Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Silence

To se často nevidí, aby film tak moc spoléhal na (neoddiskutovatelnou) sílu tématu a přitom sám nepřinášel ani kapku filmařské invence, osobitosti a vlastně ani těch emocí. Tak sterilní, že je ono parazitování na historii skoro až urážející. 3/10 Pozn.: V některých scénách jsem nevěřil vlastním uším, jak nevhodně je zvolena hudba. Při jiných scénách (atentát) jsem nevěřil i vlastním očím... ()

argenson

Lidice jsou strašně silnej příběh, kterej toho nepotřebuje moc, aby na plátně zaujal. Tím spíš zamrzí absence trochu propracovanějších dialogů. Výborná Zuzana Bydžovská, standardní Karel Roden. Pro mě především objevnej případ Františka Saidla, jehož story jediného přeživšího muže z Lidic, co byl po válce společensky nežádoucí, má grády. ()

Hismael

Nemůžu si pomoct, ale od atentátu na Heidricha jsem čekal lepší scénu (místo výbuchu granátu jen kouř, auto se ani nepohne, postava Heidricha v autě padá směrem k výbuchu místo od něj…) nevím, zřejmě bylo potřeba šetřit finance. Těžko říct jestli tam je vše důležité co tam mělo být a bylo to správně poskládané. Z větší části bych řekl, že ano. Lidice těží hlavně ze smutné historie, které je ve filmu dostatek. Hudbu jsem zapomněl vnímat, takže k příběhu asi dost seděla. ()

Dale

Čítam tu komentáre ako velkokýč, ždímačka slz a pod. Tak by ma zaujímalo, čo títo "nároční" diváci od sfilmovania tejto tragickej historickej udalosti očakávali. Netvrdím, že ide o dokonalý film, veď z obdobia 2. sv. vojny som už určite videl filmy, pri ktorých som prežíval silnejšie emócie, aj z českej tvorby stačí spomenúť Vyšší princip, no určite ide o dôstojnú spomienku na ľudí, ktorí nezmyselne prišli o to najcennejšie čo mali. Celý priebeh filmu je dostatočne zaujímavý a dramatický, určite nesklzáva k zbytočnej romantike či citovému vydieraniu, prebieha tak, ako si daná téma žiada. Hercom niet čo vytknúť, ich herecké výkony sú nadštandardné, kamera je výborná a hudba, ktorá tiež niektorým tak vadí je veľmi solídna a určite neruší. Takže v konečnom dôsledku nedokážem pochopiť ľudí, ktorí tento film ohodnotia ako podpriemerný... ()

hejahou

Musím říci že jsem byl spíše zklamán, takových reklam na film,a pak když jsem film viděl byl jsem spíše zklamán než potěšen. Osobně mě příjde lepší film Habermanův mlýn. ()

Terva

Můj názor na české filmy o druhé světové válce ja takový, že už by se po 65 letech od války mělo točit něco jiného. Mám však rád Karla Rodena a tak jsem si Lidice půjčil v půjčovně. CITÁT - Když se budoucí generace zeptají, jak jsme bojovali, připomeňte jim příběh Lidic............ Co myslíte, nebýt toho blba vrátnýho z klasickým českých chováním, mohlo to dopadnout jinak ? SPOILER - Je možné, že vypálení Lidic proběhlo na základě dětského žertu ? KONEC SPOILERU. Až do sedmdesáté minuty to mohl být příběh z jakékoliv vesnice nebo města. Příběh o lásce a synech. A pak to přišlo. CITÁT - Já v Boha věřím, ale vůbec Mu nerozumím........... Závěrečné titulky přinášejí jména žen, které jsou pojmenovány po Lidicích. ()

rreal13

Čekal jsem malinko víc. Všichni tento příběh známe a tudíž očekáváme kvalitní zpracování. Přijde mi, že i 72% které film v současné době má, je přehnaných. U mě 55%. ()

moviesfan

Dle mého stojí za to Lidice vidět. Byl jsem spokojen s hereckými výkony, hudbou a také vesměs se zpracováním této události a samotného příběhu. V mnohých situacích mi zamrazilo. Sice neznám historické podrobnosti, ale film u mě uspěl. ()

m.krudenc

Neobyčejně lidský film o nelidském řádění nacistických zrůd, nejen ve středočeské obci Lidice. Skvělá výprava, progresivně sugestivní kamera, některé záběry vypadají jako z dobových fotografií, kvalitní herecké obsazení v čele s neselhávajícím Karlem Rodenem. Realisticky vyobrazení nacisté, v čele s generálem Heydrichem, a k tomu pietně pojatý masakr, a to vše ve velmi sugestivní režii Petra Nikolaeva. Dopad této genocidy byl na naši historii mimořádný a ta se s ní vyrovnává dodnes. Velice mě zaujala scéna z atentátu na generála Heydricha - výborně natočeno. ()

