Iron Man 2

• USA Iron Man 2

Tony Stark, majiteľ veľkej zbrojárske firmy a vynálezca špeciálneho obleku Iron Mana, odmieta snahy vlády o vydanie svojej technológie pre potreby armády a tvrdí, že nepriatelia štátu sú vo vývoji o desaťročia pozadu. Na jeho veľké prekvapenie sa na pretekoch v Monze objaví podivný muž, ktorý vo veľmi podobnom obleku vyvolá najskôr autonehodu pretekárskych áut, a následne napadne Starka. Útočníkom je potetovaný rabiát Ivan Vanko, zneuznaný potomok ruského vedca, ktorý kedysi pomáhal Tonyho otcovi založiť Stark Technologies. Keďže s ním má nevyrovnané účty, chce sa mu pomstiť na jeho synovi. Okrem toho si dobre rozumie s elektrinou, má dva elektrické biče, schopné čokoľvek a kohokoľvek preťať napoly. To vysvetľuje jeho prezývku Whiplash. Vanka z väzenia unesie Tonyho konkurent Justin Hammer, ktorý chce, aby mu tajne vyrobil obleky Iron Mana. Vanko však sleduje len svoje záujmy a začne pracovať na takzvaných drondoch - vojnových robotoch. Pre seba si vyrobí svoj vlastný oblek Iron Mana a na výstave technologických vojnových noviniek pomocou svojho tajného softvéru a robotov napadne divákov aj Tonyho Starka. Čeliť nepriateľom pomáha Tonymu jeho verná a zamilovaná bývalá asistentka Pepper Pottsová, ktorá sa medzitým stala riaditeľkou Stark Industries. Nová Tonyho asistentka Natalie Rushamanová dokáže viac, než dáva najavo a jej úmysly nemusia byť celkom čisté. Jej skutočné meno je totiž Natasha Romanoff a je to superhrdinka Čierna vdova. (TV JOJ)

Hpatrik

Iron man znovu hlásí kam vkročí a je to k pokukání, je tu daleko víc akce a máme tu dva výborně obsazené záporáky. Ve scénáři to sice občas zaskřípe, není to ale nic fatálního, a Downey to svým podmanivým charismatem dokáže přebít a získat si vás zpět. O něco lepší než jednička. ()

Jajar

​Průměrné pokračování vynikajícího prvního dílu. Veřejné odhalení superhrdinské identity jako nosné téma Irona Mana 2 mělo rozvinout předchozí film o Tony Starkovi a udržet nastolený drive. Potenciál ovšem zůstal nevyužitý. Je to strašně ukecaný film. Všichni mají rádi Tonyho hlášky, jenže dvouhodinové plkání (většinou o ničem) už mi připadá trochu moc. Romantická linka z prvního dílu je bohužel fuč a nepovedené akční finále radši rychle zapomenout. Čekal jsem víc. ()

Plechpetr

Napoprvé a po hodně dobře napsané jedničce, jsem byl hodně zklamaný. Ale teď, napodruhé to nebylo špatné. Špatný byl zaporák, který byl nudný. Jinak Starkovo ego bylo jako vždy na správném místě. ()

Urukhaj98

Jak to už u sequelů bývá, Iron Man dvojka se snaží být ve všech směrech velkolepější než jednička. A všeho je víc. Víc akce, víc hrdinů, víc zápletek. A u toho posledního nastává problém. Je tu totiž najednou rozjeto tolik příběhových linek, že vlastně není vůbec jasné, o čem to celé primárně je. Je to o Tonyho postupném vyrovnáváním se s vlastní smrtelností? Je to o jeho bromanci s budoucím War Machinem? Nebo o jeho vztahu s otcem? Či snad o jeho konfliktu s Vankem? Nebo s Hammerem? Nebo se primárně řeší politika Spojených států vůči zbrojnímu průmyslu? Nebo se jede na rozšiřování univerza o další z komiksů známé charaktery? Je to všechno, co jsem zmínil a právě kvůli tomu se na ploše dvou hodin nedaří řádně využít ani jedna podzápletka a vzniká tak mnohdy nesourodý mišmaš bez hlubšího významu. Ale vizuál je pořád i po letech super a Downey má charisma jako málokdo. Jeden z těch horších MCU filmů, pořád to je ale koukatelné. 6/10 ()

Komar55

Oproti jedničce je zde značný pokles kvality. A to hlavně v oblasti příběhu, který je pro celý Marvel Cinematic Universe zcela irelevantní. Ne ale pro příběh Tonyho Starka, který zde dostává užitečné lekce, jenž jeho postava v pozdějších fázích svého širšího příběhu reflektuje. To však neznamená, že je to špatný film. Film je to vesměs velice zábavný, napínavý i dobře natočený a paradoxně jeho největšími mínusy jsou kvality předchozího filmu, proti kterým tenhle působí jako slabý odvar. Nakonec se za mě ale jedná se o příjemnou akční popkornovku, která zabaví, potěší a posune Tonyho charakter zase o kus dál. 6/10 ()

Camarro14

Tony Stark mi, po zklamání jménem „Souboji titánů“, velmi spravil chuť! Na úvod je nutné podotknout, že od prvního dílu se pokračování Iron Mana příliš neliší – akce je zde poskromnu a opět se spíše jedná o příjemnou konverzačku, kterou táhnou kvalitní herecké výkony všech zúčastněných (jen ta Scarlett mi tam neseděla!) + opětovné kvantum hlášek Tonyho! John „Happy“ Favreau se rozhodl neriskovat a raději podržel koncepci prvního dílu, čímž myslím, že udělal jedině dobře – jelikož se zde nedočkáme klasického 2. dílu comixového, kdy se na nás line jedna akce za druhou a na samotný děj nezbude prostor. V tomto směru se naštěstí Iron Man 2 od ostatních liší a zároveň stíhá vtipně a elegantně připravovat půdu pro jiné příběhy, jež nás v budoucnu na stříbrném plátně čekají ;)) … ()

Kofolacik

Iron man 2 nieje horsi nez jeho predchodca, je iny. Mame tu viac smiesneho a egoistickeho Tonyho Starka ako kedykolvek predtym, v uzasnej kombinacii hercov. Sam Rockwell dodava celemu filmu ten komicky styl, Mickey Rourke zas tu temnost, a cele to zapecatuje moj najoblubenejsi herec Robert Downey Jr., na ktorom to proste cele stoji. Mne sa na Iron Manovi paci ze je iny od ostatnych stereotypnych komiksoviek(vynimka len Batman), ako pribehovo- Stark sa rozhodne zo statusu superhrdinu tazit a stat sa celebritou, ale tak aj stylovo; film sa jednoducho prezentuje v podobnom style ako samotny Tony Stark, egoisticky,smiesny- proste cool. A preto aj napriek castami slabemu deju, neprepracovanemu Rourkovi a malemu mnozstvu skutocnej akcie, je Iron Man kvalitny a radi sa do druhej triedy hned po Batmanovkach, najma kvoli tomu stylu.. 8/10 ()

Zahartof

Oh my...další "proč" film. Proč blbé dialogy? Proč trapný Rockwell? Proč ještě trapnější Johansson? Proč nelogičnosti v už tak plochém ději? Proč, proč, proč? Jedna hvězda za muziku, jedna za Mickeyho (který se v rámci své opět špatně napsané postavy dost snažil). PS (half-spoiler): Nevím, jestli se film nutně držel komiksové předlohy, ale proč (zase to proč) proboha takovou hovadinu jako elektrické biče? Snyder ve Watchmenech taky upravil x let starou předlohu - na konci nezničí města sensibil, ale výbuch energie - protože se to prostě do toho filmu nehodí. Proč to nejde i tady? Nuda, nuda, šeď, šeď. ()

arkie

Iron Man rocks! Tony Stark v novej forme, akcne sceny kratke ale hutne, prekvapivo slusny dej a vyrovnane vykony aj vedlajsich postav. Bude trojka? ;) ()

Henry Morgan

Herecky výtečné, o tom ne třeba diskutovat. Děj byl sice jasný,ale místy malinko ubíral kvalitě filmu, protože se zdálo, že jeho další posun je buď prvkem náhody nebo snad improvizace. A´t je to jak chce, je to nosník filmu a ten nebyl 100% a proto ****! Tento díl, stejně jako první se točil výhradně kolem, jak sám přiznal, narcistního Tonyho Starka, takže některé situace vznikaly jakoby nahodile, nicméně při posledním velkém finále(třesku)došlo k celkovému projasnění a tím pádem vyvstává otázka, zda-li by se po druhém shlédnutí nedalo přehodnotit bodování na vyšší procentuelní vyzdvižení. I přeze všechny výtky musím doporučit všem, kterým se líbila jednička, protože je to úžasná podívaná. ()

kikikrikri

Mě se tohle provedení velice líbilo, šlo to ve stejném duchu jako jednička. Robert Downey Jr. jako vždy dodal filmu grády a šťávu, Mickey Rourke mi tam perfektně pasoval. Scarlett byla trochu trapná, ale co, legrace byla. Jako vždycky se mi líbila část Tony vs. Pepper. Trochu mě zklamalo cameo Stana Leea, v jedničce bylo "víc prestižní" :) A že tam bylo málo akce? To určitě ne, spíš ta akce probíhala skoro pořád, a tak k závěru se to trochu "slejvá" dohromady. Trochu blbý bylo, že IM2 nebyl tak výrazný jako IM1, bylo to spíš víc cool scének slepenejch dohromady, neříkám, že to nefungovalo, ale čekala jsem trošku víc. ()

m_a_c_a

Tony Stark opět nezklamal... role narcistického milionáře hrdiny-alkoholika R. Downeymu Jr. sedla jak ušitá, takže až na pár nudných chvil jsem se dobře bavil. Zklamáním bylo jen nevyužití Rourkeova potenciálu a hlavně dabing... =/ Čeština to o nějakou tu * srazila dolů. Jinak doporučuju. ()

D.Paulus

Po shlédnutí titulkované verze musím dát takto vysoké hodnocení. Po celou dobu jsem se výborně bavil a pouze několikrát jsem měl pocit, že šlo tu přidat, tu ubrat. Bravo! P.S.: Velikost role Jona Favreaua mě překvapila. Ale příjemně. ()

Bart16

Tvůrci z Marvelu se rozhodli ve druhém díle rozvinout svůj dlouhodobý plán a připravit si půdu pro týmovku Avengers. Odkrývají nové postavy a kompletují mytologii. Nedávný Spider-Man 3 ale ukázal, že i relativně velmi zručný režisér nemusí takový kolos ukočírovat.Iron Man 2 v podstatě dokonale navazuje na první díl a to jak příběhově, tak kvalitativně. Především ale stylově a to se všemi klady i zápory. Favreau stále brnká na rozvernou a lehce improvizační notu a nedbale (ovšem s jistou elegancí) sune příběh kupředu, aniž by i s nárůstem postav nějak trpěla jeho přehlednost.Hlavní náplní snímku jsou přitom eskapády Roberta Downeyho, během nichž se improvizuje a hláškuje,akce je tu jen,jakoby do počtu(ostatně akčních scén je tu opravdu málo,jako v prvním díle).Jestli si s něčím Jon Favreau úplně neporadil, pak s novými postavami, které nemají tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Rozehrané jsou přitom výborně.Celková povrchnost je tak zásadním problémem obou Iron Manů. Chybí tu něco, co by se jasně zarylo do paměti diváků. Ani jeden z nich vyloženě nevyšumí, film se ale prostě jen žene dopředu, bez zjevného vrcholného momentu. ()

ER

Frustrovaný blížící se smrti,kousavý a sarkastický jak jen to jde.Takový je Tony Stark alias Iron Man,o kterém už ví celý svět.Bohužel i jeho protivníci,z nichž jeden jde nekompromisně cestou pomsty a chce Starka zabít.Bez jakéhokoliv zdržování se děj vrhne do skvělého tempa,se skvělými postavami a dokonce to vypadá na lepší podívanou,než první díl. Bohužel jen do chvíle,kdy se vynoří agenti speciální jednotky S.H.I.E.L.D. v čele se S:L.Jacksonem a jeho podřízenou S.Johansson. Dějový "kopanec", který nastane,strhává nasazené tempo do dějové odnože,která je zbytečná a nijak záživná.A i když se zasměju scéně se Scarlett,kdy likviduje celou "tlupu" 100 kilových chlapů,jde o úsměv spíše útrpný. Finále pak (jak je již pravidlem u dalších pokračování)je opět bojovnější a mohutnější.Ke slovu se dostávají speciální roboti zvaní TRON, kteří se umí změnit i v letadla.Což se jim i hodí,jelikož dostanou povel pronásledovat Iron Mana.Ovšem vyznat se v těch "stíhačkách" ala Transformer a odlišit je od létajícího Starka je stejně obtížné a již nijak ohromující.Naštěstí tu skvěle funguje pojítko s tváří Sama Rockwella. Právě jeho "konkurenční antipatie" k Starkovi dává výše zmíněné do velmi dobře stravitelného celku.Jeho postavení a moc mu umožní kout pikle,kterých využívá i pomstychtivý "Ivan",ale jak se říká -kdo jinému jámu kope,ten do ní padá. A vy můžete vesele vpadnout do kina. ()

Psycho.R

Rourke dostal překvapivě málo prostoru, což se mi zdálo jako škoda, protože si myslím, že bojové scény právě jeho a Downeyho nůžou být ve výsledku výborné. Musím říct, že mě mile druhý díl překvapil. Hlavní hrdina stále srší charismatem a skvěle se mu věří i některé poklesky, které Iron man v průběhu prožívá. ()

Spectacular Music of Hollywood

Spectacular Music of Hollywood

07.12.2023

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

Liga spravedlnosti 2 jen tak nebude

20.11.2017

U filmových sérií platí jednoduchá matematika - pokud je další díl úspěšnější než ten předchozí, jede se dál, pokud ne, místo pokračování se dá chvíli pauza a potom ideálně reboot. Letos takhle… (viac)

Olivia Munn u X-Menů

Olivia Munn u X-Menů

15.04.2015

V Iron Manovi 2 se mihly hned dvě herečky, které čeká superhrdinská budoucnost u konkurence. Nejdřív se studiu 20th Century Fox zalíbila Kate Mara, která poslala Tonyho Starka na slyšení do… (viac)