To, co bylo v roce 1968 zamýšleno jako pokojný protest proti sjezdu demokratů, se změnilo ve vlnu násilí a střetů s policií. Organizátoři protestů, včetně Abbieho Hoffmana, Jerryho Rubina, Toma Haydena a Bobbyho Sealea, byli obviněni z podněcování nepokojů a soudní proces, který následoval, je jedním z nejznámějších vůbec. (Netflix)

Flory14

Tak tento film byl pro mě blesk z čistého nebe! O filmu jsem nevěděl ani ťuk, kouknu na netlix a tolik známých jmen? Musel jsem se hned podívat. No a byla to čistá paráda. Byť jsem totální neznalec celého procesu, film jsem si maximálně užil a vše mi bylo krásně vysvětleno. Od politické situace, událostí co se staly až po motivace postav. Letošní již druhý film který upozorňuje na nedokonalost americké justice a vy jen budete kroutit hlavou jak se tohle mohlo dít( a nebuďme naivní i děje). Herecké výkony jsou zde skvělé, překvapil Sasha Baron Cohen který hrál sice vtipně ale uměl i dobře zdramatizovat, Redmayne si zahrál také svůj vysoký standart a Gordon-Levitt se s nelehkou rolí popasoval náramně a byť je jeho postava na druhé straně, je fanditelný (hlavně ke konci procesu, kdy se to v něm více a více vaří a bojuje se svými hodnoty). Nejvíce mě ale zaujal Frank Langella, zahrál takové hov**o co svět neviděl a filmu to prospívá.Nesmím ale i zapomenout na Marka Rylance, sympaťák v kterém to občas po právu bouchlo. Střih a vyprávění příběhu je zde na top úrovni, nejprve nám jsou všichni představeni, pak jsme v procesu a postupně se objevují střípky toho co se stalo. Jsou zde skvělé zpracované scény a za mě vedou tyhle. Popis konfliktu, kdy prostě cítíte davové napětí a jen čekáte kdo udělá první krok a ukázka diskriminace černého pantera Bobbyho Sealea který si ale jel stále svojí show. Jasně film je dost z pohledu odsouzených a kdo nezná konflikt (jako já) tak s nimi začne sympatizovat, pravda asi nebude úplně jednostranná ale líbil se mi skvělý rozhovor mezi Abbiem a Tomem, kdy vlastně uznali že si konflikt přáli. Úžasná práce, velmi silné čtyři hvězdy a vlastně ani nevím proč mi snímek nesedí na pěti hvězdu. Nejspíše chyběl nějaký vynikající herecký výkon, možná nějaký dialog anebo je to tím že jsem nedávno viděl Just Mercy, které má podobnou tématiku, nevím. Doporučení ale rozhodně jednoznačné. ()

DanMac

Neskutočne dynamická, vynikajúca, oscarovo zahraná dráma od dialógového boha Aarona Sorkina je zatiaľ spolu s Tenetom najlepší film tohto roku. 9/10 ()

tlesk

Chicagský tribunál je bez debat nejlepším originálním filmem, který letos uvedl Netflix, a určitě také jedno z nejlepších dramat v rámci ostatní letošní produkce. Skandální politický proces, snažící se naložit s protesty, které tehdy přerostly v nepokoje je natolik silné téma a plejáda hlavních a vedlejších postav je natolik živá, že vás přiková k obrazovce i v případě, že o celé události vůbec nic nevíte. Vypjatá doba a demonstrace, při které tekla krev ulicemi jsou zkrátka výborným nosným tématem pro prvotřídní soudní drama, v němž září jedni z nejlepších a nejvýraznějších herců současného Hollywoodu. Na tomhle filmu se těžko šetří chválou a rozhodně si zaslouží pozornost. Navíc předkládá motivy a témata, která hýbala společností tenkrát a jsou rozhodně aktuální i dnes (ve správném kontextu samozřejmě). ()

Skratik

No ty bláho. Nepamatuji si, že by mě za rok 2020 nějaká novinka tolik bavila. Na oko je na filmu nejzajímavější casting (Cohen, Gordon-Levitt, Redmayne), ale nejlepší je na filmu jeho styl vyprávění a doba děje. Film má lehce prosociální tématiku, obhajuje levicově smýšlející rebely, ukazuje pohrdavě na policejní brutalitu a odsuzuje rasismus vůči černochům. Film má vlastně všechno, co nejhlasitější skupina ve Spojených státech chce a hraje si s touto tématikou velmi dobře a zábavně. Paralelu s dnešním děním si divák vytvoří ve své hlavě sám, ale děj filmu mu to srovnání vlastně předhazuje docela často. Ve filmu je velmi zajímavě představena doba Vietnamské války na americké půdě a i přesto, že je prostředí velmi podobné jako u filmu Hair, vyznění a myšlenka je úplně jiná. Největší rozdíl lze najít hlavně ve stylu, Chicago je mnohem naturalističtější a politicky orientované, naopak Hair je více poetické a expresivní. Chicagský tribunál je velmi dobře vyprávěný film- doopravdy mne donutil nenávidět brutální policisty a násilníky, odsuzovat nekompetentního soudce a soucítit s osudy protagonistů. Osobně jsem si nejvíce oblíbil Abbieho- inteligentní rebel s oblibou v drogách a humoru- přesně typ pro mne. Celkově hodnotím film hodně pozitivně, nemá nikterak výraznou technickou stránku, ale jeho scénář a finální vyznění mne dostalo. Určitě se na to ještě brzy podívám. ()

papadoce

Parádny film. Režisérsky druhý film Aarona Sorkina, druhá nediskutabilná päťka, druhá óda na film. Dnes už vieme s istotou povedať, že Sorkin vie režírovať. Čo ale vedie tento celuloidový skvost do výšin, je to, čomu pán Sorkin rozumie najlepšie, a to je scenár. Scenár a dialógy tu koketujú s dokonalosťou a zaslúžia si absolutórium. Každé slovo dávalo zmysel, 129 minút kecov malo dynamiku a náboj, a keď ku tomu prirátame pánov hercov, z ktorých niektorí rozhodne zahrali nad svoje štandardy, dostaneme jeden z najlepšie natočených príbehov zo súdnych siení. Vyzdvihnúť by sme vedeli viacerých, ale nebolo by to fér, lebo dôležitosť rolí alebo ich čas na obrazovke sa nerovnajú. Obrátim to teda cez samotné postavy, ktoré stvárnili a tu ma najviac bavil Mark Rylance v roli perfektného advokáta, Frank Langella ako mierne dementný prestárlý sudca a čuduj sa svete S.B. Cohen v roli až nečakane inteligentnej a sčítanej mierne anarchistickej fetky. Taký Keaton hral napríklad pár minút, ale aké by to bolo bez neho? Všetkým tlieskam. Oni totižto hrali spolu ako jeden. Teraz k samotnej udalosti. Film je dokonalou ukážkou rokov šesťdesiatych a zároveň príkladom amerického súdneho systému v ktorom sudca disponuje až nečakane veľkou mocou. Ak je používaná správne, jedná sa o dokonalý systém. Ak je zneužívaná, jedná sa o najzraniteľnejšie miesto v spravodlivosti a berie ľuďom základne právo a tým je právo na spravodlivý a nezaujatý proces. Sudca Hoffman (mimochodom nie je rodinou s Abbey Hoffmanom čo je uvedené aj v zápise 😉) bol pánom vo svojej súdnej sieni prakticky až po záverečné titulky. Popravde, je ťažké sa v danej situácii rozhodnúť na čijej ste strane, lebo .... Keby som bol sudcom ja akože nie som, bol by som tým najprísnejším a najtvrdším a keďže uznávam zákon, poriadok a pravidlá, trestal by som drogovo závislých exhibicionistických zmrdov šukajúcich sa navzájom v parku pod zámienkou ochrany mieru len by sa tak prášilo. Na druhej strane, len pre účasť a spôsoby týchto indivíduí, nemôžeme potláčať práva na slobodné, inteligentné a povedzme že slušné prejavy nespokojnosti, najmä ak smerujú proti nezmyselným vojnám v ktorých zomierajú mladí chlapci, ktorí sami netušia ani že prečo bojujú a poslali ich tam politici z primitívnych politických dôvodov ako sú peniaze, moc a meranie si šulínov. Videli sme skvelý film. Mám len prosbu pán Sorkin, neprestávajte točiť filmy a najmä, píšte si aj naďalej scenáre. Top. ()

Niflheim

85 %. Sorkin už se vzmohl k lepším kouskům. I přesto je to však nadprůměrná, dobře napsaná konverzačka, která je zajímavě prošpikovaná autentickými záběry... Rylance, Redmayne, Cohen herecky táhli jednotlivé scény, i krátké cameo Keatona bylo velmi decentní a pro dynamiku snímku v lecčems zlomové. Langellův záporák standardně "napřesfacku"... Každopádně tam, kde měl film přidat v napětí, podle mě selhal, ztratil tempo a podlehl jistému patosu. Pokud bych zkombinoval nejlepší prvky z Chicaga 7 a BlacKkKlansmana (který hodnotím o chlup výše), dostanu excelentní žánrovku, kterou si budu rád připomínat a přimhouřím oči nad tou kvazi (oprávněnou?) propagandou. Pro mě osobně však oba kousky zůstaly těsně pod pomyslným piedestalem historických dramat. ()

sunfreedom

Trochu variace na "When they see Us", nemohu říct jestli lepší nebo horší, neboť trochu jiné. Každopádně další kousek, který při sledování bolí. A to i přesto, že se politicky s hlavními protagonity určitě neshodnu. ()

simi78

Chytrý, historický film, který přišel ve správný čas v historii USA díky opakujícím se prostestům. Sacha Baron Cohen konečně nehraje Sachu Barona Cohena ale nějakou pořádnou roli kde není ani hlavní herec a celkově velmi kvalitní film kontextově i řemeslně. ()

J.e.r.e.c

Klasické soudní drama je jednou z parádních disciplín zámořské kinematografie. A pokud se díla ujme sám velký Aaron Sorkin a na mušku si vezme jednu z nejproblematičtějších kapitol amerických poválečných dějin, tak z toho celkem logicky vyleze kandidát na nejlepší snímek loňského roku. A navíc je to snad první film, kde Eddie Redmayne nevypadá jako kokot. 80 % ()

Aragorn

Wow, tak tohle je rozhodně nejlepší film roku. Příběh mužů, kteří se nebàli jít si za svým a veřejně protestovat proti své vládě a válce ve Vietnamu. Konečný proslov je fakt topovka. ()

LdaVinci

Velmi, velmi špičkové řemeslo. Jako fakt dobře natočený. Bavilo mě to. Ale myslím, že to je zase typ filmu, kterej hodně lidem třeba nesedne. ()

wege

Oni to prostě umí, ty příběhy, kdy se tříbila spravedlnost a bojovalo se o pojetí demokracie. Je to skvěle napsané, skvěle zahrané, naprosto fenomenální byl ten soudce. Jednou to budou promítat na středních školách po celé USA v občanské nauce, jestli něco takového mají. Pod světlem filmu, nechce někdo natočit, jak Jirka nechal rozehnat CzechTek v roce 2005? To bylo asi nejblíže tomu, kdy se u nás vykládal pojem spravedlnosti a demokracie. ()

darthvader77

Výborně natočené, svižné s podmanivým údajem, který střídá mezi jednotlivými odsouzenými. Všichni herci to zvládli naprosto skvěle dominují nejvíce Cohen s Redmaynem ale ani zbytek nezůstává pozadu za touhle dvojicí. Sorkin dokazuje, že jeden z nejlepších současných režisérů tím, jak nápaditě dávkuje flashbackové scény během některých svědectví stejně jako celou nechronologickou strukturu filmu završenou emocionální závěrečnou řečí. Vzhledem k tomu, že tenhle proces mým historickým vědomostem doposud unikal bude sranda si k tomuhle dál studovat látku a zjišťovat, co film (ne)vynechal. Rozhodně zaslouženě jeden z nejlepších filmů letošního roku. Keatonovo cameo jako bývalý ministr spravedlnosti boží, stejně jako komisař z Wireu jako John Mitchell. ()

Pete

Sorkinovi věhlasné kulometné dialogy jsou chytře napsané a vtipné, bývají ale také umělé a nepřirozené. Postavy mu potom většinou vychází jako nesympatičtí, afektovaní hajzlové, soudce promine. Zde před Chicagským tribunálem to pasuje výborně, přidává se k tomu svižná režie, která dokonce dokáže místy vyvolat v soudní síni patřičné emoce, a výsledkem je příjemně plynoucí, ale ničím unikátní zážitek. Protože jak se zdá, byla to taková poměrně nevinná revolta proti systému, bez přesahu. Téměř dokonalý casting a výborné výkony herců však film jednoznačně povyšují nad průměr, a činí z něj v USA bezmála událost roku. ()

SAINTS

Film The Trial of the Chicago 7 prichadza v čase vrchoriacej predvolebnej prezidentskej kampane v usa.Film vychadza z procesu z roku 1969 v ktorom bolo sedem obžalovanych obvinenych ministerstrom spravodlivosti prezidenta Nixona zo sprisahania s cielom podnecovat nasilie po Demokratickom narodnom zhromaždeni v roku 1968.Film obsahuje množstvo flashbackov a dobovych dokumentarnych zaberov.Ale najlepšie sceny sa odohravaju pred americkym okresnym sudom v Chicagu.Pre Sorkina je protest nejvyššou americkou cnostou.V usa stale aj po rokoch od tychto udalosti prevlada rasova nespravodlivost,demagogia,porušovanie občianskych prav. ()

Mateyf.Iks

Jde videt, ze kvalitni scenar je vic nez efekty akce. 2 hodinovy konverzacni drama, ktery me udrzi neusnout unavenyho ale urcite nezvladne jen tak nekdo. Sorkin je fakt mastr a hltam kazdy slovo. I se neco naucim z historie. Soudce me teda sral neskutecne :D ()

iz67

Sablonovite stupidni zalezitost, ktera vam moc se vyznat v americke historii nepomuze! (Aha. Tak tenhle zoufalec ma na svedomi Moneyball. Tak to vysvetluje vse!) ()

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

David O. Russell chystá další retro dobrodružství

10.02.2023

Na pět Oscarů nominovaný americký režisér David O. Russell (Špinavý trik, Terapie láskou) za sebou nemá úplně úspěšné období. Po sedmileté režijní pauze poslal vloni na podzim do světových kin svůj… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

01.03.2021

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

Netflix ovládl nominace na Zlaté glóby

03.02.2021

Dnes odpoledne byl zveřejněn kompletní seznam nominací pro 78. ročník Zlatých glóbů. A stále výrazněji se ukazuje, že streamovací služby v těchto oceněních upevňují svou pozici. Netflix si letos… (viac)