joehot

Nebudeme si nic nalhávat, ve většině směrech Lidice selhávají - převážně pak ve vyprávění. Některé linie jsou málo výrazné, jiné ve filmu vůbec být nemusely. Po technické stránce (na naše poměry) však jenom chvála. ()

villon17

Možná by stačil obyčejnej dokument. Stejně všichni vědí, jak to bylo, a jestli někdo čekal podrobnosti, tady se mu jich stejně nedostalo. Snímek vpodstatě neukazuje ty hrůzy, kterejma si Lidice vysloužily "obdiv" po celym světě. Vypadá to, jako by to byla jedna z mnoha vesnic, který potkal podobnej osud a snad nikdo nemůže věřit tomu, že by za to mohla taková náhoda. Vůbec nebylo ukázáno, jak byly trosky ještě vyhazovány do vzduchu a vesnice doslova rovnaná se zemí, takže pak působilo docela komicky a nevěrohodně, když se Roden coby Šíma vracel a našel jen rovinu. Korunu tomu nasadilo obsazení. Nic proti Slovákům, ale do typicky českejch válečnejch událostí se prostě nehodí. Zhlídla jsem film na 70. výročí a musim říct, že mnohem zajímavější a emotivnější byl dokument, kterej vysílali potom. ()

Marek1991

Veľká tragédia českých dejín vo veľmi zaujímavom filme, ktorý má viac línií. Až na líniu chlapa z väzenia to bolo ono, inak tam bola zaujímavá práca kamery a hudba, ktorú mnohí kritizujú, podľa mňa nebola vtieravá, ale zaujímavo to dokresľovala, nebola fantastická, ale nebola ani zlá. Film má problém, že napriek tomu, ako zaujímavo je stavaný, že má mnoho zaujímavých scén pred hroznými udalosťami, počas nich a po nich, je dosť nudný. Navyše Zuzana Fialová a jej čeština je ako z inej planéty. Karel Roden a Roman Luknár nemajú dobrý scenár. To s tými králikmi bolo naozaj divné, najmä však detaily, napríklad zastrelený farár mal zopnuté ruky a prestrelená hlava Luknárovej postavy z rany na hlave skoro vôbec nekrvácala. V žiadnom prípade to nie je gýč, či trapas, avšak je to len priemerné spracovanie, ktoré vo mne hlbšie pohnutie nevyvolalo a ničím nepritiahlo, aby som si to pustil znova. Rozhodne je to lepšie než Habermannův mlýn, ale nie je to dotiahnuté, autori si to mali radšej veľakrát za sebou pozrieť, aby vychytali chyby a nedostatky, pôsobí to ako drahé megadielo, bez silnejšieho a ráznejšieho vyobrazenia histórie. Nápady to malo, ale scenár bol slabý. Oceňujem toto nové české dielo, ale zároveň som z neho mierne sklamaný. ()

liquido26

Velice silný a působivý film. Na ty "chyby" na jaké tu poukazují ostatní kašlu, protože to ve výsledku nemá žádný význam. Dlouhou dobu jsem tento snímek odkládal, protože jsem neměl tu správnou náladu, ale poslední dobou jsem koukl na Protektora a Habrmanův mlýn, takže musela přijít řada i na Lidice a rozhodně nelituju toho, že jsem si je takovou dobu šetřil. ()

F.man

Určitě je chvályhodné, že se autoři v posledních letech nebojí vytahovat tyhle kostlivce ze skříně a zobrazují tragické momenty naší historie. Jen je trochu škoda, že mají potřebu to balit do příběhů vystavěných na nezajímavých postavách a více/méně zapomínají na událost jako takovou. Ano, vypálení Lidic tady zobrazeno je, je ukázaná i motivace proč k tomu došlo, ale vůbec nechápu proč zrovna charakter Františka je tím hlavním a ne třeba jeho žena Anežka. Ideální cestu pro mě ve vyprávění těhto příběhů pak představuje například polská Katyň nebo čínský Nanjing, Nanjing, které pracují s více malými příběhy a dávají tak prostor události samotné. Takhle to je jen takové drama o chlápkovi, který zabil syna a shodou okolností pocházel z Lidic, které byly zrovna v době kdy byl pryč zničeny. Co hůř, Nikolaev si tohle neuvědomuje a snaží se absurdně šponovat atmosféru o národní tragédii, kterou on ale vlastně ani na kameře nezobrazuje. Výsledkem je málo zajímavý kýč, který toho nakonec s Lidicema nemá zase ani tak společnéh. Šlo to rozhodně udělat silnější, citlivější a zároveň méně kýčovité. Promarněná šance. P.S. Plus za technické zpracování, výpravu a respekt k histroriografii. 'Seš magor Šíma ()

ConanVJ

Tak tento filmek má zajímavý historický námět a je i pěkně zahraný, ale čekal jsem o dost tísnivější atmosféru filmu. Celkově mi film nepřišel nikterak vybočující od většiny filmů s tématikou filmů o 2. světové válce. Za mě 60%. :) ()

hous.enka

No tak než tyhle Lidice, tak to už radši ten hraný dokument o Ležákách... Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská a Karel Roden stojí v popředí. Což je sice ohromně fajn, protože jsou to fakt skvělí herci (Z. Fialová má opravdu roztomilý přízvuk; jen ten konec mohla víc natrénovat, protože jí nebylo moc rozumět), ale zároveň se hlavní hrdina - Lidice - dostávaj do pozadí. Což je ohromná chyba, protože tenhle film MĚL být o Lidicích, a ne o milostným trojúhelníku. Takže až na zajímavý konec je to hoďka a půl plná snahy o zajímavou zápletku, která nudí (ta snaha i ta zápletka). Doporučuji tedy spíš ony zmiňované Ležáky nebo Harbermannův mlýn, které oproti Lidicím nemají tolik hluchých míst. ()

draggo

Nakonec lehké zklamání. Je rozhodně záslužné, že se téma Lidic konečně zpracovalo ve formě filmu, ale výsledek mohl vypadat daleko líp. Z tohoto tématu by se dal vykřesat sakra dojímavý film, což se bohužel tomuto zpracování přes veškerou snahu nepovedlo. Film je to po formální stránce dobře udělaný, postavy jsou zahrané výtečně, hudba je opravdu povedená a celý vizuál je hodně pěkný, ale... Celé to působí strašně prvoplánovitě a nemá to žádnou hloubku. Film tlačí po emoční stránce až příliš na pilu, takže místo opávněného dojetí si divák říká, zda to autoři s teatrálností už trochu nepřehání. Příběh je jen jednoduchá šablonka, která se nám snaží ukázat všechna ta zvěrstva, ale zřejmě kvůli přístupnosti nikdy nejde na dřeň a efekt na diváka nikdy nemůže být tak silný. Chtělo by to méně vyumělkovanosti a více syrovosti. Takhle je to sice slušně zvládnutá "pocta" obětem, ale nikoli dobrý film. Aneb když nejsilnějším emocionálním momentem jsou závěrečné titulky (nejde o ironii, podívejte se na ně), je asi něco špatně./55% a 3*/ ()

EastWicka

Asi mi při podobných příbězích nereagují ty cynické spoje v mozku, které spoustě uživatelů fungují bez problémů. I po roce ve mě zůstal pocit, že jde o jeden z nejlepších českých porevolučních filmů. Ukazuje, že náhoda je hybatelem dějinných událostí a život a jeho běh jsou křehkou komoditou. Kromě výtečných herců (Roden, Bydžovská, Fialová, Budař...) nabízí pár nezapomenutelných obrazů: úplňkové zabití; zasněžená pláň, po které Šíma běží jako ve zlém snu; tichá panika v obklíčených Lidicích; ty poválečné sekvence - přijde nová armáda, všechno rozjásaně ožije, jen jedna vesnice prostě není. Zapomnělo by se na ni a na její mrtvé, stejně jako na stovky podobných, jen zase zapracovala ta náhoda... Zrovna jejich osudu se chopila propaganda - a jižní Amerika je dodnes plná živých Lidic. Zvláštní. A za to, že i tenhle pocit, tohle poselství "nad" drásavě dojemným příběhem, dokázal tenhle film předat, podle mě zasluhuje tu pátou hvězdu. ()

schizmo

V pomyslném souboji vyhrává Habermannův mlýn. Dost mě děsí představa, že bych něco podobného musel zažít! Tahleta facebooková generace by chcípla v prvním týdnu války... ()

Cimr

Nechybí skoro žádné klišé, které je v současném hollywoodském filmu k vidění - erotická scéna, zpomalené záběry, řvoucí dramatická hudba... Lze to ale mít tvůrcům za zlé? Co jsme čekali - divoký experiment? Velký příběh si žádá velká gesta, a tak si tak nějak myslím, že je dobře, že máme důstojný film o jedné z nejčernějších kapitol naší moderní historie. Mohu s klidným svědomím říct, že jsem se dvě hodiny vůbec nenudil a pří východu z kina jsem byl otřesen. Jen by mě zajímalo, jak by to natočila Alice Nellis... ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)