Duna

• Česko Duna (viac)

eltazar

Villeneuve servíruje jednu úžasnou scénu za druhou, ctí předlohu a přitom se nebojí přinést vlastní imaginaci. Pro mě jasná top3 všech dob a neuvěřitelná chyba že jsem na to nešel do kina ()

Janomila

Kniha od Franka Herberta je moja topka vrámci žánru sci-fi. Ani neviem, koľkokrát som ju čítala. Pôvodné sfilmovanie z roku 1984 bola jedna katastrofa a tak som aj toto nové brala s rezervou. Samozrejme, tí, ktorí radi čítajú vedia, že knihu žiadny film nenahradí. Ale po zhliadnutí som ostala sedieť a vstrebávala som dojmy. Celkovo za mňa 5 hviezdičiek. Scenár, réžia, obsadenie, atmosféra, triky, .... skvelé. Myslím, že tento film urobil česť mojej milovanej knihe a teším sa na koniec príbehu v druhej časti. ()

Dex16

Na úvod chci říct, že jsem nečetl knihu a ani hru jsem nehrál. Takže to budu brát čistě z filmařského hlediska. A nebudu to vůbec srovnávat. Asi v první řadě co je potřeba si říct. Tenhle film je opravdu jen pro určitou skupinu lidí. Není to pro masy lidí. To je jak s nějakým obrazem, někdo v něm vidím tisíce věcí a je z něho unešený a někdo zase vůbec nechápe co tím chtěl ten malíř říct. Má to opravdu dost pomalý tempo, ale nejsem názoru, že by to bylo takový "prázdný" a nic se tam "nedělo". Ba naopak ono se toho tam stalo strašně hodně a geniálně to postavilo základy na druhou část až jsem z toho byl překvapený. Ale co se dalo taky jiného čekat od mého nejoblíbenějšího režisér. On opravdu ať se ujme jakéhokoliv projektu to promění ve zlato a dodá tomu jedinečný svůj styl, který mě strašně baví. Protože jeho filmy jsou opravdu jen pro vybranou skupinu lidí. Výborně umí pracovat s herci a celkově to herce obsazení bylo geniální ať už Oscar Isaac, Javier Bardem, Josh Brolin, Rebecca Ferguson a Timothée Chalamet. Vizuál celého filmu byl doslova strhující ať už domovské planety různých národů, které šli potom proti sobě nebo naopak si vypomáhali. Nebo taky různé jejich stroje, letadla atd. Úchvatně byli zpracování červi na planetě Arrakis. Krásné byli také kostýmy jednotlivých národů řekl bych jednoduchý, ale takový výstižný pro ten jejich národ a styl. Jeden z nejsilnějších kladu filmu je jednoznačně hudba od fenomenálního skladatele Hanse Zimmera. Některé ty zvuky/tóny vypadali jak kdyby je opravdu vytvořili mimozemšťani než člověk ze země. Kamera za mě hodně dobrá, nebylo tam zase tolik těch rychlých záběrů a opravdu si člověk užívá každou scénu a na to samozřejmě navazuje střih mezi jednotlivými scény, který byl v pohodě. Já byl opravdu nadstandardně spokojený a moc se těším na pokračování snad do té doby koupím knížku a přečtu jí. 5* ()

tatroun

„Velice se mi líbí nápad, že sci-fi příběh začíná v knihovně.“ To je věta, kterou prohlásil režisér Denis Villeneuve v rozhovoru po vydání filmu Duna. Skutečně je toto dílo jedinečné, neboť nepřináší mnoho akce, ale především postupně budovaný svět, vztahy a souvislosti, které dohromady tvoří komplexní pohled na problematiky politiky, ideologií, životního prostředí a další. Proto není jednoduché zpracovat dílo Franka Herberta na plátna kin, jak se již přesvědčil nejeden filmař. V roce 2021 však přišel kanadský režisér společně s legendárním hudebním skladatelem Hansem Zimmerem a hromadou prvotřídních hollywoodských herců, jako jsou Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Issac, Jason Momoa, Stellan Skasgard a mnoho dalších. Od výkonů herců po vizuální efekty, jedinečnou hudbu a klasické Villeneuovské vyprávění je vše provedeno na jedničku. Svět a vztahy jsou představovány pomocí postav, jejich reakcí a chování, prostředí je uvěřitelné a chová se jako další postava na placu. Ačkoli tempo je velice pomalé, stále se děje něco, jež vtáhne diváka do děje. Vše je přikryto pokrývkou tajemna, která je velice pomálu odstraňována a ukazuje strašidelné souvislosti schovávající se přímo pod nosy Atreidů. Pokud se podařilo zúčastněným vytvořit natolik zajímavou přípravu na hlavní děj příběhu, nemohu se dočkat druhého dílu. Duna byla film, který mě přiměl k opětovnému sledování kinematografie, avšak očekával jsem, že po dlouhé době, kdy jsem snímek neviděl a po nabrání zkušeností z mnoha dalších děl, mé nadšení pomine. Nemohl jsem být více na omylu. Opakované zhlédnutí mi pouze vše připomnělo. Jenom škoda, že jsem si to opět nemohl užít s Dolby Atmos v IMAXU, pro tento formát byl totiž film vytvořen. Duna si zaslouží 10/10. ()

Lukeso

Jsem rád, že jsem poslechl kolegu a podpořil tuhle vizuální hostinu podpořením všech receptorů: jako člověk nedotčený knihou jsem zároveň doufal, že to vzali kluci američtí za správný konec a já nebudu zhulenej řešit barvu sedačky přede mnou. Už po pár prvních minutách jsem věděl, že i bez té podpory by to byl strhující zážitek, temný, dystopický zážitek, který z hlavy nedostanu hooodně dlouho. Svůj podíl na tom má samozřejmě mág Zimmer (první soundtrack, který točím už rok pořád dokola...když si potřebuju připomenout, jak malicherná je ta lidská komedie se všema bebínkama, které každý den prožíváme) a samozřejmě kostýmy, těžko uvěřit. na druhý díl se těším jak malej. ()

Ejpo

Priznávam sa že po prvých traileroch ma film nezaujal, ale po poslednom pred príchodom do kín sa môj záujem prudko zvýšil. A nebol to len vizuál čo má definitívne dostal. Bola to hudba. A tak som sa rozhodla ísť na film aj s kamarátmi do kina. A dámy a páni bolo to najlepšie rozhodnutie čo som mohol spraviť. Priznávam sa že cca prvú polhodinu som sa díval na hodinky približne každých päť minút, tak od tohto bodu som ani nezmurkol, pretože film má totálne pohltil. A to nielen audiovizuálnom, ktorý ma ako tak držal od začiatku, tak aj príbehom. Tento film je nielenže audiovizuálnym orgazmom, ale aj pribehovým. Toto je proste film akých sa veľa dnes už netočí, film ktorý si dáva záležať na každej stránke a kde každá stránka dopĺňa druhú. Proste majstrovský kúsok, 9/10 a 5 hviezdičiek ()

doubravkaa

Na pohled to bylo hezké, na poslech mi vadila hrozně hlasitá hudba a tichý hovor. Mluví se tu málo, záběry jsou hrozně dlouhé. Líbí se mi příběh a jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet. Kvůli tomu jsem se donutila film dokoukat. Představitel hlavního hrdiny mi přijde nezajímavý, málo charismatický na to, koho hraje. ()

Flashback

Obrazově chvilkami působivé, ale jinak tragicky prázdné a zapomenutelné. Scénář je řitká ezo slátanina plná chyb a naivních nesmyslů skoro v každé scéně. Postavy jsou černobílé a vše šustí papírem. Na obranu filmařů je ale třeba říci, že většina těchto scénáristických chyb je dána už podprůměrnou knižní předlohou, která bohužel většinu tohoto "bad writingu" obsahuje. ()

Harekrshna

Nečekal jsem od remaku tak atmosférického filmu mnoho, ale těšil jsem se. Jsem zklamaný. Jediná sympatická postava je Leto Atreid. Zbytek je jak posbiraný levný komparz. Nejsmutnější na tom je, že ani hlavní postava není sympatická. Jedná se o rozmazleneho spratka, který nezná své místo, nezná kodex, místo slechtice se jedná o ublíženého puberťáka, ke kterému jsou všichni nespravedliví. Zatímco v originále se jednalo o charizmatickeho, skromného a inteligentního muže. Postava Paula Atreida se postupně vyvíjela, získávala zkušenosti, které predavala dál. Místo toho, aby se Paul v Shizac Haderaka vybudoval, je jím už od narození a už od 30. minuty se ví, že jim je. Takže nějaké stupňování příběhu absolutne neexistuje. Atmosféra hrdiny neexistuje. Atmosféra šlechty, králů, knížete atd. neexistuje. Žádná úcta k vládcům, žádný kodex. Celkově atmosféra není. Harkoneni jsou jen banda skinheadů. Žádní ohavní roboti, co se ničeho neštítí. Baron je jen buřt, jinak celkem normální. V originále to byl odporný perverzní deviant ohavně napadený chorobami, díky kterým měl bizarní bolaky a vypadal a choval se opravdu nechutně. Opět atmosféra harkonenů nulová. To samé jeho synovec, kulturista ze Strážců Galaxie. Postava bez smyslu, bez podstaty. Kdyby ve filmu nebyl, nebylo by to znát.  Hlavní postavou se misto Paula Atreida stává oholený Aquamen, který všechno rozseká level Steven Segal nebo Chuck Norris.  I sem museli nacpat Zendayu. Ta holka z Jetixu musí být snad v každým 2. filmu. Zase je tam moc černých.  Režisér nezvládl: 1) vybrat sympatické / nesympatické herce 2) vybrat herce vhodné pro charaktery postav 3) budovat atmosféru příběhu  4) růst charakterů  5) neřešit rasy 6) pracovat s divákem ve smyslu odporu k Harkonenům Kdybych si mel vybrat, originál je jasnou volbou. Remake už víckrát vidět nemusím. ()

baronGrga

Přehlídka velkolepých scenérií i vyšperkovaných interiérů, nekonečná hra světla a stínů, zlatavé odlesky, kam se podíváš, a všechna ta nádhera prochází zesilovačem v podobě živočišné, pulzující hudby, v níž bouří dudy, víří bubny, drnčí struny i duní hrdelní zpěv. Villeneuvově Duně nechybí tentokrát (oproti předchozímu Blade Runnerovi) ani příběh, který je na rozdíl od Lynchovy Duny srozumitelný, asketický, pokud jde o vnitřní promluvy i náznaky podivínství, a rozhodně lépe zahraný. Tím se ale dostávám i k odvrácené straně Duny, kterou provází, bohužel podobně jako ve Villeneuvově předešlé sci-fi, určitá sterilita všeho, co se nám předkládá. A nejde jen o celkový design, v němž není místo pro osobitost, všemu vládne dokonalost, bezchybnost, symetrie, uniformita, vše je hladké a čisté, v rámci jednoho rodu/zájmové skupiny vypadají všichni skoro stejně (dokonale) a i obří tlustý červ trávící většinu času v písku vypadá jako něco noblesního. Jde i o hloubku, kterou nabízejí jednotlivé postavy. Stejně jako se na Arrakisu pracně ždíme pot a jiné tělní tekutiny, daly by se podobně ždímat i emoce z hrdinů příběhu. Jako by Villeneuve pouze  klouzal bezpečně po povrchu, kde není co zkazit neoriginálními dialogy, neutrálními názory a minimem pocitů. Villeneuvův baron je vedle toho Lynchova prostě jen tlustý létající muž, Villeneuvův Rabban je jen Daniel Landa v koženém overalu a Villeneuvovu harkonnenskému mentatovi by ten Lynchův vytřel nejen svým hustoobočím zrak. Mírně překračovat práh neutrality se daří jen ústřední dvojici matka a syn, i ta ale nakonec zabředá do trapného stereotypu, kdy na začátku sebevědomá a soběstačná matka končí v podřízené pozici coby zranitelná a bezradná žena potřebující "zachránit" od svého syna. Kdyby v druhém dílu Villeneuve udržel laťku audiovizuální a přitlačil na větší autenticitu a prokreslení postav, bylo by moje těšení se na něj rozhodně o několik levelů výš. I tak první díl hezkých 85 %. ()

Par.agon

Miluju literární předlohu a tento (půl) opus mě zcela pohltil, jako málo co. Pan režisér se naprosto trefil do mého fantazírování o světě plném písku a lehké změny v příběhu mě vůbec neiritovali. První část Duny stavím do svých top 10 a za tu možnost skoro až cítit vůni koření v kině děkuji. Moje žena byla urvaná taky, což je už pořádná pochvala. ()

Atavan

Recenze pro ty, co nečetli knihy nebo neviděli minisérii z 2000: Dožeňte to a až pak hodnoťte.  Pro ty co ví: Musel jsem se na ten film podívat 2x, abych měl jistotu, ale je to tak - Villeneuve natočil epický film o Duně...kterému chybí kostýmy Theodora Pištěka, půvaby Báry Kodetové a no...Duna. Nechápu, jak se mu to (ne)povedlo, ale přes veškerou rozmáchlost, precizní efekty a podmanivou hudbu od Zimmera naprosto minul jakousi esenciální "dunovost" celé ságy. Je to až bolestně groteskní (a zároveň důvod k lokální hrdosti) si uvědomit, že zatímco filmík natáčený před 20 lety na Barrandově, kde herci šlapou po písku před namalovaným plátnem, vás během pár minut naprosto vtáhne, o dvě dekády novější blockbuster plný efektů je...jenom nuda plná efektů vykrádající "značku" Duna. Nejsem a priori fanoušek verze 2000, prostě konstatuji holý fakt, že Villeneuve přes veškeré efekty pominul základy filmařského řemesla a pouze uspokojoval poptávku marketingových průzkumů, což se podle mě nejvíc projevilo v castingu, který vůbec nesedí na postavy, hlavně věkem. Zatímco Alec Newman (Harrisonova verze z 2000) perfektně zvládl Paula Atreida jako chlapce i jako nesmiřitelného Muad'Diba, Timothée Chalamet bude vždycky jenom chlapec a tvrdého vojevůdce v něm uvidí tak publikum 8-14. Stejně tak Bára Kodetová hezky zvládá přechod od mladé ale dospělé bojovnice k rodičovství a jmenování Sajadínou, Zendaya jako kvaziatraktivní spolužačka Spidermana funguje hezky, ale dospělou bojovnici v ní prostě hledat nelze (ty rádoby tvrdý hlášky působí spíš komicky až drze) a až film dějově poposkočí a bude matkou Chalametových dětí, je to skoro na vazbu za povzbuzování k rodičovství pod zákonem. Co zaráží nejvíc je, co Villeneuve udělal s dějem. Chápu, že když potřebuju ságu na 6h z knížky o 120 stranách, musí scénárista něco přimyslet. Ale právě proto, že Duna je tlustá knížka našlapaná na detaily, je to, co s ní VilnejUve provedl, naprosto nepochopitelný - děj je nejdřív brutálně zredukován, načež ta redukce je pak nastavovaná vatou, která v knížce vůbec není...  Zbytek chybějících detailů, třeba diskriminace rudovlasých harkonenů na holohlavce v černém, už je jen pomyslnou třešinkou na připáleném toastu. Pro neznalce žánru, jejichž celé očekávání bylo "nějakou novou scifi" asi fajn dílko. Jinak tužší sousto pro všechny, kdo kromě super kamery, efektů a hudby chtějí taky nějaký děj a logiku. Napsal bych hořké sousto, ale ono právě není ani hořké. Prostě "jen" nechutná vůbec nijak. A to je ten problém. ()

ájulinka

Líbí se mi vizuál, líbí se mi celkem i zpracování, ale co se mi hrubě nelíbí je "plnění kvót" na genderovou a rasovou vyváženost, které udělalo z planetologa Kynese, černou ženskou... To je prostě obrovskej přešlap pro fanoušky knihy, a obecně už mě s tím v Hollywoodu pěkně se.ou ... ()

muffmuff

Bohužel musím hodnotit negativně. Víc než dvouhodinové intro pro pokračování, ve kterém se kromě seznámení s hlavními postavami vlastně vůbec nic nestalo. Oproti verzi z roku 1984 sice modernizováno, ale naprosto potentní. Herecky dobré, ale scénář katastrofa. Jako vzít dvacetiminutovou pasáž ze Star Wars a natáhnout ji na dvě hodiny. Prostě ne-e. ()

poganteria

Ako fanúšikovi Lynchovej Duny a celkovo tohto námetu  sa mi dostalo veľmi uspokojivého filmového zážitku. Z môjho pohľadu veľmi silné štyri hviezdy, alebo slabších 5 hviezd. Som strašne rada, že teraz už existujú dve verzie tohto príbehu a obe s tak silným režisérskym rukopisom. Porovnávaniu sa veru neviem vyhnúť, avšak nie v zmysle ktoré stvárnenie bolo lepšie. Villeneuveova verzia je viac pre širšie spektrum divákom. Zlo je stále desivé ale je menej psychopaticky morbídne čo vlastne oceňujem. Rovnako mi vyhovuje že bojové scény sú udržané v decentnom leveli bez sekania hláv. Vyprávanie príbehu je pozvolné až človeka úplne pohltí, v postavách sa dá dobre orientovať. Jednoznačne najsilnejšia je vizuálna stránka filmu, ktorá v podstate určuje atmosféru a celkový dojem. Ak by som to zase pre porovnanie zhrnula po starej Dune mi najsilnejšie utkvela podoba zla a sila Fremenov. Po tejto Dune mi utkvela láska k púšti a tej podivnej planéte. A chcem ten fremenský oblek =) ()

Petak3 odpad!

Proč mi to nepřišlo v ničem lepší než opus magnum z 1984? Zbytecnej film, prijde mi to hodne slaboučká nastavovaná kaše, je to nudně a plytce protáhle a stejne to presne nekopíruje knihu. Vizual je fajn, ale to je asi vzhledem k době a rozpočtu samozřejmé.  Part 2 má nastavenou laťku extrémně nízko, takže by mě překvapilo, kdyby byl ještě horší, než tenhle nudnej, zbytečnej a roztahlej film.  Jo a Zendaya je krásná a kouzelná, ale sem se nehodí a její vzhled na to bejt Chani nestačí.  Potěšil asi ještě Khal Drogo a to je tak vše.  Nejvic me ubiji, ze jsem se na tohle takhle dlouho tesil.  Zklamani nemuze bejt vetsi. Z niceho jsem nebyl nikdy tak zklamanej, ani ze zbytečné sequelové trilogie od disney, která je pořád o něco koukatelnejsi a zabavnejsi nez tohle.  Filmu sem dal sanci celkem 3-4x a jde to fakt úplně mimo mě a to jsou knihy jeden z nejlepsich sci fi pribehu.  Díky bohu za mistra Lynche a existenci jeho adaptace. Vrchol nevkusu a hnusu a téhle odporné levičácké kultury a jejího pronikání i do filmu je to že Dr. Kynes. V Knize a originálním filmu je bílý muž je tady. Hloupá černá opička ženského pohlaví aby byly splněny kvoty tech zbytecnejch opic tam kde nemaj co delat???? A to sem velkej fanda celocernoskejch filmu, paid in full žeru a tam o bílýho moc nezavadíte ale z tohodle je mi na blití. Extrém je že i lego dojebalo tuhle figurku. Celkově odpad na entou a největší filmové zklamání mého života. 0%PS: part 2 je podobná blitka, ale alespon tam neudělali z bělocha černošku aby se zavděčili odporný levičácky woke kultuře. ()

Chani.

Duna je epickým a vizuálně ohromujícím zážitkem, který věrně přenáší atmosféru a komplexnost stejnojmenného literárního díla Franka Herberta. Režisér Denis Villeneuve se bravurně vypořádává s náročným úkolem adaptace a vytváří poutavý svět Arrakis, plný politických intrik, mystiky a nekompromisních bojů o moc. Vynikající herecké výkony, zejména od Timothée Chalameta a Rebeccy Ferguson, dodávají filmu hloubku a emocionální sílu. V kombinaci s impozantním filmovým zpracováním, kvalitní hudbou a precizním tempem se Duna stává jedním z nejlepších sci-fi filmů posledních let. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl