Star Trek: Do temnoty

• Česko Star Trek: Do temnoty (viac)
USA, 2013, 132 min (Alternatívna 127 min)

Réžia:

J.J. Abrams

Kamera:

Dan Mindel

Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Karl Urban, Simon Pegg, John Cho, Benedict Cumberbatch, Anton Yelchin, Bruce Greenwood, Peter Weller, Alice Eve (viac)

Posádka Enterprise je povolána domů, nalézá zde však zdemolovanou flotilu i hodnoty, které flotila hájí. Náš svět je v krizi a za veškerý teror může nezastavitelná síla, která vzešla z vlastních řad. Kapitána Kirka se události osobně dotknou a nehodlá je nechat bez odezvy. Vydává se do válečné zóny, aby polapil člověka, který má sílu zbraně hromadného ničení. Naši hrdinové jsou vehnáni do epické šachové partie, která se hraje na život a na smrt. Láska projde zkouškou, přátelství budou roztrhána na kusy, a pokud má Kirk zachránit jedinou rodinu, která mu ještě zbývá, neobejde se to bez obětí. Tou rodinou je Kirkova posádka. (oficiálny text distribútora)

E=mc2

O čom je tento film? Tento film je v skutočnosti o tom, ako Kirk dospieva v skutočného kapitána. Potom je to vzťah medzi Spockom a Kirkom, medzi ráciom a iráciom a rozhodovaním sa medzi ním. No a v neposlednej rade je hlavne o tom, že niekedy je nutné spraviť niečo nelogické, aby to napokon dávalo logiku - zmysel. Ale poďme k hodnoteniu. J.J. Abramschmid a jeho úvod je akási pocta Indiana Jonesovi alebo lepšie povedané jeho riťolezectvo Spielbergovi ktorého si Štefan onekda sám vyvolil. Podoba domorodcov so Space Jockeys je zarážajúca. Lindelof - tento prasomrd ktorý dostal ceny za jeho mega úspešné scénare k takým skvostným filmom ako Votrelci a Kovboji či scenár ktorý zlomil väz Ridley Scottovi. Človek by povedal že spojením týchto dvoch Silvermanov vznikne ďalšia lobotómia a odnesie si to tentokrát nie Alien, ale kult menom Star Trek. Ale ľaľa, nekoná sa, teda nie tak celkom...Tento kokteil rôznych štýlov je napokon len dobre zamaskovaný typický schématický príbeh o páde a vzostupe hrdinu s prímesom "na zamyslenie" s rádoby inteligentnými odbočkami. Príbeh má spád, o tom pokoj, príbeh má aj napätie, dávku prekvapenia a dobré tempovanie udalostí. Čo však neodpustím je ustavičné spoliehanie sa na minulosť. Typický flashback je tu nahradený druhým starým Spockom a táto veľmi vďačná a otrepaná barlička slúži k tomu aby sa vybudoval nejaký ten dejový obrat (ak by sme sa však zamysleli nad zásahmi do časopriestoru hlbšie ako napr. v Back to the future, zistili by sme že záver filmu je len začiatkom toho čo sa znovu v budúcnosti zopakuje - keď bude Spock starý) Príbeh je defacto roztočený okolo dvojice Spock a Kirk čo je určite fajn. Neubránil som sa dojmu že Silvermani len vyžmýkali znovu raz staré námety a filmy kde už Khán a spol. boli. Sú to taký recyklátori ale treba uznať že im to recyklovanie obsahu v novom háve celkom funguje, zatiaľ. Záver je patetický gýč na štýl supermana AKA rus Lev z Armageddonu kde americké komponenty a ruské komponenty boli vyrobené v taiwane a násilie a technika idú dokopy. Padanie na zem je tiež zábavné. 3/4 filmu celkom fungujú, hlava z toho nebolí, len ten záver celý film znižuje. A sú to také silné 4. Postava Khana mohla byť rozvinutá naplno až v samom závere. A to že nebol Khán súdený považujem za obrovské mínus (chcelo to lepšie pochopiť jeho motívy). Ako občasný divák seriálu Star Trek som ako tak spokojný. P.s. Tá serialová Lindelofovosť z tohto filmu len tak srší. Na párty s názvom Star Trek III by som ho už asi nepozýval. ()

