Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

Lokakola

Silný příběh o silné události, která se tu bohužel během nacistického řádění stala. A dovoluji si tvrdit, že je též velmi silně ztvárněn. Než jsem ho viděla, očekávala jsem velkolepost a ta se mi také dostala. Jeden z mála filmů, který rozhodně nezklame. A myslím, že ani nemůže, vzhledem k tématu, kterým se zabývá. Všichni herci předvedli svou roli brilantně. Důkaz toho, že český film=kvalitní film. Pěkný zážitek. ()

dandinnka

Co k filmu Lidice říct ?? ... Výborní herci . (Pohled Karla Rodena mluví za vše.) Ale přesto tenhle film mě nenatchl což je docela zvláštní vzhledem k tomu že historické filmy zbožnuji a druhou světovou válku mám ráda(ve filmech) . Pojetí filmu bych udělala trochu jinak více bych se zaměřila na lidi , na obyčejný život v Lidicích ale pan režiser zdřejmě chtěl mít ve filmu vše lásku , sklámani , nenávist dobu a pak z toho vznikne myšmaš který na diváka alespoň na mě neudělal žedný dojem a nezanechal žádny hluboký zažitek. Jediné jako plus beru část kdy se přímo odehráva vyhlazení Lidic, kde byla ukazaná krutost němcu. ()

henny2010

Lidice jsou velice zajímavý film, který byl natočen asi z povinnosti k těm lidem, co museli tu hrůzu zažít. Bohužel, ač to říkám nerad, mně tento film obzvlášť první hodinu velice nudil. Druhá půlka už sice zvýšila svůj standard, ale já si nemohu pomoct. Emoce byly, ale nebylo jich zas tolik, abych smáčel kapesníky(což taky není účel). Scénář má své mezery a jak jsem říkal i velice nudé pasáže, viz velice nevhodně vhozená scéna atentátu na Heydricha. Snad jsou lidé natolik chytří(doufám), že vědí, jakou dobou tu zhruba procházíme. Petr Nikolaev není špatný režisér, ale tady to trošku nezvládl(čímž jeho režii nechci snižovat). Tradiční Roden svým standartně výborným výkonem opět drží laťku filmu vysoko s pomocí Zuzany Fialové. Tohoto filmu si budu jako každý čech vážit, ale vidět ho už asi nechci. Nevím jestli kvůli pojetí, nebo jestli mám špatný žaludek, ale jednou to stačilo. Hezkých 65%..... ()

Peregrina

měsíc mi trvalo, než jsem byla schopná v sobě ten film nějakým způsobem zažít. Cestou z kina jsem si myslela, že dám jednu hvězdu. Za kýč. Jenže pak se mi to rozleželo, časem uzrálo a nyní dávám plný počet. Vlastně ani nevím proč. Řeknu to asi takhle - v kině jsme byli s manželem, babičkou a sestřenicí, která se zajímá pouze a jen o emo a v jejím případě byl výlet do kina na nějakou českou blbost nudnou rodinnou akcí, ze které se nevytáhla, zúčastnit se musela, před začátkem jen jedla buřta, pila pivo a jediná otázka, na kterou se ptala bylo - kdy to skončí, že ještě půjde pak do hospody, když tu kravinu musí v kině odsedět....no a pak začalo promítání a Lucka chvíli seděla nafrněná, najednou se naklonila, sledovala, při scéně střílení lidických mužů se ta otrávená Emo holka, co na každého sere zcela bezostyšně rozbrečela jako dítě. Křečovitě mi chytla ruku, dělaly se jí bubliny u nosu, babička, se kterou je na kordy v tom jejím vzbouřeném dospívání, jí chytla za druhou ruku a kupodivu naše Emo Lucka se nechala od babičky konejšit, což by nikdy nedovolila, aby se jí babička dotkla...ted bulela jako malej špunt. A její otázka, co mi zašeptala pak uslzená do ucha "Petro, to se opravdu stalo? To se fakt stalo? To je podle pravdy?" Já jí stiskla ruku a řekla - ano, stalo se to, Lucko...stalo..a ona: "to přece není možný!!! To musí být fake!! To přece nemohli!!" A manžel "Ale mohli a udělali.."a pak scéna s odebíráním dětí Lidickým matkám...ručičky třískající o okno autobusu....a já pořád držela fnukající Lucku, která řvala tak, že to vypadalo, že má nějaký záchvat, ty její emo oční linky se roztekly v přívalu pláče, drtila mi ruku....a pak na konci - nechci spoilerovat - ale Rodenovo válení se v sněhové pláni a hrabání základů svého domu a pak tryzna a titulky se jmény dětí, co se jmenují Lidice...ona opravdu skoro zkolabovala, brečela tak, že jí manžel šel pro panáka, vyklopila do sebe becherovku a šli jsme k autu - a ta hrdá na všechny zvysoka sejřící Emo Lucka byla najednou malá holčička, která viděla něco, co nemohla pochopit.. Tragédie Lidic se stala, byla, udála se -A ona konečně to ví, už nebere dějepis jako nudný předmět, co jí jen otravuje....ona poprvé pochopila, že se to STALO. Byť to pochopila z filmu. Proto dávám pět hvězd. Protože hodnocení toho, jak ona prohlédla, to mi stojí za všechny hvězdy. ()

kostra96

Tak tohle je od českých filmařů jedna z nejlepších prací, kterou vytvořili jediná smůla je, že se jedná o ojediněle dobře natočený český film s pravdivou základnou. ()

MartinKoho.

Tento film mě překvapil zejména proto, protože novodobé české filmy mě nijak nebaví. Tento dokonale vystihnul strašlivou atmosféru a celkově jsem neměl vůbec dojem, že se dívám na český film. Super! ()

soslo

Renton vyzdvihol scenár Zdeňka Mahlera a má pravdu. Oproti scenáristickým nezmyslom Habermanovho mlýna tento film, ale aj tragický koniec obyvateľov Lidíc, nie je poňatý pateticky. Dátum vyvraždenia a vypálenia Lidíc je z hľadiska obyvateľov poňatý ako jednoduchý, ale aj absolútny "deň blbec" (nezmyselná smrť). Vôbec mu nerozumeli. Napriek tomu ich krutý a náhodný lós zavraždil. Film znamená obnaženie propagandistických mýtov z nemeckej aj z českej strany. Na rozdiel od Tosima si nemyslím, že sa tu tlačí na "citovou pilu", ktorá medzi divákom a zážitkom necháva medzeru. Nenecháva. Film Lidice je zážitkom - a to je podľa mňa merateľný základ filmovej emócie, aj keď vznešenosť tragédie momentálne nie je populárna. Takisto film nepokladám za "národní velkokýč" s nadužívaním hudby, ako si myslí Tetsuo. ()

filmfocus

Lidice. Ťažký film, ale dobrý. Dnešná kinematografia sa znovu vracia k obdobiu 2. vojny, ktoré je pre väčšinu ľudí najmä kapitolkou z učebníc dejepisu. Príbeh lidického masakru má v sebe veľa bizarnosti. Osud obyvateľov tejto dedinky mohol postihnúť kohokoľvek v Čechách - ako slepá náhoda. Stvárnenie tejto udalosti prostredníctvom minipríbehov viacerých postáv má veľkú silu. ()

lucka14lucky

Čtu si názory některých lidí a nestačím se divit. Myslíte si, že by tento film šel zfilmovat lépe? Někdo píšete, že nejvíce je slyšet hudba, aby to bylo vznešené? To si nemyslím, ta hudba vcítí člověka do příběhu, tak jak by to pak vypadalo bez hudby? Byl by to taky skvělý film, ale přeci jen by tomu ta hudba chyběla. A vůbec se mi nezdálo, že by jí bylo nějak přehnaně moc. Také si uvědomuji, že to není nějaký hollywoodský trhák, ale ČESKÝ film - který se opravdu povedl po stránce filmové. Co se týká příběhu, hrozná dějinná událost na kterou bychom neměli zapomenout, ať už z toho důvodu, že může nastat znova. Nikdy nevíme, co se stane. A tento film to dokázal zachytit, tak aby nás to oslovilo a uvědomili si ty hrůzy, které se děly. Ten film hodnotím 5 hvězdičkami také z toho důvodu, že jsme na něm dnes byli v kině - naše celá střední škola - a určitě víte, že se často objevují machírci, puberťáci atd. A nevěřili by jste....i takové lidi film "dostal". ()

arabrabka

Je dobře, když se o významných milnících naší historie natočí film. Je také těžké nikoho neurazit, zvlášť pokud někteří pamětníci stále žijí. A je výborné, když se film povede, jako v případě Lidic. Jednoznačný přínos vidím ve využití Karla Rodena v jedné z hlavních rolí. Tomuto Panu herci věřím každé slovo a zdatně mu sekundují ostatní, například Zuzana Bydžovská se mi velice líbila. Za další významné plus považuji scénář. Příjemně na mě zapůsobil fakt, že Němci nejsou pokaždé zobrazeni jako zvířata a že ne každý „zrádce“ je vlastně tak úplně zrádce. Snaha dát najevo, že vše nebylo černobílé, se musí ocenit. Hudební doprovod bezchybně pomáhal dokreslovat atmosféru tehdejší doby. Celému filmu tak lze nakonec vytknout snad jen urychlený závěr, který nepůsobil emočně tak, jak by býval mohl. A ještě jedna drobnost. Alespoň v závěrečném povídání, mohla být zmínka o Ležácích, ale to jen tak na okraj. ()

noxi600

Je to realistický film, který nám ukazuje bezmoc lidí, nacistický styl rešení protiříšského jednání v pozadí s válkou. Roden je vynikající herec, je to hezky natočeno a podle historie. Proto 4 *. Další z českých dobrých novodobých filmů. ()

goauld

Opět jeden z kvalitních českých snímků (ale že se na tom podílelo sponzorů :-)))) dokazujíc, že "když se chce taxe dá natočit dobrý film"... Škoda jen, že takových je v dnešní době jak šafránu. Nicméně abych byl vyvážený - celkem mě tam dost vadila ta všudepřítomná melancholie a patos. Ano chápu, že se jedná o celkem citlivou pasáž naší země, ale - nedokážu si představit až se bude natáčet další pokračování Lidic a to Ležáků... Tam snad už všichni budou jenom brečet.... Každopádně musí se uznat, že dětské roličky v tomto filmu jsou zcela přesvědčivé !!! (že to ti kulišáci filmařský s těma capartama uměj,nicht wahr?? ;-) Nicméně, díky relativní herecké věrohodnosti je dost nepravděpodobné, že by tento snímek běžel třeba za velkou louží. Tam by se po odvysílání vyrojilo demostrací za práva dítěte, za práva zvířat, za práva gaučů...apod. Co se týče hlavních rolí - Roden zkrátka umí hrát, (což už předvedl ve spoustě jiných obdobných snímků jako např. Habermanův mlýn...apod) dokonce i Heydrich (Aussbrock) byl trefně vystižen (a že to nejde,že??? taklový ti "američtí" Heydrichové,Goebelsové co si nejsou vůbec podobní s originály...) především pak čistá němčina "SSáků". Je vidět,že si dal štáb celkem práci a také to (naštěstí) podle toho dopadlo. ()

Fanysek21

Film samotný má velmi silný příběh. Autentičnost, která se v maximální míře držela dochovaných materiálů, mne doslova mrazila, děsila... Jasně, že má film i slabší místa, která se dala natočil lépe, i pár herců bych také raději obsadil někým jiným, ale děj samotný se mě velmi dotýkal a dojímal. Karel Roden je výborný herec, hodně mi tady sednul. Závěr filmu, soundtrack, titulky, fakta .... působivé. I přes těch téměř sedmdesát let má film stále co říct. Na některé scény se bude jen těžko zapomínat. Kéž by se tenkrát nikdy nestaly. ()

lineker

Bohužel. Čekal jsem od filmu, který zpracovává tuto tragickou událost dějin více. Chtěl jsem být emočně rozcupován. Chtěl jsem cítit nenávist, a na druhou stranu obrovskou účast s obětmi masakru. Toto se nedostavilo.Chyběla určitě i větší ztotožnění s jednotlivými postavami . Ano ve filmu jsou i silné momenty. Ale jakmile na ně mělo být navázano, film sklouzává do pro mně moc obecné roviny. ()

Pitr_brn

Připojuji s k těm málo kladným ohlasům a hlasům k tomuto filmu. Aj slzička byla a film mě zaujal od počátku do konce, včetně zde kritizované hudby. Obsazení luxusní. Mě se to prostě lidsky líbilo a klidně se podívám znovu. Dávám plný počet hvězdiček:o))) ()

BStone

Návrat českého filmu na přední pozice. Dlouho jsem čekal na původní film, který mně zaujme, který se mnou nějakým způsobem pohne. Je to tady.... Lidice jsou skvěle natočený, sugestivní zážitek z našich dějin. Není dokonalý, našlo by se toho možná víc, nicméně hodnotím jako celek, a ten se jednoznačně povedl. Možná není na škodu říct, že i v dnešní době mezi námi žijí udavači. Většinou už nejde o život, ale to je tak jediná polehčující okolnost... 80% ()

Kristiannov

Začátek trošku kostrbatý, některé slabší výkony, pro neznalého diváka (rozuměj např. cizince) možná trochu zmatené, poctivá filmařina tu má své rezervy. Všechno ale přebíjí jako vždy skvělý Roden, podmanivá hudba a samozřejmě velká síla oné události... ()

r.a.s.l

Slabsi, zaslouzilo si to trochu vic, na to jak je to zavazne tema. Karel Roden nespasi vsechno i kdyz hraje co muze.. Bizovska uz muze tocit akorat expozituru), protoze te jsem z te role neveril ani ten vozicek, kterej nakonec stejne rozhodila.Scenaristi se trosku ujeli s tema deckama v plynovych autech, protoze, kdyz to melo byt podle skutecnosti tak proc tam davali tohle... PS: celkem silna scena kdyz si SS man prostreli hlavu kdy nemuze unest co dela, ale zase je to jen aby se jako nereklo. Oni jsou vsichni zli... Jinak perfektnimu Habermanovu mlynu to saha tak tesne nad kolena.. ALe aspon je jistota, ze uz nic dalsiho se tocit nebude jedny lidice uplne staci.. dnes jsme vsichni Evropani ne? Aspon, nez se neco dalsiho zvrtne. ()

pepito25

Správny výber hercov. Zuzana Bydžovská a jej postava si však zaslúžila viac priestoru, pretože tá bola minimálne tak dôležitá ako Rodenova postava. Rozhodne by som Lidice nenazval výpravným veľkofilmom. Zostrih atentátu na Haydricha je nulový a celkovému dojmu iba škodí. Tragédia Lidíc je ale naopak veľmi skutočná, zakráda sa, približuje každou ďalšou scénou a napriek tomu, že téma a súvislosti sú mi známe, možnosť pozrieť sa tam očami tejto kamery na mňa silno doľahla. Komentáre niektorých užívateľov mi prídu nevhodné, nevkusné a so silno prejavenou potrebou ukázať čo najcynickejšie "ako zle tie Lidice natočili!". S trochou piety by to zvládli dôstojnejšie. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)