Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Myrreczech

Původně jsem čekal, že místní hodnocení bude vlastenecky nadsazené. Ale opak je pravdou. Jak mi je většina české tvorby posledních let proti srsti, tak u Lidic jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Film s dobrými (a i některými výbornými) hereckými výkony, (snad prvním českým) povedeným instrumentálním soundtrackem, kamera během války tmavá a téměř bez barev a po konci války plná slunce a tepla ... vše fungovalo parádně. A hlavně ty emoce, které se museli dotknout u srdce snad každého normálního Čecha. ()

Autogram

Veľmi slzopudné hlavne pri niektorých extrémnych scénach, ktorá sa mi nezdajú vhodné ani pre deti nad 18 rokov. To nič nemení na tom, že to nie je samoúčelné, ale súčasťou histórie, ktorú netreba vymazať pre poučenie do budúcnosti. Plusom filmu je aj záverečná scéna ako jedno z mnohých prekrútení histórie, ktoré potom nastali. ()

šerminator

Český film se snad na pořádné historické drama nikdy nezmůže. Je to milník české historie, ale snímek bohužel v sobě nedokázal zachytit tu dobovou atmosféru. Jediná chvíle, kdy jsem se dojal, byla na konci, když v titulcích běžel seznam osob pojemnovaných Lidice (což je na takové téma dost málo). Habermannův mlýn byl pro mě lepší snímek. ()

cpt.Lynch

Z tématu šlo vymáčknout víc. Film graduje ve 2/3 vypálením Lidic a pak už je to rozplizlé a nudné do konce. U takového filmu by měl člověk cítit hrůzu, strach, bezmoc a já nevím co ještě. Tady to bylo spíše o lhostejnosti a to i takových scén jako byla poprava lidických mužů. ()

drackula

Úvod sa mi zdal zbytočne rozvláčny, ale neskôr sa to ukázalo ako kvalitný základ pre naozaj úderný záver. Dokonalý film to určite nebol, malo to svoje chyby, ale na mňa to fungovalo, aj keď to miestami až príliš tlačilo na pílu. 70% ()

Pedross800

"PO CELÉM SVĚTĚ JIŽ BĚHEM VÁLKY LIDÉ DÁVALI DĚVČATŮM JMÉNO LIDICE. TENTO ZVYK PŘETRVAL DODNES..... " A to, že tahle tradice je živá a hojně využívaná hlavně v Latinské Americe je jeden z mnoha a do současnosti pokračujících paradoxů vztahujících se k tak smutné a bolestné události spojené s atentátem na Heydricha. Silný film, silný a působiví tím, že si při něm člověk uvědomí tu nevyzpytatelnost a nepředvídatelnost osudu, sílu a zároveň tragičnost náhody. Odvyprávět tenhle příběh na pozadí absurdního a až neuvěřitelného osudu jediného přeživšího muže z Lidic skvěle zahraného Rodenem byl geniální tah (i když tady i hojně zatracovaný). Společně s osudem "kolaborujícího" četníka ukazuje absurditu války, ale i osudu jednotlivce, sílu kumulující se osobní tragédie, smutku, svědomí, strachu ale i lásky a naděje....ve mně to vyvolalo spoustu emocí a pocitů, otázek, zamyšlení se co vše i jen maličkosti ovlivňují lidské osudy a jak křehká je někdy ta hranice.... A scéna zimního návratu do neexistujících Lidic? To byl opravdu mrazivý zážitek!! ()

Georgex

Tento český film je dost možná jedním z nejlepších českých dramat za posledních 20 let. Ještě jsem neviděl lidi v kině dokoukat i celé závěrečné titulky a sedět v tichosti přikované k sedačkám a taky jsem dlouho neodcházel z kina tak zamyšlený jako právě po tomto filmu. Film rozhodně není žádným americkým drama dojákem, který chrlí jednu přehnanější citově zabarvenou scénu za druhou. Ba naopak tento film se takovým scénam vyhýbá, neuvidíte v něm ty přehnaně dramatické scény, které se leckdy zbytečně snaží vyvolat emoce, ale uvidíte v něm pouze popsán příběh Lidic, který je smutný už sám od sebe. Příběhová linie je velice povedená, ať se jedná o scény z vězení, scény ze života občanů Lidic až k samotnému vypálení, které nění nijak přehnané a i tak velice zapůsobí. Většinu filmu doprovází velmi povedená hudba, která na mě velice zapůsobila. Herecké výkony jsou zvládnuty skvěle, nejvíce vyzdvyhuji Rodena a Bydžovskou, ale všechny postavy jsou zahrané výborně, parádně byly také vybrány dobové postavy, kde Heydricha hraje herec, který jako by mu z oka vypadl. Také musím pochválit dobové kulisy a hlavně perfektně zvládnuté kostými. Celý film na mě velice zapůsobil, nesnažil se přehrávat, ale vylíčit nám jak to bylo, to si na něm cením nejvíce. Moje hodnocení je 80% a doufám, že film ve světě sklidí hodně úspěchů, neboť by si to zasloužil. ()

jefff

Pro mě obrovské zklamání. Lidice jsem očekával už nějaký ten pátek a těšil se na ně jak malej. Možná i to vysoké očekávání přispělo k tomu velkému zklamání. Hlavní chybu bych viděl v nezvládnuté režii i trochu plochém scénáři. Lidice je téma silné jak málo co jiného z naší historie a pracoat s takovým tématem není snadné, budí velká očekávání, které Nikolaev nenaplnil. Habermannův mlýn se mi líbil daleko více. Příběh mě daleko více zasáhl a nenechával chladným. Po Lidicích jsem odcházel z kina smutný, ale ne z příběhu samotného, ale z filmu, který se dle mého, zatraceně nepovedl. ()

deckardx

Takový rozporuplný pocity. Lidicím jsem fandil už od prvních chvil, kdy bylo jasné, že se chystá zfilmování. Ale celkový dojem je takový.............nijaký. Připadá mi to někde na půli cesty, šlo z toho vymačkat mnohem víc. Kdyby se čeští tvůrci pořád nesnažili zavděčit se všem, tak by ty filmy vypadaly uplně jinak a myslím si že líp. Ale chápu, že to většinou neni uplně na nich. Proč v každém českém filmu musí bejt nějakej šašek a trouba, co "baví" diváky v sále? (role Budaře). Proč má v každym českém filmu Karel Roden souložící scénu? Dyť je to pořád dokola. Mohl to být film světových parametrů, ale je to jenom další film do sbírky průměrných českých filmů. Možná ten komentář zní krutě, neni to uplně špatnej film, jen ve mě převažuje zklamání nad kvalitama. ()

Ludivitto

Lidice mě začaly bavit až po jejich vypálení. Technicky trapné, postavy zbytečné a nudné, emočně ploché a předvídatelné. Navíc ten náš českej humor (proč?!) a neustále hrající pseudovznešená (rozuměj nudná) hudba. ()

MiaMoonlight

Musím říct, že tohle je přehlídka velmi kvalitních hereckých výkonů. Skvělé. Velmi silný film, držící se toho, jak to doopravdy bylo a to tedy excelentně. Člověk by řekl, že se bude nudit, vždyť se tam určitě nebude nic dít. Ale ono ne. Příjemné překvapení roku 2011. ()

JančiBači

Mne sa Lidice pačili.Dojali ma, vzbudili vo mne ľútosť, smútok, pokoru a iné emócie.Podmanivá hudba tieto emocie ešte zvýraznila.Po technickej stránke, modré filtre pri vypálení veľmi dobrá voľba.Film nemá núdzu o dobre zábery a o skvelé herecke výkony.Medzi najlepšie scény patri Rodenov snežny návrat a Luknárova scéna so zajacmi.Páčilo sa mi v akom tempe sa to odohráva a s vlažnými recenziami nesúhlasím, pretože podla mňa su Lidice najlepší český film roku 2011. ()

milancecil

Tento film opravdu vnímám jako velmi důležité tématické obsahové doplnění české kinematografie, rozhodně čerstvý průnik do už silně zaprášených námětů, které by po sedmdesáti letech od zobrazených událostí možná diváky už nemusely zaujmout , je o čem přemýšlet, tento film je silný a svým zpracováním evokuje opravdu hodně myšlenek, hlavně pečlivým ztvárněním charakterů jednotlivých klíčových, ale i děj vyplňujích postav, jak jsou všichni postupně a nemilosrdně vtáhováni událostmi do děsivě výkonného soukolí protektorátního mlýnku na lidi, který se točí v pravidelných obrátkách a bez přestání semílá další a další osoby, ať už jakkoliv vinné, ale i úplně nevinné, nebo jen lidi v podezření, oběti udavačů, malých donašečů, zvrácených prospěchářů, počet utracených životů narůstá, až k tisícům a není žádného odvolání není možného úniku, obraz nacistické mašinérie, která by měla zůstat Čechům věčnou výstrahou. ()

jenik71

Osud Lidic zná asi každý, takže je zbytečné to nějak komentovat. Samotný film se mi však nehodnotí lehce. Dlouhou dobu je to totiž takové to nutné seznamování s prostředím, dobou a s jednotlivými postavami. To moc záživné není, zvlášť když už je film téměř ve své polovině. Vše se ale výrazně mění k lepšímu v momentě, kdy je spáchán atentát na Heydricha. Od tohoto okamžiku to již celé nabírá na síle, dramatičnosti a na emocích. Karel Roden není tentokrát v typické hlavní roli, on je spíše součástí jednoho celku a nijak zvlášť nad nikým dalším nevyniká. Celkové zpracování určitě není na naše poměry špatné a čtyři hvězdičky si Lidice nakonec zaslouží. Už jenom z úcty k tehdejším obětem. ()

Linkyc

Lidé co se snaží kritizovat naprosto vše, co se na tomhle filmu najít dá a nenechají nit suchou, nikdy nebudou spokojeni jak se u nás točí. Myslím si, že v rámci možností se natočilo zdařile rozsáhlé dílo reflektující osudové okamžiky vesnice Lidice. Nemám větších námitek, nenapadá mě jako řadového diváka a člověka s nefilmovým vzděláním, co by se dalo udělat lépe. Příběh na mne zapůsobil, vyčkal jsem až do titulků (mnoho lidí odcházelo, což jsem se později dočetl) a inkriminované citlivě a precizně natočené scény (zplynování obyvatelstva, vypálení, pohrdání naším národem ze strany němců) jsem zkouknul s myšlenkou na to, co se zde skutečně událo. Tohle se nesmí přehlížet a odcházet s pocitem nechutě z filmu, jedná se o historii v dobách, kdy zde byla válka a je natočena tím nejvěrohodnějším způsobem. A ano pane Fuka, řidič autobusu byl svině, když dovezl Rodena až k vypálené vesnici. ()

venca163

Jsou to hodně slabý 4, hlavně za snahu, při takovym námětu většinou vyměknu, ale nebyl to teda žádnej zázrak. Peter Nikolaev neni žádnej Steven Spielberg (jakkoliv ho nemám rád, tak tohle by mu sedlo). Je tam tolik problémů, ten film nedrží jako celek, zoufale nezvládá vyhrocené scény (vypalování, výslechy, odměna pro kolaboranta, cokoliv...), často ruší naprosto nevhodnými triky a celkově prací s kamerou (vojáci se blíží k vesnici, přelety nad Rodenem na poli jak z veselého homevidea, mnoho dalšího...), oproti hollywoodu je někdy až příliš náznakový (zmeškal jsem asi první 3 minuty a už jsem se prostě nedozvěděl, co tam dělá ta ženská, co Rodena navštívila jako první - milenka?) atd. atd. Už jen to, že původně kvůli rozpočtu chtěli z dvouhodinovýho filmu vynechat právě ten atentát - to je přesně typický. Takhle se to tady u nás dělá, vykašleme se (vždycky) na velký scény, to divák všechno zná, radši zobrazíme nějaký tlučhuby v hospodě nebo uděláme bolestně nicneříkající close-up na herce bez mimiky. Já jsem rád, že film nedělá z lidí idioty, ale toho historickýho kontextu by mohl ukázat víc, však od toho film taky je, aby zvizualizoval to, co "máme načtený". Pochvala: výprava, kostýmy, Roden, Budař. (70%) ()

Rousse

Aneb důkaz toho, že cena Sazky r. 2007 opravdu neznamená vůbec nic. LIDI CE totiž nebyly pohřbeny pod nánosem hlíny a popela, ale pod stupiditou scénáře (ten byl v některých místech opravdu politováníhodný), neuměním některých herců (ti by si za své výkony měli jít za roh naliskat) a nakonec nekonečně patetickou hrůzou z pera Hrůzy. Nezlobte se na mě, ale tak kýčovitou hudbu jsem fakt nečekala..... paradoxně zrovna ta hudba u mě třeba způsobila to, že okamžiky, které byly emocionálně nejsilnější na mě prostě nefungovaly, protože jsem se musela smát hudbě. Kdyby byly Lidice jen scénou pro Rodena a Luknára, tak smekám klobouček, protože ti rozehráli hru hodnou mistrů. Jejich party jsou opravdu fantastické. Bohužel ale film je ve výsledku celkem nejenom díky 2 hercům. Takže ano - za 2 hvězdy dám 2 hvězdy, ale víc po mně nechtějte. /// po dlóuhém čase a několikerém (díky výchovným školním projekcím nuceném) shlédnutí měním názor...Tyjo ten film u mě uzrál jako to víno. I když jsem abstinent. Přesto jen dodám - Karle a Romane, svůj širák odhazuji v dáli a klaním se vám až k zemi. ()

Gogen

Zajímavá sonda do historie ... po scénáristické stránce memí prakticky co vytknout :-) a je jen dobře, že film tak věrně interpretuje historii ... co je však naprosto nesmyslné je snaha o natočení uměleckého filmu ... spoustu kýčovitých záběrů na dramatickou oblohu, různé zpomalovačky, barevné kompozice ... myslím, že by větší surovost a autentičnost byla mnohem větším přínosem ... takto se jedná pouze o pěknou podívanou, která vás však nezasáhne tak jak by se slušelo. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)