Neurotický romantik Alvy Singer sa zaľúbi do Annie Hallovej, dievčaťa z vidieka, ktoré túži po tom, aby sa stalo speváčkou. Na pôdoryse jednoduchého námetu rozohráva Woody Allen smršť gagov a vtipov, ale aj hlboko pravdivých postrehov zo života. Rozrpávačsky originálny film bol ocenený štyrmi Oscarmi a dodnes je mnohými považovaný za jeden z vrcholov Allenovej tvorby. (STV)

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Annie Hall je nihilistické zaujetí tklivého klauna základními aspekty partnerského soužití. Klaun již ubral ze své předpojatosti v groteskové zuřivosti, ale hlasu nezdvořilosti se to nedotklo. Klaunovo satirické škádlení dechu ironické rozvernosti rozbaluje prázdnotu vztahů, kterou zaplňuje sexualita a sebestřednost, žongluje s kužely mondénností psychoanalýzy, dobírá si předsudky a stereotypy. Na pokoji nenechává ani židovství, pseudointelektuální žárlivost kritiků a přemoudřelých lektorů. Fellini, vzhledem k jeho způsobům tvorby, nebyl vybrán náhodně. Láska je žádanou hodnotou, ale tolik vzdálenou a pro společensky očekávanou cestu seberealizace povětšinou i nedosažitelnou. Éros je prvním impulsem pohybu vpřed, i když se chce věřit, že se tomu říká láska. Hlavní nihilistickou zbraní k nabourání zažitých filmových čar a schémat je Alvy Singer (pozoruhodný Woody Allen, jako malý chlapec Jonathan Munk), veřejností oblíbený komik a zvlášť škádlivé autorovo alter ego. Motivací výzkumu je otázka: kam se ztratila láska? Pátrání ho zavádí do dětství i do okamžiků štěstí, rozpolcenosti, či frustrace. Sebepoškození není překážkou. Objektem klaunova pátrání je Annie Hall (skvělá Diane Keaton), Alvyho životní láska a začínající zpěvačka. Vzájemné souznění je protějškem hněteno zvukem vlastní zkušenosti a vnímáním života, přesto jsou individuální potřeby nadřazeny společnému vztahu. Výraznější postavou je Rob (zajímavý Tony Roberts), bezstarostný Alvyho kamarád z branže šoubyznysu. K výraznějším postavám patří taktéž Allison Portchnik (příjemná Carol Kane), Alvyho bývalá žena, kde láska se vytratila stejně rychle, jako kdysi přišla. A dál je tady Tony Lacey (slavný zpěvák Paul Simon), významný muž hudební scény, silné pokušení pro Annie. Z dalších rolí: tělesně nesouznějící Alvyho bývalá manželka Robin (Janet Margolin), Alvyho neuspokojivé polaskání a naivně švitořící novinářka Pam (Shelley Duvall), zarytě protižidovská babička Annie (Helen Ludlam), melancholický bratr Annie, Duane Hall (Christopher Walken), odměřenější rodiče Annie (Colleen Dewhurst a Donald Symington), Alvyho živočišnější rodičové (Mordecai Lawner a Joan Neuman), sebestředný pseudointelektuální lektor (Russell Horton), či filozof v zaměření na masmédia Marshall McLuhan (sám sebe). Film Annie Hall je nihilistickou nezdvořilostí klauna, který se ponořil doprostřed partnerských vztahů, nadšeně ironickým nadhledem se ohlíží i za vlastními zkušenostmi, slabostmi a potřebami. Konzumní doba vyžaduje též konzumní vztahy. Rozkošné to hrátky s obsahem i formou! ()

C0r0ner

Allenovo klasické mlácení prázdné slámy s rádoby vtipy a vším, co kritici budou žrát, ale na co běžný člověk bude koukat se znuděným ksichtem, případně zespoda na oční víčka. Woodyho uznávám jako umělce, ale jeho styl je mi tak cizí jako pro cikána pocit lopaty v ruce. 40% ()

zette

V Annie Hall je dost podarenych vtipku a nekolik nezapomenutelnych vyroku. Celkem i ze zivota. Toto zpracovani me ale moc neoslovuje a na film s tolika Oscary mi to prijde zatracene malo. Dokazu ale pochopit, ze se najde dost lidi, ktere tento druh oslovi. ()

danecek24

35. Zlatý Glóbus za rok 1977 - cena (1) - *Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Diane Keaton + nominace (4) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Woody Allen, Nejlepší režie - Woody Allen, Nejlepší scénář - Woody Allen, Marshall Brickman ()

kusper

Krásný film. Vůbec nechápu proč jsem si tak dlouho hledal cestu k tak osobitému tvůrci jako je Woody Allen. Asi jsem potřeboval trochu "vyzrát" Tento film je nádhernou ukázkou mezilidských vztáhů podanou inteligentním Allenovým humorem. ()

MarekT

"- Tady jsi. Tam venku jsou lidi." - "Ještě před dvěma minutami vedli Knicks o čtrnáct bodů, a nyní už jen o dva." Tenhle dialog asi nejvíce vystihuje můj názor na film, který jsem měl v hlavě po celý film a nechtělo se mi přemýšlet o ničem jiném. Snímek se mi zdál jako brilantní studie života, jehož autor má v těchto otázkách jasno, narozdíl od jiných, kteří tvoří, aniž by něco věděli (tohle mě napadlo nezávisle na snímku, neboť to v něm je také obsaženo). Zmíněný dialog je toho důkazem - kolikrát bych si tak rád popovídal třeba o tom sportu, jenomže se většinou dočkám nesouvisející odpovědi. Na filmu se mi hodně líbila i další věc - pokud bych jej pojmul jako romantický, tak chtě nechtě musím skloňovat i přívlastek "originální". Kolik romantických snímků začíná rozchodem? Nehledě na to, že při výstavbě romantických situací je Allen asi jednička - jestli jsem u komedie What´s New, Pussycat? chválil scénu se svatbou, zde musím zmínit první políbení - je taktéž kouzelné, v duchu té takříkajíc allenovské ukecanosti. Jestli jsem u prvního mnou viděného Allenova režijního počinu psal, že budu v dalších snímcích očekávat záblesky myšlenky, zde jsem se jich dočkal a jsem celkem spokojen i přesto, že to je většinou "pouhá" životní pravda, o kterých jsem v poslední době zmiňoval nějak často. Každopádně, když říkám většinou, nemyslím tím třeba jeho slavnou repliku o masturbaci (náhodou jsem zjistil, že je odsud), kterou bych mu s nadhledem podepsal. Díky tomu se mi mimochodem jeví jako nejlepší v režisérské práci, protože jeho nápady jsou při vší úctě lepší než jeho skvělé herecké výkony (Keaton se taky činila, vztah opravdu nemuseli hrát). Od Allena jsem dostal, co jsem čekal a na další jeho životní studie se budu těšit, stejně tak na nejlepší možné zpracování židovského humoru. ()

gabin(a)

Podle mého esence Woody Allena, balancování na hraně vážna a komična, kde vážno koriguje ironie a tak vzniká to komično, které ovšem nastane taky někdy prostě samo o sobě (humři), prostě jako v životě. Kouzelné flashbacky, pojaté ovšem po Allenovsku (spolužáci, ukecaný samožer hučící do ještě mladé a hloupé Annie kdesi na večírku). Myslím, že Annie Diane Hall Keaton je ženou Allenova života. Miluju scénku z fronty před kinem, na odborné kecy mám stejný názor, akorát nemám vždycky po ruce citovaného autora:-) ()

Pajky3

Opravdu? Tohle opravdu všichni tak žerete? Uznávám, že pár vtípků či hlášek se povedlo, ale člověk musí opravdu hledat. Woodyho Allena teda moc nemusim, u jeho filmů (hlavně těch, kde sám hraje) se opravdu nudim a musím se přemáhat k dokoukání. Opravdu nechápu tohle extrémní nadhodnocování jeho děl. Jen pro to, že je to od Allena. Pro mě to bylo šíleně ukecaný, na komedii málo vtipný a strašidelně se to vleklo, i když to má jen 93 minut. Pro mě jeden z nejnepochopitelnějších účastníků TOP 300. (V době hodnocení 279. místo na CSFD a 146. místo na IMDB) ()

Wormboy

Annie Hallova je presne ten film, ktory kazdym dalsim zhliadnutim dostava vacsiu silu. Woody Allen je Jedinym svojho druhu a Annie Hallova je toho najziarivejsim dokazom. ()

pakobylka

Pohotová a duchaplná konverzační komedie, jejíž devizou jsou velice důkladné informace o mužském i ženském mikrosvětě. Je na sto procent nezávislá - a zároveň trochu lehkovážná, neboť navzdory svým všestranným znalostem nepropadá depresi a na rozdíl od hlavního hrdiny si uchovává pozitivní přístup k životu ... 4,5* ()

andrii

Woodyho vý(l)uka vztahů. Vztahy jako rozvité květy, vonné silice emocí, jichž se nikdy nemůžeme zcela nasytit. Jsme jimi lapeni, omámeni, nemáme je pod kontrolou, nedokážeme se od nich oprostit, nebavit se o nich. Woody Allen připraven s toulcem šípů intelektuálské výřečnosti, která nikdy nemine svůj cíl. Mužský a ženský svět propasírovává sítem společných záchvatů, přetahuje se o pomíjivou sebekázeň snesitelné lehkosti nebytí. Soustředěn na každodenní odraz v zrcadlech, odraz nás všech, ve kterých je člověk stálým denním hostem, opěvovaným hlavním představitelem či pouhým bezejmenným komparzem. ()

campix

Annie Hall mě bohužel nijak neučarovala. Výkladní skříň Woodyho Allena mě poměrně zklamala. Uznávám všechny revoluční postupy, které Woody Allen používá, ale za boha jsem se nemohl nějak více dostat do děje. Protože ono je to prostě strašně upovídaná a cynická vztahová sonda. Přesně tak jak jsme u Allena zvyklí, ale tentokrát to semnou úplně neklaplo. Ani spojení s opět kouzelnou Diane Keaton tu na mě moc nefunguje. ()

Juto

Film je o mužovi, ktorý vždy hľadá medzery v dokonalosti. Kto dokáže zo všetkého urobiť vtip, a praje si, aby nemohol. Annie Hall je dojímavý a veselý príbeh lásky, ktorý je doteraz Allenovým najrozmernejším filmom. 8/10 ()

O´Hara

Woody Allen je prostě skvělý komik a pálí mu to a dává to najevo v každém svém filmu. Jeho intelektuální humor mě vždycky dostane, ikdyž, nerad to přiznávám, na konci tohoto filmu jsem se už začínal nudit. Ale stejně, takový film se jen tak nevidí... ()

c.tucker

Podle mě jeden z nejlepších Woodyho filmů, sice nejsem nijakým fandou a ani moc nemám rád jeho tvorbu, ale tenhle film na mě zapůsobil. ()

mortak

Proč se intelektuálové skoro vždy zamilují do zlých královen a hodné Sněhurky jim nešmakují? Woody v té nejlepší formě a na vrcholu. ()

Blackros

Velice netradiční styl, občasně vydařené vtipy, originalita, slušné herecké výkony...hlavně za to ty 4 hvězdičky. Ovšem tématika nekonečného řešení vztahů mě vyloženě nudila a celkově se příběh pohyboval velice pomalu hlavně díky neustálým flashbackům. Nemohu tomuto snímku upřít kvalitu, ale není to prostě můj šálek kávy. ()

TomPrusik1

Nejlepší film Woody Allena si mě nezískal. Annie Hallová má být jeho nejpovedenější film, ale na mě to tak nepůsobilo. Sice skvěle napsaný scénář, který umí pobavit, ale v podstatě úplně jednoduchá záplekta. Má přítelkyni (ona nuda), najde novou přítelkyni (ta je trochu šáhlá stejně jako on, tak se spolu hezky doplňují) no a pak ho opustí a konec. WTF. Dobře ne všechny filmy musí mít luxusní příběh, ale zaujmou vás v jiných věce (např.Gravitace-prostý příběh, ale efekty to vše nahradí). Tady měl být dominantní ten Allenovský humor. Jo, přiznávám, něco mě pobavilo (např. retrospektivy z dětství, nebo scéna před kině) a něco ne tolik, ale pak už to na mě začalo působit nudně. Naštestí to mělo 90 minut, tak se to dalo (i když jsem se ke konci díval na hodinky). Beru Oscara za scénář a herecký výkon, ale nejlepší film? (to musel bejt slabej ročník) Ještě to s Allenem zkusím, ale jestli jsem narazil na jeho nejlepší (popravdě nudný) film, tak se mám na co těšit. Ale doufám že on takový břídil neni a já se zase jednou neshodl s pány kritiky. Takže tak 60% ()

Art Film Fest 2023

Art Film Fest 2023

16.06.2023

29. ročník festivalu Art Film Fest sa bude konať v dňoch 16. – 23. júna 2023 v Košiciach. Art Film Fest vo svojom programe ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej… (viac)

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

27.11.2015

Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův… (viac)

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN