Waris Dirie prežila svoje detstvo v nomádskej rodine v Somálsku, no na úteku pred núteným manželstvom s omnoho starším mužom sa napokon dostala až do Londýna, kde pracovala ako pomocná sila v reštaurácii rýchleho občerstvenia. Po tom, čo ju tam náhodne objavil známy módny fotograf, sa začala jej mimoriadne úspešná modelingová kariéra. Na jej vrchole otvorene prehovorila o traumatizujúcej ženskej obriezke, ktorej bola ako dieťa podrobená. Krátko nato sa rozhodla ukončiť modelingovú kariéru a zasvätiť svoj život boju proti tejto barbarskej praktike, dodnes mrzačiacej milióny žien. Jej autobiografická kniha Púštny svet sa stala svetovým bestsellerom. (RTVS)

TroiMae

Kupodivu občas nuda a občas klišé (i když je možná jen dobře, že napjaté momenty jsou civilně dávkovány a vyrovnávány romantickými výplněmi). Ale sdělení filmu a příběh Waris Dirie stojí samo o sobě za 5* (a podle Wikipedie to vypadá, že její život je bohužel dobrodružný i po tom, co děj filmu končí). Na zpracování tak silného tématu se vlastně nedá nic moc zkazit, aby film nestálo za to vidět, a Liya Kebede v hlavní roli tomu všemu dodává příjemnou autentičnost. A tak už mě jen v souvislosti s tématem trochu popichuje to neúnavné eufemistické užívání slova „ženská obřízka“ – pokud budeme chtít nazývat věci pravými jmény, budeme mluvit o „mrzačení ženských genitálií“. V roce 1991, tedy asi 6 let před vystoupením Waris Dirie, přijalo OSN na popud WHO oficiálně právě tuto terminologii. ()

TonySad

Smutný a dojemný příběh, zakončený tak šťastně. Zní to jako pohádka. Obdivuji Waris jako člověka, čím vším si prošla a závidím, že jí to "spadlo do klína". To si dnes asi přeje každý a ona měla to štěstí. Je až neuvěřitelné, jak identickou našli dvojnici pro skutečnou hrdinku. Co ještě dodat? Myslím, že bude lepší, když se na to sami podíváte... ()

ZkuKol

Nejsem žádný vyhledávač příběhů dle skutečnosti, ale tenhle mě prostě zaujal. Pouť ze Somálska až na vrcholná módní mola rámovaný syndromem ženské obřízky si prostě natočení zasloužil! Žádná hvězda po plátně neběhá, ale všichni hrají solidně, hudební motiv je doslova uhrančivý (jméno Martin Todshadow si budu pamatovat) a kamera zvládá drsnou Afriku, stíny Londýna i lesk módní branže. Bohužel slabina je na místech nejdůležitějších - scénář a režie. Scénář je protkán klasickými biografickými stereotypy a během celého filmu se sdna ani nedočkáme nějakého nápadu. Škoda, že takhle silný životopis nedostal někdo šikovnější, takhle to vypadá jak když výjimečně kvalitní ocel spracujete v zajetém a špinavém soustruhu - funguje to dobře, ale materiálu je na to vlastně škoda. Waris se dostala ze Somálska až navrchol modelingu, přesto nikdy nezapomněla odkud pochází a čím musela projít... 70% PS: Febiofest 2010 ()

Cejny

Desert Flower je bez pochyby filmem s ohromně emotivním příběhem, který se věnuje hodně závažnému tématu. Přestože by někdo mohl soudit, že je film hodnocený právě kvůli tomuto faktu, tak v mém případě tomu tak není. Já oceňuji hlavně ty africké pasáže a hudbu od Martina Todsharowa, jehož ústřední skladba k tomuto filmu rozhodně stojí za poslechnutí. 80 % ()

widla

Knihu jsem nečetla a z komentářů chápu, že je lepší. Ale i přes to je tenhle film neskutečný... My v Evropě si ani nedokážeme představit, co všechno se ve světě děje, pokud se o tom nenatočí film. Je to smutné, ale je to fakt. A tenhle film osvětluje snad tu nejzvrácenější praktiku, které se může člověk dopustit. Nedokážeme si ani představit, jaké to musí být. Fyzické a psychické problémy na celý život. Hrozné... Pokud mám tedy hodnotit film jako film, byl to krásný a poutavý životní příběh. Na sto procent stojí za vidění! ()

McLovver

Klišé? Možná. Rádoby americký příběh? Asi jo. Ale stejně mi to vůbec nevadí, pěkné téma, párkrát mi naběhla husí kůže a film se mi celkově líbil. Pět hvězdiček si to zaslouží. Možná bych jen ocenil ne tolik otevřený konec, který byl složen z informací o daném problému. ()

Sdoom

Velmi milé překvapení! Źivotopisný film o strastiplné cestě Waris Dirie na světová mola mě takřka pohltil. Liya Kebede je nejen krásná, ale navíc ve své roli naprosto fantastická. Jen to asi chtělo více si nebrat servítky, pokud hlavním tématem filmu chtěla být ženská obřízka, více se na to ve filmu zaměřit, a ne jen v podstatě 3 scénami na tento problém upozornit. Takhle to malinko vyzní do ztracena (i přes tu jednu docela hrůzyplnou scénu v poušti), což určitě cílem nebylo. (HD, orig.) ()

see_sawandrew

Poetické je to dost, například hudba mimořádně dobře sedí. Bohužel film není k tématu ženské obřízky zrovna dvakrát naléhavý, spíše nenápadně ukazuje prstíčkem a bojí se jakékoliv syrovosti. Popelku nemám rád ani v originále, takže cesta Pouštního květu na molo byla pro mě asi tak nezajímavá jako... inu, asi jako kamenitá poušť. Zajímavé rozhodně, ale ne dost dobré a ne dost odvážné. 65% ()

jondoe

Cakal som presladenu romancu a dostal som zaujimavy pribeh o somalskej modelke a jej utrpeniach. Necital som knihu a dokonca som ani nevidel trailer, takze som v podstate nevedel o com film bude. A mozem povedat, ze ma velmi prekvapil. Vobec som nevedel, ze sa niekde na svete robi zenska obriezka. K samotnemu ponatiu filmu napisem snad len tolko, ze ma celkom napaditu reziu, aj ked tie flashbacky z Warisinho by som vynechal a snazil sa natocil film pekne postupne ood zaciatku uteku az po samotny zaver. Posobilo by to viac emotivnejsie. Herecka v hlavnej ulohe bola dobre vybrata a svoju ulohu zvladla celkom slusne. Velmi dobre jej sekundovala predstavitelka jej kamaratky Sally Hawkins. Najskor som chcel dat kvetu puste, len tri hviezdicky, ale myslim si, ze za vyborne herecke vykony a za dobre zrezirovany silny namet su styri hviezdicky zasluzene. ()

bari68

Veľký príbeh si zaslúži tiež veľkolepé spracovanie. To sa však netýka tohto filmu, ktorý bohužiaľ Sherrys Horman, nechcem napísať odflákol, no zaslúžil si lepšie celkové pojatie. Cez to všetko, ale ide o krásny, drsný až priam rozprávkový príbeh, ktorý poteší a pohladí na duši. ()

duddek

Kdyby to skončilo v momentě, kdy odpoví, jaký že den jí to teda změnil život, bylo by to možná ještě lepší. Následné záběry už jsou možná nadbytečné. Ale celé to na mě zapůsobilo tak, že nějaký ten nedostatek ochotně přehlédnu. A hudba taky perfektní. ()

Nons3nse

Dramatické filmy mám rád, a Desert Flower určite skvelý dramatický film je. Aj keď je film natočený ako nízkorozpočtový, tak si počínal skvele. Príbeh Waris Dirie ktorá to už od začiatku života nemá lahké. Napriek tomu, že príbeh je rozdelený na na časti, v ktorých sa objavujú osoby a udalosti z minulosti, som sa v príbehu nestratil a nezamotal. Pre mňa to bol silný dramatický zážitok, aj keď to bolo smutné... ()

AdamesWWE

[6/10] Púštny kvet, vážna problematika točená v štýle aby nepoložila diváka, ale udržala ho v pozore a udržala si vážnosť problematiky. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepšie príbehy píše sám život, ale niektoré životné príbehy vo svojom filmovom spracovaní niečo trácajú, nuž a tento film určite. Režisérka a scenáristka v jednom, Sherry Horman si zobrala fakt veľkú ťarchu na plecia a bojuje s týmto filmom ako sa len dá a zvláda to veľmi dobre. Dve hodinky čisto životopisnej drámy, ktorá ukazuje na problémy vo svete, to zvláda na jednotku. Dramatické návraty do minulosti takisto fungujú, mierna dávka romantiky je tiež plusom a hudba tiež zlepšuje dojem. Ale príliš sa tu nerozoberá to, ako sa tá slávna Somálčanka vo svojom vnútri stala vyspelou ženou, ktorá bojuje so svojimi problémy v Londýne. Škoda že tomuto sa príliš film nevenuje, ale inak funguje veľmi dobre a je to všetko slušne natočené. Samozrejme že musím pochváliť výbornú herečku, pomerne neznámu, Liya Kebede, ktorá uspela a podala vynikajúci herecký výkon, obstála vo všetkých scénach, aj v tých emotívnych, prekvapivo. Púštny Kvet nemá až taku ťaživú atmosféru, aby diváka položila emotívne a citovo, no zároveň je to aj tak všetko stále veľmi pútavé, emotívne, dramatické. Každopádne, klobúk dolu skladám pred Waris Dirie a nie pred týmto filmárskym dielom, ktoré si pozornosť a pochvalu určite zaslúži, možno aj vyššie hodnotenie, ale na to by musel mať tento film hustejšiu atmosféru. ()

Scevola

Sila tohto filmu tkvie v tom ze je natoceny podla skutocnej udalosti. Ked clovek vidi ako ludia ziju v 21.storoci tak tomu ani nechce verit. ()

Hanys_

Z pouště až na přehlídková mola. Silný příběh, který se mi ale zdál tak nějak zkratkovitě vyprávěný.. čekal jsem víc scén z dětství a asi i to "manželství" taky taková idylka nebyla. ()

DannyBoy80

Ubírám jeden bod za to, že kniha je jiná a vzhledem k tomu, že film je životopisný, tak nemůžu než ubrat. Nedržet se předlohy u životopisu je chyba. Dobře natočený film o drsném životě senegalské nomádky, která se shodou několika náhod stala světovou modelkou. Místy drsnější film. Nicméně dobře zahráno a pro některé to může být poučné. ()

Petullka.66

Tento film podle skutečného příběhu mi vyrazil dech! Všichni, co tu jsme, vlastně můžeme být rádi, že jsme se nenarodili někde v poušti v Somálsku nebo v nehostinné krajině kdekoli jinde. Tento příběh je o Waris Dirie, která se odhodlala změnit kruté a natolik zažité rituály ženské obřízky. /Dávám 5 hvězd z 5!/ ()