vtedy prichádza do kráľovstva mladík Filip, v ktorom nikto nespozná princa zo susedného kráľovstva. Len Apolena je presvedčená, že práve on je tým záchrancom. Filipovi sa naozaj podarí zachrániť zem pred peklom, nie však pomocou čarovných Apoleniných byliniek, ale za pomoci lásky k princeznej Aničke. Chamtivý minister, ktorý za zlato upísal svoju dušu Luciferovi. V tom kráľovstve žila milá princezná Anička a jej verná stará bylinkárka Apolena. A jedného dňa sa tam zatúlal švárny mladík Filip, ktorý padol do oka Aničke a Anička jemu. Bol to šikovný mládenec a hneď ho aj vzali do služby v kráľovskej kuchyni. A potom tam bolo iné kráľovstvo. Kráľovstvo pekelné so svojim vládcom Luciferom A ten sa rozhodol, že kráľa Dobromila zničí a pripraví o jedinú dcéru. Preto pošle svojho hlúpeho synovca Urugala, aby sa uchádzal o jej ruku. Ale Anička miluje Filipa a o synovca nejaví ani ten najmenší záujem. A to Lucifera naštve tak, že prikáže, aby ju Urugal priniesol do pekla. Samozrejme, že ten nešťastník namiesto Aničky privedie do pekla komornú. A tak sa začne kolotoč nedorozumení intríg a čarov, ktorý môže nakoniec zastaviť iba cit zo všetkých najväčší - láska. (STV)

blekekeke

Obyčejné peklo, obyčejný král, obyčejní šašci, neobyčejná princezna, obyčejný příběh, v celku obyčejná pohádka, co nepohladí duši ... ()

blezg

Jak popisuje Adam Bernau ve skvělé recenzi... souhlasím se vším na stranách jedna až osum! Pohádka nemá drive, nemá šmrnc a nemá říz. Pfesto je krásná a milým humorem mnohde vtipná. Malé role jsou větší než velké. Pekelná sebranka Luciper, Azarach a Urugal je geniální. "Co to je?Uhlí?""Ne, sopečnej kámen. Já si s tím drbu paty" To je audience panečku prosycená inteligencí. Kdo by odolal. A Adam by mohl komentovat všechny zápasy reprezentace ve všech sportech...užili bychom si každou prohru. ()

Flamik

Palec nahoru za Pavla Lišku a Zuzku Navarovou. Jinak zbytečná, podprůměrná pohádka. Opět princezna co se vydává za selku, podpořená princem který se vydává za tuláka. Divnej konec, kde přechytračení čerta, které jsem očekávál půlku filmu trvá asi pikovteřinu a tak sem si ho ani neužil. ()

trigan

Vydržel jsem 98 minut čekat na zajímavé vyvrcholení filmu, které by omluvilo předchozích 97 minut nesmyslného děje. A ono nic. Nepochopil jsem v tomto filmu ani jen co by měl přinést dětem. Jako že je lepší mít tátu surovce a hrubiána, než dobráka? (Scéna s chlapem s povozem, co po očarování kytkami rozdá majetek). Na filmu je vidět mohutné utrácení za výpravu, ve snaze zachránit výpravou chybějící myšlenky ve scénáři. Nepovedlo se. Jednu hvězdu dávám za výkon Lucifera a princezny, kteří se snažili, seč mohli. ()

Ivulla

Zvláštní pohádka, kterou jsem díky mým dětem zhlédla několikrát a která si mě získala především hereckým koncertem Csongora Kassaie v roli Lucifera. Takže odpouštím některé dějové nedotaženosti. Taky se nám moc líbí písničky a hudba. ()

LeePriest

Průměrná pohádka, kterou lze shlédnout od začátku až do konce, pak jí však asi vypustíte z hlavy a není moc důvodů se k ní později vracet dalším skouknutím. Nic víc ani míň. ()

Aidina

..."Lucifer: Chceš perly - dám ti perly. Apolena: ,,Ty hoď radši sviním! Lucifer: ,,Tak tolik jich teda zase nemám!..." Myslím, že to Lucifer v podání Csongora Kassaie dokonale vystihl. A peklo tady bylo hezké. ()

Ironhead

Jedna z tech lepsich a povedenych novejsich pohadek, a ze se tech dobrych netoci mnoho... skvela kamera Ramūnasa Greičiuse (ne nahodou tocil nejlepsi filmy Alice Nelis prave on) kvalitni vyprava, herci, scenar i pisnicka od Zuzky Navarove ;) ()

honeysuckle odpad!

I po několikerém shlédnutí u tohoto filmu marně nacházím něco, za co bych hodnocení zvýšila. Tenhle film ze všeho nejvíce postrádá kvalitní scénář a dobře rozvržený děj. Ani po hodině filmu není totiž jasné, kam příběh směřuje, a naopak ty nejdůležitější momenty se odehrají během pár sekund a divák nestíhá. Z logických děr v následujících větách zmíním jen ty nejzásadnější. Král se po letech vrátí z války, propadá depresi, že je jeho země v troskách, a upíše svoji duši ďáblu výměnou za záchranu království, protože je mu patrně zatěžko s tím něco dělat. Jeho „oběť" nemá efekt, země je na tom stále stejně. Být králem, tak tuhle pekelnou službu reklamuju. Princezna Anička je hezká a milá, ale taky se o vládnutí nestará a radši pobíhá po lukách s kořenářkou Apolenou. Král i princezna věří ministrovi Lábusovi, jeho ženě a později i zákeřnému Kvidovi, aniž by bylo jasné čím si tito nepříliš rafinovaní zloduši důvěru zasloužili a proč je hned král (nebo princezna) nevypoklonkoval ze země. Do toho je tam Janžurová, která má na čerty páku – bylinkovou zahrádku, do které tito chodí fetovat. Nemá to žádný valný smysl. Ústřední dvojice je sympatická, ale na plátně jsou vlastně minimálně. Nejasné jsou i skoky v čase, pohyby postav a celé finále s princeznou v pekle a záchranou duší obou králů je zhuštěné do deseti minut. Filipův velký plán a trik se smlouvami nejsou v žádném momentu uspokojivě vysvětleny a i dospělý divák tápe – jak tomu mají rozumět děti, nevím. Mimochodem, i to, že je Filip princ čerti věděli, tak proč to dříve neřekl Aničce a nevaroval krále? Proč ty zbytečné morbidní a nechutné momenty (párátko, pití močůvky, mučení v pekle etc.)? A co měla Holubová s těmi husami a proč si to chtěla rozdat s čertem?! Čert možná ví proč, ale já ne. ()

brasek

Rozprávky s čertami a o čertoch mám celkom rád. Bohužiaľ tento snímok má dosť nudný príbeh, postavy sú neosobné (Štěpán Kubišta je otrasný. Je to vážne herec?). Potešili čerti, tí sú podarení. ()

SuzieS

Nápad udělat peklo v Dolních Vítkovicích je úžasný. Bohužel jinak pohádka nemá moc děj, ani milé postavy ani moc nechytne za srdce. Jako malá jsem se na ní těšila a zklamala mě. ()

jessic

Průměrná až podprůměrná pohádka. Ale to peklo a hlavní pekelníci!!! Nevím, v jaké jiné pohádce peklo vzbuzuje respekt. ()

Pasternak

Po delší době slušná česká pohádka. Občas v ní skřípe humor, ale to už si všichni musí přiznat, že pohádky s humorem byly doménou komunistické kinematografie, neboť tam se v pohádkách scházela skutečná filmařská esa. Tady ta ústřední dvojice trochu nešlape ( především Štěpán Kubišta ), ale jsou to mladí herci a například slečna Pauhofová byla dobrá v Krutých radostech. Myslím, že se celkem povedl příběh ( ale např. poenta je fakt hodně slaboduchá ) a výprava + celkem vhodná hudba. Nicméně mistr Somr by si jistě zasloužil trochu kvalitnější roli. Také bych řekl, že autor nepodcenil malé role, což je dobře. Nejvíce se mi líbil Csongor Kassai, který v zajímavě ztvárněném pekle vysoce přečníval, ale pana Lucifera Heřmánka již nepředhoní nikdo. Takže závěrem: pěkné a i přes trochu násilí vhodné pro děti. ()

regulusw

Iva Janžurová je bravůrní herečka, která umí zahrát všechno. Dobrý byl i Jiří Lábus, ta paruka mu slušela. Výprava byla také pěkná, jen toho Lišku nějak moc nemusím, nemusel by v každém filmu zadrhávat. ()

e-pilot

Hodně, ale opravdu hodně nepovedená pohádka. Jediná hvězdička není za film, ale jen za písničku Zuzany Navarové, která podkresluje filmovou upoutávku. ()