Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Roman Albach

Do kina jsem odcházel s obavami, protože některé recenze a hodnocení nebyly zrovna lichotivé. Jsem rád, že patřím k té skupině diváků, která film nevnímá jako vyhozených 70 milionů. Naopak. Lidice jsou film, který velmi citlivým, nepatetickým způsobem vykresluje jednu z největších tragédií českého národa. Postupné, pomalé seznámení se s obyčejnou středočeskou vesnicí a některými jejími obyvateli nám ukazuje, že lidé za protektorátu nebyli jen odbojáři, nebo udavači, ale obyčejní lidé, kteří řešili běžné problémy a snažili se občas zapomenout na marasmus války. To vše končí po atentátu na Heydricha a jednom hloupém dopise. Scény příjezdu nacistů do vesnice, jejich strohé, úřednické chování, pobíhající zvířata, hořící nábytek a domy, popravení lidičtí muži, to je teprv začátek výjevů, při kterých vám bije srdce několikrát silněji. To netušíte, že ty nejtěžší scény vás ještě čekají. Tragédie lidických matek a jejich dětí... To vše je tak silně, ale přitom nesentimentálně, nepateticky zobrazeno, že musíte smeknout pomyslný klobouk před Petrem Nikolaevem. Zpracovat totiž toto téma, to nebylo vůbec nic jednoduchého. Mohl z toho vyjít ufňukaný film, ale vznikl snímek, který lidickou tragédii ukazuje tím nevhodnějším možným způsobem. ()

Slimak

Na mě neutrálně působící film.Obyvatelům Lidic je věnována většina prostoru, přesto si je člověk moc neoblíbí, což měl být asi účel.V kontrastu s tím je následný masakr vzat zkratkovitě a s přebytečnou teatralitou.Je to zasloužilé téma, avšak to nestačí vždy.Představitel Heydricha je vybrán na jedničku a Joachim Wilhelm Assböck strká všechny své kolegy do kapes.Celkově vzato z toho dětem asi moc nezatrne. ()

Milan25

Zklamání. Opěvovaný a propagovaný "historický velkofilm" Lidice, mě zrovna u srdce nezval. Pasáž s vypálením obce je nejlepším a nejsilnějším momentem filmu, zbytek kolem je pouze a jen povinná a z velké části nezajímavá omáčka. Karel Roden hraje nejlépe z celého obsazení (ale to už je u něj zvykem v české produkci), Zuzana Fialová mohla být radši nadabována, protože ta její čeština se slovenským přízvukem je příšerná, a postava ztvárněná Janem Budařem ve filmu vůbec být nemusela. Nebýt kolem toho takový poprask, tak je to film na středeční podvečer na TV Barrandov. ()

svorad

Dobrý - vysvětlující film, který zcela účelově využívá vše, co má nějak podtrhnout emoční stránku filmu a bude působit velkolepě - monstrózní hudba (používaná opravdu hutně), letecké záběry ... snaha o velkofilm tedy naprosto očividná, občas až kýčovitě jasná. Osobně bych raději viděl surovější podání s větším soustředěním ma samotný případ Lidic. ()

Locksmith

Na film mě zlákala nejen přítomnost Karla Rodena (kterého považuji za nejlepšího současného českého herce), ale i téma. Přece jen se nestává každý den, že si někdo troufne natočit film o tématu takto citlivého rázu. Bohužel však na mne ze začátku film působil díky velkému množství postav a dějových linií, které se střídaly poněkud chaoticky, zmateným dojmem. Teprve když začaly německé jednotky systematicky uzavírat oblast kolem Lidic, začal se film konečně koncentrovat tím správným směrem. Rád bych podotknul, že ještě během scén z Terezína jsem byl téměř rozhodnut dát filmu tři hvězdičky. Potom však přišel konec války a Karel Roden opanoval plátno. A hvězdička nahoru. Ještě k hudebnímu doprovodu: je pravda, co zde mnozí již napsali - je zde využíván k vytvoření atmosféry až příliš účelně, místy je to znát. Výjimkou je opět konec filmu, kde jako by se soundtrack a obraz konečně dohodly a vytvořily jeden nerozlučný celek. ()

Hanys_

Ou, tak tohle bolelo. Ale co divím, vždyť už se u nás stalo naprostým standardem zmršit jakkoliv "přitažlivé" téma. Nebýt dějové linky v base (a celkově hlavně Rodena), tak je to vpodstatě nekoukatelné. Je to velká škoda, ale věřím, že spoustě diváků právě to laciné citové ždímání stačí (ti bílí králíčci mě asi budou strašit ve snu ještě hodně dlouho)... ()

