Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

josieaddms odpad!

Určitě je to dost působivé, Ostatně ale nechápu proč se režisér rozhodl, že do filmu nacpe úplně všechno co by snímek podle jeho názoru měl obsahovat. Nejen že celý film začal divokou milostnou scénou divák ani nevěděl kdo, co, proč, a kde. Ale vůbec celý snímek musel obsahovat všechny tyhle věci, tyhle ty klišé, bylo toho moc. Hudba byla zajímavá ale taky byla MOC. Prostě moc nahuštěné. Pak bych taky měla výhrady k některým hercům a herečkám, ale budiž. Měním komentář po druhém shlédnutí s mojí extrémně historicky informovanou matkou, a poznávám hodně i díky ní, kolik nesmyslů, zlých názorů, nenávisti vůči Němcům a dalším příšerným prvků které jsem si po prvním shlédnutí ani tolik nevšímala. Nelogické díry ve scénáři, idealizování si chování Čechů. Psedo-Americký vzhled filmu je směšný, a celková neznalost Čechů této události je ubohá. ()

Nyan

I přesto (nebo právě proto?), že jsem se díval na film v letním kině sedíce zmožen levným vínem na zemi, tak dokázal chytit za srdce a vytvořit silný emocionální zážitek, upřímné svědectví o době, kterou si moje generace už neumí ani představit. ()

Yellyman

Tak je to konečně za mnou: historický velkofilm Lidice. Popravdě, dostal jsem přesně to co jsem čekal. Má touha, aby film dalece překročil trapnou pompéznost traileru, se bohužel nenaplnila, naopak: majestátní rádoby dojemná hudba lezoucí na nervy už po první půlhodině filmu, kolísající kvalita jednotlivých scén ( těm špatným dominuje např. slibně začínající atentát na Heydricha zakončený dýmovnicí v pozadí), dramaticky roztřesená kamera ( která by nebyla špatná pokud by nebyla divákovi cpána bezmála polovinu filmu) a výkony herců ve vedlejších rolích ( nemohl jsem se zbavit dojmu, že recitují + kluk prohánějící se na kole po vesnici volajíc "Atentát! Atentát na Heydricha") to mě po první hodině už vážně nebavilo. Ti lidé, kteří tvrdí, že Nikolaev vybudoval Lidicím další pomník, film asi neviděli, protože mě spíše pohoršil a po odchodu z kinosálu jsem si namísto "Tak tohle bylo naprosto supr!" jak tomu bylo u perfektního, nízkorozpočtového Protektora, říkal spíše "Bože, ty sedačky byly zatraceně tvrdý. Doma si zdřímnu, zkouknu Futuramu a na tohle radši zapomenu." Na druhou stranu ale chápu kam zmizelo oněch 70 milionů, které se v tomto projektu utopily. Výprava je opravdu skvělá ( asi nikdy nepřestanu obdivovat náckovský uniformy) a i když pan Roden nepodal nijak vyčerpávající výkon, byl ze všech herců nejlepší... Takhle to dopadá, když se někdo vytasí s balíkem peněz a řekne: "Tak mi něco natočte!" ()

Skautka

Na to, že si ráda u filmů pobrečím se mě tenhle ani nedotkl. Škoda. Mohl mě rozhoupat víc. Příběh podobný filmu Habermannův mlýn. Stejná situace a doba s opět ten nepřekonatelný Karel Roden. Příběh Lidic je neobyčejný a strašně zajímavý, je to opravdové drama, to co se tam událo tam taky zůstalo. Díky vypálení a celkovému vyhlazení vesnice. Kdoví jak by ten film vypadal kdyby se toho ujaly američani :D. Šlo to udělat líp! ()

Kroup4

Přepisování scénáře,změny na režisérském postu,obsazení a dotočení atentátu na Heydricha na poslední chvíli,to vše se podepsalo na špatném realizačním týmu a konečném výsledku.Místo velkolepého historického dramatu o jedné z největších českých tragédií vznikl nemastný a neslaný snímek, který zklame a ničím nenadchne. Je to vážně škoda, protože lepší téma v českých válečných dějinách snad není. Film si určitě najde své fandy, kteří si řeknou, že na české poměry to bylo dobré,ale nešlo to natočit i líp ? Odpověď najdete každý sám. Habermannův mlýn od Herze je daleko silnější zážitek.Škoda. ()

Zodiak455

Skvěle zpracovaný film,obsazení bylo výborné a hudba taky.Nejvíce mě dojala ta scéna kdy vezou děti v náklaďácích a zabíjí je kouřem.Jinak se už opakuju skvěle zpracovaný příběh Lidic. ()

netWoor

Těžké hodnotit. Na mě příliš nudný začátek, sice drsná prostřední část (zas tolik ne, ale dost na to, abych si tu hrůzu uvědomil) ale zase až příliš utahaný konec. Je to český a tak bych rád dal o hvězdu víc, na druhou stranu jsem se na to hodně těšil a očekávání naplněno nebylo .... ()

Shaleman

Fandím takovým filmům - jen ať naše děti vidí, jaké hrůzy dokáže člověk způsobit, jen ať brečí, ať si to prožijí, i když jne na filmovém plátně. Ať se to pouští do škol. Ať nikdo nezapomene na hrůzy válek. Není podstatné, že jako film jsou Lidice trochu zklamáním, je podstatné, že se na takovou událost nezapomene a přestane být pouhou zajímavostí při dějepisu. ()

craazy_girl

Výstižný film ukazující necitnost německého velení . Nikolaev zde neukazoval pouze válečné běsnění, jak je to mnohdy ve válečných filmech zvykem, ale zobrazil především nevinné lidi, kteří neměli šanci uniknout osudu (až na jednoho). ()

Primavera

Aj tri hviezdy by stačili, lebo postava Šímu, ktorá bola aj tak mimo najdramatickejších udalostí Lidic, zbytočne na seba púta viac divákovej pozornosti než si zaslúži. Ale štyri za výborne stvárneného veliteľa Vlčeka (skvelý Luknár), ktorý sa z prinútenia stane nemeckým posluhovačom. Nedokáže sa postaviť zlu (takých bolo cez vojnu tisíce), volí nesprávnu cestu, zožiera ho to a sám sa za to aj potrestá. A tiež štyri za to, že sa konečne táto pietná udalosť filmovo spracovala. ()

E lan

Průměrné hodnocení jen za odvahu zpracovat takto složité téma svou cestou. Jinak se film potýká s nedopracovaným scénářem, rozvláčným dějem a jen průměrnými hereckými výkony. Toto šlo zpracovat mnohem lépe... ()

tom912

S odstupem času po druhém zhlédnutí jsem se dočkal vyvolání emocí, žalu, lítosti, které mi napoprvé po dlouhých přípravách na film ušli, proto zvyšuji hodnocení, také kvůli hereckým výkonům Karla Rodena a Zuzanky Bydžovské, hudbě a faktu, že hodnotit tenhle film a zařazovat ho k některým sračkám naší kinematografie mi přijde jako trošku přestřelení vedle, ale na Habermmannův mlýn to pořád nemá, na to je to obrovský vizuální a komerční kýč. 70%. ()

Jonatána

Ty tři hvězdičky jsou za výborného Rodena, Bydžovskou a Luknára. Kdyby tam nebyli, tak je to za dvě. Film mi měl způsobit mrazení, předpokládám, nezpůsobil. Nikdy jsem necítila dojetí, naštvání, vztek, slzy. Scéna atentátu, kdy se Heydrich (ten byl mimochodem přesný) podivně pohybuje na autě, kterému nic není a nakonec zemře, byla fakt děsná. A při návštěvě Františka Šímy na gestapu jsem se smála, protože mi to přišlo vtipné. a to taky asi nemělo. Nejemotivnější byly titulky, kdy vedle jmen tvůrců běžela jména dívek z celého světa, které se jmenují Lidice. A to asi tvůrci nezamýšleli. Příběh Lidic je silný, je šílené, že za tragédií stojí jeden hloupý dopis venkovského sukničkáře. Mohl to být neskutečně silný a působivý film. Nebyl. Takže za film by byl hvězdy dvě, díky hercům jsem hvězdičku přidala. ()

Nocturno culto

Parádní snímek zachycující zásadní událost průběhu 2.světové války v rámci tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava ..Myslím že si nikdo nedokáže představit jaké hrůzy se tam před 70 lety udály .. díky za každý takový film který je natočen !!!Dodnes lidé po celém světě pojmenovávají své děti jménem Lidice v různých jazykových formách,jako poctu obětem genocidy nevinné malé středočeské obce Lidice !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

mvukotic

Možno klasicky patetické a slzopudné, ale na mňa to zabralo. Film ma dosť zaujal aj formálne, páčila sa mi kamera, veľmi mi imponoval komorný výkon Luknára a potom samozrejme Rodena a Budařa. Hudbu som ako príliš rušivú nevnímal, takže tento faktor u mňa nejako negatívne nezavážil. Viac doslovné ako Protektor, ale zase zaujímavejšie ako Habermanúv mlyn, alebo podobne filmy z tohto obdobia. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)