Duna

• Česko Duna (viac)

bambulka

Připadá mi to, jak když jsem odcházel ze zkoušky a profesor nevěděl, jestli mě má vyhodit nebo mi dát E-čko i s fackou. Nakonec mi to dal a oba na to můžeme vzpomínat hořko-sladce. Asi takovéto pocity mám z tohoto filmu. Přiznání předem - film jsem sledoval v letadle, takže ano, neviděl jsem to v kině na půlhektarovém plátně, což mnozí vyzdvihují jako jednu z hlavních podmínek. Mým problémem však je, že když proto, aby byl film dobře hodnocen je potřeba jít do kina, tak to pro mě dílo spíš devalvuje. Scenérie, výprava - super. Hudba? Absolutně úžasná. Zbytek? Možná, že je chybou to, že jsem s tímhle dílem prostě nevyrůstal. Když postíte člověku Star Wars poprvé až v jeho třiceti, spíš ho to bavit nebude. Přiznávám, může to být tím. Ale jinak jsem na vážkách a film je pro mě dokonalým audio-vizuálním skvostem o ničem. ()

miso.simon

Z kina jsem vyšel ohučený a snad užasnutý z výpravy, scén, efektů, kostýmů a co já vím ještě čeho, ale stará Duna je tisíckrát lepší. Hodně mi v této chyběl ten vnitřní dialog a baronova úchylní povaha. Ale chápu, že dnešní trh útočí čím dál víc na mladší diváky a což je zřejmě největší zdroj příjmů a tak filmy ztrácejí zvrhlost a nahrazuje jí kopec efektů a hudba, které se snaží vymlátit bubínky ()

Pan_Au

Já se tak těšil. Knihu jsem zhltal už před dvaceti lety a je mi jasné, že kniha je kniha. Po přitažlivém začátku jsem v druhé půli usnul. Kdyby film trval 1:15 min. tak čupr. ()

BDups

Vzít skvělou knižní předlohu a pokusit se jí zfilmovat neni jen tak a tohle se vskutku podařilo, snad každýmu muselo bejt jasný, že první díl bude vlažnější aby uvedl do světa a situace a to se taky stalo, ale víte co? Ve finále mi to vůbec nevadilo. Skvělý herecký obsazení, i když samotný herecký výkony nic moc a mohli by být lepší. Ovšem baron je geniální a Šalotka nahazuje svoje důmyslný hloubavý pohledy jako snad ve všech filmech. Jediný co mi chybělo bylo vidět Rebeccu Ferguson se na Arrakisu opalovat, protože to je milfice co mi dává jako sviňa. No ve zkratce? Už se nemůžu dočkat druhýho dílu kde se to konečně rozjede. ()

stret

Mal som celý čas obavy, či Timothée Chalamet utiahne svoju postavu. Miestami sa mu to darilo. Ako celok veľmi dobré, dospelé na rozdiel od iných počinov rovnakého žánru. Dúfam v skoré pokračovanie. ()

mad.dog

Knižní Dunu znám a miluji. Lynchovu Dunu znám a hrozně mě baví navzdory své infantilnosti. Denisovu Dunu jsem odkládal, protože po tom, co předvedl s Blade Runnerem, jsem mu nevěřil, že dokáže vesmírný opus zfilmovat způsobem jakým si zaslouží a zároveň předat divákům film plný emocí a postav s hloubkou. To se mi bohužel potvrdilo. Film má papírově všechny trumfy - plejádu kvalitních herců, perfektní hudbu, kameru, triky a fenomenální předlohu. Po vizuální a technické stránce je to skutečně mistrovské dílo, jenže jen o tom přeci nejsou filmy. Filmy mají předávat příběhy postav, hluboké emoce atd. Tady je bohužel kámen úrazu. Denis je totiž dokonalý technik, ale pramalý vypravěč. Z toho důvodu nemůžu dát víc jak 3*. ()

Bratyslavcan

Nemám moc v láske filmy s proroctvami a ani tie bez koncov. Bohužiaľ, tento film obsahoval oboje a plus som sa pri tom nudil. Niektoré scény ma znova nakopli, no potom zasa po starom. Bolo to sakra dlhé a dokopy mám pocit, že film sa z bodu A do bodu B dostal len cez jednu zákrutu. Veľa sa tu hovorí o veľkom plátne a vizuálnej nádhere, ktorá bola pekná, ale myslím si, že sú v tejto kategórii aj lepšie filmy. Oproti Villeneuvmu Blade Runnerovi 2049 a Prvému kontaktu (Arrival) je to slabé. Som sklamaný. ()

dr.who

Duna.. Niekolko krat sfilmovana nesfilmovatelna knizna saga, ktora v svoje poslednej kreacii nesplna ocakavania, je to nuda, nuda s peknymi obrazkami, tam to vsetko konci... Zial.. ()

SLPHR

První díl z chystané série nás uvedl do světa Franka Herberta. Film je natočen velmi dobře a scény jsou propracované do nejmenšího detailu. Vizuální efekty jsou na tomto filmu nejlepší a hudba Hanse Zimmera krásné podkresluje atmosféru. ()

Tomas129

WOOOOW!! Cooooože!!! :-D Tak tohle jsem teda nečekal. O Duně jsem nevěděl doposud nic a myslel jsem si, že to bude nějaká nerealistická nuda. No, jsem opravdu hodně překvapený! Velmi velká hloubka příběhu. Trocha nadpřirozena, ale zároveň s fungující fyzikou! Mnohdy kladen důraz na ekologické prvky. Krásnou scénou byla pouštní liška, která chytala kapičky vzdušné vlhkosti na svá ouška. Podobného principu využívají v poušti někteří brouci a je to díky nanopovrchu (jeho členité struktuře velmi malých rozměrů). Takže opravdu paráda! Na lodě nádherná podívaná. Po vizuální stránce velmi krásná práce. Tajemný kult, který roky spřádá plány a spojen s velmi zajímavými schopnostmi film ozvláštnilo. Je velmi zajímavé, že za emoce to nějak zvlášť nechytí resp. nějaké dojetí zde vůbec není, ale spíše vás to tak nějak ohromí. Ten děj jak plyne, tak to člověk tak nějak bez odporu vše přijímá. Ještě několik dní po shlédnutí jsem tím filmem ohromen a ovlivněn. Mám nutkání si občas pouštět některé scény a soundtracky a snad si i přečtu tu knihu. Projevuje se u mě zájem o poušť, dozvědět se něco víc. Jak kdyby můj mozek přijal Arrakis jako reálný svět. Opravdu zajímavý dopad na diváka. Emoční splynutí s postavami téměř nulové, ale ovlivnění filmem obrovské. Těžko to více popsat. No troufám si tvrdit, že od dob Avatara a Interstellaru jsem nic takového neviděl a Avatar patří snad k mému nejoblíbenějšímu filmu. Je to jak kdyby člověk zamíchal Avatar, Star wars a Interstellar dohromady. Nemohu se dočkat dalšího vydání. Ten moment, kdy nechcete umřít už jen proto, abyste prostě mohli vidět pokračování! :-) ()

Mutti

Pískovny a. s. (s.). Jsem si vědom toho, že zfilmovaná byla ta slabší část knižní předlohy. To ale neomlouvá fakt, že to i tak někdo natočil, sestříhal a vypustil do světa. Byť jde o fantasticky vypadající záležitost, neustále ji podkopávají podivné herecké výkony či unylejší pasáže. Obvykle se příjemně bavím alespoň při bojových scénách, ale ani ty mne tentokrát nedokázaly odlepit od křesla. A snad největší kulturní šok je hudba. Nevím jestli Honza trajdal se štábem po poušti a dostal úžeh, ale tato práce je snad jeho úplně nejslabší. Jde o to, že motivy nejsou špatné, ale všechno to zní jako seberecyklace, s občasným voláním á la Blízký východ. Takže co s tím? No, máme krásný vizuál a šílený tahounský faktor mladého Timothéeho. Čili druhá část může vypálit červa a naservírovat strhující podívanou. Tentokrát ale do správného překladu do češtiny chybí jen prohodit "d" a "n". ()

Marissa33

Ako prvú som mala v ruke knihu. Tá ma bohužiaľ moc neoslovila, vznikla už pred dosť veľa rokmi a je to poznať na štýle akým je písaná. Taktiež bolo dosť zložité orientovať sa v množstve postáv a vžiť sa do deja. Preto ma celkom potešilo, že vznikol film. A tu musím povedať, že je to epické dielo hodné pozornosti. Film možno nie je pre každého, ale tvorcovia vytiahli z knihy to najlepšie a dali filmu úžasný vizuál. Zábery sú fakt nádherné a zážitok v kine bol skvelý. Taktiež herecké obsadenie je výborné. Teším sa na pokračovanie. ()

Karel321

Je to nuda i na film v letadle, kdy prostě jen koukáte před sebe a zabíjíte čas. Co mě ale totálně nasralo byl konec. Pokud to má ještě dva díly, tak ok. Ale jinak to skončilo ani ne v půlce. Skončilo to na začátku. ()

maelcum odpad!

Zatímco knihu jsem přečetl jedním dechem, u filmu jsem se nudil. Jak jinak by to mohlo dopadnout, když scénář má odhadem pět stran. Kamera, efekty a hudba tenhle deficit nikdy nemohou zaplnit. Villeneuve prostě vůbec nepochopil (nebo nechtěl), o čem ta kniha je. Sterilní sra.ka, stejně jako Arrival. ()

drx001

Táhne se to jako smrad, hudba místo podkreslení děje spíš ruší, herci jsou nesympatičtí až hrůza, takže si k nim nejde vybudovat žádný vztah. Jako fanda knižní předlohy jsem se hodně těšil, ale je to pro mě jedno velké zklamání od začátku do konce. Natočit na základě jednoho z nejlepších sci-fi všech dob takovouhle zoufalost je neuvšřitelné (ne)umění. ()

AJACON

Ve filmu se za tak dlouhou dobu vlastne skoro nic nestane. Je to ten typ filmu, kdy na sebe vsichni vyznamne koukaji a vedou proslovy. Skoro jsem si myslel, ze je to od Nolena. ()

BStone

Úchvatné a vyloženě epické sci-fi s fantastickým vizuálem, skvělou hudbou a s parádním obsazením. Asi nejsem jediný, komu planeta Arrakis v podání filmového mága Denise Villeneuveho učarovala. Očekávání druhé části jsou velká. 80% ()

Filmyx

Nevěřila jsem, ze Aquaman bez vousů bude tak ošklivý. A fakt je. Naštěstí to vyvažuje Chalamet, mňam:)  A teď k filmu: bomba, jen možná ubrat půl hodinku záběrů na techniku a písek:) ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl