Fanatismus je zhoubnější, než mor. Britsko-německý film se Seanem Beanem v jedné z hlavních rolí.  Léta Páně 1348, v anglickém království řádí epidemie moru. Smrt si nevybírá a kosí všechny bez rozdílu, v bezpečí před ní nejsou ani mniši za zdmi kláštera. Jedním z nich je mladý novic Osmund, jenž je rozerván mezi láskou k dívce Averill a láskou k Bohu. Rád by klášter opustil, ale také touží sloužit Bohu, a tak jej žádá, aby mu seslal znamení. V té chvíli do kláštera přichází biskupův vyslanec Ulric a přináší zvěst o vesnici, nepostižené morem. Mezi lidem se šušká o nekromantovi, který ve spojení s temnými silami umí křísit mrtvé, a takovým pověstem musí církev učinit přítrž. Vesnice se nachází uprostřed Velkého močálu a Ulric potřebuje průvodce. Osmund se sám nabídne a vydává se tak vstříc světu temnoty a krutého fanatismu.
Snímek Černá smrt, žánrově oscilujíci mezi historickým dramatem a hororem, nabízí kromě napínavé podívané také úvahu nad vztahem víry a moci a nebezpečím jakéhokoli fanatismu, plynoucího ať už z vypočítavosti, či hlubinných osobních pohnutek. Působivě zpracovaný příběh některými svými motivy dává vzpomenout kultovního Wicker Mana (1973) Robina Hardyho, Coppolovu Apokalypsu (1979), ale na mysl přijde i Vláčilovo Údolí včel (1967). Že tíhne k temnějším filmovým příběhům režisér Christopher Smith prokázal již svými předchozími hororovými snímky Metro (2004) a Izolace (2006). (oficiálny text distribútora)

kojot.name

Milá středověká fikce o krvavém střetu běsných zákeřných fanatických křesťanů s neméně běsnými zákeřnými fanatickými antiteisty. Existence vesnice antiteistů ve středověké Anglii je velmi nepravděpodobná, ale berme to jako uměleckou licenci. Sdělení? Nic extra hlubokého bych v tom neviděl. Možná proto, že zlo je banální... Bavil jsem se dobře - slušný atmosférický masakr u nějž předem víte, že ať už to dopadne jakkoli, dopadne to špatně. A skutečně! ()

fikee

Film, který nevěděl jestli ma být Blairwitchem, Valhallou Rising nebo 13. Warriorem a nakonec nebyl ničím. Výsledkem je promarněné téma, promarněný Sean Bean, promarněný Eddie Redmayne a promarněný talent všech zúčastněných. ()

kacudzde

Tak tohle mě zklamalo. Roztahaný děj točený poskakující kamerou nezachránil ani Sean Bean, kterému role rytířů opravdu sluší. A u jeho dabingu se tedy sakra sekli... ()

VanThomass

Pro mě nenaplněné očekání. Sean Bean sice vypadá po letech opět podobně jako v roli Boromira, i tématově to není tak daleko, ovšem to je asi tak všechno. Z počátku zajímavý a celkem tajemný děj začíná ztrácet dech a výsledek je značně rozporuplný. Samotný konec není až tak špatný, ovšem vyvrcholení před samotným finálem je zkrátka chabé a nevyužívá ani zdaleka do té doby zajímavého potenciálu. ()

siki37

len pár osôb, iba jedna dedina a predsa hodina a pol parádneho žrádla pre rozum! a nemyslím, že by šlo o horor, mám prečítanú celú trilógiu od Jindřicha Francka (machra cez české smolné knihy) a skutočnosť bola častokrát tvrdšia. jednoduchá honba na čarodejnicu, ale možno nie až tak plytká ako sa zdá na prvý pohľad. sú krutejší tí analfabeti alebo tí latinčinári? je ľahšie ovládať davy vierou tou alebo hentou? keď umrela koza mne prečo by nemala umrieť aj Tebe? poučíme sa z chýb minulosti alebo si budeme klásť čoskoro podobné otázky znova? ()

snupko13

Takto si predstavujem asi, ako určitú vývojovú(stredovek) etapu vyzerala naša civilizácia. Hlavne v nižších vrstvách síce bohužiaľ aj dnes, no vtedy aj tam kde tomu dnes už vravíme Európa. Všade chudoba, hlad, bieda choroby na čele s jednou z najhoršísch, čierna smrť. Tu kde jedinou pomocou je všetko spáliť, zasahuje snáď ešte vyššie zlo, ľudia, a samozrejme fanatickí kresťania, ktorí v mene boha prekrúcajú, zabíjajú a rozsievajú smrť všade naokolo. Atmosféru a realistickosť hrôz a nástrah tejto doby cítiť z filmu na každom kroku a napätie sa stupňovalo a nakoniec mnou očakávaná pointa, že v dobách ťažkých sa dá veriť tomu, kto urobí zázrak a ten bude nový spasiteľ nevyšla, nakoniec opäť zvíťazilo zlo :))) ()

Ajfist

Život v době morových epidemií musel být sám o sobě hororem,tento film je zasazený do této doby ve staré Anglii a je to docela dobře natočené dílko.Ovšem téma sekt,které se pro pověry distancují od okolního světa i s pomocí vražd už tu mnohokrát bylo.Tedy nic nového,jen s vyjímkou,že se to odehrává ve středověku.Jinak shlédnou se to dá,jen od toho nesmí člově zaměřený na horory čekat nějaké lekačky,protože se jedná spíše o drama s mysteriózním podtextem. ()

Stinger78

Horor to není ani omylem, spíš taková reálná ukázka středověku, kde se nikdo s nikým nemazlil. Hlavní myšlenka filmu, vesnice nepostižená morem a bohem, to se dá prakticky převést na jakoukoli ideologii, že tady je krásně a tam venku je zlo. Pro mě příjemné překvapení. ()

meeow-glee

skvělá sonda do období největšího rozšíření moru ve středověké Evropě (1347-51). Kam až sahá křesťanská víra a jakých zvěrstev se v jejím jménu lidé dopouštěli. Nesmírně atraktivní prostředí, vynikající scénář, nadstandardní produkce., dobré herecké výkony. Temná atmosféra, ideální barevný filtr. Fuuu, ještě že žijeme v postmoderně a takové běsy jsou v naší kultuře už minulost. ()

R-2

Tohle je film, který když vidíte a skončí, tak si musíte dát otázku, mohlo to být vůbec jinak? Já bych v té době žít nechtěl. Film skvělí, doporučuji, jen v něm nehledejte horor, ale spíš zajímavou podívanou do části historie. ()

Andy.222

Vývoj hlavní postavy je okouzlující - ze zamilovaného mnicha na lovce čarodějnic, který až fanaticky hledá něco, co vlastně ani nemůže najít. Úvahy o magii a náboženství mi velice seděly a i když se nedá říct, že bych si nějakou postavu zamiloval, musím uznat, že téměř u každé jsem chápal jejich vnitřní motivy a tím pádem i to, proč jednali jak jednali, ať už jsem s nimi souhlasil nebo ne. V některém z komentářů jsem četl, že film neobsahuje jedinou optimistickou scénu a musím s tím souhlasit. Neobsahuje. ()

Bobik99

Film mě nijak extra nenadchnul, ale ani jsem z něj nebyl znechucen. Některé věci stály za to, aby se nad nimi člověk zamyslel. Bojové scény určitě povedené. V celkovém hodnocení 65%. ()

míšapes

chtěl jsem se původně podívat jenom na úvod (a pak jít spát), ale nakonec jsem to bez problémů dokoukal. po dlouhé době film, který po shlédnutí nemažu z disku a navíc se docela těším, že si ho ještě někdy pustím. srovnání se solomonem kanem, který se tu párkrát objevilo, beru s rezervou, kane je popkorn s digitálním bubákem nakonec, tohle je mnohem zemitější, evidentně při vědomí toho, že největším "bubákem" jsou si lidi navzájem. družina typově velmi dobře vybraná, děj hutný, hudební podkres adekvátní. nemám na co si stěžovat, jsem úplně spokojenej. ()

teseth

Velmi zdařilé zpracování středověkého románu o souboji víry, ateismu i kacířství. Vše v hávu strachu z moru, který likviduje všechny bez rozdílu vyznání či postavení. Ukázka toho kam až dokáže církev zajít jen kvůli strachu z neznámého a možnosti ohrožení svého postavení je alarmující. Závěr filmu, kde se z hrdiny stává nejobávanější inquisitor je opravdu děsivý. ()

Bearder

zezačátku jsem se královsky bavil ale hrozně mě štvala čarodějnice a všechny její proslovy. Než se objevila byl jsem s filmem stmelen Herečka jakoby netušila do jakého filmu a s jakou atmosférou vůbec vkročila. Od té chvíle co je polapily to byl nesmyslně nudnej film. Copak je tak těžké dokončit výbornej nájezd na opravdu naturalisticky vypadající středověk? Jen za scénář srážím dva body dolů... ()

MJI

Ani horor, ani drama. Mysteriózní už vůbec ne. Jen poloprázdná nuda. Snad bez toho patetického vypravěče by se tam našlo něco k zamyšlení. ()

krijka

Tento film měl potenciál, námět vypadal víc než prímově. Horor, zasazený do středověku? Drsná partička žoldáků, v čele s Seanem Beanem (existuje film, v němž by se Bean dočkal živý konce?) jede do vesnice ukryté v močálech, aby našli nekromanta. Všude kolem řádí mor a válí se hromady mrtvých. To má přece úžasný potenciál. Mohlo to být děsivé, narazit ve vesnici na démony. Mohlo to být třeskutě akční, kdyby se tahle parta sekáčů pustila do kosení oživlých mrtvých, prostě to mohl být zábavný film. A místo toho dostal člověk co? Příběh, v němž není pranic nadpřirozeného, příběh o tom, že fanatismus je nejhorších lidským nepřítelem. Tady je to aspoň osvěženo tím, že mizí klasické klišé, že nejhorší jsou křesťané, potažmo katolíci, tady jsou stejně fanatičtí i pohanští, či snad ateističtí záporňáci, zatímco kladňáci (dá-li se to tak říct), jsou přesvědčení křesťané. Jenže zločinem je, že ten film nemá atmosféru ani strachu, ani napětí. Potenciál vrahounské bandy se využije jen jednou, při střetu s loupežnickou bandou a takhle to mělo vypadat-drsně a tvrdě, kdy si protivníci podřezávají, nebo i prokusují hrdla. Jenže tahle scéna je jediná. Pak se žoldáci nechají úplně debilně uspat jídlem a skončí ve studni, odkud jsou vytahováni, aby byli ukrutně vražděni. Zde se na chvilku dostavuje i napětí, kdy člověk cítí bezmocnost svázaných a tato scéna je dlouhá. No a pak rychlý konec s rádoby překvapením. Prostě tento film je promarněná příležitost ()

Středověk, mor, černá magie, zombíci

Středověk, mor, černá magie, zombíci

06.02.2008

Brrr! Už tahle kombinace zní nepříjemně, takže od britského gotického hororu Black Death neočekávejte žádnou vesnickou selanku. Jsme v Anglii během první vlny černé smrti, tedy epidemie moru. Jakoby… (viac)