Betty Anne, nezamestnaná matka dvoch detí a hlavná hrdinka filmu založenom na skutočných udalostiach, má brata Kennnetha, ktorý je odsúdený za lúpežnú vraždu. Betty Anne je však presvedčená o jeho nevine, a to tak, že strávi niekoľko rokov štúdiom práv, aby mohla svojho brata obhajovať pred súdom. Súd sa napokon uskutoční a na základe nových dôkazov dochádza k dramatickému vyvrcholeniu prípadu, ktorý je jedným z najpútavejších príbehov amerického justičného systému. (STV)

gogo76

Malá komorná dráma s prehľadom a takmer zaručene chytí za srdce. Film je natočený podľa skutočnej udalosti a H. Swank už tradične zo seba dáva maximum. Príbeh ženy, ktorá v neúprosnej snahe pomôcť nevinnému bratovi prichádza takmer o všetko, získava na sile každou minútou. Obetovala veľa, takmer to dokázala, ale ani to na prepustenie nestačí. Čo svedectvá všetkých, ktorí jej brata z donútenia či nechtiac poslali za mreže? Kto podpíše svedectvo o tom, že pred dlhými rokmi klamal a riskuje basu za krivú výpoveď? Zázračná metóda menom DNA bola doslova revolučná a od jej uvedenia do praxe sa v mnohých nanovo otvorených procesoch dokázala nevina. Popri excelentnej H. Swank, zažiari aj S. Rockwell a prekvapí trochu zostarnutá, ale veľmi dobre obsadená J. Lewis v roli alkoholičky s nekompletným chrupom, ktorej to na počudovanie celkom myslí...Emocionálne silný príbeh, ktorý zaručene dojme a sklame iba minimum divákov. 80%. ()

paascha

Možná by mi ten film připadal mnohem zábavnější a skvělejší, kdybych ho půlku neprospal. A možná bych ho půlku neprospal, kdyby byl zábavnější a skvělejší. Kdo ví? ()

Aky

Další z povedených soudních dramat vystavěných na skutečném příběhu justičního omylu o miglém americkém systému trestního práva, v němž jde především o to, ke každé vraždě přidělit vraha, nikoliv o to, opravdu ho najít. Případ vytažený ze stovek dalších, v nichž objevení metody analýzy DNA umožnilo nalézt a po dlouhých létech zrpostit a propustit z vězení nevinně odsouzeného, který je filmově zajímavý tím, že motorem vedoucím k osvobození je sourozenecká láska. ()

kingik

Příběh sourozenců Watersových je velmi kuriozní. Sice jsem nikdy o něm neslyšel, ale přímo si řekl o převedení do filmové podoby. Bratr ze sourozenecké dvojice za úkladnou brutální vraždu, spojenou s ozbrojenou loupeží, vyfasoval na počátku 80 let doživotí. Jeho sestra se s tím nehodlá smířit, tvrdí že její milovaný bratr je nevinen a stal se obětí systému. Na to konto se rozhodne vystudovat právnickou školu a svého bratra o mnoho let později v případu obhajovat, ačkoliv proti němu svědčí důkazy i svědci. Boj o propuštění z vězení začíná a divák sympatické dvojici Hilary Swank a Sam Rockwell fandí, i když na 99% procent ví, jak film dopadne. Sam Rockwell vystřihl velmi uvěřitelného vězně, jež za ty roky v kriminále prošel fyzickou proměnou a u Rockwella je jisté, že dá do role vždy něco, co tak úplně ve scénáři není a každou chvíli, kdy je v záběru, s ním divák jeho strast prožívá. Nechci nijak snižovat herecké kvality Swankové, ale s Rockwellem prohrála už z toho důvodu, že role právničky je napsaná jako dokonalý charakter, který nemá šanci se k divákovi nijak emocionálně dostat a zasáhnout ho. Ve společných scénách měl Rockwell vždy navrch a to stačilo, aby se jen nespokojeně zatvářil, nebo sebou znechuceně škubl, a už jste měli v sobě celý prožitek dlouhých 18 strávených let v lapáku. Ve vedlejších rolích je k vidění celá řada známých herců, ale za pozornost stojí především Juliette Lewis, která vedlejší role zvládá s velkou bravurou. Je hodně snímků o nespravedlivě odsouzených vrazích, a tady se hlavně nejvíce vryje do paměti ústřední herecký tandem, který ve své snaze strhnout diváka na svou stranu ani na chvíli nepolevuje. Mimochodem Rockwell by si zasloužil získat Oscara. ()

Anderton

Absolútne štandartne natočený skutočný príbeh o boji sestry za oslobodenie jej brata z vazenia, odsúdeného na doživotie. Pokiaľ ste už niečo podobné videli (to snáď každý), tak presne viete, čo vás čaká. Takže je to o silných hereckých výkonoch, netlačí sa silou mocou na divákové emócie a ten nemá byť prečo sklamaný, ale vo vačšine prípadov ani nadšený. Takže len povrchne doplním, že Swank čas už trochu ubral na jej kontroverznej kráse a naopak Minnie Driver je rokmi stále viac sexi. Celé je to taký malý prehľad toho, ako niektoré známe tváre vyzerajú aj vďaka civilnému poňatiu svojich postáv staro. ()

teutates

Kto by toto urobil pre svojho súrodenca... no kto, ja ne... pre titul maximálne. Taktiež som si nemohol nevšimnúť, že Hilary sa aj prízvuk naučila, dobrá to herečka. A kto by bol povedal, ako sa to skončí... heej, aj napriek tomu, že je to rozprávka na dobrú noc (ktorá sa, ale ozaj stala, pozor!) daáavam 8/10 (asi mám slabosť na takto podané dramata, neteší ma to ale... mal by som zachovať chladnú hlavu lovca). Keď sa Hilary na pŕavo dala, DNA test prekázala. Na jej bratovi nikomu nezáležalo, až ju to patrične nasralo... yow, yow. ()

Ant

Solidní lidské drama o neobyčejném osudu dvou lidí, s kterými si nepěkně pohrál právní systém. Sam Rockwell jako vždycky zazářil, stejně jako zbytek hvězdného castingu. Přes to všechno je Conviction klasické drama, které v žádném směru nijak zvlášť nevyčnivá, ale dobře se na něj dívá, to ano. ()

nascendi

S týmto filmom som mal celkom seriózny problém. Bol nakrútený podľa skutočnej udalosti, ale netuším do akej miery sa skutočnej udalosti pridŕžal a koľko z nej si tvorcovia prispôsobili svojim potrebám. Ľahko je viniť policajtov, že vyrábajú páchateľa z radov tých, ktorí k tomu majú najbližšie, ľahko je viniť porotný systém, že porotcovia veria miestoprísažným svedectvám, ľahko je viniť sudcov, že bez DNA produkovali justičné omyly. Mne je naopak ťažko uveriť, že sa celý prípad odohral tak, ako je znázornený vo filme. Ľudia, ktorí trpia nezvládnuteľnými záchvatmi zúrivosti a násilia a ktorí vyhrážku "Ja ťa zabijem!" používajú ešte aj vo väzení, účelovo vyštudovaná advokátka, ktorá v záchvate zlosti demoluje zariadenie bytu a jej dieťa sa vyhráža bratovi, že ho zabije (ak to bol iba žart, tak som ho nepochopil), tak takíto ľudia sa nemôžu čudovať, že k nim ostatní pristupujú predpojato. Ľahko uverím iba tomu, že príbeh poskytol veľmi lákavý materiál škrabákom do nedeľných príloh novín a do časopisov. Ako kedysi povedal Werich, ľudia radi čítajú o tom, čo by sami nechceli prežiť. Mojim nedostatkom je, že keď neverím príbehu, tak ho v mojich očiach nezachráni ani taká renomovaná herečka, akou je Hilary Swank. ()

Arsenal83

20 rokov nespravodlivo v base a nakoniec len polroka na slobode, lebo sa rozhodnete liezť do bratovho domu rebríkom a spadnete rovno na hlavu. A je po živote aj po tučnom odškodnom 3,4 milióna dolárov. To sa žiaľ už v tomto filme nespomína v dovetku, ale takto to naozaj skončilo. Sam Rockwell je typicky hnusák, ktorému vlastne prepustenie ani neprajete a keď si ho porovnám s reálnym Kennethom, tak nechápem, prečo takéhoto vyslovene úchyla výzorom angažovali do nevinnej postavy. Za to Hillary zase sadla perfektne a v podstate je ona dôkazom toho, že Pán Boh to má dobre rozdelené a čo nepridá napríklad na výzore, to pridá na iných talentoch. V jej prípade hereckých. ()

Rocky62

Nezbývá mi, než být přísný. K Hilary Swank nemám žádné výtky, její herecké umění bych si nedovolil nikdy zpochybňovat, ale mám pocit, že maskéři si někde váleli šunky, protože přirozené stárnutí je zde nějak prapodivně (ne)vyřešeno, což musí být i pro absolutního laika jako pěst na oko. K příběhu: Kdyby se to celé nemotalo jen kolem Swank a jejího úsilí nalézt důkazy, tu čtvrtou hvězdičku bych rád přihodil. Očekával jsem trochu pestřejší dějovou linii, tzn. že by mě docela zajímalo, jak se Kenneth vypořádává se svým pobytem ve vězení, dočkal jsem se však bohužel jen špetky útržků a když k tomu přičtu trochu nesympatický sentimentální závěr, vychází mi čistý průměr. ()

eLeR

Výborný film. Príbeh nenudí a herci hrajú výborne (Samovi takéto role jednoducho sedia). Muzika tiež dobrá - "miestna" kapela, ktorá prespievala známe hity a miestami výborný klavír. ()

Tommy987

Dráma o tom, ako silný jednotlivec vedie nerovný boj s veternými mlynmi systému. A vyhrá. A je to podľa skutočného príbehu. Takýchto tu už fakt boli tucty, lepšie i horšie, ale asi nie je náhoda, že tento druh filmov sa cíti najpohodlnejšie niekde na Hallmarku. Ale napriek tomu nebudem až taký prísny, lebo: a) je tu len nutné minimum citového vydierania (žiadne spomalené zábery objímania sa v slzách v sprievode sladkobôľnej hudby a pod.); b) okrem "boja proti nespravodlivosti" je to aj o absolútnej súrodeneckej láske a dôvere (Kenny počas celého filmu ANI RAZ nepovie svojej sestre, že je nevinný, rovnako sa jej explicitne ani nepoďakuje, ich vzťah je skrátka tak silný, že takéto slová nie sú potrebné); c) herecké výkony Hilary Swank a Sama Rockwella sú výborné. ()

iamek

Přesně tenhle styl filmu miluju. Kdy se případ zdá být jasný, ale někdo věří, že obžalovaný je nevinný a bojuje za jeho nevinnost. Conviction je dalši snímek kde se ukazuje špatnost amerického pravního systému. Palec nahoru za skvělou Hilary Swank a Sama Rockwella. ()

Chrustyn

Slušné právní drama o ctižádostivé a vytrvalé sestře, která odhodí svůj osobní život aby mohla jít studovat práva a dostat z vězení svého neprávem odsouzeného bratra. Malý, nenápadný ale velice dobře zahraný snímek. ()

klerik

Na prvý pohľad nie až tak výnimočný film. Chlapík ide do basy, sestra sa ho pokúša dostať von. Jedná sa však o plne funkčný film. Má spád, je na správnych miestach dojímavý, je dobre gradovaný, citlivý... Ak chcete nečo drsnejšie, skúste NIC NEŽ PRAVDA... ()

classic

Súrodenecká láska nikdy nehrdzavie, aspoň v tomto prípade - podľa skutočnej udalosti sa stal justičný omyl, keď človeka odsúdili za niečo, čo nespáchal, sedel pritom 18. rokov natvrdo v base ! Justičný omyl ? , alebo spiknutie za účelom ovplyvňovania svedkov, ktorí klamali, lebo sa im vyhrážali. Úkladnú vraždu, ktorú mal spáchať - Kenny Waters, sa nikdy nepodarilo objasniť. Súrodenci Betty Anne a Kenny - sú odjakživa problémové typy, takmer na dennodennom poriadku sú vylomeniny, matka nezvláda výchovu, polícia ich donáša domov potom, čo vyparatia ďalšiu vylomeninu. Každý sme v mladom veku, keď prichádzala puberta - vystrájal neplechu, aby sme potom dospievali, poučili sa z minulosti, založili sme si rodinu a cetera. V úvodných a častých flashbackoch - retrospektíve vidím, čo všetko majú na svedomí - hlavní hrdinovia, ako si založili rodiny, Betty Anne bude mať dve deti - dvoch chlapcov - spokojné manželstvo, ale nie na veky, lebo Kennyho odsúdia, a tak neuvidí vyrastať svoju dcéru Mandy. Sestra sa snaží strašne očistiť svojho brata aj tým, že by sa našiel nejaký šikovný právnik, ktorý by ho vysekal z tohto večného problému, áno Kennymu hrozí doživotie. Betty Anne je zúfalá, a tak sa rozhodne po neúspešnom pátraní po právnikovi, sama navštevovať takúto školu, aby mohla obhajovať svojho brata, či skôr - hľadať a pátrať po tom, ako sa to má v skutočnosti, a bude pekne rozčarovaná ! Nebude na to sama, bude mať k dispozícii - DVOCH - schopných kolegov. Tým pádom chce Bettyn manžel, aby sa na to vykašľala, aby to nechala plávať, ale ona je pevne rozhodnutá - zotrvať a pomôcť sa vykúpiť Kennymu von. Manželstvo sa kompletne zrúti, rozvedú sa, ale aj takéto obete prináša - nekonečná ochota. Najviac ma upútala hlavná myšlienka, a nie ako sa to nakrútilo, tentokrát je to chaos, ktorý im prepáčim, Hilary a Sam - predvádzajú perfektné výkony, ale nie je to na žiadnu filmovú cenu... Samotná réžia, strih - o tom by som pomlčal ! Je to zaujímavý film, len má veľa nedostatkov, najmä jeho spracovania, myšlienka je ale naopak - povznášajúca !!!! ()

mat.ilda

Má poklona bezvýhradné sourozenecké lásce, Hilary Swank, Samu Rockwellovi, jakož i vědeckému pokroku za pozdě, ale přece... a mé odsouzení pro všechny, kdo dokáží poslat do horoucích pekel nevinného i opovržení pro ty, co se jimi nechají zastrašit... ()

heyda

Okamžitě po dokoukání jsem měl z tohoto filmu 4-hvězdičkový pocit. Dnes (den na to) mám ale problém si vybavit nějakou scénu, vlastně jediné, co mě zaujalo je námět dle skutečného příběhu. Jeho zpracování mi však přijde z odstupem času dost krkolomné a hlavně nudné. Navíc soundtrack je taky nepovedený. Herecky a námětově se však jedná o dobrý film, ty 3 hvězdy jsou zasloužené. ()

Roman.Ticka

Bajka o Jeníčkovi a Mařence, co v dětství naloupali tolik perníčků, neb by pošli patrně díky krkavčí matce hladem, až jim silný zážitek zůstal natrvalo v podvědomí a strašil je v různých (př. mokrých) snech, s trvalou neschopností budoucího plnohodnotného života. Na prastarém příběhu se již nedá nic nového vystavět a co jiného divákovi nabídnout než potoky slz a vzájemné non stop objímání dvou segregovaných chudáčků bloudících od exkluze k marginalitě. Hilary umí zahrát charakterní role, o tom žádná, ale Sama vidím raději jako retardovaného psychopata, to rozhodně.☺ ()