Poněkud excentrický mistr světa v šachu Emmet Clayton je na pokraji nervového zhroucení. Čeká jej prozatím nejtěžší zkouška jeho profesionálního života: obhajoba titulu proti jeho věčnému rivalovi Tomlinu Dudekovi. Ten před pěti lety zápas ze zdravotních důvodů odřekl a titul zůstal bez boje Claytonovi. Nyní musí dokázat, že na šachovém trůnu sedí právem, ale vedle téměř naprostého ohluchnutí jej trápí noční můry, ve kterých je opakovaně deptán neporazitelným Dudekem. V předvečer rozhodující partie je Clayton během přátelského utkání poražen a dostane takový záchvat zuřivosti, že se rozhodne Dudeka zavraždit. Svého soka donutí napsat dopis na rozloučenou a vše zinscenuje tak, jakoby Dudek utíkal před hrozící porážkou. O několik okamžiků později je Dudek nalezen v hlubokém komatu: pro poručíka Columba zdánlivě jednoduchý případ, ale hlavní svědek a oběť v jedné osobě je stále v bezvědomí. (oficiálny text distribútora)

Pohrobek

Columbo jako mistr šikany, který svého podezřelého (vlastně už odsouzeného) tahá, kudy si zamane, a dostane z něj, co se mu zachce. Znovu v akci i Columbův totálně pitomý pes. Chudák Laurence Harvey, Columbem pronásledovaný šachista s fotografickou pamětí, který zesnul ještě v roce natáčení. Snad to na něj nebylo příliš. ()

monolog

Já nevím jak vy, ale mně u těch starších dílů vždycky přijde, že Columbo odhalí vraha jen spíš pro morální vítězství a následné vrahovo přiznání je tam jen kvůli tomu, aby ho mohli i odsoudit. Například zde (a pokud jste to náhodou neviděli, je tu spoiler) se ten konec dal vysvětlit minimálně ještě druhým způsobem. To, že ten stroj se opět nespustil nemuselo přece být jen proto, že vrah neslyšel, že se vypl, ne? Mohlo to být i proto, že ten chlap tam opravdu náhodou spadl, pravda? Nebo ten důvod, proč si Columbo myslí, že je to vražda, k smíchu. Omylem přibalený kartáček na zuby CHACHA! Prostě a jednoduše, tento díl je originálním zástupcem své série, kde jde spíš jen o postup, ale ve skutečnosti by se každej soudce Columbovi vysmál a poslal ho s těmi důkazy do háje. ()

Jara.Cimrman.jr

"Ten kulatější pán přesunul slánku a vy jste odpověděl pepřenkou." Šilhavý Columbo dokáže svým modrým jezdcem zaútočit na žlutého krále postávajícího o tři šachovnice vlevo a tak pro něj skutečně není soupeřem šachový velmistr omezený pouhými čtyřiašedesáti poli. Důkazní řízení není sice příliš přesvědčivé, ale jelikož se do vyšetřování připletl i Columbův přitroublý pes, tak jsem nucen vyjádřit tradiční spokojenost s vlezlým způsobem vyšetřování věčně pomačkaného detektiva. ()

sud

Laurence Harvey známý jako plukovník Travis z výpravného westernu "Alamo" v roli psychicky narušeného hluchého šachového velmistra je opět další hvězda filmového plátna, která stála proti Columbovi. Tento díl má všechny ikony, kvůli kterým máme Columba rádi. Takže standart. ()

ClintEastwood

Epizoda z prostředí šachových mistrů, která má skvělý závěr s drtičem odpadů a hluchým vrahem. Poručík tady svému protivníkovi šlape doslova na paty a nakonec se mu podaří ho pověstně uštvat. Závěrečná šachová partie, kde Columbo vraha doslova deptá, patří k nejlepším scénam seriálu. Parádní díl se spoustou těch typických columbovských detailů, které mám moc rád (pepř a sůl, dopisní papír, kartáček, psací pero atd.). Tady dostává vrah fakt nařezáno! A to je dobře, byl to kolosální hajzl. ()

MM_Ramone

Poručík Columbo z oddelenia vrážd Los Angeleskej polície je prefíkaný ako starý kocúr. S páchateľom, ktorému je na stope sa zahráva ako s bezbranou myšou až nakonec sekne pazúrom a usvedčí vraha. V tomto prípade si zahral túto svoju "Nebezpečnú hru" s ambicióznym šachovým majstrom, ktorý v predvečer dôležitého duelu odstránil svojho staršieho, skúsenejšieho súpera. Vyhol sa tak potupnej prehre, ale vzápätí ho čaká ťažká partia s inšpektorom Columbom, ktorý sa pustí do vyšetrovania tohto zločinu. **** ()

