Seriózny muž

• Česko Seriózní muž (viac)

V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiálny text distribútora)

knotie

Krasny typicky Cohenovky ukecany... Pre Spielberga je Schindlerov zoznam, Cohenovci sa so svojim zidovstvom popasovali takto - postmoderne. Hadam najlepsi film co som zatial videla o ludskej bezmocnosti... A Sal zatial vyhrava bitku o najlepsieho "villain-a" roku, mozno okrem Tarantinovho Hanza Landu. ()

Babulik

Ani za boha sa nemôžem prinútiť k lepšiemu hodnoteniu ako za tri. Coenovcov milujem (teda ich tvorbu...), ale pri tomto ich výtvore som škrípal zubami ako krokodýl. Vo filme som postrádal snáď všetko, čo robí Coenovcov Coenovcami, hlavne originalitu a schopnosť držať diváka vo fotelke až k záverečným titulkom. Ten nímand, do ktorého si všetci utierali nohy ako do handry, mi ako postava už od polovice filmu liezol príšerne na nervy a keby na záver všetko "nečakane" vystrieľal, bola by síce z toho sračka, ale aspoň nejaké vzrúšo...Ale takto si hviezdičku navyše zaslúži snáď len Jefferson Airplane. ()

yatan

Velmi tazky film o chlapikovi ktory pomaly zistuje ze zivotnu istotu ma len v matematike a fyzike?!...Ako biblicky Job, dostava jednu ranu za druhou, aj Larry Gopnik dostava kazdym dnom novu skusku a je na pokraji zrutenia..najdolezitejsie rozhovory vo filme boli podla mna tie s rabinmi..ale ten zaciatok a koniec??? je to jeden z tych filmov, ktore vam zmeraju intelekt..ok...napisem to asi takto..keby coenovci nevyhrali Oskara za najlepsi film, nenatocili by Fargo a Big Lebowski tak tento film by bol na hranici 40 - 50 %. Je to ako ked si Kubrick dovolil spravit odysseu alebo eyes wide shut, po Lolite a Dr. Strangelove..proste ked uz dokazete ze ste umelci a mate urcitu uroven, you can Seriously get away with movies like A Serious Man :) aj ked pre vacsinu nezazivny, velmi kvalitny film.. 7.5/10 ()

papuchalk

Coen fanoušek rozhodně nejsem (líbil se mi od nich pouze Big Lebowski, ale zato hodně moc). Jejich poslední filmy mě spíš naštvaly, tento mě pouze velmi nudil. Celkově unylý dojem z "nic neříkajícího" filmu, z nezajímavého prostředí, s nezajímavými zápletkami, a nezajímavými postavami trochu vylepšuje aspoň ten konec. Vytáhne to soootva na dvou hvězdičkovej odpad. Pro koho a proč tohle natočili??? Fakt nechápu, bude se někdo z vás k tomuhle ještě někdy vracet? ()

Romadoor

S ohledem na jeden ze základních principů fungování společnosti ("princip cizího neštěstí") se ve své podstatě jedná o povzbudivé a plynulé vyprávění. Doufám, že Larry ještě stihl navštívit tu neskutečně feromózní sousedku, moc bych mu to přál. (Pozn.:Amy Landecker bylo v době natočení 40 let...... já nejdřív myslel, že Mrs. Samsky hraje Nora Fridrichová :). ()

spotczek

Baví mě, jak Coeni nabourávají zajetá schémata. Zde nejen v rámci vyprávění (příběh se v podstatě nevyvíjí, nejdeme od začátku do konce, nýbrž nacházíme se někde uprostřed), ale také v obvyklé uctivosti ke kulturním specifikům. Podle mě si tady otevřeně vystřelili z židovství. Rabíni mají být pro svou obec nejvyššími autoritami svým osobním přístupem, ale zde se moudří mužové ani nepokusí o pomoc! Nejenže se tak přitápí v motoru tragikomiky osudu hlavního hrdiny, ale nadto se jeví zesměšněný samotný princip autority - ať už boha (fyzičtějším tornádem, případně jistou hluchotou k prosbám pokojného věřícího, který je tak donucen se "zaprodat"), učitele (vydíráním neúspěšným, cizokrajným studentem a jeho otcem), manžela (nejprve manželčinou nevěrou a pak i jejím starším, ale suverénním milencem), otce (laxností a absolutní neuctivostí vlastních dětí) i prostého rozchodu (náhlým úmrtím manželčina milence při autonehodě). V podstatě jediným seriózním byl a je sám hlavní hrdina, který se ale okolí jeví přesně opačně. Ostatně tušíme, že by mu možná pomohlo jednou se konečně zdravě nasr**. Byť je příběh zasazen do 60. let, vyznívá ryze soudobě jako proces dekonstrukce serióznosti. ()

makau

Tak nejdřív jsem se na konci nemohl ani nadechnout abych řekl co to mělo vlastně být? V dalším okamžiku jsem si vzpomněl na Bartona Finka a připadá mi to jako by se Coenové vraceli ke svým začátkům, kdy jejich filmy nebyli pro každého. Kdy nás jejich fanoušků byl menší okruh a dokázali jsme je ocenit a pochopit. Ne, že by byli jejich novější filmy špatné, to vůbec ne, ale byli sdílnější pro větší okruh lidí. Nyní se tímto snímkem vrátili zpět a je to něco naprosto úžasného. Tento film se může jevit i jako jeden velký vtip. Hold pro mne jsou Coenové v čím dál větší formě a oceňuji herecké obsazení, kdy mne ve filmu neruší známé zprofanované tváře. ()

huasca

Asi to mělo být zvláštní od jiných filmů svou mimózností, asi to mělo být poetické, ale moc nebylo. Jen se mi líbila sranda, jakou si dělali z rabínů - tedy z jejich mouder. ()

soltak

Jsem zklamaný. Nikdy jsem bratry Coenovy neměl moc v lásce a tímto filmem jsem si to jen utvrdil. Už vůbec nechápu nominace na Oscary. Naopak herecké výkony byly docela přesvědčivé. 50% ()

Muf911

Nějak mě to neoslovilo. Asi jsem to nepochopil, nejspíš nejsem cílová skupina diváků. Nicméně alespoň jsem se při cestě v letadle mohl pokochat pěkně ztvárněnými reáliemi roku 67 v USA. ()

FEAR99

S Coenama je to těžký. Jednou mě zklamou legendárním Fargem, podruhé potěší oscarovou Zemí, které není pro staré a napotřetí mě opravdu dost nudí a vyloženě iritují ve filmu Po přečtení spalte. A moje zkušenost s nimi napočtvrté dopadla jak? Coeni zase bodují, i když jiným způsobem než před třemi lety. Seriózní muž totiž rozhodně není taková „pecka“ jako byla Tahle země není pro starý. Ale přesto je dobře odvedenou prací, za kterou se Coeni nemusí stydět ve svém filmovém rejstříku. Už začáteční scéna z Ruska mě pobavila a postupem času jsem se bavil stejně tak dobře. A co je hlavní – příběh mě zajímal, postavy též a až na nic neříkající konec mě vše bavilo tak jak má. Právě konec vyšumí hodně do ztracena. Skoro by se dalo říct, že Seriózní muž žádný konec nemá a události během filmu a jejich vyústění se asi přesně nikdy nedozvíme dopodrobna. Jinak silné 3* navíc s výborným technickým zpracováním (kamera, střih, zvuk). Za to rozhodně palec směrem nahoru. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky