Baader Meinhof Komplex

• Nemecko Der Baader Meinhof Komplex (viac)
Nemecko / Francúzsko / Česko, 2008, 144 min

Réžia:

Uli Edel

Predloha:

Stefan Aust (kniha)

Scenár:

Bernd Eichinger

Martina Gedeck, Moritz Bleibtreu, Johanna Wokalek, Nadja Uhl, Stipe Erceg, Niels Bruno Schmidt, Vinzenz Kiefer, Simon Licht, Alexandra Maria Lara (viac)

Historická dráma o nemeckej radikálnej skupine RAF. Masové protesty a narastajúca politická uvedomelosť mladých ľudí v šesťdesiatych rokoch vyústili na začiatku nasledujúceho desaťročia do radikalizácie študentov, ktorí sa chceli vymedziť voči nacizmu, za ktorý bola spoluzodpovedná generácia ich rodičov. Zároveň sa snažili o boj proti tomu, čo považovali za priame pokračovanie nacistickej politiky - americkému imperializmu, podporovanému nemeckou vládou, ktorej členovia sami mali nacistickú minulosť. Ich úsilie postupne prerástlo v ozbrojený zápas so štátom, v ktorom ani jedna z bojujúcich strán nebrala ohľad na nič a na nikoho... (STV)

divisak

Tenhle rekonstruktivní snímek od začátku do konce bez obalu servíruje vývoj teroristické skupiny RAF, aniž by divákovi umožnil prostor pro pochybnosti. Člověk je postaven před jasně daný obraz a je nucen sledovat šílenství a fanatismus, boj, před nímž není obrany. Je příjemné a také hodné uznání, jak se některé země (např. také Francie) dokážou skrze filmové plátno zcela pevně vypořádat se svojí minulostí a ještě navíc, tak podat široké společnosti kritický pohled na sebe sama. Tleskám! ()

Gulde

Na jednu stranu poněkud levicově propagandistické, na stranu druhou to ukazuje i chladnokrevnou zrůdnost s jakou si členové RAF počínali. Ale ztvárnění velice povedené. ()

Florfila

Výborný a důležitý film. Skvělé zpracování. To se Němcům opravdu povedlo. Skvělý výběr herců, hodně mě baví jak perfekcionisticky tyto teroristické události byly natočeny. Dokonce i značky aut seděli. Jakoby to člověk prožíval všechno se všemi znovu. Je s podivem, jak RAF mohla nakazit 3 generace svojí ideou. Byl to velice silný zážitek. Já bych tento snímek naordinovala jako povinnost. ()

husokachna

Němcí nejsou vůbec žádný chudácí. Když se jim něco nelíbí, ať už je to uspořádání Evropy nebo uspořádání společnosti, dají zbraně dohromady a zaberou třeba Sudety, nebo co je zrovna poblíž. A pak o tom někdo natočí film, kterej mě totálně dosere. Víc takových hodin dějepisu a byl by ze mě......dějepisec. Neemotivně až dokumentárně sleduje film řádění socialistického odboje v ulicích a městech imperialistického Německa. Pominu-li všechny ostatní kvality filmu, už jen kvůli pocitu, že něco takovýho se dělo kousek od nás v západním Německu v době kdy naši (moji rodiče) končili základku. No prostě běžte a podívejte se na to. ()

Johny303

Dobrý a zajímavý film, který i přes svou délku nenudí. Hlavním hrdinům, tedy radikálním levičákům, stavějícím se proti všemu a všem (proti policii, Americe, válce ve Vietnamu a já nevím čemu všemu ještě...), jsem však od začátku nepřál nic jiného, než smrt. S napětím jsem sledoval jejich příběh, ale sympatizovat s nimi pro mě bylo s mým myšlením a ideologií naprosto nemožné. A i proto dávám filmu body navíc - že mi nepřipadalo, že by mě tvůrci nutili s nimi sympatizovat. Ať už člověk jejich ideologii sdílí nebo ne, film si užije tak jako tak. ()

poet

Terorizmus v povojnovom nemecku a boj proti americkemu imperialismu bez kompromisov. Nečakajte žiadnu komornú drámu, pretože akcie je tu tolko že mi to skôr pripomenulo Verejného nepriatela ako nejaký štandardný politicky zameraný film. Radikálny prístup hlavných postáv mi prišiel dosť uletený... ()

Furmi

O danej problematike týchto historických udalostí som mal pred pozretím filmu minimálne ba žiadne vedomosti. Verím že bol spracovaný hodnoverne a čo najprísnejšie podľa reálnych faktov. Sledovať tento film bolo pre mňa z emočného hľadiska veľmi ťažké. Neraz som ho musel zastaviť, ísť na cigaretu a predýchať sa. Týchto radikálov by som osobne sám hneď po zajatí poslal bez otázok a s rýchlym procesom na elektrické kreslo. V mnohom čo sa nemuselo stať zlyhali úrady a neskúsená vláda s úplne novým druhom nepriateľa. Na východe ľudia riskovali životy, kopali tunely, podplácali a vymýšľali ako sa z pekla zvaného komunizmus dostať preč. Na západe táto fanatická, nechutná a arogantná skupinka sa cez mŕtvoly snaží toto peklo dostať k nim ? Prečo si nešli radšej raj užívať na východ určite by im tam hneď ukázali socialistickú pohostinnosť. Pre mňa absolútne nepochopitelné. Príšerný mylník novodobých dejín. 89% ()

ddf76

Hodne povedeny film o zacatku nemecke teroristicke skupiny. Ve filmu hraji asi nejlepsi nemecti herci soucasnosti. Film ma solidni tempo, takze v pohode udrzi divaka 2 a pul hodiny. ()

jorgus

zdlouhave drama, ktere kdyby nemelo historicky podklad by bylo nudne..takto divak zira a uci se historii..vic takovych filmu a mene blbosti, ktere maji premieru tri ctyri kazdy tyden..opravdu brilantni dokument - film s presne obsazenymi predstaviteli..veril jsem jim vsechno:) ()

KOZEL84

Musím říct že sem vůbec nevěděl že se v německu někdy takový hardcore masakr odehrával (akorát v PREMIERE sem něco četl,budiž mu země lehká,protože CINEMA je fakt otřesná) ale co se týká filmu tak to byla naprostá precizní dokonalost.Ne všechno sem úplně stihl pobrat ale já to doženu a pak si to dám rád když tak znova.Prostě tenhle film brát všemi deseti. ()

Luqi

Je niečo horšie ako mladý ľavičiar? Je.... Starý ľavičiar..................Je dobrá správa, že bol natočený film o tejto nie až tak známej alebo zatienenej histórii nemecka. Takmer všetky historické filmy o Nemecku sa venujú obdobiau 2 sv. vojny. Tejto časti dejín len veľmi málo z nich............. Je tu evidentná snaha zostať v úlohe nestranného pozorovateľa a popísať históriou tak ako sa stala, nech si divák urobí názor sám. A darí sa to, niekedy to má aj silný nádych dokumentu, veď napokon aj nejaké autentické zábery tam boli. Z technického prevedenia akčných scén a všetkých tých výbuchov som tiež milo prekvapený, pôsobili dosť autenticky. A keď k tomu pripočítam solídne herecké výkony, tak je to u mňa jeden z najlepších historických filmov vôbec ............ Ak by som niečo zmenil tak asi stopáž. Má to 144 minút, ono sa tam toho síce udeje veľmi veľa, ale niektoré časti, ako napr. výcvik v tábore, by tam ani nemuseli byť............. Celkovo hodnotím niečo medzi 4 a 5 hviezdičiek. ()

goniss

Skvělý 'dokument' o hnutí v Německu. Pro příznivce válečných a poválečných dob ve 20.století nekompromisně zajímavá záležitost. Pohled mezi lidi, kteří prožívají sociální změny režimu. Protesty, politické věci a chápavě rozumný pohled na to, jak to vlastně bylo, dá se říct. ()

Móó

Dlouho jsem neviděla takhle objektivně zpracovaný film. Z toho důvodu člověk musí opravdu přemýšlet a film ho nežene k tomu, aby jedné straně "fandil". Za tohle určitě velké plus. ()

Saur.us

IRA, ETA a RAF. O poslední skupině jsem vlastně až do dneška pranic nevěděl a proto jsem velice překvapen tím, že i naši západní sousedé jeden takový zájmový kroužek měli. Vyčerpávající, autentický snímek popisující nespokojenou květinovou mládež v tom nejhorším smyslu nespokojenosti, která vedla k dlouhé řadě vražd a bombových útoků napříč dekádami. Divák si sám musí určit, komu fandit, snímek je do ničeho nenutí. Jen ukazuje, že spravedlnost je vlastně vždy na straně obou zúčastněných skupin. Osobně jsem si ale svou stranu jasně vybral už na začátku. ()

Endavour

Kvalitní snímek a především velmi mrazivý zážitek z dob, kdy šlo v Západním Německu bezpochyby do tuhého. Tento "hraný dokument" jsem měl možnost vidět již před dvěma lety, avšak až nyní, po druhém zhlédnutí můžu ocenit jeho velikost. Herec Bruno Ganz, který si veřejnost "získal" svým ztvárněním Vůdce v Downfallu, zde opět předvedl, že se s ním prostě počítat musí. Jinak Tom Schilling, známý z Války generací zde mohl dostat trochu více prostoru. Atmosféra a celkové napětí z atentátů prováděných levicovými bezmozky by se zde dalo krájet. Někteří uživatelé si zde stěžují na délku filmu, já však tuto poznámku považuji za zcela marginální. Mé hodnocení činí 88% ()

Galahad

Na filmu nejvíce fascinuje jeho autentičnost, je to jako sledovat historii v přímém přenosu. Viděl jsem tříhodinový dokument o RAF ve kterém byly autentické záběry z demonstrací, ze soudních procesů atd... dokonce i rozhovory mezi vězni jsou mnohdy autentické, protože je BKA odposlouchávala. Jako většina ostatních odsuzuji terorismus a v žádném případě jsem necítil sympatie k hlavním "hrdinům", na druhou stranu je potřeba vidět, že Američané dokázali povraždit za jediný týden ve Vietnamu více civilistů, než RAF za celou dobu činnosti dohromady. Takže pro mne osobně je největším teroristou v poválečných dějinách americká vláda, všichni ostatní se v jejím světle jeví jako ubozí příštipkáři. ()

jenjan

Se samopalem v ruce za lepší svět bojuje radikální mládež v tomto strhujícím a pečlivě propracovaném snímku. Komunistická rétorika a ideje ovšem budí v našich podmínkách značné rozpaky. V kontextu bývalých nacistických a soudobých kapitalistických struktur je však ideologický odpor revoltující mládeže v komunismem neposkvrněném Západní Německu pochopitelný. Inu kdyby skutečně došlo k revoluci, požrala by své děti a k moci by se dostaly ty stejné struktury, proti kterým RAF bojovala, pouze v jiném hávu. Proto hold všem rebelům bez příčiny. I když jednou budeme s nostalgií vzpomínat na doby, kdy se za ideu a myšlenku bojovalo a umíralo, ještě před tím než se rozplyneme v totálně liberálním, postmoderním vzduchoprázdnu. ()

sandis

Vcelku zajímavé vidět, co se odehrávalo na bohatém Západě od nás v době nejtužší normalizace v ČSR. Zatímco se v Československu vedly filosofické debaty, podepisovaly charty, na druhé straně byli schopní organizovat krvavé atentáty, únosy a sabotáže, ve snaze prosadit opačný směr, než který jim tento blahobyt zabespečil. 7,5/10 ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Snad jen jednoho většího překvapení jsme se dočkali při vyhlašování Oscarů za rok 2008 v hlavních kategoriích: nejlepším hercem v hlavní roli se nestal Mickey Rourke za Wrestlera, ale Sean Penn za… (viac)

Zlaté glóby 2009

Zlaté glóby 2009

12.01.2009

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání Zlatých glóbů pořádaný Asociací hollywoodských zahraničních novinářů je za námi a na nás je, abychom si to zrekapitovali. V oblasti filmu se stal jasným… (viac)

Zlaté glóby 2009 – nominace

Zlaté glóby 2009 – nominace

12.12.2008

Ti, pro které je vyhlašování prestižních cen Asociace hollywoodských zahraničních novinářů svátkem, se přiblížili k očekávanému večeru mílovým krokem. Včera totiž Asociace vyhlásila nominace za rok… (viac)