Seriózny muž

• Česko Seriózní muž (viac)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Snímek nás tak nějak uměleckou formou přibližuje k židovskému způsobu života, které se od jiných kromě židovských rituálů viditelně nijak neliší. Každodenní problémy v práci i v rodině vedou hlavní postavu do koloběhu absurdních avšak zcela životních situací, které řeší jak po osobní, tak i po právní stránce, ale pochopitelně také i v rámci své víry. Názornější prezentace snad už být ani nemohla. Scénárista zcela trefně zachytil běžný život obyčejných židovských lidí, který mnohým hodně vysvětlí, napoví i naznačí. ()

RedDuck

Viděl jsem na youtube nějaký video s deseti filmy s nejlepším závěrem a tento jsem neviděl. Tak jsem si ho bez velkého očekávání pustil a vyklubal se z toho nakonec můj nejoblíbenější film od Coenů. Popsat proč je ale docela oříšek. Ta retro atmosféra, neznámé prostředí, absence velkých pravd, vcítění se do hlavní postavy vytváří hodně netradiční celek, který mě prostě bavil od začátku do konce. ()

GOREGASM

Na coenovské poměry úsporné drama a v rámci jejich tvorby netypická one man show Michaela Stuhlbarga, který je v roli profesora fyziky, Larryho Gopnika, stručně ručně vynikající. Jeho všeobjímající krize středního věku navíc vyvrcholí na plátně způsobem, který můžou vymyslet asi jenom Coeni. Nechybí zde sarkastická optika společnosti a našich nicotných živůtků, které stejně ve finále smete jedno velké tornádo. Chci to vidět brzy znovu. 90% ()

xmy

Skvělé, docela zvláštní retro od Coenů s hutnou atmosférou minneapoliského předměstí šedesátých let. Coenovský černý humor je samozřejmě přítomný, též se mi líbily herecké výkony a celkově výskyt méně známých, neokoukaných herců. There's some mistake. I'm not a member of the Columbian Record Club. ()

Modus

Nelze očekávat příběh který zapadne mezi klasické žánrové hříčky, vždyť to mají na svědomí Coenovci...Nicméně, se ukázalo že tito svérázní režiséři nejsou pro mě, Farga jsem neocenil, Tahle země není pro staré byla vyjímka, Po přečtení spalte mě nudilo a toto???Toto bylo to nejdivnější co jsem viděl, ovšem má to své osobité kouzlo, bohužel příběh je břitký a už v první polovině filmu víte, že tento příběh se nedá zavřít klasickým "The End"...A to mě právě mrzí, když už to začíná být k světu, film skončí...Co si tím bratři slibují, netuším...Příběh o židovi, který učí na univerzitě matiku a hroutí se mu život, zní zajímavě, ale jen zní...To ostatní je na hlavu a většinou zíráte na obrazovku s tupým výrazem nepřítomnosti...Vyjma některých scének mě tento film vůbec nebavil...Dvě hodiny ničeho o ničem...Nejspíš jsem nepochopil pravou podstatu tohohle filmu!!! ()

Zoidlord

Já jsem se teda nudil... nic naplat... málokdy se koukám, jak dlouho film ještě potrvá... U tohohle jsem se koukal 3x... Jediný, co mě přišlo zajímavý bylo, že jsem zjistil, jak to funguje v židovský komunitě... ()

Harts

Tento film není určen pro širokou veřejnost a někomu se samořejmě líbit nebude, já se pobavil absurdními postavami a absurdním humorem. Film ve stylu, když se něco sere, tak už pořádně, mě bavil až do konce. A hláška "Jsem seriózní muž" byla dokonale použita v protikladech:-) a pak už při každé této větě jsem se řechtal smíchy :-) Ve dnešním světě plném lží, korupce, podvodů, závisti a nenávisti prostě seriózní muž nemůže přežít. ()

fraktal

Krásně neodpovídající, černohumorné, krásně barevně vyladěné a na prodloužených záběrech postavené dílko. Pro mne naznačující krásu (a hrůzu) života, kde se každý zodpovídá jen (a právě jen) sám sobě - a přese veškeré touhy po berličkách a nápovědách dostáváme jedinou odpověď: krásné (a hrozné) ticho! PS: S krásným dovětkem, že i přes to přesevšechno (všechny) činy přinášejí (leckdy nečekané) následky.. ;-) ()

JOZZZKO

Milý a dobrosrdečný žid, ktorý je ale totálne priemerný, obyčajný a nezaujímavý lúzer a rad radom ho ničí úplne všetko, od rodiny, priateľov, práce, dokonca aj doktora a cirkevnej komunity. ()

Biopler

Dá sa špekulovať, že toto dielo je pre režisérov veľmi osobné a niekedy na dôchodku budú pri ňom chrochkať blahom. Ja som už kdesi v úvode cítil, že toto ma tentokrát netrafí a môj setup sa nemenil ani s pribúdajúcim časom. Aj cynizmus, tak príznačný pre coenovky, mi prišiel v správaní postáv manželky a Sya nedotiahnutý, umelý. Nevedel som sa veru naladiť, pričom príbeh by ani nemusel byť slabý, veď je to paralela na Jóba z Biblie, ale je to celé akési nezáživné. Za zmienku stojí presný casting v podaní neznámeho Stuhlbarga či Deakinsova uhladená kamera, no ináč to nemá ťah, záver otvorený a možno aj nie... Vybrať si tornádo ako koniec príbehu je trochu lacné, zbrklé. ()

Vabr

Na brigádě jsme se už dvakrát bavili o Coenech, a tak jsem si řekl, že je díky doporučení projedu. Chtěl jsem začít od něčeho, co není tak ohraný jako Fargo nebo Big Lebowski, a tak jsem si vybral Serózního muže, ale teda nic moc, což mi i potvrdila i kámoška z brigády, že tenhle se jí zrovna líbí nejmíň. Vydrželi jsme s bráchou tak hodinu, ale pak jsme to vzdali. To pomalejší tempo jsem očekával za nějakým účelem, ale jak to často bývá, tak tady to za mě působilo akorát nudně a žádnou atmosféru mi to taky neutvořilo. Moc mě to potom nezajímalo. Myslel jsem si, že syn bude mít větší prostor, takže to taky mínus dolů. Jako pochopil jsem myšlenku toho, že nic nedělá, ale okolí se pořád tvaruje a kolem něj se utváří problémy a on je v jeho středu, ale nebylo to zajímavý a rozvod jsem taky čekal jako takový ožehavější téma. Vyhodnocení: Ty jeho desky s mluvenou hebrejštinou mi po chvíli lezly na mozek ()

dessa

Tak tohle byl opravdu zvláštní film. Na jednu stranu jsem se v tom ztrácel a jedinou odpovědí mi bylo, že není důležité dostat odpověď aneb bůh nám nic nedluží, dal nám jen příležitost. Groteskní figurky, zejména všichni rabíni, nenabízejí nic než jen prázdné tlachání, zato však výživné a zábavné... Na druhou stranu Coeni dokazují, že mají neuvěřitelný smysl pro sarkastický humor, jejich postavy však tentokrát postrádají nějakou motivaci, a tak se musím spokojit s nádhernými statickými záběry, které umí jenom Coeni. A taky s moudrem, že každý špatný skutek je po zásluze potrestán. (Aneb neber úplatky, neber úplatky...) zajímavý komentář: Shadwell ()

jda23

Pri ďalšom zážitku z dielne Ethan - Joel, alebo lepšie, takmer dvojhodinovom prežitku, je ťažké hovoriť na tému pocity z filmu. Autori sa snažia svoju taktiku lámať na niečo nepochopiteľné. Nechcú viesť svoj známy rukopis po osvedčenej priamke, ale púšťajú sa na cestičky nejasného experimentu, ktoré nemajú žiadne označenia a z ktorých sa nejeden divák nedokáže vrátiť aspoň na nie slepú cestu tretej triedy. Nejakú pravdepopodobnosť málinko odkryl trailer, ale i tak sa jednalo o drzejšie podávanie. do 50% ()

alanP

Dybbuk? - The essential text of the get is quite short: "You are hereby permitted to all men," i.e., the wife is no longer a married woman, and the laws of adultery no longer apply. ()

teyra

Černo-černá komedie, v níž bratři Coenové jako krutí demiurgové postrkují svou hlavní postavu značným množstvím životních kalamit, aby … Aby co ? Proč bychom si spolu s Jobem měli myslet, že nějaký Bůh se o nás stará alespoň tím, že na nás sesílá sérii pohrom? Žádné poučení, žádný jednoduchý návod na život není. A proč bychom měli chtít od filmu jednoznačné poselství a něco, za co by se dal chytit, zařadit a zneutralizovat, aby pak přestal v člověku hlodat? Protože ať je to jak chce, řádný Žid a „seriózní muž“ Larry se svým téměř do konce důstojným snášením nepřízně osudu a zoufalým voláním „Vždyť jsem nic neudělal!“ se člověku nepříjemně zaryje pod kůži, jako bychom z něj mohli číst metaforu jak židovského, tak i svého vlastního údělu v komplikovaném světě. ()

Tamten

Komedie težící převážne z černého humoru a absurdních postav a situací. A i když jsou některé pasáže poměrně zábavné, celek je spíše nudný a nikam se nevyvíjející. ()

Kroup4

Není to Fago a není to Tahle země není pro starý,je to jinčí,místama slabší,ale je to pořád Coenů práce a jde to sakra znát.Ti chlapi jsou záruka filmového umění. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky