Duna

• Česko Duna (viac)

Scaevola

Vědecko-fantasticky velkolepé v první polovině, rodinně intimní v druhé, jako celek pak snímek působí z hlediska stylu přímočaře a sebejistě ve svém minimalismu, na čemž má lví podíl hudební stránka. K takovému dojmu se přidává ohromující zjev technologií budoucnosti, ač film ani zdaleka nevysvětluje vše a spoléhá se především na zápletku o vyvoleném mesiášovi pouštních kmenů, přičemž velkou roli hraje právě tvárnost a jiskřivost písečných přelivů a jejich skoro až conanovská nesmlouvavost. Vzácný to případ fungujícího propojení autorské vize, co se formy týče, a příběhového bohatství obsahu. ()

Kovalevka

Mínusy:1. neustálé křiky divoženky v pozadí po dvou hodinách mě unavovalo. 2. Umělecké pojetí je krásné, ale šílené pomalé (jak Blade runner 2049). 3. Konec mě zklamal, protože si pamatuji původní verzi a vím že to byla jen polovina první verze filmu. Navíc jsem upřímně čekal lepší finále. Ve všem ostatním je film velkolepý jak má být. ()

haroldeee

Hodně pomalý rozjezd. Kdo nečetl knížky tak první hodinu podle mě buď usne nebo to vypne protože to na začátku vůbec nevtahuje do děje. Film končí v okamžiku kdy se "konečně" něco pořádného začalo dít. Hodnotím klasicky se zaujetím z knížek. Mrzí mě nevyužitý potenciál ale díky předloze dávám 4* s tím že to mám spíš na 3.5*. ()

Eaton_Hunt

To je ten snímek, proč lidé chodí do kina. Klasicky režisér Denis Villeneuve si pohrál s barvami a tu suchou poušť bez života proměnil něco v úžasného podobně, jak je to v knížce a ještě k tomu neuvěřitelná hudba v pozadí nebo bych měl spíše napsat v popředí, jelikož Hans Zimmer se zase předvedl, jak je to u něj zvykem. Tyto aspekty posouvají tento snímek na jiný level. Je pravda že nekomu se to nemusí líbit je to trochu pomalejší sci-fi než na co jsme v poslední dobu zvyklí, ale nikde není psáno, že každé sci-fi musí být akční film z hollywoodu. Těším se na pokračování a doufám že to bude pecka jako první část. ()

Hummer93

I přes to, že film má přes dvě a půl hodiny a dost se vleče, musel jsem hodnotit plným počtem a to hned z několika důvodů.  Především mě uchvátil naprosto strhující vizuál. Neuvěřitelné, dlouhé záběry, které diváka nechávají natáhnout správnou atmosféru jsou po celém filmu. Dále musím ještě pochválit i audio stránku. Velmi cením práci s naprostým tichem, ale samozřejmě i soundtrack doplňuje pouštní tématiku perfektně. Nakonec ještě vytknu složitou nálož politického kontextu hned na samém začátku. První film z nadcházející trilogie sice trochu vypadal jako by připravoval scénu pro druhý díl, ale to mi ve skutečnosti vůbec nevadilo. 5/5 ()

Nikcza

Umělecky na mne film naprosto zapůsobil. Efekty a zpracování jsou opravdu pecka! Jinak je to ale dost katastrofa. Příběh nic. Pointa nic. Upřímně jsem se dost nudila. Pořád jsem čekala, co z toho vypadne. A ono z toho nic nevypadlo. ()

KritikRik

Jedno se upřít nedá, film měl velký rozpočet a jde to vidět. Efekty jsou perfektní a herci hvězdní, ale v ostatních aspektech je film pouze průměrný, hudba je při nejlepším dostatečná, akčním scénám chybí krev a surovost a příběh je na jednu stranu protažený, a na druhou neúplný, ovšem doporučuji jen pro ten zážitek. ()

Fantaji

Přes skvěle zmáknutou technickou i uměleckou stránku, přes vizuální velkolepost a impozantnost, přes fascinující svět/y, rody a jednotlivce... přes to všechno je Duna upřímně docela nuda. Táhnoucí se jak žvejkačka na Xanaxu... Uvidíme, co přinese pokračování, zatím ale trochu zklamání. *** ()

jjjerry

Čekal jsem propadák (jako většina remakeů). Ale tady je to zvládnuto famozně. Skvělá hudba. Audiovizuálně super. Herecky dobře obsazeno. Ještě kdyby si odpustili "ekoložku" a genderově a rasově vyrovnané obsazení a kopírovali knihu,  dal bych 5* ()

Dusan.Damian

Poviem to rovno, je to vskutku nevšedný film. Ako veľký fanúšik Herberta (málokto vie, že som skôr spoznal Dunu ako Star Wars) som veľmi spokojný. Za seba určite dávam minimálne 85 až 90%.Asi by som to neoznačil za film dekády, predbežne ho ale určite radím na popredné priečky, možno aj do top 5 alebo top 10 za posledné desaťročie. Myslím si, že nesadne každému, ale určite sa nestratí a má skutočne potenciál, stať sa kultovou záležitosťou. Čo ma úplne pohltilo, bol skvelý soundtrack. Naozaj parádne atmosférický. Casting bol tiež famózny a herci sa svojich postáv zhostili na výbornú. Barón Harkonen bol stvárnený doslova brilantne. Timothee je skvelá voľba Paula, trochu ma sklamal malý priestor pre Chani - Zendaya totiž zatiaľ vyniknúť nestihla, avšak pevne verím, že v II. časti sa to zmení. Posledný bod, ktorý naozaj nebol odfláknutý a zaujal, je výtvarná stránka filmu. Okulahodiace detaily v inak zdanlivo fádnom svete dún. A teraz k negatívam...Najhoršie na tomto filme je, že vlastne nemá koniec a tak nás - fanúšikov - odsudzuje na napäté čakanie II. časti. Skutočným negatívom však pre mnohých ľudí môže byť nezvykle pomalé tempo a množstvo rozjímavých záberov. Na Hollywoodsku produkciu je to nezvyklé - rovnako tak pre filmy v hlavnom prúde. Trochu mi chýbali vnútorné monológy postáv, na ktoré som bol zvyknutý v pôvodnom filme alebo knihe. Na druhej strane, tu boli situácie akési uveriteľnejšie a hmatateľnejšie. Zmeny v deji alebo na postavách, ktoré boli vykonané oproti predlohe ma však vôbec nerušili a myslím, že kto nečítal predlohu a nevidel predošlé adaptácie, ten si môže film naplno vychutnať. Funguje aj ako samostatné a svojbytné dielo. Netreba ani nič dovysvetľovávať. Z môjho pohľadu ide o skvelú adaptáciu, ktorú stojí zato vidieť viac než raz. Určite sa k tomuto filmu vrátim a veľmi by som si prial, aby takto - v tejto zostave vznikli aj ďalšie pokračovania, ktoré minimálne uzavrú príbeh Paula Atreidesa, v ideálnom prípade aj jeho potomstva. Denis Villeneuve je skvelý režisér, čo už neraz dokázal a Duna v jeho podaní, je rozhodne výnimočný počin, ktorý treba vidieť na veľkom plátne. ()

ReactLotus

Nečítal som knihy, nevidel pôvodný film. Zrejme preto mi to príde byť trochu divné a hlúpe. Z filmu stále cítit, že sa snaží byť veľkolepý, problém je, že síce sa herci snažia, aby vyznelo, akú úlohu majú, čo v tom svete znamenajú, ale aj tak mám pocit, že je to nedostatočné. Film je pomalý a vlastne sa stane len zopár vecí. Trochu ma s*ala stále opakujúca sa hudba. Efekty sú niekedy až neuveriteľne dobré. Asi som čakal niečo iné v tomto ohľade. Je to taký politický film. Vlastne v ňom nejde o nič inébako o politiku. Zaujímavý film, ale pre niekoho, kto nie je fanúšik to je asi niečo medzi priemerom až podpriemerom. Z filmu mám asi rovnaký pocit, ako z trailerov. Proste zmiešanina star wars a GOT... Aspoň ja to tak vidím. Nudné, ale aj zaujímavé. 7-7,5/10 Myslím, že film nenaplní svoje finančné očakávania a bude to prepadák... Asi to je aj škoda, lebo je jasné, že film potrebuje aspoň 2 pokračovania, aby sa príbeh niekde dostal. Hmm, tak nakoniec som sa mýlil. ()

Pan.Antonin

Knižní Duna pro mě byla poněkud nečekané zklamání a po první části jsem ji odložil a Lynchův film má taky své mouchy (hlavně, co se týče obsazení). Od nové verze jsem po všeobecné chvále očekával dost a taky úplně nemůžu říct, že očekávání bylo naplněno. Ačkoliv musím přiznat, že vizuálně je to asi nejpůsobivější film, který jsem za poslední dobu viděl, režisér sehnal až na výjimky (Thutfir Hawat) skvělé herecké obsazení (Chalamet, Isaac, Momoa, Brolin, Bardem, Skarsgard, Bautista či Zendaya) a k předloze to přistupuje s úctou, tak mi přijde, že některé věci film zbytečně rozvádí a natahuje, občas se příliš dlouho pozdrží v uměleckých záběrech a někteří tedy dostanou méně prostoru (Piter, Yueh). Velmi mě také (a koukám, že jednoho z mála) zklamala jednotvárná Zimmerova hudba a hlavně bych filmu vytkl přílišnou délku, na jejíž poměry se tam toho moc neodehraje. Režisérovi asi chybí lepší vypravěčské schopnosti a um dát příběhu zápletku-gradaci a před koncem dát nějaké pořádné dějové vyvrcholení. P.S. Myslím, že nečtenáři se v tom příběhu, postavách a jejich schopnostech musí pořádně ztrácet. Na druhou stranu nemusí kulit oči nad tím, že planetolog a ekolog Kynes změnil pohlaví. ()

Hannah1971

Takhle dnes už kultovní scifi téměř zavátá pískem mě mile překvapila. Je to těžká a nesnadno uchopitelná předloha pro filmové zpracování.Uvidíme jaké bude pokračování. Největší překvapení a 4 hvězda za hudbu, Zimmer je prostě geniální. ()

esmoke

Knihu jsem četl už před hodně lety a pak ještě několikrát a myslím, že pro každého kdo to kdysi dávno četl to je výborné. Kdo to nečetl se možná občas bude nudit. (CZ dabing) Rozpočet: $108,32 miliónů, Tržby: $400,67 miliónů. ()

GejmronCZ

No a teď jsem vprdeli. Na jednu stranu mě to úplně pohltilo, ale pořád nechápu skoro nic. Na druhou stranu ale si říkám "Co?..... To ses posral ne?!". Proč? Protože to je úplně úchvatný sci-fi, kde musíš trošku přemýšlet a dávat si věci dohromady, ale pak tu je ten problém za mě, že to je jen půlka filmu. Věřím, že to nakonec bude dobře, ale teď to je (v mém případě) rok a půl čekání, což mě naprosto sere a to hlavně, když mě něco takhle vtáhne. Zatím mám dost rozporuplné pocity a furt nevím jaké hodnocení dát, tak se snad brzo rozmyslim. Shrnutí: Hudba perfektní, vizuál úžasnej (Akorát ty vesmírný lodě mi nedávaj trochu logiku proč maj jako díru v sobě, ale ok. Stejně je epik vidět je na nebi jako velkej Měsíc.), příběh.... (zatím hodnotit nemůžu, ale je to rozjetý hezky), herecké výkony super, worldbuilding dobrej, postavy srozumitelný a dost uvěřitelný, magie jestli se to dá tak popsat zatím dost neurčená se mi zdá, ale rozhodně zajímavá. Možná jsem se díval na verzi přímo pro kina nebo nevim, ale furt jsem musel ladit zvuk, protože to bylo extrémě, ale opravdu extrémě nevyvážený. Tiché momenty téměř neslyšitelné a hlasité efekty mi málem odpráskly repráky a to ani nemluvě o tom dunění...který teda mám stejně rád, kdybych si to nepouštěl o půlnoci LUL. ()

Swu

Knihu jsem nečetl, tudíž jsem nebyl k filmu nijak zaujatý. Celkově na mě snímek působil pozitivně. Výborné záběry, prostředí, atmosféra a dobrý pacing děje. Přesto mám pár výtek. Vzhledem k tomu, že je Duna plánována do více filmů, působí první díl dojmem, že se vlastně moc nestalo. Pravda, film odsejpá a je snadno koukatelný, ale při retrospektivní analýze si všimnete, že se děj ani pořádně nerozeběhl. Myslím si že by Duna fungovala o něco lépe jako seriál než jako filmová série. Upřímně doufám že nadcházející pokračování udělají z filmové Duny kvalitní frančízu. Potenciál je tam velký. ()

Rurdaa

(10/10).Duna mě snad dostala úplně vším. Po skončení jsem ani nemohla mluvit. Je to jeden z těch filmů, který stojí za shlédnutí v kině. Hans Zimmer znova ukázal, že je ve svém oboru opravdu mistr. Na filmu se mi velice líbily detaily a na CGI určitě nešetřili. S dokonalou hudbou a kamerou jsem v kině měla chvilkami opravdu pocit, že jsem někde na poušti. Na tenhle film se opravdu vyplatilo čekat déle a vypravit se na něj do kina. Předtím než jsem šla na Dunu, jsem o ní nevěděla v podstatě nic. (Jediné co jsem tedy věděla, bylo to, že je nějak spojena se Star Wars.) Příběh, diváka krásně a pomalu vtáhl do děje. Pro člověka, jako jsem třeba já, který nevěděl nic, byl pomalý a klidný rozjezd ideální. Myslela jsem si, že skoro tři hodiny jsou hrozně moc času a budu se nudit, hledět po tmavém sálu nebo spát… Vůbec! Na konci jsem si říkala, to už je konec?! Film byl naprosto skvělý. Dokonalý, prostě skvost… Tedy jediné co mě mrzí je to, že si budeme muset na další část počkat do roku 2023… Ale pokud bude další část, stejně úžasná jako ta první, tak si na čekací dobu stěžovat znova určitě nebudu. ()

Grimaldi

Villeneuve to zase dokázal. Stejně jako v případě Příchozích jsem se přemáhal film shlédnout. Nakonec jsem na naléhání snoubenky, a hlavně po pražském koncertě Hanse Zimmera souhlasil a můžu s čistým štítem říct, že Duna je naprosto úžasný film s dechberoucím prostředím a rozmáchlým dějem. Nečetl jsem předlohu, ale pochopil jsem z internetu, že je to dílo, které bylo dlouho považované za extrémně obtížné, skoro až nemožné převést do kvalitní filmové podoby. Naštěstí má Villeneuve skutečný cit a talent nejen na lokace, vizuál a již zmíněný soundtrack, ale taky si dokázal zvolit perfektní herce. Timothée Chalamet je herecký talent desetiletí a Rebeccu Fergusson rád spatřím v každém filmu, ale i zbytek obsazení je naprosto famózní. Někdo může namítat, že se dějově nic úplně zásadního nestane a tento argument se dá pochopit. Ale já přesto tak úžasně odvedenou práci hltal od první minuty a nemůžu se dočkat druhé, snad ještě lepší části. ()

KukulienkaHO

Veľkolepé sci-fi dobrodružstvo... Áno, tým Duna bezpochyby je. Ja som sa bohovsky bavil od začiatku až do konca. Viackrát mi doslova padla sánka. Keď hneď z úvodu film vychrlil kopu informácií o tomto vesmíre, myslel som si, že sa stratím a zopár vecí v priebehu filmu úplne nepochopím. Obával som sa celkom zbytočne. Komunikácia Duny k divákovi je výborná. Vynikajúco nám to prekresľuje jej svet a na konci som skutočne všetkému, o čom sa tu hovorilo a dialo (a bolo toho teda hodne), porozumel. Postavy ma bavili, hlavne samozrejme hlavný hrdina. Určite veľkú zásluhu na tom majú herci, ktorí tu odvádzajú skvelú prácu. Príbeh, svet a dej fungujú takisto fantasticky. Vôbec mi nevadilo, že tu nie je nejaká mimozemská fauna či flóra (teda samozrejme mimo červov), pretože ten film to vo výsledku vôbec nepotrebuje, keďže kladie dôraz na iné veci. Atmosféra je úžasná, no ešte viac ju prehlbuje hudba od Hansa Zimmera. Samostatne by som si ju určite nepustil, pretože voľakedy nie je moc príjemná na posluch, ale v rámci filmu sú tie dunenia výborné. O nádhernom vizuáli ani nemusím písať... Veľmi ma prekvapuje až rozhorčuje kritika niektorých ľudí len zato, že im príbeh či postavy prídu slabé. Áno, nejedná sa (hlavne čo sa postáv týka) v týchto ohľadoch o veľdielo, ale koho to zaujíma, keď to dokopy tak skvelo funguje a vytvára maximálne strhujúci zážitok?! Na pokračovanie sa teším veľmi a určite už zájdem do kina.😄😄😄 ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl