Lidice

• Veľká Británia Fall of the Innocent (viac)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scenár:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (viac)

Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie. (STV)

luciebenadova

Až se budu chtít příště nudit půjdu ke svojí tetě poslouchat dvouhodinový přednášky o dietách a receptech. Škoda že se tvůrci alespoň nedrželi reality a když na to budou posílat děti ze základky, tak ať jim to učitelé pak pořádně dovysvětlí. Příště bych prosila držet se trochu dobovějších dialogů. ()

yaqwsx

Skoro 4 hvězdy... Na Lidice jsem šel s předsudkem, že se mi nebudou líbit. Opak. Líbily se mi. Čekal jsem něco nudného, zlouhavého. Jenže ono to pěkně odsýpalo, nebyla tam nějaká spousta hluchých a nudných pasážích. A proč tedy nedávám 4? Líbila se mi "Polidická myšlenka" - osud člověka, který přežil, a jak je s ním zacházeno, co se s ním stane. Jenže autoři ji uchopili špatně. Po "vrcholu Lidic" jsem čekal krátké oddechnutí a znovu nástup tempa - ten nenastal. Tato závěrečná pasáž mi přišla jakoby odbytá, plná klišé. V podstatě strašně krátká a zároveň nesnesitelně dlouhá. Celá na mě působila jako přílepek - "Dobře, máme hodinu a půl dlouhý film. Potřebujem ještě další půlhodinu. Ca tam dáme?" ()

Marat

Příběh nepůsobí na můj vkus vůbec dojemně, což jsem čekal, že bude divákovi vnucováno. Ale kamera je skvělá, Karel Roden nepřehrává a celkový dojem je opravdu velmi nadprůměrný. Čekal jsem film úplně jiného ražení, o to víc si mě získal, ač 5 hvězdiček je možná moc, 4 je málo ()

unrocker

Není to špatný film, ale člověk na druhou stranu musí uznat , že z tohoto tématu šlo dostat ještě víc. Režisérsky hodně slabé, jediné co filmu opravdu dominuje je hudba, dobová výprava a herci v titulních rolích. ()

hackstolle

Hodnotime filmy podle toho jak se nam libi. Tedy zda si ho v kratke dobe (ci vubec) jsme schopni pustit znovu. Pak podle provedeni. Cili ocenujeme at uz formu nebo obsah amaterskym, poloprofesionalmi nebo dokonce plne profesionalmi okem. A v neposledni rade zda v nas filmy zanechaji nejaky moral, opovrzeni, ponauceni nebo jinou hlubsi smyslovou linii. Troufnu si rict, ze kombinace techto tri faktoru tvori dve tretiny naseho vysledneho hodnoceni. Mam-li byt konkretni: film me zadnym zpusobem neoslnil. Volim proto tri hvezdy. Kvuli drobne chybicce, kterou jsme zaregistroval, hodnotim provedeni ctyrmi. A kvuli neoddiskutovatelne historicke hodnote, jez vykresluje, davam rozhodne pet. Vysledna tedy ****. A verim tomu, ze az si za tricet let budeme pripominat 100. vyroci tohoto tragickeho pocinu, bude prave tento film promitan adolescentum na druhem stupni. ()

Budisovie

Ľudská tragédia počas 2. svetovej vojny. Zaslúži si 5 už len kvôli obetiam. Hlavný predstaviteľ uväznený za vraždu svojho syna a následný trest po prepustení - nenájdenie svojej obce a s tým vedomím žiť až do konca svojho života - dostatočný trest? ()

nmarca

Obrovský potenciál tragického lidického osudu dokázal naplnit (jako obvykle) jen Karel Roden, jeden z mála českcýh herců, srovnatelných se světovou špičkou. Myslím, že film je lepší zejména díky Nikolaevovi a jeho změnám v obsazení, kdy vyměnil profláklé české filmové "hvězdy" , nasazené původně režírující paní Nellisovou, za neokoukané tváře. A ty jsou největší devizou filmu. Slušný scénář, silné příběhy i v epizodních postavách, již zmiňovaný nadbytek hudby, v rámci české tvorby spíše nadprůměr. ()

GordonCZ

Tak nevím, co si mám nakonec o tomto počinu myslet. Ano, je to natočené podle skutečných událostí, ano, byl na to vyhrazen poměrně dost vysoký rozpočet, ale avizovaný historický velkofilm to přesto není. Musím přiznat, že jsem se u něj spíše nudil. Nejde říct, že by mě film čímkoliv výrazněji zaujal, natož abych se dokázal jakýmkoliv způsobem sžít s jednotlivými postavami. Jen díky tomu, že se tvůrci v závěru nebáli nastavit zrcadlo také oné typicky maloměstské české povaze, dávám nakonec 3*. ()

mig21

Silný příběh, díky Zdeňku Mahlerovi minimálně zkreslený, skvělé obsazení... Chvílemi mi běhal pořádný mráz po zádech. ()

MartinJ5

Za hudbu, kameru, scénář a za úžasnou atmosféru podtrženou chytlavým příběhem opírajícím se o dost smutná fakta. Zajímavý komentář: Radek99 ()

Richie1

Nechci komentovat tragédii Lidic, ale film Lidice. Čekal jsem něco víc. Pokud bych byl věci neznalý, byl bych asi tímto filmem zmaten a nepochopil bych úplně o jakou tragickou událost v našich dějinách šlo. Ústřední postava, kterou výborně zahrál Karel Roden, je téměř celý film mimo Lidice a tak soustřeďuje pozornost diváka někam jinam. Vždyť by to měl být film o Lidicích, nikoli o člověku procházejícím vnitřním utrpením v nějakém kriminále. Ve filmu je mnoho náznaků, ale málo vysvětlujících pohledů na celou tragédii. Tvůrci snímku hráli spíše na emoce diváků než na fakta o Lidicích. Nicméně je to zajímavý film právě tím lidským pohledem na celou událost a určitě stojí za to ho vidět. Pro diváka, který však chce znát veškeré historické okolnosti Lidic, to nestačí a musí si pomoci ještě jinými zdroji. Film je tedy spíše jakýmsi emotivním doplňkem toho, co již bylo o Lidicích napsáno či zfilmováno. ()

nula87

Mám z filmu dost rozporuplné pocity. Natočit film o Lidicích je strašně potřebné, bohužel v tomto výsledku vidím strašně moc zádrhelů. Proč je jedna z největších tragédií války, a vlastně celého 20. století natočena jen jako jakýsi přívěšek k příběhu jednoho malého, vcelku nevýznamného člověka? On přece není symbolem Lidic, a ani jeho "drama" není tak silné. Chybí mi tam syrovost, a ta skutečná hloubka a brutálnost celé tragédie. Promarněná šance, škoda. 60% ()

anyonecek

Snaha o nějaký celovečerní doják, no na české poměry to nebylo nejhorší, ale těch rezerv tam bylo až až. Film jsem viděl v letním kině a jinak bych se na to určitě dobrovolně nedíval. 50% ()

Cucina_Rc

Film přináší divákovi velké zklamání, protože téma by mělo na diváka působit více sugestivně. Autor uchopil téma nezáživným způsobem, postavy nevyjadřovali tragédii celého příběhu. Působili levně a amatérsky. Divák by měl býti vtažen do děje, což se u tohoto filmu nestalo. Konec filmu působí rozpačitě. Je třeba zdůraznit, že mladý divák, který nezná fakta oné události, film mu absolutně nic neříká. ()

MutantMarana

Nesmyslna nuda o udalosti, ktera byla lehce jinak, nez je popisovano. Ten trapas s Himlerovym atentatem, to snad tocil amater. Prej velkofilm plny emoci, no to si nekdo dela legraci, Velkotraparna. ()

subic

Mám rád Karla Rodena, dál smutná místa v naší nedávné minulosti jistě stojí za zfilmování, ale prvoplánovité dojáky a tragédie mě moc neberou. ()

amyth

Lidice = tragédie. Natočit o tom film = kalkul, že si tomu nikdo nedovolí napařit tvrdé hodnocení. Omyl. Tragédie to je, ale ne filmová, ale filmařská ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012

Brněnská filmová komunita v březnu ožije festivalem CINEMA MUNDI. Ten ve své jedinečné koncepci přinese během osmi dnů kolekci těch nejlepších českých a světových filmů za uplynulý rok. V hlavní… (viac)