Nikdy ma neopusť

• Slovensko Neopúšťaj ma (festivalový názov) (viac)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

Narya89

Snímek, který hned v první půl hodině začne připomínat Bayův Ostrov, ačkoliv se jím nejspíš neinspiroval. Téma dárcovství orgánů a záměrného pěstování lidí je eticky dosti diskutovatelné, stejně jako tento film. Musím vyzdvihnout kameru, která opravdu realisticky zachytila jak výrazy a charaktery hlavních postav, tak prostředí, do kterého byl film zasazen a které skvěle dotvářelo ponurou atmosféru. Dále pak hudba od Rachel Portman na mě působila velmi silně a vkusně, a samozřejmě herecké výkony především dosud poměrně opomíjené Carey Mulligan. Takže se dá říct, že díky těmto několika aspektům Never Let Me Go zanechalo dojem, který mě ještě nějakou dobu neopustí, ačkoliv asi ne "nikdy". Co mě ale dost zklamalo je zde v komentářích několikrát zmiňovaná nevysvětlenost té totální předurčenosti dárců, nebo spíše jejich postoji k tomu, podle mě to odporuje přirozenému řádu věcí a Ostrov v tomto směru zaujal lepší a uvěřitelnější stanovisko. ()

Ace.Anita

Mám moc ráda, když tvůrce dovede najít cestu, jak mi osvětlí něco z duše člověka tak, že to nejen vezmu na vědomí jako důležité, ale tak nějak mám pocit, že to tak nějak opravdicky chápu. To se mi u Never let me go stalo s tématem naděje. Z učebnic psychologie ji mám v sešitě vypsanou jako "základní lidskou potřebu, která se formuje zejména v prvním roce života jedince". V hospodě o tom pak vedem řeči, kdy jeden říká: "No tak lidi furt věří na náboženství, žejo, protože to je prostě normální, naději potřebuje přece každej," a zbytek stolu povýšeně pokyvuje hlavou, že to je jako jasný, že to tak ti stádní lidi asi jako mají, ale vlastně tomu nikdo z nás moc nerozumí. No a pak se kouknu na děcka, co vědí, že to mají za pár, a bez pohádky o Galerii, kde jim dají pár roků života navíc, když budou pěkně malovat, by musely asi skutečně zešílet říkám si: "Aha, tak tohle asi musí být ono." ()

hroubek

Jsem zklamaný. Čekal cokoliv, jen ne to co jsem dostal. Asi největším problém je to, že nechápu vykreslení světa, ve kterém se příběh odehrává. V knize to může být popsáno na několika tuctech stran, ale ve filmu o tom nepadne skoro žádné slovo. Nedozvíme co se stalo, jak daný svět funguje a ani proč se všichni chovají jako poslušné ovečky. A díky tomu se těžko hledají nějaké sympatie s postavami, které se neustále utápějí v melancholii nebo depresi. Carey Mulligan odvádí dobrou práci, ale víc nic. Keira Knightley má nejvděčnější postavu a taky je to na jejím výkonu vidět. Andrew Garfield je nevýrazný a má prázdný výraz a krom konce tam nic necítím. Trochu potěší herci ve vedlejší rolí, kteří jsou moc dobře obsazeni Charlotte Rampling, Andrea Riseborough a Domhnall Gleeson. Neopouštěj mě má zajímavý námět, který nedokáže dotáhnout do konce. ()

Brain-D

Zajímavý Sci-fi snímek, kde inovativní nápad jde tvrdě proti humálnosti. Vychovávat klony jako své budoucí dárce orgánů je neotřelý nápad a myslím, že to už i pár lidí napadlo, že by to mohlo být realitou. 75% ()

strelenaL

Film byl vynikající, jediné co mi vadilo je to, že člověk co neměl možnost přečíst knihu musel tápat nad jednotlivými střihy. Aspoň já bych stím problém měla, kdybych knihu nečetla. Také viz malý Spoiler: v knize byla popsána scéna Kathy, jak se jí ztratí kazeta kde je i píseň never let me go. Chyběla mi scéna Kathy a Tommyho na ostrově. Hodnotím tímto pádem pouze 4* za nevyhovující střih. ()

R´Hell

Sejde z očí, sejde z mysli. Asi tak by se podle mě dal vystihnout tento film, ačkoliv má podle mě velmi přitažlivý a zajímavý námět. Knihu jsem nečetla, ale přesto mě láká, protože podvědomě doufám, že je v ní lépe vykreslena mrazivá netečnost okolního světa vůči svým vypěstovaným dárcům, bezmocnost a možná i touha po skutečném životě těchto lidí, jež společnost pokládá pouze za nutný materiál. A to vše této filmové adaptaci chybí, je to jen ploché vyprávěním, pod jejímž povrchem lze tušit více, avšak na hladinu "to" bohužel nevyplave ani s blížícími se závěrečnými titulky. ()

Guzo

Asi jsem úplně nepochopil smysl tohohle snímku, přišlo mi to takové moc odevzdané. Respektive chápu, co tím autoři chtěli sdělit, ale mě se to nijak nedotklo. Bohužel.. ()

smolicek04

Na pohľad pekný film, keď ho pozeráte 30 minút tak sa vám to zdá ako keby ste si ho práve zapli, no vydržať do konca dá zabrať. Čakal som až do konca na veľké finále, ale nič sa nestalo príbeh filmu rozpráva dej pomaly a ku koncu sa už dozviete čo sa vlastne stane o par minút. Niektoré scény boli úplne zbytočné. Keira Knightley a Carey Mulligan boli super oni tomu filmu dávajú celé jeho čaro ktoré som ohodnotil na 2* Žiadna romantika to pre mňa bohužiaľ nebola. ()

klima777

Všichni jsme smrtelní. Což je ten nejmenší problém... Život bez kořenů. Bez pohybu vpřed. Hra na svobodu. Usilování o lidskou důstojnost. Hledání místa na slunci. Touha k někomu patřit. Mizérie. Přesto se snažíme... ()

Autogram

Dojímavé, ale snáď ani dážďovka by nedokázala s takou vyrovnanosťou prijať svoj vopred daný trpký osud s takou odhodlanosťou a vyrovnaním ako postavy vo filme. To je značne rušivé a posúva film do roviny rozprávok. ()

TheRoller

"Kiss me and Never Let Me Go." Carey Mulligan a Keira Knightley opäť spolu v jednom filme, to bol sľubný predpoklad. Andrew Garfield alias treťotriedna neherecká kópia Anthonyho Perkinsa bez talentu bol hrozný predpoklad. A predpoklady sa do bodky splnili. Carey Mulligan prekvapila najväčšmi a o Oscara sa mala s Natie minimálne pobiť vo forme nominácie. Týmto výkonom v mojom rebríčku preskočila pekných pár miest smerom hore. Až mám pocit, že je to tesne za TOP 10, do ktorej sa po zhliadnutí ďalších jej filmov môže pokojne dostať. Keira bola proste Keira - chodiaca perfekcia, ktorá aj keď vyzerá hrozne, vyzerá úžasne. Škoda len, že opäť dostala až trestuhodne málo priestoru. Druhým, posledným a zároveň najväčším nedostatkom filmu je Andrew Garfield. Nenachádzam žiadne slová na popísanie toho, čo predvádzal, len: "Oh Bože, prečo?" a "Je toto vôbec možné?". Miestami som mal pocit, že aj ten rozprávkový Garfield by to zahral lepšie, s lepším výrazom a emóciami. Jediné pozitívum jeho "hereckého výkonu" je, že pacienti jeho druhu nám, obyčajným nehereckým introvertom, enormne zvyšujú nádej stať sa hercami. Už len kúsok chýbal, aby sa do deja zapojili aj moje slzné žľazy, no práve vďaka Garfieldovi ani jedno oko nezostalo vlhké. Stala sa mi tá najhoršia vec - dobrá réžia, scenár, skvelá hudba, úžasná atmosféra, perfektné chúdence Carey a Keira, ktoré sa mohli aj roztrhnúť, keď to celé pokazil tento.... pán. Samotný film, nevšímajúc si Garfieldove kreácie, bol skutočne dobrý, vážne vážny s neobyčajnou atmosférou. "Šokovala" najmä tá oddanosť, nulový náznak vzbury, chladné považovanie nenormálneho za normálne, zobrazenie mrazivej rutiny v štýle "takto to jednoducho v živote chodí", po každom odmietnutí jednoduché a smutné "okey", žiadny boj o život,... to je asi hlavný faktor, prečo sa knižná predloha okamžite dostala na zoznam "Knihy, ktoré chcem prečítať." Po prečítaní určite vzhliadnem ešte raz, poučený o viacerých výborných segmentov, ktoré budem väčšmi vychutnávať a o jednom hroznom, ktorý budem nevyhnutne znášať. 85% ()

MencaCZ

Hrozně rád bych k tomuto filmu napsal komentář ale nějak mě nenapadá co napsat. Kdybych se pokusil o shrnutí mých pocitů tak je to především smutek, ano z tohoto filmu deprese přímo čiší. Další věc na kterou bych chtěl v mém komentáři reagovat jsou komentáře ostatních uživatelů k tomuto filmu, co film více či méně zatracují z důvodu, že se do filmu nedokázali vžít kvůli naproté až "nelidské" odevzdanosti hlavních postav se svým osudem. V tom osobně velký problém nevidím je to dle Japonské předlohy a jak je známo japonci mají mentalitu hozenou jinam než evropané. (Stačí připomenou samurajskou tradici, letce kamikaze ... oni prostě myslí jinak a obzvláště pokud jsou k nečemu celý život vychovávani tak to prostě splní, ať to má pro ně sebevíce fatalní důsledky). ()

Kosmik 1

Tak tohle drama mě příliš neoslovilo. Nechytlo mě za srdce a i pocity byly po shlédnutí takové smíšené. Nedokázal jsem se vcítit do děje, ani jsem se vlastně nesnažil ho příliš pochopit. Jednoduše proto, protože už samotná podstata takového života, jen abych mohl darovat orgány, je natolik přehnaná, že nemá smysl nad tím více dumat. A proč byl děj zasazen do doby 20.století mi hlava už vůbec nebere. Navíc, že by se vůbec nikdo nesnažil se zachránit a radši dobrovolně lehne pod nůž? Nad tímhle se asi vážně nesmí uvažovat, no ale koho to nenapadne, že jo? Divný film, divný komentář... 40% ()

zigíš

melancholický, meditativní ..empatický až v první řadě (!) nebudu přísný na pár drobných výtek, nejasností a otazníků ..snad mi do těch mraků knížka vnese víc světla ()

KarKulA

Pro mě naprosto překonalo nablískaně akční holywoodský Ostrov. Tendle film mě semlel a z té všudypřítomné bezmoci a odevzdanosti osudu mi bylo špatně ještě druhý den. Reřijně i herecky moc dobře zvládnuté. ()

KASUGI

Ultimátní tortura. Nejde dokoukat. Opruzácky nudné vyprávění ničeho. Opruzácké dialogy o hovně. Výpovědní hodnota filmu: výkřik do zdi. Odpadem nehodnotím jenom proto, že je mi té pičoviny v podstatě líto, páč se jedná o oficiální propadák. ()

Mr.KarlAdler

Jako náhled do hrozivého scénáře vypěstovaných lidských životů pro orgány na odrůstající populaci je to funkční a co se navozeného pocitu zmaru a neukotvení týče neskutečně působivé. Bavilo mě to nezávislé pojetí, kdy můžou tvůrci bez ostychu servírovat konstantní depresi bez jediného záchvěvu naděje divákovi, kterému by snad reálně uvěřil. Postrádal jsem ale trochu větší úvahu. A to buď celkově o tom, proč se to děje - pohled zvenčí -, nebo u hlavních postav, do nichž mimo aktuálních emocí vlastně nebylo moc vidět. Pohled zvenčí se dá jasně omluvit tím, že se film zaměřuje čistě na prožívání z hlediska dárců. Ale hlubší reflexe u ústředního trojlístku mi tam zatraceně chyběla, chvílemi se o ni pokoušela jen postava Ruth. Pak je pro mě výsledek trochu nejednoznačný. Nicméně, jen tak mezi řečí, Carey Mulligan je jistota, ale jestli Andrew Garfield umí takhle dobře hrát, těším se na Silence ještě o něco víc. ()

JustMeeKatie

Nebýt filmové výzvy od kamarádky, na film bych se asi nepodívala. Trailer mě moc nezaujal a nedokázala mě ani dostatečně přesvědčit Carey Mulligan, kterou jsem si v poslední době hodně oblíbila. Samotný příběh má zajímavou myšlenku a sice výchovu dětí za účelem, že se z nich stanou dárci orgánů. Ale bohužel mě film dostatečně nezaujal a nedokázala jsem se plně vtáhnout do děje. Nebyl to prostě můj šálek čaje. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

Natalie Portman čeká Anihilace

05.08.2017

Alexe Garlanda vždycky zajímala nevyzpytatelná budoucnost. Jeho scenáristické portfolio zahrnuje 28 dní poté, Sunshine, Neopouštěj mě a Dredda, tři roky zpátky se pak odhodlal i k režii a nadělil nám… (viac)

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

Affleck Jr. vs. Bostonský škrtič

10.01.2014

Sériovým vrahům se na filmovém plátně rád věnuje David Fincher, který do téže řeky úspěšně vstoupil třikrát – v Sedmi, v Zodiacovi a v Mužích, kteří nenávidí ženy. Momentálně točí detektivku Zmizelá… (viac)

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

Symbol je ztracený, ale našel režiséra

22.10.2011

Ron Howard, který natočil Šifru mistra Leonarda a Anděly a démony, se na třetí langdonovku vykašlal kvůli adaptaci westernové fantasy Stephena Kinga „Temná věž“. Tu mu ale studio Universal nakonec… (viac)

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (viac)