Ripley

I přes můj negativní postoj k současné české produkci jsem tento rok doufal,že film Lidice budou tutovka a naivně jsem bez obav věřil,že z tohoto tématu musí konečně vzejít český velkofilm.Bohužel nestalo se tak.Film nemá atmosféru,není paradoxně dramatický a působí nevěrohodně což je u takového tématu jako jsou Lidice velmi špatné.Vlastně je tu téměř všechno špatně.Film se měl jmenovat František Šíma,protože je film především o něm.40% za úctu k tématu a za Karla Rodena. ()

Brhlis

Po Habrmanově mlýnu nejlepší český film za poslední roky. Velmi silný příběh a opět vynikající Roden v hlavní roli. Nechutná pomsta za smrt jednoho nacistického zmetka. Zvláště scény dušení dětí v náklaďácích a příjezd Šímy na místo dřívější vesnice byly hodně emotivní. Nerozumím názoru některých uživatelů ohledně hudby, mi se moc líbila a rozhodně mi vůbec nevadila. Jen více podobných českých "velkofilmů". 85% ()

kedl

První půlka skoro o ničem, druha hraje na city s deprimující hudbou, která v má v lidech vzbudit pocit málocennosti. ()

bloodline

Po dlhšej dobe som sa odhodlal načrieť do českých kinematografických vôd a s malou dušičkou očakávania plnohodnotného zážitku, keďže sa česká filmárska elita zahryzla do veľmi citlivej rany s celosvetovým posolstvom. Bohužiaľ, kritikou nešetrím. Miestami ma až rozčuľovalo o čo sa tu pán Nikolaev pokúšal. Ambície námetu na český Schindler's List vyhoreli ešte rýchlejšie ako Nerónov Rím. Jediný silnejší moment, zvyšok vata, hudba zaliezala pod nechty horšie ako sibírska zima nad Stalingradom. Pátram po pozitívach, ale hľadajú sa skutočne veľmi, veľmi ťažko... Azda Luknár, podobnosť filmového Heydricha s originálom a snaha konfrontácie filmu s historickou faktografiou. Na viac sa nezmôžem. Fundamentálnosť a podstata filmu, vypálenie a ľudsko-materiálna likvidácia Lidíc, diletantsky odfláknutá. Mohol by som, ale nechcem pokračovať. Lidice a ich občanov si vážim a s nesmiernou hĺbkou súcitím s ich tragickým osudom. Prosím len o pochopenie môjho komentáru k danému filmu a k filmárskej práci. Moja kritika nepramení s historických udalostí, ale z frustrácie, že ani tak citlivá a sentimentálna téma, akou Lidice nespochybniteľne sú, nedokáže povzniesť českú kinematografiu do klenotov historickej drámy. 2 a 1/2* ()

J.Bourne

Tento film neberu jako film v pravym slova smyslu. Beru ho jako pomník této události a připomenutí tragických událostí. Je dobře, že se to natočilo byť dost kýčově. Ale prostě tohle si musíme připomínat. Prostě musíme. Pět hvězd. ()

dopita

Po Habermanově mlýně další ambiciozní českej film. Tentokrát je to dost průšvih. Sterilně, zcela bez nápadu vyprávěnej příběh nudí až hanba, takže ony všeobecně známé zvěrstva, které se v druhé polovině filmu udály mě nudily a víceméně byly úplně jedno. Což považuju za pořádnej průšvih. Když se nepovede kdejakej jinej film tak to nijak nebolí, ale tohle je jedna z nejtragičtějších událostí československejch dějin a Nikolaev to posral přímo ukázkově. ()

VIPerson

Historická a nezapomenutelná událost,která byla ztvárněna tak průměrně,až je mi to líto.Zbytečný...více se dozvíte na Wikipedii .Celkem dobrý byl nápad se jménem Lidice ve světě,který mi připomněl horší verzi konce v Schindlerově seznamu.Co se týče hodnocení,pak méně než tři si to asi nezaslouží,obzvláště v porovnání s českými filmy dneška,jako jsou Bastardi a jim podobný paskvily. ()

Reckon

I když film vypráví o jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin, tak kvalitní není vůbec. Přílíš přehrávající Roden tomu ani trošku nepomáhá. Jediná scéna, která opravdu (aspon pro mě) splnila, to co od ní tvůrci očekávali, byla ta, kde matkám berou jejich děti. Pro mě ztracené dvě hodiny života. (3/10) ()

patrikus

Když jsem se na to podíval podruhé, uvědomil jsem si, že to zase tak silné není :-/ Takový román pro čtení, scénář je to sice dobrý, ale jakoby to bylo nějak příliš vydojené a vykonstruované... ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)