Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

bakeero

Uběhlo to úplně úžasně, ale zkrátka se mi to nezažralo tolik pod kůži. I když nerad, ale musim napsat, že tomuhle filmu asi chybí duše. Ale povedenej blocbuster to je, o tom žádná :-) ()

E lan

Důstojné pokračování, trochu zmatené, trochu nedotažené ale přesto se člověk od začátku do konce dobře baví. Výborné triky (kromě 3D, to je přímo katastrofální), zvuky a vůbec celkové zpracování. Více takových star treků! ()

Shakaar

Kupodivu to bylo snesitelné. Snad proto, že když jsem na to šel do kina, tak jsem vcelku i věděl co mohu očekávat. Pecka to nebyla, ale na poměry Star treku to ušlo. Ikdyž na starou serii filmů to zdaleka nemá. Takže co se líbilo. Určitě trochu uvolněná atmosféra. Trapné seznamovačky postav naštěstí byli minulostí a tak se JJ pustil do špičkování postav, které ti kteří měli co dočinění s původním trekem mají v paměti. Dále postavy se vcelku dali. Pine mi překvapivě jako Kirk moc už nevadí, horší je to u Quinta a Saldany, kteří své postavy trochu nezvládali. O zbytku se nedá moc bavit, protože prostoru dostalo tak pramálo, že to nestojí za zmínku. Příběh měl mezery, ale vrámci popkornu to ještě šlo. Teď zápory. Ačkoliv jsem se snažil najít v snímku pozitiva jak to dalo, ale nedá mi to. Zklamání je trochu odfláknuté vedlejší postavy - věnovat tolik prostoru vztahu mezi Kirkem a Spockem a k tomu i Uhuře, je mrhání prostoru. Odskákal to solidně i Cumberbatch, který někde od půlky neměl moc co hrát, což se potvrdilo na konci. Právě konec je na filmu naprosto nezvládnutý. Ona událost byla naprosto zbytečná na děj a vyšla spíš jako dost špatný žert. Nechci ale spoilerovat, jen snad bych dodal, že si film asi zasloužil trochu jinačí závěr než bysme chtěli. A to neříkám jako přívrženec treku, ale i jako filmový fanda, protože každý kdo to viděl musel nad tím kroutit hlavou. Celkově vzato je to průměr. Film se viditelně posunul příběhově dál. Nicméně je tu stále ta pachuť, že některé momenty jsou tam dost uměle naroubované a v kontextu celého příběhu nedávají moc logiku. Ale jak jsem řekl, s tím se musí počítat když se jde na podobný snímek. U mě takové slušné 3* a to je na blackbuster solidní hodnocení. ()

Mik_e

Takřka splněný sen trekkies. Efektně a svižně natočené, odkazy na původní filmy a seriál se nešetří (film je ale samozřejmě normálně koukatelný i bez znalosti příběhů Kirkovy posádky, jen odpadne ona přidaná hodnota pro fanouška), několik podařených vtipných scén. Příjemné překvapení, o to více, že na rozdíl od prvního dílu jsem měl jako divák pocit, že sleduji víc Star Trek nežli Star Wars. Mouchy tam sice byly, zápletka byla opět příliš divoká a akční, ale vzal to čert. Fajn podívaná. ()

Idahou

Klasika, banda "hrdinů" jejichž životy jsou víc než kohokoliv jiného, takže když se jim náhodou něco stane, hned je nám naservírovaná srdceryvná scéna, zatímco zmrzlá těla stovky lidí poletují ve vesmíru a dašlí tisíce jsou rozmačkáni při katastrově ve světové metropoli, což samo o sobě ani nikoho nezajímá, hlavně, že jsou efektivní záběry. Akční slátanina, která sice zabaví (hlavně díky vynikajícímu obsazení), ale jinak totálně nevyužívá svůj potencionál, nedej bože, že by se snažila o nějaký hodnotný přínos kinematografii ()

patushik

Jednička mě bavila mnohem víc, škoda nevyužitýho potenciálu Sherlocka Holmese. Kouká se na to hezky, ale jinak je to docela průměr.. ()

Pathrose

Pokud byl Star Trek výborným restartem celé série, tak v Into Darkness to J.J. Abrams dotáhl k dokonalosti. J.J. dokázal oživit zašlou slávu kultovního sci-fi, které vtiskl moderní vzhled. Jeho nové, akčnější pojetí Star Treku prostě funguje. Oproti trochu složitější výpravě (jak už u JJ bývá zvykem), kterou nám naservíroval v jedničce jsme se v Into Darkness dočkali lehce jednoduššího pojetí, avšak na kvalitě to vůbec nebylo znát. Naopak. Film funguje skvěle po celou dobu stopáže a nejsou zde žádná hluchá místa. Pine a Quinto v Into Darkness vyzráli do toho pravého vztahu Kirk/Spock a já se jen těším, až mě Abrams vezme na další putování vesmírem na USS Enterprise. ()

slidealama

Jsou filmy, na které se těšíte roky a měsíce, ale pak si v kině uvědomíte, jaká je to nuda a už jen čekáte na závěrečné titulky. Naštěstí jsou takové filmy, které Vás prostě nezklamou. Pokračování úžasného rebootu série Star Trek Vás vtáhne a nepustí. Báječně jsem se bavil a nechtěl jsem, aby film skončil. ()

diodoros

Bez debaty ešte lepšie ako predchádzajúci film. Cumberbatch ako Khaaaan je z hercov jednoznačne najlepší (hoci ostatní nie sú na zahodenie), efekty sú výborné, scenár je zábavný a hlavne perfektne prepracovaný, obsahuje množstvo dejových zvratov a nekonvenčného zloducha. Typická startrekovská myšlienka je definitívne preč, film je ale založený na zábavnom a na sci-fi skutočne veľmi dobrom scenári, čím je "strata" dostatočne vynahradená. Stále však ide o poctu pôvodnej posádke a najmä pôvodnému filmu Khanov hnev, na ktorý v mnohých scénach odkazuje (aj keď podľa niektorých iba sprosto odpisuje... posúdenie je subjektívne) a pocta je to výborná (aj vďaka opätovnej prítomnosti Leonarda Nimoya). Mňa osobne Abrams potešil a týmto pokračovaním upevnil pozíciu prvého filmu ako opätovného oživenia série. ()

hierro

Předvídatelné, nudné, bez logiky (paradoxně slovo, které ve filmu zazní každých pár minut) a se špatným scénářem. Herci nevyužití, stačí jim jen přehánět své přízvuky a házet hlášky, které nemají smysl. Předchozí díl byl o několik úrovní výše, takhle si pokračování nepředstavuji. J.J. Abrams mě znovu zklamal. Pokud se nezmění jeho styl režírování, který předvedl ve svých posledních filmech, vážně se bojím o nové Hvězdné války. ()

Mira90

,První' díl se mi líbil víc, i tak je Do temnoty zručně natočená sci-fi, která má své kvality (důstojnici Uhuru :-p). ()

Forty-

Pre mňa ako nie príliš zainteresovaného do Star Treku bohužiaľ väčšinu filmu unaťahovaná scifi nuda. Z bažín priemeru však tento Star Trek viac-menej úspešne vytiahli dobré herecké výkony (hlavne Benedict Cumberbatch) a úžasné audiovizuálne spracovanie. ()

cyright

Je zjevné, že to, co se v prvním díle dalo ještě skousnout coby oprášená nostalgie, se bude nyní již jen vysokorozpočtově a naprosto schematicky opakovat do zblbnutí. Do téhle mrtvoly se nemělo už nikdy kopat. Star Trek se nikdy ani nepokusil vyrůst z naivních sci-fi představ šedesátých let o hrdinných kapitánech a jejich pobočnících při naprosté ignoraci logických a fyzikálních zákonů. To v dnešní době již působí naprosto trapně. A bude dál, byť by to natočil třebas pánbůh s neomezeným rozpočtem. ()

ER

Slušná akce a trocha toho mentorování zůstalo,ale nějak se ztratila vytříbenější pointa. Děj se dal vcelku bez problému odhadnout někde v polovině filmu a pak následovala jen šablonovitě pojatá akce typu 7-6-5-4-3-(sekund do výbuchu) a ...hurá,jsme zachránění. Oproti prvnímu dílu nové série, tady není nic,co by si člověk měl znovu a znovu promítat v hlavě,neboť vyloženě silné momenty chyběly. ()

Yellyman

Nejsem příliš kritický k filmům, které mají sice scénář jak ementál, ale staví na úchvatném vizuálu a zajímavě podaných postavách. Star Trek: Do temnoty je tím typem filmu a já házím za hlavu všechny vyšťourané nelogičnosti a nedostatky, protože jsem si návrat do daleké budoucnosti užil. Mimochodem, jsem velkým příznivcem rozevlátých kabátů, takže zajisté uznáte, jak mě nadchl John Harrison. "Kaptn on dz bridž!" ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)