Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) je zkušený zloděj, absolutní špička v nebezpečném umění extrakce: krádeže cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění, kdy je mysl nejzranitelnější. Cobbova vzácná schopnost z něj učinila vyhledávaného hráče v zákeřném světě korporátní špionáže, ale také z něj udělala uprchlíka a stála ho všechno, co kdy miloval. Teď dostane Cobb šanci na vykoupení. Jedna poslední akce mu může vrátit normální život, ale jen pokud se mu podaří provést nemožné – počátek. Místo dokonalé krádeže musí Cobb a jeho tým specialistů zvrátit běh věcí. Jejich úkolem není myšlenku ukrást, ale vnuknout ji. Pokud uspějí, půjde o dokonalý zločin. Ale sebepečlivější plánování a odborná znalost je nemůže připravit na nebezpečného nepřítele, který nejspíš předvídá každý jejich krok. Nepřítel, kterého mohl čekat jen Cobb. Uznávaný režisér Christopher Nolan natočil mezinárodně obsazený sci-fi akční snímek Počátek, který vás zavede nejen na různá místa na světě ale také do intimního a nekonečného světa snů. (oficiálny text distribútora)

hanzi_111

Mistrovské dílo. Jeden ze tří nejoriginálnějších filmů určitě. Člověka vtáhne a nepustí. Rozhodně není tak tupý jako Avatar. Je to Počátek a jsem zvědavý co předvede Nolan v roce 2012. Hudba a zvukové efekty 11/10. Film 95%. Mírně mi vadila Marion Cotillard. ()

Westwood

První půlhodinka mi připadala trochu laciná, naštěstí se to potom solidně rozjelo... Nolan zde netlačil tolik na pilu jako v Dark Knight a to je dobře. Caprio mi přišel nevýrazný - naprosto ho přehrálo trio: Gordon-Levitt, Hardy, Watanabe. Jinak jako celek zajímavý film na nedělní odpoledne. ()

Spacedan

Policejní sirény houkají a projíždí kolem vás několik aut. Počkat! To nejsou sirény, ale budík, který mě právě probudil ze snu! Tak tenhle můj zážitek film rozpracovává a řeší do hloubky. Neopomene ani zapochybovat nad "realností" realit a to nejen nakonci, jak se mnozí pletou. Atmosféře nahrává hlavně hudba (Hansovi přeju Oscara). A samozřejmě nesmím opomenout efekty, paráda. V některých záblescích filmu jsem však cítil, že snímek má na víc. Nadprůměrná podívaná, v níž však dřímal mnohem větší potenciál. Co takhle projednou nejít s dobou a ubrat na těkavosti kamery a frekvenci střihu? Ano, nebylo by tolik akce. Ale líbil se nám film pro neustálé bušení a střílení? Nebo se nám líbil pro nápaditost fantazie (zalomení prostoru), detaily (rozšlápnutí sklenice) a dialogy? Ten, kdo se snaží natočit sen, se vrhá na velice tenký led. Něco tak subjektivního a iracionálního je i pro kinematografii oříšek. Porovnejte sami své sny se sny filmovými (mám namysli formální stránku, ne obsahovou). Že se jedná o sen jsem měl pocit pouze u scény s výtahem a u scény s městem na pláži. ()

sashator

Před chvilkou jsem přišel z kina a jsem úplně plný dojmů. Nebudu nalhávat, že jsem nevěděl jaké má snímek celosvětově hodnocení. Věděl jsem to a proto jsem měl i velké očekávání. A musím říct, že byla do posledního vyplněna. Před deseti lety jsem viděl Matrix a myslel jsem, že už ho jen tak něco nepřekoná. A dnes musím říct- "Král je mrtev, ať žije král" . Pro mě byl Počátek nezapomenutelným zážitkem po všech stránkách- příběhově, obsazením, hudbou, akcí. Myslím, že více si člověk od filmu ani přát nemůže. Jak byl pro mě například po vizuální stránce Avatar, po dramatické stránce Gran Torino, tak Počátek je skloubením všeho- celý film vás nenechá vydechnout a to i přes jeho délku. Vím, že zde bude i spousta kritiků (tak to i má být), ale ze svého hlediska říkám- největší filmový zážitek posledních let a top film tohoto žánru. Christopher Nolan opět nezklamal a Leo zraje jako víno- čím je starší, tím si vybírá stále lepší a lepší filmy. 98% ()

jonny.net

Trocha Matrixu, Trocha Repo Mena a atmosféra skoro jako z Temného rytíře, Nolanovina se nezapře. Hodně jsem slyšel, že se v tom dá lehce ztratit, ale když neprokecáte polovinu filmu jako někteří nebyl problém ujasnit si co a kde je :) 4* ()

tomas.malo

Uff. Nolan je Pán režisér (preto to veľké P), ale toto... mám pocit, že predlohou bol neoznačený, zabudnutý scénar podľa ktorého kedysi natočili... Matrix. Snívanie vs hackovanie, projekcie vs agenti, DiCaprio vs Reeves. O viac nejde, z môjho pohľadu je to Matrix 21.storočia. Záver filmu ma k tomu len utvrdil a som zvedavý ako dlho bude trvať ohlásenie pokračovania, samozrejme hneď ako Nolan dokončí tretieho Batmana. ps: ako film dopadne sa dá vycítiť snáď hneď od jeho začiatku. // 31.07.2010 Palace Cinemas BA // ()

PavHer

Mám rád filmy, u kterých je potřeba hodně přemýšlet a taky filmy, které mají nejasný konec, a je potřeba přemýšlet i po skončení projekce. Inception patří do škatulky těch filmů, které splňují obě podmínky a dokonce ho řadím mezi špičku této škatulky :-) 95% ()

vykyn

Dnešní den je pro mě hodně zvláštní..Lidi které potkávám,mě přijdou takový divní,jako ze snu.Dnešní den je jiný než ty ostaní,jelikož v ty dny jsem neviděl nový film CH.Nolana.Dnes jsem viděl kus historie,možná završení určité etapy..Konec snění,zpátky do reality..Hodně lidí řekne,že nic originálního se nekonalo,že to je směska Matrixu,Věčného svitu..a jiných filmů.Ano pravda..Pokud Inception je žánrovka,tak z těch ostatních filmů Nolan udělal pouhé "předskokany"či statisty.Tady totiž neexistuje realita ani sen,všechno je tak reálné,že je uplně jedno jestli se to někomu zdá či ne.Tady nejde o pochopení či rozlousknutí poenty.Já v tom plaval až běda..Nolan přebil vše nejvyšší možnou kartou,režií z jiné planety.Při projekci jsem si v podvědomí říkal,jestli tohle vůbec natočil člověk.Až při závěrečných titulkách jsem si přečetl jméno a vrátil se na zem.Je naprosto neuvěřitelné jak dokázal naplácat na plátno souhru takových vrstev bizarních pasáží.Řekl bych až pět filmů v jednom.A všechno s naprostou přesností,dokonalostí.Tohle nemá v dějinách obdoby. V Mementu taky člověk musel přemýšlet a skládat.Tam však byl čas si vše nějak vysvětlit.Tady není čas ani důvod..V Inception je vám od poloviny jedno,jestli je to sen nebo skutečnost.Je to prostě jízda,při které civíte na plátno a jediný sen kterýmu věříte je,že snad právě spíte a koukáte na film z jiné galaxie.Po skončení zjistíte,že to možná nebyl sen,ale INCEPTION..Dnes musím říci:nejlepší film co jsem kdy viděl.Pokud se CH.Nolan pouze"rozjíždí"..tak bože co nás čeká?..konec světa?..brr ()

e-pilot

Trochu mi to připomíná starou cimrmanovskou klasiku několikanásobného retrospektivního vnoření aneb "Jo, to bylo tak..." - "Jo, to bylo tak..." - "Jo, to bylo tak..." Zdánlivě přesložitělá zápletka je ve skutečnosti zcela prostá: sny jsou sice fajn, ale skutečný život vyhrává na plné čáře. A přesto, pojďme se na chvíli zasnít. Třeba o sobě zjistíme něco, co bychom raději nevěděli... ()

Alne

Nápadivé, originální a úžasné. Škoda toho urychleného závěru. Avšak i přes pár nesrovnalostí nemůžu jinak než dát 5*. Pro mě společně s Shutter Islandem nejlepší filmy roku. ()

Eve Lyn

Mohlo by se zdát, že Nolanovy filmy jsou po prvním shlídnutí jako rozluštěná hádanka, která ztratila na atraktivnosti. Jenže ta hádanka je výborně propracovaná a složitá a taky ji Nolan nepředkládá na podnose a sáhodlouze nevysvětluje, jak vlastně funguje, takže o ní musíme přemýšlet a objevovat ji sami. To na jeho filmech miluju. Když k tomu ještě připočtu vynikající herecké výkony a úžasnou hudbu, je prostě Počátek film, který zarazí do sedačky. Podruhý jsem ho v kině naprosto hltala a užívala si detaily, kterých jsem si poprvé nestačila nevšimnout a které do sebe začaly perfektně zapadat, i když se mi to nejdřív nezdálo. Abych jenom nepěla chválu, tak pár detailů mi nezapadá ani teď, ale myslím, že celkový dojem z filmu nezkazí. ()

brody1988

Matně vzpomínám, kdy naposledy jsem se nekoukl na mobil a nezjišťoval kolik je hodin. Možná sem byl taky ve snu - v kině kde dávali tenhle film roku a čas běžel rychleji. Super podívaná. DiCaprio mě opět utvrdil, že je to pan herec a né jen nějakej plaváček z lodi :) Jak to tu všichni srovnáváte s Rytířem..tak tomu patří ,,až´´ druhé místo, alespoň u mě ()

vranekt

Nemůžu si pomoct, ale 5* dát nemůžu. 5* dávám filmům, na které bych šel znovu, ale na tohle bych znovu nešel. Nic bych se při tom totiž nedozvěděl, není tam nic na hledání. Navíc bych se asi nudil, bojové scény byly jako z béčkových filmů, napětí z toho, kdo asi tak vyhraje = 0. V podstatě celou dobu bylo jasné, jak co dopadne, jenom se čekalo na konec. A ten taky nebyl zrovna originální. Nechci říkat, že to byl špatný film. Bylo to celkem zábavné. Dobrý nápad, jen to ztvárnění je jen čtyřhvězdičkové. Dobré kometnáře: Pomo, Tsunami_X ()

vrgulnik

Slovy klasika: "Víte, že bude někdy více času, tak bych se na to rád podíval ještě jednou...". Podle traileru jsem šel na Matrix a ono to bylo něco úplně jiného. :-) Film rozhodně řadím mezi velmi dobré, nicméně na 4,5 hvězdy u mě nemá, takže 4. Vadily mi některé drobnosti a také ty předvídatelné konce. Na druhou stranu některé scény byly naprosto odzbrojující. Vznášející se lidé skutečně nejsou z MATRIXU! V tomto paralelním světě všechno funguje jak má... ()

mansonn

Film stavany na efektoch.Osobne sa mi zdala byt dejova linia az prekombinovana co filmu velmi uskodilo.Vykreslenie postav bolo dostacujuce, dej priehladny az na 1 prekvapenie. Film sa ale urcite oplati pozriet, ale mam pocit ze iba raz a potom uz nikdy viacej.Zdlhavost posobila na mna niekedy az otupujuco ()

klerr

Naprosto úchvatný film, jehož konec jsem opravdu hltala s otevřenou pusou. Absolutně nejlepší zážitek roku, který jistě předčí i tolik oslavovaný Avatar. Snímek, který vás přinutí přemýšlet o mnoha zvláštních věcech, proto skládám poklonu scénáři, režii i hereckému obsazení. ()

Grizzlac

Osobně považuji Nolana za nejnápaditějšího režiséra posledních let. Jeho poslední dílo však překonalo jakékoliv moje očekávání. Inception (slovíčko Počátek mi do filmu pořád nějak nezapadá) mě oslovilo ve všech rovinách filmového snu. Je to 5* za každou rovinu jedna. Herecké obsazení skvělé (jedna), kamera (hledám přívlastek, třeba příště - dvě), scénář (tři), hudba (čtyři), režie (pět). Po druhém pokusu opravuji 5 hvězd na 6. ()

KiJi

Sním či bdím, přemýšlí DiCaprio. Anebo divák? Zcela jistě oba. Avšak divák se bude ještě dlouho divit poté, jakou podívanou filmový mág Nolan zase vykouzlil. I když ne tak originální. Tento film je jako koncert. Některé tóny jste již slyšeli – jakoby v Matrixu – hrdinové pomocí přístroje vstupují do imaginární reality, zde však částečně skutečné, částečně upravené; přece vychází z vlastních vzpomínek, podobně v něm existují, chovají. Bojují tam s projekcemi (agenty – každý tomu říká jinak). Prostupování nějakými úrovněmi mně připomnělo knižní Hlídky Lukjaněnka. Sehnat partu výborných týmových hráčů (už od dob Sedmi samurajů) si vzpomenete třeba na Dannyho parťáky. A sněžné honičky jsme mohli vidět v několika Bondech. Ale jako celek stejně jako dokonalá skladba vytváří opravdový zážitek; hudba výborně podbarvuje veškeré scény, Hans Zimmer také kouzlil. Rozplýváte se nad trikovými záběry vytvořeného světa, užíváte si vizuální zážitek kombinace realtimových a zpomalovaných scén (ty jsou fakt promakané, jsou o něčem jiném než v Princi of Persia, zde spíše jako v 300: Bitva u Thermopyl). Taky mi trochu vadí, byť je to původní scénář (tedy předlouhou nebyla žádná kniha), že vstupování do lidských myslí příliš nevysvětlil – jak pracuje ten přístroj, jak se subjekty ve snu propojí. Akční scény jsou velmi hezké: zažijete dramatické přestřelky (až na tu ve městě, kde se hrdinové dostanou do pasti a v taxíku je ostřeluje orchranka… ta se vážně nepovedla, protože by byli jak řešeto…, dobré osobní souboje (i ve stavu beztíže). Hlavně postupně zjišťujete, že film má dvě linie příběhu – v prvním plánu se plní nějaká mise, ale postupně se tam rozehrává druhý plán příběhu, kde jde hlavně o vnuknutí myšlenky (tady si myslím, že název „Počátek“ není vhodný) ... a pocity viny hlavního hrdiny… ale dál prozrazovat nebudu; konec si musí vyložit každý sám . . . ()

ivka.majeri

Nápad dobrý, neokoukaný, ale americké zpracování. Je to zbytečně překombinované a v závěru filmu spousta efektních výbuchů. Bez těch to asi v Americe jednoduše nejde...Ale chválím brilantní výkon Leonarda Dicapria, od dob Titanicu nám hodně vyrostl kluk jeden ušatá a je z něj Pan Herec. Stejně,jako ve filmu Prokletý ostrov, svou roli zvládnul na výbornou a donutil mne věřit každému slovu. Rychlé tempo celého příběhu a komplikovanost zápletky vám nedovolí ani na chvilku usnout na vavřínech. Je to jeden z nejlepších filmů poslední doby. ()

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

Nolan nevyloučil možnost natočení Star Wars

19.07.2023

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

Cillian Murphy potvrzen jako hvězda nové nolanovky

08.10.2021

Přibližně před měsícem jste se zde mohli dočíst, že režisér Christopher Nolan (Dunkerk, Tenet) po neshodách se svým domovským studiem Warner Bros. nakonec přesídlil ke konkurenčnímu Universalu, u… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Tenet znovu odložen

Tenet znovu odložen

26.06.2020

Studio Warner Bros. opět odložilo nadcházející snímek Christophera Nolana Tenet. Tentokrát se z původního 31. července (kam byl film přeložen ze 14. července) odkládá na 12. srpna, tedy znovu o dva… (viac)