Duna

• Česko Duna (viac)

FantomasMan

Prečo tu muselo byť 155min. dlhé ? . Po 120min. som už skoro v kine zomrel. Ako celkovo film OK. Ale žiadna prevratná bomba. Ako fanúšika sci-fi Dunu poznám, čiže je to stále ten istý príbeh len v novšom a krajšom balení. ()

JendaBenda

Nezatížen knihou ani předešlou verzí, hodnotím jako TOP. Skvěle napsané postavy, které jsou i skvěle zahrané. Napínavé, úžasné, efektní. A možná i krátké ;-) Fakt bych snesl snad dvojnásobnou délku a to se mi snad ještě nestalo. 98% ()

johnysd

Nádhera, prostě paráda. Duna je pro mě jeden z vrcholů sci-fi literatury a tato adaptace je vynikající. Jediná výtka, kde je zatraceně part. 2. Skončit uprostřed je teda hrozné. Snad se dočkám. ()

MartinBFFan

Ako veľký fanúšik Duny, hlavne pôvodných kníh od Franka Herberta a Lynchovho filmového spracovania som sa na tento film celkom tešil. Avšak prišlo veľké sklamanie. Po vizuálnej a zvukovej stránke dobre natočené, ale slabé herecké výkony, prehnane pomalé a nudné tempo, krkolomné dialógy a slabá akcia to dosť kazia. Za mňa jeden z najslabších filmov roku 2021 ()

TheGent

Dobrý to je. Zvláště mě uchvátily vizuály. Několikrát za film jsem musel přemýšlet na jakou kameru (případně materiál) to je natočené a kolik stovek hodin museli trávit na cgi a na kostýmech. Očividnou utahanost promíjím kvůli komplexnosti celého příběhu. Dal bych 4/5, ale hvězdičku dávám za tarbíky. ()

Marcecek

Veľkolepé, majestátne, do poslednej bodky splnilo moje očakávania. Od vizuálu, cez výkony hercov, výpravu, všetko dokonalé a dokonale do seba zapadajúce. Cítil som sa ako po zhliadnutí Návratu kráľa, čo hovorí za všetko. Asi jediné mínus, že to skončilo v najlepšom. Film roku!!! ()

roygbiv

Komplexnost vesmírného Impéria v kombinaci s dokonalou hudbou Hanse Zimmera vytváří z Duny dechberoucí zážitek. A co víc – ve filmu je děj na každé planetě podkreslen specifickými tóny i rytmem. Od začátku žasnete nad vyspělostí budoucí civilizace, která se v případě hlavních postav dokáže běžně dorozumět třemi jazyky včetně znakového, v kontrastu s prostými zbraněmi, jež v bojích využívají. Poprvé v životě uslyšíte větu "Máš syna! Měla jsi porodit dceru!" namísto tradičních historických preferencí synů coby nástupců trůnu. Postupně odkrýváte motivy jednotlivých národů k získání moci. Zpracování perfektní, jen ten otevřený konec... no, jak předloha napovídá, tohle bude dlouhá série. Máme se rozhodně na co těšit. ()

alisek87

Důstojné zpracování knihy, sice jsem na některými místy musela přimhouřit oči, ale celkově se mi to velice líbilo. Výpravné, kostýmy, písek všude, kde se podíváš. No, jsem zvědavá na další díl. ()

Leanov

Tak jsem se konečně odhodlal jít zas na něco nového do kina a jelikož jsem nikdy neviděl filmy, serialy, ani nečetl Herbertovu knižní předlohu, tak mé oko zpočinulo na něčem zcela neznámém a tím neznámým byla Duna. Po audiovizuální strance je to užasné a jde vidět že film je stvořen do kinosálu, navíc působí dospělé, co však filmu neodpustím je soundtrack až na příchod Atreidů na Arrakis a ikonicke dudy jsem si nezapamatoval byť jedinou melodii. Dále děsivá spousta scén, které  se neustalé opakovaly (myšleno Paulovy vize budoucnosti), k tomu přidejte zpomalené zaběry a máme dílo které mohlo být i o 20 minut kratší a vy byste si toho ani nevšimli. Avšak jako něco co ma předcházet něčemu vetšímu je to super.  Edit: Po zhlédnutí druhé častí a přečtění častí knihy zvyšují hodnocení , za mě rozhodně lepší než druhá čast. ()

Martinko991

V prvom rade film na ktorý sa oplatí ísť do kina, už len kvôli tomu aby čím skôr vznikla ďalšia časť na ktorú sa veľmi teším. Za mňa rozhodne jeden z top filmových zážitkov na veľkom plátne za dllhšiu dobu respektíve za dobu covidovu a v rámci žánru jeden z top. ()

