Waris Dirie prežila svoje detstvo v nomádskej rodine v Somálsku, no na úteku pred núteným manželstvom s omnoho starším mužom sa napokon dostala až do Londýna, kde pracovala ako pomocná sila v reštaurácii rýchleho občerstvenia. Po tom, čo ju tam náhodne objavil známy módny fotograf, sa začala jej mimoriadne úspešná modelingová kariéra. Na jej vrchole otvorene prehovorila o traumatizujúcej ženskej obriezke, ktorej bola ako dieťa podrobená. Krátko nato sa rozhodla ukončiť modelingovú kariéru a zasvätiť svoj život boju proti tejto barbarskej praktike, dodnes mrzačiacej milióny žien. Jej autobiografická kniha Púštny svet sa stala svetovým bestsellerom. (RTVS)

Tsuki003

Děsivé téma. Ale je třeba o tom mluvit, aby se dalo něco změnit, takže tomu fandím. Na druhou stranu, vedle osudem zkoušené ženy a jejího příběhu stojí řada filmových nedostatků, takže pro mě bylo těžké se rozhodnout pro hodnocení. Kdyby to bylo možné, dala bych 3,5 *. Ale nakonec jsem se od čtyř přiklonila ke třem, a to z toho důvodu, že ve mně po konci filmu nějak nic nezůstalo. Dramatické to bylo během sledování, ale hned po titulkách už jsem v sobě neměla žádný silný pocit, ani pozitivní, ani negativní. Ano, ženská obřízka je hnus, který navíc nemá žádný pořádný účel, ale to mi bohužel k hlubokým dojmům nestačilo. Liya Kebede byla skvělá. ()

kelet

Veľmi silný príbeh ženy, ktorá sa odhodlala cez všetku prežitú bolesť a trápenie zverejniť svoj príbeh a pustiť sa do boja proti krutému, nezmyselnému zvyku. Je jasné, že celý príbeh stojí hlavne na onom akte, no aj samotný dej je pútavý a silný. Je rozdelený na prelínanie sa doby aktuálnej s dobou minulou a je príjemným prekvapením, že vás pri toľkom množstve postáv, prostredí a situácií nezmetie. Postavy sú dobré a popravde by som si ani nevedel iné predstaviť. Hudba je veľmi emotívna a hlavný song v klavírnej podobe je neskutočne silný. Posolstvo filmu je jasné a jednoznačne by sa s takýmito vecami malo vychádzať na verejnosť, aby sa s nimi vedelo pracovať a bojovať proti ním. Hodnotenie: 90% ()

kacer4

Smutný príbbeh, ktorý až mrazí. Ale o čo skutočne ide vo filme sa dozvedáme až niekde v polovici a dovtedy mi to prišlo ako rozprávanie akéhosi sweet dream s prvkami telenovely (fiktívne manželstvo bolo skutočne hodné juhoamerickej telenovely). ()

dadule777

Poutavý příběh s Liyou Kebede. Dobré téma o kterém se v civilizovaném světě moc neví a neřeší. Proč přeci, když Afrika atd. jsou od nás vzdálený stovky kilometrů a jsou to jejich zvyky, do kterých nemáme právo zasahovat....JE TO POUZE ZAOSTALOST. Zvyky ano, ale doba jde dál. A proboha, když už to musí být, tak i zdravotnictví je i dál! ()

LencaN

Takové téma by si jednoznačně zasloužilo ještě lepší zpracování. Film působil spíš nízkorozpočtově a řemeslně nevýrazně a trochu vypočítavě. Ale bylo to i citlivé, místy veselé, místy jsem zatínala zuby nad tou nespravedlností, kterou film ukazoval. Je to příběh malé somálské holčičky, která protrpěla obřízku, chtějí jí provdat, ale ona uteče, díky své babičce se dostane až do Londýna, kde potká svoji novou kamarádku a všimne si jejího krásného obličeje známý fotograf. Ženská obřízka je něco, co naše mentalita nepochopí. Celé to mrzačení z důvodu toho, aby dívka byla stále neposkrvněná panna, nepobírám. Jestli můj komentář někdo smázl, tak je to jen známka toho, že se o tom u nás ještě moc mluvit nedá. Ve zkratce jsem z filmu pochytila, že se ženám dole vše uřízne a zašije a manžel si svou nevěstu o svatební noci zase rozřízne. Ano, nechutné. Pri scéně ve skaliskách, s tou rezavou žiletkou a matkou, která vší silou drží své malé holčičce nohy od sebe snad musí jít mráz po zádech každému. Další scéna, kdy jsem měla husí kůži, když kámoška vysvětluje Waris, jak to je v "našem" světě. Snímek je to určitě poučný a poutavý, ale nutno uznat, že kvalitnějším zpracováním by přitáhl mnohem více pozornosti. ()

Evbad

Jako ženská obřízka je svinstvo, o tom žádná. Ale hlavní hrdinka filmu mi nedokázala přirůst k srdci, bohužel. Bylo to takové celé bez emocí. ()

Kozlowski8

Příběh malé holky z chudé somálské vesnice, která podniká strastiplnou cestu za svobodou a lepším životem. Dostane se do Londýna, kde se vypracuje až na světově uznávanou modelku... Skutečný příběh africké modelky je rozhodně obdivuhodný a její otevřený proslov o ženské obřízce, kterou sama musela přetrpět a který odstartoval kampaň za vymýcení tohoto krvavého, bolestivého a nesmyslného rituálu, je dojemný a nenechá nikoho chladným. Tento film, který o tom všem pojednává je však hloupý a povrchní. V některých okamžicích jsem si připadal jako ve spletenci naivní, hloupé pohádky a stupidního českého seriálu z růžové zahrady. Prostoduché dílo, které nedokázalo správně pojmout a vyjádřit závažnost příběhu a více zapůsobit na divákovi emoce. 25%. ()

SpicyNugget

Waris Dirie, známá somálská modelka, kdysi jako mladá holčina zdrhla ze Somálska, protože se odmítla provdat za starého chlapa. V Londýně si našla kamarádku a stala se vyhledávanou modelkou. Ovšem v civilizovaném světě zjistila, že ošklivá věc, kterou jí nechala provést její matka jako malé holčičce, není vůbec v pořádku a že žena je ženou i bez obřízky… Krásný, silný, emotivní snímek. Mám moc ráda Waris a četla jsem i její knihu, takže film byl jasnou druhou volbou. Obsazení bylo skvěle zvolené, potěšil mě Timothy Spall. Příběh mě držel od začátku až do konce. Ženská obřízka je hnus a jsem ráda, že proti tomu Waris společně s Amnesty International bojuje. Byť je již dnes v mnoha zemích zakázána, tradice jsou prostě tradice a lidi si je vzít jen tak nenechají. Tohle uvědomění v návaznosti na film bylo fakt nejhorší. ()

Jurcekk

To je pekný príbeh. Film trošku slabší. Andrejka ani na minútku nezaspala! A prečo v knihe somálska priateľka a vo filme Sally Hawkins???? ()

Cycake

Za téma a odvahu Waris Dirie si zaslouží plný počet. Kinematograficky ne vždy úplně využívající všechny možnosti, ale hlavně první část bere za srdce. ()

wetrix

Težko tohle hodnotit, protože jako film s dějem je to o ničem, kdežto soud, utrpení a zejména konec film bere někde jinde. Za tohle i 4* ale za děj jako takový nic moc. ()

rigidite

Obřízka žen musí být opravdu traumatizujícím zážitkem, který se znovu oživí při svatební noci. Film mne až tolik nezaujal (pokud zrovna nešlo o flashbacky do dětství) a občas mi unikal význam některých scén. Knihu jsem nečetla, takže bohužel nemohu soudit, co je a není lepší. ()

Sindymindy

Mnoho pochvalných doporučení mě přivedlo nejprve ke knize. Musím říct, že minimálně její první polovina mě absolutně strhla otevřenou výpovědí světové topmodelky Waris Dirie o jejím dětství v Somálsku. Tento dechberoucí příběh ze skutečného života mě přiměl zajímat se také o film. Musím říct, že mě nezklamal, ale ani zvlášť nepotěšil. Obsazení krásné etiopské modelky Liye Kebede do hlavní role zaručilo poutavé podívání, což mi v knize z prostředí modelingu výrazně chybělo. Její žirafí postava, kudrnatá kštice a pohled jejích tajemných očí zcela naplnily moji představu o somálské krásce. Oproti knize je však film značně zjednodušený. Nevešlo se do něj mnoho (pro mě důležitých) detailů. Z filmu se ztratila autobiografická realističnost. Dívák neměl dost prostoru, aby Waris lépe poznal, aby s ní prožíval těžké dětství v africké poušti a její vzepření proti tamějším barbarským konvencím. Její osobitá divokost, tvrdošíjnost a odvaha byly málo zvýrazněny a přitom hlavně tyto vlastnosti jí pomohly změnit život, vzepřít se osudu a později bojovat za zakázaní ženské obřízky. Film se soustředil zejména na tento fakt, ale kniha nabídne mnoho dalších zajímavých informací. Takže jestli se vám líbil film a ještě jste nečetli knihu, tak vřele doporučuji. ()

wellfish6

Čekala sem, jakým způsobem dokáží tvůrci přenést do filmu téma ženské obřízky. Podle mého se jim to povedlo na 100%. Fyzickou i psychickou bolest sem prožívala spolu s hlavní hrdinkou. Na to, že film byl údajně točený pouze pro TV, je hodně povedený. ()

Diskutant

Filmy podľa skutočnej udalosti odjakživa priťahovali širokú pozornosť. Zvlášť keď sa jedná o citlivý, dramatický príbeh. Nádherná Waris pochádzajúca z biedneho Somálska to mala neľahké pri prebíjani sa životom. Všetky tie utrpenia, ktoré prežila hlavne vďaka krutej ženskej obriezke, nedokázala na ne zabudnúť ani pri svojom úspechu modelky. Chválim herecký výkon veľmi krásnej Liya Kebede, režisérku stoličku Hormana aj hudbu Todsharowa. Málinko mi tam niečo chýbalo, no dávam 80%. ()