Walt Kowalski je vdovec a nekompromisný vojnový veterán, ktorý sa tvrdošijne drží svojich názorov a predsudkov aj napriek tomu, že svet okolo neho sa mení. Tento nešťastný starnúci muž nevychádza dobre so svojimi deťmi ani svojimi susedmi. Jedným z nich je aj Thao, nepriebojný chlapec, ktorý sa pokúsi ukradnúť mu jeho milované auto Ford Gran Torino, aby tak zapôsobil na členov miestnych gangov, ktorí terorizujú okolie. (RTVS)

TheMe

Jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděl. Kdybych mohl, hluboce bych se uklonil před PANEM Eastwoodem. Původně jsem si myslel, že ve filmu půjde mnohem více o úžasného krasavce na čtyřech kolech. Po shlédnutí jsem moc rád, že to tak v reálu nebylo. Nedovedu popsat, co se ve mně odehrávalo během sledování, ale mám pocit, že film ve mně probudil snad všechny emoce, které mohl - chtělo se mi smát, brečet, vztekat se, zkrátka jsem byl pohlcen. Já nemám rád HappyEndy, ale přiznám se, že tady mě vyloženě mrzelo, že se nedostavil. Na druhou stranu, kdyby tam byl, asi bych za něj kritizoval (se mnou je to složité). Když jsem sledoval závěrečné titulky a poslouchal píseň, tak mi hlavou proběhlo neuvěřitelné kvantum myšlenek. Jedna to ale vyhrála - pane Kowalski, jste (můj) hrdina!! ()

dadule777

Úžasný film u kterého jsem se dobře bavila ač jsem se bála nudy. Jak jsem mohla. Eastwood je borec kterej si zaslouží za tento film právem 5 hvězd.Tutu a Jouda a jine dobre hlasky stali za to a postavy jsou dobře propracované. Přesto, že se příběh odehrává převážně v ulici kde Kowalski žil, tak byl zábavný s postupným gradováním napětí a vyvrcholením na závěr. Příběh chytne za srdce, i slza ukápla. ()

Hans07

Walt Kowalski: „Už jste někdy potkali někoho, koho byste neměli nasrat? Tak to jsem já!” Jako kdyby tahle hláška vypovídala o hlavní postavě Waltovi Kowalském skoro vše, ale to jen pro ty, kteří by ho vážně neměli nasrat. K ostatním, kteří si to zaslouží se chová na jeho poměry přátelsky. Tahle postava mi přirostla k srdci a na scénu, kde zachránil Joudu od gangu usmrkanců, nikdy nezapomenu. Až na smutné, ale hrdinské finále (jak to je již u Eastwooda zvykem) jde o velmi příjemný, laskavý film, který Vás potěší a nakonec mu dáte s radostí oprávněných 5 hvězd. :) ()

Luciferek

Výborný film s Clintem Eastwoodem v hlavní roli, hodně dobře promyšlený příběh obětování se pro mladý život, který by jinak skončil nejspíš špatně. Původně jsem si myslela, že chce toho grázla zlikvidovat tak, že ho zastřelí, a on na to šel hodně rafinovaně. Jedině tak skončil za mřížemi ten špatný, i za cenu jeho života. Na konci filmu jsem měla slzy v očích, jak mě film dojal. Moje hodnocení: 100% ()

rytir1

Jednoznačně nejlepší film roku, ne-li dokonce posledního desetiletí. Po filmu Million Dollar Baby jsem myslel, že Clint už nemůže nic lepšího prostě ani natočit, ani zahrát. Velice mile jsem se spletl, tohle je prostě dokonalé dílo mistra, Mona Lisa filmového plátna. Clint se opravdu nemusí ani hnout z verandy na to, aby zahrál na Oscara. ()

deathmoon

Rolu Walta, ako nepríjemného, nevraživého, večne nespokojného deda s rasistickými poznámkami som Eastwoodovi zhltla aj s navijakom. Krásny návod na zbavenie sa predsudkov a snahe nestrpčovať existenciu druhým. ()

Peči

Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl - skvěle zpracovaný příběh válečného veterána, který na stará kolena žije ve světě jak z cizí planety... Film člověka vtáhne a od prvních chvil drží hlavní postavě palce a to je právě ten fígl - starý nerudný dědek je pro diváka vlastně frajer a dost je to díky Clintu Eastwoodovi. Styl, kterým se ve filmu mluví a jedna hláška za druhou, to je neskutečná jízda, dost jsem se musel smát. S kamarády tyhle některý hlášky používáme i v běžné konverzaci a na tom už něco bude :-) Ještě bych vyzvedl vynikající dabing a nakonec, konec filmu byl nečekaný a tak nějak smutně emocionální... ()

da-a

Cigareta v jedné ruce, chlazené pivo v druhé, tvrďácká hláška cezená mezi zuby čelístí sevřených v nezlomnosti jít si sakra po svých a schraňované právo umřít z vlastního mínění. Život a smrt dle Walta Kowalského, dějství poslední. Gran Torino není sentimentální labutí písní zestárlého bijce zoceleného severem Koreje ani hlubokomyslnou psychologickou sondou do pocitů osamělého labilního dědouše s kvérem v ruce. Na to je postava Walta příliš racionální a pragmatická, respektive okorale nepřístupná. Clint Eastwood moc dobře chápe, že jeho síla vyprávět příběh vyplývá z metodických vrstev, za chodu odstaňovaných díky vývoji charakterů a změněnému vnímání okolí až k hořkosladkému jádru osobnosti, kterým Walt v častých chvílích osamění hluboce povrhá. Muž, jenž je nám představen jako zapšklý stařec vykořeněný ze své rutiny ztrátou manželky a nechytající se na moderní vlnu migrace národů do své intimní zóny osobnosti - která v jeho případě čítá pěknou řádku okolních bloků - se divákovi posléze otevírá při bližším poznáváním světa cizinců, jemuž zprvu ani nechtěl rozumět. Imigranti, kteří nejsou dost bohatí a v případě Thaa ani dost staří na to, aby v garáži schraňovali jakýkoli kus modelů vlastní pýchy a vědomí vlastního úspěchu zde zhmotnělých a hýčkaných v naleštěném Gran Torinu, se v kultuře odlišných tradic ztrácejí. Podobně je ovšem ztracen i hodný, zlý i ošklivý Walt, a jaké je jeho překvapení, když se oba dva tolik kulturně rozdílné tábory lidí nezačnou rozdělovat, ale obohacovat. Waltova skořápka neměkne, alespoň navenek, ale divák si všimne, jak moc se jeho svět proměnil a že by nebylo v lidských silách zůstat stejný bez viditelné odezvy. Eastwood si nenechává ujít sepjatost tohoto nově poznaného vjemu s jeho typyzovaným, zklasičtělým hrdinou DirtyHarryovského střihu, při níž i naplňuje jeho čestnou úlohu všechny dobré ochránit a padouchům to pořádně osolit. V samotném závěru ovšem nenechává Walt Kowalski promluvit sílu Magnum, ale svou snad ještě silnější vůli osobnosti a silné přesvědčení, ze kterých se pálí stejně dobře, i když zisk cti je reálně vyvážen ztrátou imunity střelce, dobře si vědomého své chvíle a smrtelnosti, které ikona neochrání. Gran Torino je tím nejlepším komorním snímkem svého druhu: je dostatečně přístupný a simplisticky čistý navenek, přitom hloubavý a jímavý zevnitř. Tvůrčím vítězstvím filmové legendy, která dokáže vyprávět o světu a sobě - ze světa a sebe. ()

JeffScylla

Protože jsem v podstatě taky taková držka akorát nejsem takový morous, od začátku se mi to moc líbilo. Ale nevšiml jsem si že by Walt ke konci odkrýval něco jiného. Byl zásadový až do konce. Ale hlavně zpočátku je zde jako na talíři předložena celá tahle posraná současnost kde jde vlastně jen o prachy bez práce, pokrytectví když se mlčky přechází bezohlednost, sobectví a hlavně ta nepřeberná spousta totálně pokroucených hodnot. Je jasné že je to trochu vyhnané na hranu aby byl vidět ten kontrast s Clintovi hodnotami. Ale v zásadě to všechno sedí. Až z toho jde člověku mráz po zádech ačkoliv si to vše uvědomuje i tak. ()

beruskaska

Gran Torino - nejdříve jsem měla velká očekávání, a první půlhodina filmu mě nudila. Postupně příběh nabírá na intenzitě a graduje do nezadržitelného finále. Je to síla, která v závěru drtí emoce, ale nepodbízí se. Clint Eastwood je vskutku nezapomenutelný. Nesnesitelný stárnoucí válečný veterán si chce v klídku dožít ve staré čtvrti. Věci se ale za léta změnily a klid ruší pouliční gang, který se snaží za každou cenu nerudného dědka na sklonku života trochu potrápit. Clint pod maskou drsňáka skrývá víc než jen svou pravou tvář. Tu roztomilou nesnesitelnost mu žerete až do doby, kdy se ukáže, že Vietnam znamená víc než jen několik řádků z učebnice dějepisu. Ze závěru mrazí, je to lahůdka, která je prostě vrchloelm Eastwoodovy kariéry... ()

BlueNeon81

Azda najúprimnejší a najdospelejší film, ktorý bol natočený za poslednú dobu. Všetci už tu napísali na toto dielo všetko, ja len dodám, že Clint Eastwood si nemohol vybrať lepší scenár pre svoju hereckú labutiu pieseň. Bravó! ()

Vendys958

Snímek, který se točí okolo jednoho nevrlého veterána a jeho prima káry. Kdo by řekl, že z toho mistr Eastwood udělá vrchol své tvorby a jeden z nejlepších filmů vůbec? Scéna se zapalovačem mi vyrazila dech. Bravo ()

Wesson

Clint Eastwood jako režisér a zároveň herec hlavní role. Oba dva úkoly zvládl brávůrně. I "bambusáci" se povedli. Scénář, to je podlě mě samostatná kapitola. Něktěré dialogy jsou absolutně geniální, u některých jsem se smál, u druhých jen zíral s otevřenou pusou. A k tomu to úžasné auto :). Podle mě film patří do první desítky. ()

cirkulace

Už se vám někdy stalo, že jste u filmu vydrželi až do konce titulek a úpěnlivě jste museli přemýšlet? Tohle je přesně ten případ. Podlehnete totiž kouzlu Clinta Eastwooda. Je to jednoduché. Tenhle člověk se prostě trumfuje v tom, jestli je lepší režisér nebo herec. A pořád nevím. Ale vlastně to je jedno. Jediné na čem záleží, je Gran Torino. Film s tak velkým šarmem a tak charismatickým příběhem, že mě až napadlo, jestli Clint Eastwood náhodou nepřišel z jiné planety. Jediné, co je na tom smutné je to, že už sám sebe jako herce a režiséra pravděpodobně nikdy nepřekoná. ()

blezg

Epos o přátelství. Nečekaném, nechtěném a o to překvapivějším. O lidskosti, předsudcích, hodnotách... o životě, harmonii, o křehkosti obou... o respektu k životu samému. Jemná melancholická ukolébavka. Abych si uvědomil, že vše (krásné) je pomíjivé, ale stojí to za to, nepotřebuji než spatřit Gran Torino. ()

Midnighton

Jednoznačně 100%! Nechybí akce, napětí, humor ani ta dramatičnost. Krásně poodhaluje problém rasismu a staví se kněmu neutrálně. Ten nezapomenutelný Clintův drsný výraz je prostě legendární. Nějaká banda deviantů se tam pere na trávníku a vyjde na ně náš hrdina s kulovnicí! Jeden z mých nejlepších filmů! ()

Zelda knihkupec

Eastwooda mám rád nejen z westernů, V Grand Torino mu to sakra seklo. Uvěřil jsem mu jeho stárnoucího zasmušilého starce bez sebemenšího podezření a vedle milion dollar baby podle mě jeho nejpovedenější výkon (jak na postu reřisérském tak hereckém). Chtělo by to více takových filmů... ()

Sgt.Tracnik

Paráda, paráda. Tvrďák je tady a věk mu neubírá. Krásná "kovbojka" ze současnosti o jednom starym chlápkovi, který se chtě nechtě musí vrátit zpátky do života a najde přátele, kde by je rozhodně nehledal. ()

tyrs26

Film, kde zvrat událostí přímo zasáhne každého diváka. Každý bychom se měli zamyslet po shlédnutí tohoto filmu nad svými činy. ()

01.01.2012

Clint Eastwood – návrat k herectví?

Clint Eastwood – návrat k herectví?

08.10.2011

Tvrdil, že Gran Torino je poslední film, ve kterém se objevil před kamerou a už bude stát výhradně za ní. Jenže muzikál A Star Is Born, který hodlal natočit po eposu o vzniku FBI J. Edgar, byl… (viac)

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

Akční důchodci podle režiséra Kick-Ass

20.02.2011

Zatímco napjatě čekáme na X-Men: Elitu (trailer vypadá lákavě), Matthew Vaughn už plánuje další projekt. A opět by mělo jít o komiksovou adaptaci. Předlohu nazvanou The Golden Age napsal Jonathan… (viac)

01.01.2011