Konstantine

Dunu mám hrozně rád. Jako malý jsem viděl původní film, hrál jsem hru (Emperor battle for Dune) a četl knížku - proto nedokážu být úplně objektivní, je to zkrátka srdcová záležitost. Přesto mám dvě výtky. Zaprvé mi na začátku chybělo nějaké úvodní slovo ve stylu Galadriel v prvním Pánovi prstenů. Původní film z roku 1984 v prodloužené verzi to má a je to fajn. Divák, který nečetl knihu, se díky tomu rychle zorientuje a není pak zmaten všemi názvy a jmény. Vím, někdo tohle nemusí, ale já bych to uvítal. Zadruhé, chyběla mi tam postava Feyd-Rautha Harkonnen (v původním filmu ztvárněná Stingem). Je to záporná postava, která je pro celkový děj mnohem důležitější než jeho bratr Glossu Rabban (ztvárněný úžasným Davem Bautistem). Zřejmě bude jeho představení překvapení v druhém díle, ale i tak mi tam prostě chyběl. Jinak je to pecka. Není to Marvel - není to horská dráha, ale spíše návštěva galerie. Nádherná hudba, dobří herci, kompozice, pozvolná výstavba děje. Vše funguje, jak má. Je to zkrátka Star Wars pro dospělé. ()

66pepo66

Priznám sa, že knižnú predlohu nepoznám a nič mi to nehovorilo až do pozretie filmu. Samotný žáner sci-fi mi vyhovuje a herecké obsadenie taktiež. Vizuál, hudba, to všetko môže byť. Akčných scén tu až tak veľa nebolo, ale to mi ani neprekáža. Horšie je to s príbehom, ktorý je strašne rozťahaný. Ten film je zbytočne dlhý a príde mi to, ako keby sa 250 stranová kniha nasilu roztiahla na 2,5 hodinový film (netuším koľko strán má kniha v skutočnosti). Je strašne vidieť, že je to rozťahaný úvod k akejsi sérii, v ktorej prakticky záporné postavy nedostali žiaden priestor (Drax). Taký Thanos fajn postava, ale po niekoľkých hodinách iba uvažujem či vlastne zomrel, alebo čo sa s ním stalo. MJ taktiež celkom v pohode, ale v celom filme dostala okrem zábleskov priestor až v posledných 10-15 minútach. Napíšem to úprimne, druhú časť by som si pozrel asi iba preto, že som už nejak dopozeral tú prvú a lákalo by ma vedieť, akým smerom by sa to všetko vlastne mohlo uberať. AK by ma mal však čakať ďalší 2,5 hodinový film, v ktorom sa dokopy nič nestane, musel by som napriek všetkému veľmi dobre premýšľať či tomu znova venujem svoj čas. Toto na viac ako 3* jednoducho nie je a po pozretí filmu tie nadšené ohlasy či očakávania z tohto filmu nechápem ešte viac, než predtým. ()

Sefko

3 dôvody prečo sa mi Duna nepáčila: 1. Hudba. Hans Zimmer je dlhoročný profesionál ktorého hudba umocnila zážitok z nejedného filmu a prispela k umocneniu emócii. V prípade Duny je hlavný hudobný motív chorál, ktorý je vážne ako z iného Sveta. Ako zo Sveta kde hudba je neharmonické kvílenie. Samostatne sa to naozaj počúvať nedá.  2. Sterilnosť. Aj keď je v príbehu vidieť potenciál tak prostredie v ktorom sa odohráva veľmi neosloví. Nenarážam na púštnu planétu Arrakis. Ale na interiéry. Tie sú strohé a vyumelkované.  3. Hlavný hrdina. Herca Timothée Chalameta mám celkom v obľube. Ale charakter ktorý stvárňuje a to Paula. Tak toho nemusím. Nedokážem sním súcitiť. Je dokonalý. A to až príliš. Neurobí chybu. A pôsobí neomylne.  Duna býva porovnávaná čo sa týka významu s prvým Matrixom, Pánom Prsteňov, ši so Star Wars. Ale tam tí hrdinovia majú svoje chyby a nedostatky cez ktoré sa musia preniesť aby sa niekam posunuli. Ale cez čo sa ma preniesť Paul? ()

JArty

Velký palec nahoru musím dát za to, že se režisér velmi obstojně držel knižní předlohy a nezkoušel si vymýšlet své domněnky. Pár podstatných věcí sice chybí, rozkreslení postav jako Dr. Jueh, Baron, vztah mezi Jesicou a Letem atd.., ale dá se pochopit, že film prostě nemůže obsáhnout vše. Ačkoliv se jedná pouze o první polovinu první knihy, tak někomu by se to mohlo zdát vleklé a málo akční. Zde bych mohl dát za pravdu, ale v knize to prostě tak je a pro mě zajímavější část příběhu až právě v druhé polovině, kdy je Paul s jeho matkou s fremeny. Vizuál a soundtrack snad není zapotřebí komentovat, zde není absolutně co vytknout. Obsazení taktéž parádní. Z filmu bych vypíchl červy a boj se štíty, který je moc povedený. Jak už jsem zmínil, jelikož se jedná o polovinu první knihy, tak zatím hodnotím na 85%. Pokud se natočí druhá (akčnější) část ve stejném pojetí, tak se nebudu bránit dát plné hodnocení jako celku. Pozn. V kině 3D absolutní zbytečnost. Zde jsem čekal od 3D mnohem víc. Ba naopak klasické 2D provedení si člověk užije mnohem víc. ()

mmajjkii

Prozatímní hodnocení, které určitě půjde dolů o dvě hvězdy, jestli nebude sequel, jelikož ve filmu zůstalo strašně moc věci neobjasněných (navigátoři, imperátor, čarodějky, ten konflikt zájmů), a konec byl o ničem bez pokračování. Trošku mi tam nesedí ty štíty (kulka jimi neprojde, ale rychlý řez ano) a další věci (dudy, svitky, hadry, stany) - i když to i zároveň bylo zajímavé a jiné - chtělo by to více poznat ten svět. Taky se vyřádili s rody a názvy, v knihách to bude ok, ale tady jsem se ztrácel. Taky jsem jednou málem oslepnul a párkrát ohluchnul. A teda červ taky nic moc na ten build up. Stejně tak si člověk s žádnou z postav nevytvořil pouto, až na konci s Paulem při/či spíše po jeho poprvé. Jinak ale cast byl super, vizuál paráda, akční scény se daly, ale furt jsem na něco čekal, až přišel konec. ()

Sashmen13

Myslím, že film samotný, je tak kolem 4. Především díky faktu, kdy divák nemůže vědět mythos okolo doktora a tak nechápe, proč by ho atreidi nepodezřívali. Stejně tak lidské počítače jsou tam jen "špetku" naznačeny, jak vlastně fungují. A vůbec, jaktože je technologie někde extrémně pokročilá, a někde horší než naše? Proč lidi používají meče, i když mají lasery, které jsou schopné masivní destrukce? Já vím, je to těžký a nevděčný úkol to nějak do filmu vložit, ale chápu, že bez těchto znalostí, které kniha dokáže v pohodě vyložit, může film působit velmi zvláštně. No, ale pokud znáte knihu, tak je film pecka, ornitoptéry jako z učebnice, ,ty mě bavily nejvíce: ),dokonce dokázali udělat docela cool štíty.  Někoho možná překvapil konec, no, já to začal v polovině tušit, že stopáž se trochu vleče, ale mě to nevadí, aspoň bude více téhle dost dobré Duny, za mě velmi gute! ()

vaclav.g.kar

Stojíme před něčím opravdu velkým, dokonce tak velkým že se dá opravdu přirovnávat ke Společenstvu nebo Matrixu. Duna má příznačně uvedeno part 1. Pokud nevznikne další díl tak je něco opravdu špatně. Dennis nám totiž nandal něco neuvěřitelného, něco opojného, nezapomenutelného. Věřím že tohle postupně uvidí každý a stane se z toho stejný kult jako dříve zmíněné ságy. Jedna hvězda střídá druhou a epikou se opravdu nešetří. Timothe Chalamet, Oscar Isaac, Rebecca Ferguson, Dave Batista, Jason Momoa atd. všichni jsou úžasní. Nejde ale jen o herce, tady funguje úplně všechno. Ať už jde o skvělou hudbu Hanse Zimmera nebo nádhernou kameru. Film zatím ale jen buduje vesmír a dává divákovi možnost se seznámit jak s postavami tak se světem kolem červů a koření. Duna je určitě letos nejdůležitější film, společně s Bondem a Matrixem o ní bude ještě hodně slyšet. Odklepněte dvojku a šup na plac ať to tu je co nejdřív.. Nutně to potřebujeme. Je s podivem že v jeden týden je v kinech Duna a Last duel. Jedny z nejlepších filmů co jsem letos a možná i v posledních 10ti letech viděl. A v tržbách je masíruje nový Venom.... Celkem smutné. Každopádně Duna je podobně jako zmíněný Duel naprostá lahůdka 95% a dost možná při dalším shlédnutí půjdu na 100%.. top top top 👍👍👍 ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl