Sociálna sieť

• Česko Sociální síť (viac)
USA, 2010, 120 min

Scenár:

Aaron Sorkin

Kamera:

Jeff Cronenweth

Jesse Eisenberg, Justin Timberlake, Andrew Garfield, Brenda Song, Rooney Mara, Max Minghella, Armie Hammer, Joseph Mazzello, Melise, Natalina Maggio (viac)

Všetko sa to začalo v jeden v podstate celkom obyčajný jesenný deň roku 2003, keď sa harvardský študent a počítačový génius Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) posadil za počítač a začal horúčkovito pracovať na novej myšlienke, ktorá ho doslova pohltila! Nečudo, po tom, čo ho priateľka Erica (Rooney Mara) pustila k vode, potreboval nejaké rozptýlenie... Tak či onak, z toho, čo sa napokon zrodilo v jednej z univerzitných internátnych izieb ako akýsi zlepenec zúrivých blogov a programovania, sa rekordnou rýchlosťou vyvinie sociálna sieť s nepredstaviteľným dosahom a rozsahom, ktorá spôsobí doslova revolúciu v komunikácii! O zhruba šesť rokov – a cca 500 miliónov priateľov – neskôr, je z Marka najmladší miliardár všetkých čias. No za všetko v živote sa platí, a Mark nieje žiadnou výnimkou - veľký úspech mu totiž okrem bohatstva a slávy prinesie i množstvo osobných a právnych problémov... (TV Markíza)

KatRi

Nevím, k čemu takovéto filmy jsou. O skutečném příběhu zrodu nejslavnější sociální sítě to není, ani o jejím hrdinovi. A tak jde jen o to, namastit si kapsu na tématu, které ted hýbe světem. Aspoň že řemeslně je to udělané víc než dobře, ovšem o Zuckerbergovi to nic nevypovídá, ani o jeho kolezích....a tenhle film svět k lepšímu nezmění. Takže se znovu ptám: proč? ()

Zombi

Výborný pohled do zákulisí Facebooku, skvěle zvládnuto jak scénáristicky, tak režijně a vlastně i herecky. Film je překvapivě dynamický, ani chvilku nenudí a divák se dozví spoustu zajímavých věcí. Jsem zvědavý jak to bude s Facebookem dál, ačkoliv jej téměř nepoužívám, škoda že film nebyl natočen s větším časovým odstupem. ()

Marys

Nemyslel som si, že by som takémuto filmu dal plné bodové hodnotenie, ale naozaj ma zaujal. Bol poňatý tak, že ma skrátka nenechal nudiť sa a sám som nevedel prečo. Zároveň som vôbec netušil, komu vlastne držím stranu v jednotlivých procesoch. Dobre spracované. ()

Mikeel

Bylo zajímavé vidět, jak začínal a vznikal největší fenomén dnešní doby, jakými stádii prošel, jaké s ním byly problémy. Nijak zvlášť mě to neupoutalo, vzhledem ke své dokumentární povaze. Ovšem přiznávám, že někdy mě to i slušně pobavilo, například ve scéně, kdy dívka svému příteli vyčítá, proč má "relationship status" single :D Jinak samozřejmě slušně zahrané, ale podruhé bych to už vidět nemusel. ()

lareinna

No...pravdupovediac som sa na tento film tešila práve preto, že je podľa skutočnej udalosti, že je o tom, čo dokážu niektorí mladí šikovní ľudia, ktorí sa vo svojej dobe doslova nájdu. Táto jediná myšlienka sa mi na tom celom príbehu páči. Facebook ako taký ma nezaujíma, ani žiadne iné sily, ničitelia súkromia a zdravého rozumu...za čo sa vopred ospravedlňujem všetkým fanatikom a milovníkom sociálnych sietí. Pardon. Jediné, čo dáva zmysel je, že na tom niekto poriadne zarobil, pretože vedel využiť zopár ľudských vlastností, ktoré sa nikdy nezmenia. To, čo dokázal Zuckerberg, Larry Page, Sergej Brin a ďalší je úžasné a obdivuhodné. Filmu ale niečo chýbalo, možno by to chcelo trošku viac elánu a zápalu pre danú vec, ale obsah bol fajn. ()

sona123

Lehce spoileriozní. Na FB nejsem. Uznávám, že je to fenomén, ale nemusím mít všechno. No ale film o FB, který navíc posbíral tolik nominací na Oscara, jsem chtěla ještě před rozdáváním sošek natolik vidět, že jsem se vypravila poprvé v životě sama do kina (nikdo na to nechtěl!). A jsem ráda. Vrtalo mi hlavou, jak to vlastně celé mohlo vzniknout, když mnozí podepsali povinnost mlčet, tak jsem vygooglila, že za to nejspíš může Saverin - tak takhle to s ním bylo! Ve filmu ho hraje Andrew Garfield a je zde jednoznačný klaďas (já si říkala, že jediný vychází z toho celého dobře - kromě toho, že neměl být blbej a.... a ono to není jen tak samo sebou!) a sympaťák. No Mark tu vychází docela rozpolceně a my se jen můžeme dohadovat, zda teda je jen "nerd," nebo asshole, jak je úvodu avizováno. Kloním se k jedničce, mám pro počítačové maniaky slabost. Jo, ale zapomněla jsem na samotný film - fakt se tu mluví rychle, ale titulky číst šlo, vtípky už se chytaly hůř. Hudba dobrá, herecké výkony bravurní (budou to mít akademici letos těžké), no ale nejlepší je samozřejmě scénář a režijní práce. Dovedu si představit, jak by to celé šlo zpackat. Ale já nedýchala až do konce, vypointované do poslední tečky, přitom poměrně banální a dostalo mne to, i když nejsem fanoušek. Skvěle odvedená práce, doufám, že bude po zásluze odměněna. Trochu se bojím, že mě to chytlo víc, než třeba Nolanův Počátek. ()

katchi

Bezesporu báječný i když trochu smutný film, který byl stvořen k tomu, aby bořil rekordy, strhával davovou psychózu a získával prestižní filmová ocenění. Ono to ani jinak nejde, když chcete natočit film o věci, která je na celem světě nejoblíbenější - facebooku. Možná je ale tahle honba za původem sociální sítě až příliš masová. Trochu mi začíná vadit ten hambuk okolo. Nepopírám, že Justin Timberlake nebo Jesse Eisenbert neodpovedli obrovský kus práce, nicméně jste si opravdu jistí, že jejich výkony a celý tento film patří k nejzdařilejším počinům předešlého roku? ()

Oyer

Tak takto vznikl fenomén současnosti facebook. Zajímavý příběh zakladatele Marka Zuckerberga a lidí kolem, kteří se podíleli na vytvoření a uvedení těchto stránek do praxe. Jak se z obyčejného studenta stal biliardář. Určitě povedený snímek. Facebook využívám(e) dnes a denně hned několikrát. Dobré tento film vidět, protože se Fincherovi povedl. Každopádně z pana Zuckerberga a jeho životního příběhu nijak zlášť odvařený nejsem. A je mi celkem ukradený. Takže průměrná záležitost. ()

Martin_W

Asi budu jeden z mála co půjde proti "proudu" hodnocení, ale co už.. Social network je hezký 2 hodinový film o Internetovém démonu Facebooku, který dělá z dětí počítačové závisláky. Psal bych komentář hodinu, abych vyjádřil svůj názor k celému projektu, ale protože píšu komentář k filmu tak se pokusím nesrovnávat. Filmový Facebook mě ale prostě neuchvátil na tolik, abych dal více než 3 hvězdy, proč? Film je obsazený nesympatickými herci, kteří celý požitek z filmu jenom zhorší. Zbytečně dlouhá délka, kvůli které Social network skončil tak jak skončil. Debilně. No a co že je Zuckerberg nejmladší miliardář ? Koho to zajímá ? Největší zklamání roku 2010. 42% ()

Vejrrr

Ať se na film chci zaměřit z jakéhokoli úhlu pohledu, nacházím jenom obdiv k tomu, jak skvěle se zpracoval tenhle neakční námět o vzniku kolosálního fenoménu jménem Facebook. Myslím, že by se našlo X dalších světových korporací, jejíchž vzik by se dal převést na filmové plátno... Ale je snad něco aktuálnějěího než Facebook? Snad jen internet sám, ale to si Dejvid nechá na pak :) ()

LuckyStar

Nejodpornější film, kterému jsem kdy dal takhle vysoké hodnocení. Zdegenerovanost nové (ale ne celé) generace 21. století přenesená do ideálu vytvořit šmírovací systém po neúspěchu získat holku - takový bude odkaz Facebooku. Fincher natočil hutný, nepropustný, režijně naprosto brilantní opus magnum, kde jsem měl občas až chuť zvracet nad zvrhlostí vykreslit s takovou konfrontací některé scény - scéna klub / hudba nebo záchod / setkání s bývalou. Fakt, že se Zuckerberg nechal natočit právě takhle dokazuje, že je buď naprostý blbec nebo má přesto všechno ještě nějaké zbytky pokory. Ukáže čas. Jeden z filmů roku. ()

simply

Po technické a obsahové stránce natočil Fincher další úžsný film, ale jako celek na mě působí zvláštně. A asi bych netočila film o Facebooku takhle brzo, ale třeba za deset patnáct let. ()

Ollie235

Fincher mě nepřestává udivovat. Tentokrát dokázal udělat z pro mě dost nezajímavého příběhu výborně stravitelné drama, Eisenberg byl v roli geeka-asociála výborný a vznikl tak velmi dobrý film. Přikláním se však k názoru, že roku 2010 byly natočeny i daleko lepší snímky. ()

kikka20

Nechápu proč jste všichni z toho úplně vedle. Je to film o facebooku. Ááááha už to chápu. Jste vedle z toho, že to je o známé sociální sítí. No musím přiznat, že je to vážně vtipné. No, nic méně je to celkem dobré, ale na plný počet hvězdiček to ještě nevidím. ()

Imrwere

Velice zajímavé, hlavně pro užvatele facebooku samotné. Myslím tim normální uživatele a ne ty, kteří tuto síť berou jako smysl života. Přiznám se, že při sledování jsem facebookem listoval a vidět u toho, jak doopravdy vnikal, byl opravdu zvláštní pocit. A herecký výkon Justina Timberlakea byl dalším příjemným překvapením, když už se mi nelíbí jako hudebník, tak alespoň zde mě nezklamal. Gesto zvyženého palce nahoru zde patří i samotnému Davidu Fincherovi, když další z jeho děl hodnotím opět plným počtem hvězd. "To se mi líbí" :D ()

feeme

Hned zpočátku diváka prudce strhne a upoutá pozornost rychlý, nepřerušovaný dialog hlavního hrdiny s jeho holkou. Ta nakonec odejde se slovy, že ho holky nebudou mít rádi ne proto, že je šprt, ale protože je idiot. Film se snaží neztratit své tempo a strhnout diváky do svých vod stejně tak účinně jako se to podařilo Zuckerbergovi se svým vynálezem, jež ovlivnil nebo aspoň minimálně zasáhnul každého z nás. Po několika minutách sledování je zřejmé, že se jedná právě o zachycení malých dějin vzniku sociální sítě FACEBOOK. V době, kdy film jde do kin, je to již sotva přemožitelná stránka a její význam pro lidstvo, ať už dobrý, užitečný anebo naopak, je pro všechny návštěvníky kin jasný. Pomocí skvěle a přesně vyladěného soundtracku se snadno vžijeme do napínavého vyprávění zajímavého příběhu, ať už pravdivého nebo s odstupem a domýšlivě zdeformovaného, přesto uvěřitelného. Plynule utíká scéna za scénou, a to i spolu se skoky v čase. Né že by si každý divák příběh zrovna příjemně vychutnával, jelikož hlavní hrdina, přiznejme si, je sice inteligentní, ale opravdu trochu idiot, kterému by nejspíš málokdo asi přál dnešní úspěch a slávu. Díky výborné kameře, střihu i nenudným dialogům není důvod přestat pozorně vnímat vývoj událostí. Film vypovídá o naivitě, o ctižádostivosti, o ambicích mladých lidí, o chuti podílet se na něčem velkém a dostat za to zasloužené uznání. ()

mazadlo

Veliká sonda do samotného Facebooku se skvělým mladičkým obsazením, které svými nápady sráží veškeré překážky mladé mysli. Ano tak nějak se budete cítit při sledování filmu ve kterém to jede jako po másle. A ano všechno sebou sice nese peripetie a to i tento snímek ale na druhou stranu Facebook máme snad každý a každý bychom mohli aspoň trochu vědět jak to vznikalo. Tak proč ne tímto příjemný způsobem. Na mě trochu moc ukecané za to ubírám jednu šarži ale jinak parádní snímek plný snílků jako jsem já. Akorát oni jsou o to lepší, že umějí věci skutečně dotáhnout. A jdou přes mrtvoly...jinak to někdy prostě nejde. ()

Rufete

Film Davida Finchera bych nikdy hned neodsoudil, i kdyby mělo jít o naprostou blbost. Žádný jeho film není špatný, je to velice schopný režisér. Takže k tomuto filmu jsem šel s určitým očekáváním, že nám všem předvede něco nečekaného, šokujícího a překvapivého. Má očekávání naplnil, ale ne úplně. Nevím, co dál k tomuto tématu napsat. Herce zpochybňovat nebudu, ti své role zvládli skvěle. Nominace Jesse Eisenberga na Oscara? Ale no tak! To je trošku přehnané. No, jdeme dál. Dařilo se držet životopisnou linii svižným a rázným krokem kupředu. Jenže celý film byl nudný a nezáživný, žádný pořádný zvrat nenastal a všechno se to táhlo do konce, o kterém už mnozí víme. I já, ač se o Zuckerbergovu situaci nezajímám, jsem věděl, jak to skončí. Tak to v životopisných filmech bývá, ale očekává se, že se podaří známé situace zvěčnit nějakým pořádným způsobem. Tady jsem viděl táhlý, nezajímavý konec. Jestli je takto "zajímavý" život počítačových techniků a programátorů, tak to mě podržte. Nejspíš to bude tím, že já počítačům vůbec nerozumím a jsem rád, když se mi ten svůj podaří zapnout. Přesto Fincher zase tolik nezklamal, dalo se celý film přežít a vzít si z něj nějaké informace a ponaučení do života. A také vím, že filmy s podobnou problematikou si nikdy nepustím. ()

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

Fincher chystá film se scenáristou Sedm

24.02.2021

Příběh GameStopu na velkém plátně

Příběh GameStopu na velkém plátně

01.02.2021

Studio MGM zakoupilo práva na chystanou knihu The Antisocial Network od spisovatele Bena Mezricha. Ten přitom knihu oznámil na konci minulého týdne, a to přesto, že její příběh vlastně stále probíhá… (viac)

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

Jak to vypadá s pokračováním Sociální sítě?

08.10.2020

Snímek Sociální síť Davida Finchera a Aarona Sorkina patří mezi jedny z nejlepší životopisných dramat vůbec. Právem taky získal tři Oscary za Adaptovaný scénář, Střih a Hudbu skladatelů Trenta… (viac)

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

Dočkáme se pokračování Sociální sítě?

13.01.2019

Jen málokterý film se může chlubit tak perfektní kombinací režiséra a scenáristy, jako byla Sociální síť z roku 2010. David Fincher (Sedm, Zodiac) a Aaron Sorkin (Pár správných chlapů, Steve Jobs)… (viac)