eisha3

Ale jo, v kině Star Trek (a ostatně všechny přeefektované sci-fi) působí hrozně velkolepě. O tom není pochyb, pastva pro oči, hezky se na to dívá. Seriál jsem nikdy neměla ráda a tudíž ho ani moc nesledovala, takže veškerou kritiku vztahuju spíš k žánru obecně. Tyto snímky jsou poslední dobou o dost depresivnější a o dost vážnější. I Star Trek je. Já bych ze sentimentální tóniny upustila a vyprdla se na tolik emocí. Především za to jsem dala hvězdu dolů. K tomu i za konec a za příšerného Chrise Pinea alias kapitána Kirka. Na druhou stranu musím pochválit zlouna Cumberbatche, skvělého Spocka a Simona Pegga v roli lodního inženýra Scottyho. A taky oceňuju celkem velkou dávku příjemného vtipu. ()

panMartin

Star Trek: Into Darkness není lepší než jednička, tempo není tak svižné. O třídu slabší než-li první díl, pořád ale dostatečně zábavné , ale to by diváka odradit nemělo. Jsou tam emoce, pěkný příběh, spousta efektů, solidní rozuzlení a člověk se u tohohle kousku nestačí nudit. J. J. Abrams režíruje stejně jako všichni herci hrají - bez chyby. Škoda Abramse že nebude i u trojky. Doufám, že bude mít stejnou úroveň. Seriál Star Trek jsem nikdy nesledoval a ani s tím nehodlám začít, na další film se ale těším. ()

Prometheus69

Dnes jsem si udělal neskutečné vizuální orgie... a tohle byl jen takoví bonbónek na závěr.... Rozhodně překvapil.... jestli se i nadále začnou točit filmy z podobně epickými konci.... rozhodně to uvítám. :) ......... Film 4*+1 za soundtrack ()

URBAN

Jak už jsem psal u minulého dílu Star Trek ve filmové formě je jen a jen efektní pozlátko na které se krásně kouká jenomže to nestačí alespon mi , ale musím uznat že v mojich očích toto pokračovvání je natom mnohem lépe než jeho starší bratčíček . A kromě toho že se nato dobře kouká a má to svižný příběh má to soundtrack dovedený k dokonalosti . BTW : Docela dost mě mrzí že toho " paní doktorka " neukázala víc : D ( 21.9.13/MAC ) ()

tomeek

Zklamání! Po naprosto nabušené blockbusterové jedničce jsem čekal hodně, ale jak to u "větších a lepších" dvojek bývá, Do temnoty doplácí na naprostou nepřehlednost a chaos. Možná si to budu muset pustit znovu, ale až na pár dobrých momentů (katapultace skrz trosky) někdo pořád jenom někam padá, něco vybuchuje a nebo jiskří. Emoce vycucané z prstu, jen aby byly, Uhura konečně taky něco udělala, Simon Pegg najednou naprosto změnil svůj přízvuk. Jak říkám, jednička je boží, tady mě ani údajně výborný "Sherlock" nepřipadal nijak rafinovaný, nebo geniální - jenom prostě nic neříkal. Budu muset asi znovu, protože nevěřím, že jsem viděl natolik jiný film, než většina z vás tady... ()

flyboyeda

Ubijejicim zpusobem prumerne a misty take zdlouhave. Neurazejici a hezke na pohled, ale jako celek prumerne. O to vic pak vynika Benedict Cumberbatch, ktery v tomto snimku pusobi tak trochu jako zjeveni. Svym charisma a hereckym umem je o 10 levelu vyse nez kdokoliv ze zucastnenych. Jeho vstupy a par vtipku, vic jsem v tomto Star Trek vydani nenasel. ()

Nivenx

Nejsem zarputilý fanda Star Treku a celé téma mi moc k srdci nepřirostlo. Co se týká pointy a zpracování, tak není co vytknout, ale já se opravdu větší část filmu prostě nudil. 50% ()

sir-dave

Od Džej Džeje vždy očekávám pořádnou peckou, ale k plné palbě mi ještě něco chybí. Nutno říct, že zarytý fanoušek Star Treku nejsem a asi už nebudu. Jinak je to lepší, přehlednější než první díl. Zábavně zahrané vedlejší postavy (Pegg, Yelchin, Urban), stejně tak hlavní. Sherlock Cumberbatch jako padouch dost dobrý a efekty si zaslouženě v nominaci na Oskara. ()

otík

Podobně jako novodobá jednička, ale možná ještě o malinký stupínek lepší. Sice chybí kouzlo pomrkávání na starý Star Trek, ale zase je tu vynikající záporák Benedict Sherlock Cumberbatch. ()

Sabrewulf

O něco lepší než "jednička", ale pořád to pro mě spadá do kategorie rychle zapomenutelných filmů. Pine se do hlavní, kladné role vůbec nehodí, protože - jak už někdo v prvním Abramsově ST naprosto trefně poznamenal - má zlé oči. Příště, pane Abrams, uberte modrých "optical flares" a taky na některých důrazech v hudbě, protože když na začátku filmu někdo, koho vůbec neznáme, řekne někomu jinému,kterého taky neznáme, že mu zachrání jeho pro nás neznámou dceru a do toho má orchestr skoro orgasmus, tak to prostě nefunguje. Petr "Robocop" Weller + Andrew Kramer potěšili. //// P.S: Přijde mi dost úsměvné (slabý výraz), že v roce 2259 se budík vypíná ručně. Ale s těmihle brutálními nepoměry měl celý ST problémy vždycky. ()

chelseaman22

Přečkat čtyři trailery, vydržet pohled na rodinku letící na Pandoru a odolat neskutečně výhodné registraci u Cinema City a. s. (20 korunové slevě jsem neodolal). Po této plejádě "komerčna" plátno zhasne a reproduktory se začnou chvět pod tíhou vydařené rachoty by Giacchino. Kde se vzala, tu se vzala oranžová krajina s přímo pandorským pralesem, jímž kpt. Kirk probíhá přímo tryskem vstříc nekonečnému oceánu. Spock (doslova) zhasne sopku a hurá na planetu Zemi! Potupná degradace smíšená s kulometnou palbou vyvolá reakci zpodobněnou ve formě warp rychlosti hvězdné lodi Enterprise za cílem návštěvy klingonského výsostného území. Divák chvíli tápe, kdo že je tu vlastně záporák a než stačí dopolemizovat, tak se již chlouba z kosmodromu Bajkonur nebezpečně potácí k zemi. Kirk je ozářen, šak nevadí - Spock a Kostra ho nadopují super krví a další pokračování je nasnadě! 84% Celosvětový výdělek k 6. 12. 2013: $467,365,246 , což je 2,46 násobek budgetu..........136. nejvýdělečnější snímek historie ()

Triple H

Star Trek 2, alebo "poďme si všetci poplakať". Skutočne, keď už tretia dôležitá postava zaslzila tým istým "single tear" spôsobom, človek sa miernemu úsmevu neubráni (a to štvrtá a najdôležitejšia bola ešte na ceste). Inak je druhý diel opäť po všetkých stránkach ťažko profesionálna a veľmi dynamická záležitosť. Benedict Cumberbatch aj so svojím postprodukčne naboostovaným hlasom veľmi slušný záporák. Problém je, že jednotka šlapala predsa len o kus viac- akciou, emočne, humorom aj postavami. Na konci som mal pritom rovnaký dojem ako po prvom dieli - bolo to fajn, zabavil som sa, ale rozhodne neumieram, aby som videl ďalší diel. Úprimne povedané nemám šajn čím zaujímavým by tvorcovia chceli na druhý diel nadviazať, keďže Cumberbatch nie je zas takou hrozbou aby som ho potreboval vidieť znovu, a dej sa v zásade úplne uspokojivo uzavrel. Každopádne je Abramsove filmy radosť sledovať pre ich kompaktnosť, logické smerovanie a už spomenutú dynamiku. ()

eye candy

Použít stejný konec jako v The Wrath of Khan jen zrcadlově obrácený je docela fajn nápad, navíc je celkem efektivní, protože si půjčuje v podstatě jednu z nejsilnějších scén celé filmové série s originální posádkou a zároveň (díky tomu že se s novými díly pohybujeme v alternativní realitě) celou tuto událost beztrestně a elegantně modifikuje. JJ Abrams zřejmě vdechne život ještě několika kultovním sériím. Není se čemu divit, dokáže se zavděčit širšímu publiku a zdá se že ani věrní fanoušci po něm nikdy nebudou střílet na parkovišti, protože i přes všechny nedostatky, je v jeho filmech vidět stále trocha té dětské nerdovské upřímnosti. Můj problém s Into Darkness je, že je zde na můj vkus trochu moc ohňostrojů a estrády kolem hlavního děje . Abrams to hrne šíleným tempem, takže dívák naštěstí ani nemá čas přemýšlet jak hloupé a nelogické některé momenty a dialogy vlastně jsou (zejména Kirk zde vyplivne několik velkých bolavek) a spoustu scén a dějových odchylek mi přišlo zbytečných nebo nezajímavě zpracovaných (Spock s Khanem běhají po městě). Těch vedlejších témat tam bylo tolik, že by vystačily na několik rozdílných epizod ST. Všechny napchané do jednoho pytle, ale ruší a táhnou hlavní příběh ke dnu. Navíc některé vtipy se nebezpečně přibližovaly hranici takového toho nehezky infantilního humoru. Taky se přiznám, že ty 2h na mě už v kině (3d) byly prostě moc, ke konci už jsem toho byl trochu přejezenej.. ()

SniperG1

Konečně po dlouhé době parádní sci-fi plné akcí, zábavy a vizuálních efektů. Spock byl naprosto úžasný !! Já jsem velice spokojený. Viděno v kině 3D, které stálo za to. 90% ()

Cedr

Kvalitně natočený popcorn, který je bohužel jako správný velkofilm tohoto typu také nesmírně hloupý. Nicméně to zběsilé tempo, skvělá akce, hezké efekty a zatraceně atmosférické ozvučení za to asi stálo. Škoda poměrně nevyužitého potenciálu, film sice pobaví ale upadne v zapomnění stejně rychle jako předchozí "díl". ()

filmmovier

Tak tohle byla absolutní pecka, ohromný akční nářez a orgie. JJ se vytáhnul a svůj předchozí Star Trek předehnal minimálně o třídu a i mě to bavilo víc než restart z roku 2009. Film napěchovaný akcí, dramatickým příběhem, skvělým obsazením a s triky tak luxusními, že se na to nemůžete nedívat... Chris Pine se taky vytáhnul a jeho Kirk je teď mnohem uvěřitelnější než minule. Ano, zmíním se o nejzajímavějším prvku nového Star Treku. Benedict Cumberbatch tady předvádí svůj další herecký koncert, záporák je to fajn a jeho hlas je vážně mrazivý. Ovšem co se týče Khana, myslím, že by to už stačilo. Akce je plná zvratů a napětí, film je dlouhý tak akorát a všichni herci mě bavili úplně ohromně. Film mě vtáhnul už od samého začátku a pustil až na konci. Příběh je propracován tak, abyst od něj nemohli odejít, ale pár věcí přece jen bylo přes čáru. Třeba finálové prohození rolí Kirk - Spock. Občas se najde i pár nelogických nelogičností, jenomže vzhledem k nadupanosti snímku je ještě rádi tvůrcům odpustíte. Nejvíc mě dostala scéna, kdy vážně poškozená Enterprise padá na San Francisco a cestou zničí Alcatraz, to bylo ohromující, šokující a dramatické, ale zároveň fakt moc fajn... A Alice Eve je kočka a Simon Pegg zase slušně pobavil. Ve výsledku je Star Trek: Do temnoty regulérním filmem ságy, který se opravdu nemá za co stydět a jednoznačně jeden z nejlepších filmů leotšního roku. JJ se teď už opravdu nemá za co stydět a Benedict si může připsat další významnou roli své bohaté, nejen sherlockovské kariéry. Ten film je fakt naprostá pecka, které nemám co vytknout a já jako fanoušek Star Treku jsem neskutečně nadšen a moc rád, jak se to povedlo. Ať se děje, co se děje, těším se na trojku a doufám, že se to k těm padesátinám podaří. Dávám plný počet a sto procent ale pouze pět hvězd, jedna navíc by se šikla. ()

Estrellita

Povedené sci-fi, které žádného fanouška posádky nepokořitelné lodi Enterprise rozhodně nemůže urazit. Mr+zela mě předvidatelnost, ale co by měli pořád vymýšlet, žejo. Jeden zvrat je běžný, dvojitý zvrat je předvídatelný, trojitý a další zvrat je nepřehedný a navíc ho už vyžrali Piráti z Karibiku díl třetí... Každopádně nepovažuju ty dvě a kus hodiny za ztracený čas a těším se na pokračování. A už taky chápu, proč z toho radši udělali seriál. Fanoušci by si totiž při ročním čekání na další film samou nedočkavostí okousali nehty až na kost... 74% ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

11.04.2018

The Rock míří do džungle

The Rock míří do džungle

10.04.2017

Dwayne Johnson se nefláká. Letos ho uvidíme v Rychle a zběsile 8, Pobřežní hlídce a Jumanji, tedy ve třech docela velkých filmech, a do budoucna to s ním bude podobné. V roce 2018 nám naservíruje… (viac)

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (viac)