Pepinec

Koukám, že Bratrstvo šachové packy bylo v hodnocení nekompromisní a nanejvýš poctivé, čímž mi výrazně usnadnilo práci. Nemusím totiž teď hned utíkat do okresní knihovny a nastudovat Pravidla šachu a její etikety, abych se tu pak mohl rozplynout v odpadním odéru, a tak mi zbývá mnohem víc času na sepsání prostého; Klasická atmosféra sedmdesátých let, jejíž kouzlo oceníte především tehdy, vrátíte-li se ke starším dílům po přičichnutí k sériím novým. Osobně je mi u zadnice, jak je to se závěrečným usvědčením. Mohlo to být možná všelijak, o tom si ale společně popovídáme, až natočíte něco podobného. ()

Anderton

Nebezpečná hra je jediný diel Columba, ktorý som videl iba raz a to už dosť dávno (ak nerátam posledný Nočný život). Preto iba podľa mlhavých spomienok hodnotím inštinktívne za štyri, aj keď na pointu si celkom dobre spomínam aj dnes a pripadala mi vynikajúca. ()

nascendi

Tento diel sa mi vôbec nepáčil. Nie snáď preto, že by Columbo porušil svoje obvyklé postupy pri vyšetrovaní alebo preháňal svoje bezdomovecké chovanie, čo mu často vyčítam. Problém vidím v tom, že takú vysoko organizovanú spoločnosť, akou sú vrcholoví šachisti si scenárista nenaštudoval a preto celé prostredie a správanie sa špičkových šachistov mi pripadali nevierohodné a priam odfláknuté. ()

nash.

Přestože má mistrovsky rozehraná partie šachu všechny přednosti Columbovy hry, nějak mě za srdce nechytla. Možná to bylo rozestavěním figur na šachovnici, možná byl tentokrát šach mat poněkud krkolomný. ()

packa odpad!

Kdybych nebyl šachistou, asi bych byl tolerantnější. Proboha, který prase psalo scénář? Zaprvé: špičkový velmistr si nenechá dát v simultánce Mat bláznů (1.g4? e5 2.f3??? Dh4 mat), zadruhé: špičkoví velmistři jsou schopní odehrát desítky partií současně tzv. naslepo, nepotřebují berličky typu cukřenka, pepřenka atd. Za třetí: že by si dali obhájce a vyzyvatel přátelskou partičku v restauraci den před partií? Scénáristo, ty troubo, říká ti něco pojem "Domácí příprava"? Skuteční účastníci zápasu o nejvyšší titul by neriskovali prozrazení domácí přípravy v bezcenné volné partii. Začtvrté: sovětský velmistr by si v Americe nezašel ani na toaletu bez doprovodu houfu agentů KGB, resp. někoho z obrovského týmu sekundantů, který byl ale beztak agentem KGB (že, soudruhu velmistře Bondarevský?) Zapáté: věk soupeřů, takoví veteráni hráli o nejvyšší titul snad naposledy v roce 1886 (Steinitz - Zuckertort), od té doby se světová špička zásadně omladila! Ale dost už kritiky, zbytečně si opotřebovávám klávesnici... ()

Šandík

Mírně nadprůměrné zpracování, tedy slušné, ale rozhodně nijak excelentní. Kromě tradičně dobrého Falka tu zaujme i pár roztomilých drobností, například šachy hrané na kostičkovaném stole slánkami, sleničkami, později doslova vším, co je po ruce... Celkový dojem: 70% ()

5150

Atmosférické intro obstará noční můra záporáka (Laurence Harvey), následuje kouzelná scénka improvizované šachové partie v restauraci a také v dalších ohledech se jedná o pohodový díl. K dobru jdou také úsměvné trampoty Columba a jeho bezejmeného psa. ()

malylada

Tentokrát opět ze zajímavého prostředí šachových velmistrů. Vrahovi je věnovaný velký prostor a celá zápletka je výborná. Tentokrát Columbo systematicky od začátku odhaluje plány a případ je méně o náhodách. A ta pointa vyřešení případu? Fantastické. Jeden z nejpovedenějších dílů ......9/10 ()

Colonist

Psychicky labilní šachista ze strachu před porážkou zavraždí svého protivníka. Sice to nebyl zrovna geniální plán a dokázání vraždy nebylo tak jednoznačné, ale tento díl má spoustu výborných míst, že se řadí k mým nejoblíbenějším dílům. Jinak Columbo je zde na Nově dabován Petrem Haničincem. ()