V roku 1972 bola stanovená stupnica vyšetrovania prípadov s podozrením účasti mimozemskej inteligencie. Spozorovanie UFO býva označené ako prvý druh stretnutia, zhromaždenie dôkazov znamená druhý stupeň, kontakt s mimozemšťanmi je druhom tretím. Posledný, štvrtý druh stretnutia, sa označuje ako únos. Dokumentácia tretieho a štvrtého druhu stretnutia neexistovala. Donedávna.
Provokatívny thriller Štvrtý druh je natočený podľa skutočných udalostí v odľahlom meste Aljašky, kde od šesťdesiatych rokov dochádza k záhadnému miznutiu ľudí. Tento jav nebol nikdy uspokojivo vysvetlený. Vďaka natáčaniu psychologických sedení s traumatizovanými pacientmi objavila a zhromaždila doktorka Abigail Tylerová (Milla Jovovich) extrémne znepokojujúce dôkazy o stretnutiach štvrtého druhu, ktoré viedli k obnoveniu vyšetrovaní záhadných zmiznutí. Zatiaľ neuverejnené archívne nahrávky z psychologických sedení doktorky Tylerovej sú zverejnené aj vo filme. Ich použitie robí z filmu Štvrtý druh ešte mrazivejší zážitok. (TV Dajto)

bocy

Konečne jeden film, ktorý ma naozaj vyviedol z miery a ponúkol zimomriavky. Jedna vec, ktorá by ma fakt zaujímala je, či zábery so skutočnou doktorkou sú naozaj z jej archívu alebo sú iba ako zaujímavá dokrútka, ktorá má v divákoch vybičovať zvedavosť. Tak či onak, film je naozaj pecka... ()

Natura

Super film o únosech lidí mimozemštany, a je na tom dobrý především to že je to doplnované skutečnými záběry -opravdu přesvědčivé ()

lumi1

Dosť zaujímavý film, oslovil ma, ale čakala som niečo viac preto mu nemôžem dať 4 hviezdičky. Nejako mi chýbal koniec, celý film bol napínavý, pekne vygradovaný ale záver sa mi zdal odfláknutý. A naviac... na toto dielo respektíve na tieto udalosti sa dá pozerať z dvoch strán a preto si myslím že by sa dal spracovať aj trošku inak. Teda, zarytý kresťania by to mohli otočiť na satanistickú tému, posadnutý diablom a podobne. Ale mimozemšťankovia sú úplne super, dalo sa to pozerať a to je dôležité ;) ()

MoonPie

Ale nakonec, proč ne?!? Dalo se tomu i věřit a v některých situacích to bylo i trochu děsivé. Triky působily věrohodně a herecké výkony dodaly čtvrtou hvězdičku. Milla byla vynikající a ta paní, co hrála dr. Tyler byla velice přesvědčivá. Doporučil bych všem, co hledají pěkný hororový kousek! ()

lajkee

Po prvým minútach, keď som zazrel aj trocha krvi, som čakal, že pôjde o poriadny horor a že sa budem báť. Kombinácia mimozemšťania a krv mohla dodať podstatu slovu horor v popise tohto filmu. No bola to len jedna scéna a že ich nebolo viac, filmu ani neuškodilo. Musím priznať, že miestami som sa aj strhol a dokumentárne zábery na smrť vydesenej a psychicky zničenej ženy dokonale navodili atmosféru, no pozeral som to v noci okolo pol druhej. Amatérske zábery ma takmer presvedčili, že ide o skutočný príbeh, ale na druhej strane, však kto by už uveril lietajúcemu telesu nad vlastnym domom. I keď by sme možno tých mimozemšťanov chceli vo filme vidieť, takto je to lepšie, pretože už mám dosť tých podľa mňa nezmyselných predstáv o tom ako vyzerajú a len to pridalo na mysterióznosti. Záver mohol byť lepší a určite bola potrebná gradácia, čoho som sa ale nedočkal. A čo mu som nakoniec uveril? Určite nie tomu, o čo sa nás pokúšajú presvedčiť tvorcovia, že film bol nakrútený podľa reálnej udalosti. Milla Jovovich zahrala skvele a vždy si rád pozriem jej filmy. Celkovo dávam 3 hviezdičky. Nebyť Milline vystúpenie na začiatku a na konci, kde by stačili aj titulky, bolo by to dôveryhodnejšie. ()

snecek

Takový Blair Witch s ufounama, ale nemůžu říct, že bych se nějak vysloveně nudil. Přiznávam, že ze začátku sem fakt myslel, že to sou fakt skutečný záběry. Hm, ale sem věřil té paní ve studiu, že jí unesli, protože vypadala jako jedna z nich:-) ()

Axerron

Bubákoidní mystifikace využívající ty nejprovařenější klišé o ufounech, které najdete na první stránce v každé příručce, Jak natočit bubákoidní ufohoror. Celkem kvalitně se ale scénáristům podařilo udržet diváka v domnění, že se jedná o autentický příběh, takže za to +. Neříkám, že jsem po shlednutí nebyl trochu nervózní při koukání z okna, ale kdyby to udělali trochu originálněji, mohlo být hvězd víc. ()

wushuista

Musím sa priznať, že film ako celok na mňa veľmi zapôsobil. Dej mal z môjho pohľadu veľmi dobrú gradáciu, i keď niektoré fakty a scény po menšej úvahe po filme pôsobia ako dosť pritiahnuté za vlasy. To je však až na druhý pohľad, ten prvý je naozaj zdrvujúci. Konštrukcia filmu i vsunuté dokumentačné zábery vyvolávajú pochybnosti a moje ratio riadne nabúrali. Najmä tie rôzne hypnózy, ktoré vyvolávali desivé spomienky obetí ma dosť zdvíhali zo stoličky. Nemám totiž rád, keď ľudí zdvíha a všelijak kričia (nie ľudským hlasom). A všetko vyzdvihli naozaj realisticky pôsobiace nahrané zábery. Nemal by som dôvod pochybovať, že sa to v skutočnosti nestalo. Ak by som to pozeral v noci, tak by som mal určite veľké problémy, lebo herecké výkony, najmä nervózneho šerifa, ktorý nevie, čo sa deje, ma presvedčili. Nie je to určite film, ktorý by človek chcel vidieť viackrát. Na vytvorenie strašidelnej atmosféry však bohate stačí. Preto 4 hviezdy. ()

spike.sg

Poutavý film, který nenechá odejít od obrazovky, protože zvědavost co bude dál je silnější. Přesto film jako takový mě moc nevzal, ale ty záběry z opravdovýho záznamu jsou super. Až mě při jednom mrazilo v zádech. Jenže když to všechno dám dohromady, je to průměrný film. 50% ()

Uframufrag

Tazko povedat preco sa reziser rozhodol pre takyto "polo dokument" "polo scifi" film, ale namiesto toho aby som sa co i len trosku bal, a snazil sa "vzit" do pribehu mi to skor prislo ako keby som mal hodnotit hercov ako sa vzivaju do svojej role, ked napadobnuju skutocnych ludi v dokumente. Ze sa Mila Jovovic dala ukecat na takuto "blbost" mi ostava vacsia zahada, ako preco mimozemstania unasaju ludi... ()

Filip3366

Mňa to proste dostalo. Úžasný horor s mrazivou atmosférou prevádzaný rúškom tajomstva. Skutočné zábery Abbey Taylorovej a jej pacientov sú naozaj strašné a neuveriteľne desivé. Prestrihy počas príbehu sú efektné a mne prišli veľmi zaujímavé. Už je len na vás ako sa k filmu postavíte, či si od začiatku k filmu sadnete preto aby ste mu nič neverili a od prvej minúty ho zaradili k absolútnemu nezmyslu, alebo veríte že svet nieje taký aký na prvý pohľad vyzerá a predsa len sú veci ktoré asi nikdy nevysvetlíme. Ak ste druhý typ človeka, som presvedčený že po dopozeraní filmu prvé kľúčové slovo ktoré zadáte do Googlu bude UFO / Abbey Taylor ()

belinda1

Názory většiny uživatelů jsou vskutku přínosné a podnětné. Zvláště těch, co označují snímek za odpad a semtam si pletou y a i. Dost možná, že stejně jako pojmy a dojmy. Ale to není podstatné. Bez ohledu na názor kritiky a diváků tento film zcela naplnil mé očekávání. Čekal jsem v první řadě horrorovou podívanou s děsivými momenty a to se splnilo. Ale ono tady nejde ani tak o horror, spíše možná sci-fi, ale nejdůležitější otázka je, zda té myšlence chceme věřit nebo ne. Toto téma zpracovával podobně působivě před 15 lety film Oheň v oblacích. V 90. letech se tématu věnovala daleko větší pozornost. Ale není divu. V době hospodářské krize, problémů s globálním oteplováním,11. září má lidstvo trochu jiné starosti. To, že stav vyšetřování UFO, krhů v obilí a pozorování polární záře je stále na bodě nula svědčí o nezájmu nebo spíše zájmu o běžné problémy reálného světa. I kdyby byl celý film naprosto smyšlený a nic z toho se nestalo, přinejmenším přinesl zájem o podobné nevyjasněné záležitosti. Problém totiž zústává pořád stejkný. Bez ohledu na to, jestli to chcete vidět nebo ne. Záleží na tom, čemu věříte. Ale to jen tak na okraj. ()

Lucjan

Celý film nahánějí hrůzu něčím co ani neukážou. Ano, může to fungovat, ale to byste museli být Rydley Scott a točit Vetřelce. ()

zdenek1973

ČTVRTÝ DRUH JE FILM KTERÝ SE ZAKLÁDÁ NA SKUTEČNÉM PŘÍPADU!!!!!! A TO TAKY JE VÁŽENÍ A MILÝ!!!! PŘEKVAPENÍ ROKU!!!! OD ZAČÁTKU DO KONCE JETO NAPÍNAVÉ A VELICE ZNEPOKOJUJÍCÍ !!!!!! ČEMU SE DIVIT VŽDYT PŘESNĚ TAKHLE SE TO DĚJE PO CELÉM SVĚTĚ!!!!! VYNIKAJÍCÍ JE TAKY HUDBA K FILMU!!!!! ZÁVĚR:MY LIDI JAK ČTU DOLE TY RECENZE,TAK MY, VY JSTE VŠICHNI MATERIALISTI, POKUD TO NECHYTNETE TAK NEUVĚŘÍTE!!!! JÁ VĚŘÍM A VĚŘIT BUDU!!!! ()

Henriette

Velmi kvalitní a znepokojivý horor. Kritizovat bychom mohli "autentické záběry", nepřesvědčivý výkon "reálné" psycholožky, anebo to, že na některých místech by se vměšování mimozemšťanů dalo zaměnit za posedlost ďáblem. Avšak hudba, střih a herectví Milly Jovovich se mi zdají nezpochybnitelné. Čtvrtý druh má atmosféru, z které vám bude běhat mráz po zádech. Kdo se chce bát, doporučuji. Dávám 2 hvězdičky pouze proto, že v hororech nejsem moc zkušená; byl to pro mne docela nepříjemný (strašidelný) zážitek. ()

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

Milla Jovovich a vrah bez obličeje

02.11.2009

Díky Dokonalému úniku máme Millu čerstvě zapsanou jako „holku, která má občas štěstí na zábavný film“. Uvidíme, jak se jí bude dařit dál. V pátek má v USA premiéru její sci-fi horor The Fourth Kind,… (viac)