Duna

• Česko Duna (viac)

Sakinose odpad!

Příběh knihy osekán na nesmyslné minimum jakoby režisér vůbec nepochopil myšlenku knihy, hodnoty na kterých kniha staví, ale snažil se to udělat zajímavé pro dnešní korektní a změkčilou společnost. Prostě knižní univesum kde se staví na logice a neuvěřitelně důmyslných plánech a intrikách je zde ploché jako ti jsou zlí a ti hodní konec. Za mě film hrozný až nekoukatelný na úrovni nových star wars jediný rozdíl tady se  aspoň nesnaží vymýšlet rádoby humorné scény. A moje nesympatie k obsazení Paula a Shani jsou už jen pro mě poslední hřebíček do rakve. ()

RetroGamer

Duna je masterpiece. Je to najlepší film od čias Matrixu. V kine by som sedel aj ďalšie 3,4 alebo 5 hodín, pretože mi prišlo, že film mal len hodinu. Každú scénu som si užíval. Už prvá scéna ma dojala a film to dokázal ešte niekoľkokrát. Geniálne ich urobili - napríklad skúšku s krabičkou a ihlou alebo nálet harkonnenov na hlavné mesto, pri konci zase duel, kde sa prebudí Paulove druhé ja (btw, knihu som čítal). Niekoľko scén mi tam chýbalo a vedľajšie postavy dostali menej priestoru, no v celosti to vôbec nevadilo. A piesočného červa nemohli urobiť lepšie. Duna sa určite stane filmom roka. Hudba do toho neskutočne sedela (Hans Zimmer vynikajúci) - po celý film mala zmysel a krásne dotvárala atmosféru. A herci to zahrali tiež výborne... koniec utli úplne presne, kde sa to hodilo, len sa mi nechce čakať ďalšie dva roky na ďalší diel. No som rád, že je sa na čo v budúcnosti tešiť, ak to zoberie pod svoje krídla ten istý režisér. ()

messi@h

Nuda, kterou jsem nebyl schopný dokoukat. Přehlídka vizuálně krásných scén a zpomalovaček, které ovšem postrádají příběh nebo hlubší emoce. Hudba podbarvující 99 % času filmu se stane časem otravnou. A i ten zmíněný vizuál - je sice pěkný, ale ničím se nevymyká, za hodinu a dvacet, co jsem vydržel, jsem ani jednou nezažil nějaký wow okamžik. Ztráta času. Lynchova verze i třídílný seriál z roku 2000 za mě jednoznačně lepší. Denis Villeneuve vůbec nevystihl podstatu knihy plné zajímavých myšlenek, ale ani charakter jednotlivých postav. ()

Sharpooter

Duna byla neuvěřitelná síla!!! Nebojím se říct, že jde o film roku. Knihy jsem sice nečetl, ale o to více jsem byl překvapen skvělým příběhem, úžasným světem a velmi sympatickými postavami. Postavy jsou opravdu velmi skvěle napsané a herci byly vybráni dobře, opravdu zde nebyl nikdo, kdo by vyčníval, nebo někdo kdo by neuměl hrát. Rád bych zde zdůraznil, že zde bylo opravdu hodně S-tier herců a na filmu to kvalitou opravdu šlo vidět. Svět Duny je až děsivě dobrý. Je to takové nové Star Wars, a jako možná si i George Lucas nějaké nápady z Duny vypůjčil (kniha “Duna” vyšla dříve než první díl Hvězdných Válek). Já jako velký fanda Sci-fi a hlavně již zmíněných Star Wars, jsem měl při koukání na Dunu pocit, jako kdybych se vrátil do svých dětských let a znova se díval na Novou naději. Nemám ani slov k tomu, jak moc byl příběh dobrý, prostě film dekády! Opravdu jsem velmi nadšený a možná si i přečtu knihy, protože se mi nechce čekat dva roky na pokračování. Pokud se filmu povede mě přinutit, abych si o jeho světě zjišťoval více, tak je to důkaz, že je opravdu zajímavý. Nebojím se říct, že jsme u zrodu nového úžasného světa, který bude konkurovat již velkým a vybudovaným vesmírům (Star Wars, Star Trek). Je vidět, že režisér ví, jakým směrem se má vydat a já se nemůžu dočkat dalšího snímku z tohoto světa. Co se ještě toho režiséra týče, tak ho opravdu musím pochválit, jelikož prostředí bylo natočeno úžasně, a hlavně celým filmem nás provádí taková mysterióznost, kdy chceme vědět co znamenají vize hlavní postavy. 155 minut na tento snímek je tak akorát, nic neprotahovali, a přitom nám ukázali všechno co měli. Prosím všechny, aby šli do kina a film podpořily, protože pokračování prostě musí být a musí být minimálně stejně dobré jako první díl. Opravdu nebudete litovat, jasně chápu, že příběh nemusí být pro každého, ale minimálně ta vizuální stránka filmu je neporazitelná a srovnatelná například s Avatarem. V kině mi film utekl jak voda a vycházel jsem z vyraženým dechem. Na závěr bych ještě rád zmínil, že se mi velmi líbil easter egg Oscara Isaaca (herec, který hrál pilota ve Star Wars), který říkal: “za mládí jsem chtěl být pilot”, tohle byl pro mě opravdu nejlepší easter egg století. 10/10 ()

samkko

Dostal jsem to co jsem čekal, žádný zázrak, žádné zklamání. Vizuál, audiovizuál, herecké výkony, hudba atd.. to všechno bylo geniální, ale bez druhého dílů tento snímek prostě nemůže fungovat jako celek (kvůli nedokončené dějové linii). Tudíž zatím dávám 7,5/10 ale jsem si jist, že se mé hodnocení po druhém dílu změní. ()

Hashirama

Už se nestává tak často, že jde člověk do kina a pak pět hodin čumí s otevřenou hubou, nehledě na to, jak moc ho bolí prdel. Jen se nechává unášet tím orgastickým a monumentálním podáním a už jasně tuší, že je svědkem potenciálního generačního milníku, který zanechá významný zářez ve filmové historii. Přesně v duchu Villeneuveova stylu se divák do každého záběru noří, rochní se v tom audiovizuálním pornu a tetelí se blahem, že na něco takového může koukat. Dějová skladba je sice poměrně klasická a herecké podání po většinu času umírněné (tím větší efekt mají stěžejní charakterová vypětí), šla by omezit četnost flashforwardů a klišé se příběh taky nevyhnul (zvlášť to zásadní dějotvorné je vyloženě na škodu), ale je to tak wow a epic, že nad tím člověk stejně mávne rukou a dál se modlí, ať to ještě nekončí. 9/10 ()

neo93

Denis Villeneuve a jeho epický velkofilm. To je Duna. Je velice dobře znát, že Villeneuve již má za sebou úspěšné blockbustery jako třeba dvojku Sicaria, Příchozí nebo naposledy Blade Runner 2049. To samé jako se svými předchozími filmy se snaží i s Dunou. A za mě, se mu to nakonec docela povedlo. Ale nebylo to vůbec snadné. Jelikož sází především v první polovině snímku až příliš na epičnost díla. Sledujeme obrovské vojska, mohutné stroje a plavidla, silné a vznešené vládce různých ras. Pozorujeme opulentní scény různorodých planet, krajin a prostředí. A aby toho nebylo málo, do toho všeho duní uhrančivá hudba od mistra Hanse Zimmera, která naplno evokuje velkolepost filmu.  Audio-vizuální stránka Duny je jednoduše šitá přímo na velké plátno kina, což je moc dobře, jelikož se na to skvěle dívá a úchvatně poslouchá. Jen mi to přišlo až zbytečně na efekt. A zároveň se tím dost zastiňuje samotný příběh, který úplně nevtáhne, nelze se tak lehce napojit na postavy, zejména pokud divák vůbec nezná obsahově knižní předlohu od Franka Herberta, podobně jako já. Teprve v poslední třetině, až když Villeneuve ubere na výpravnosti, přidá na akci a zaměří se více na postavy, především na hlavního hrdinu, Paula Atreidese, který se má stát vytouženým zachráncem planety Arrakis a jeho domorodých obyvatel, začne film být tím pravým dílem, které si všichni zapamatují. Rozhodně závěrečná část pro mne byla po všech stránkách mnohem lepší, než první polovina filmu, která se chvilkami docela táhla, ačkoli bylo na co se koukat. Duna je určitě výtečným sci-fi snímkem, o kterém ještě uslyšíme a to v návaznosti především s pokračováním, na které se těším už teď. Jako úvodní díl knižní série, který má nalákat na další filmy, výborné. ()

Black-star

Nářez - já byla nadšená. Herci super, výprava super. Vlastně jeden z mála snímků v poslední době, který je poctivej. Těším se na pokračování. ()

xKatiex

2,5 hodinový trailer na to všetko,čo nás čaká o dva roky. Stálo za to mať hlavybôľ z knižnej predlohy začiatkom roka a odsedieť si toto celé v kine. ()

Tamten

Krásná ilustrace knihy, která vizuálně a hudebně nemá chybu. Ale dějově nelze očekávat žádný zázrak, neboť v první půlce knihy (kterou film zobrazuje) je děje spíše méně. Rozumné hodnocení tedy půjde dát až celému filmu, ne jen jeho první části. Nicméně bez znalosti knihy zážitek asi nemusí být až tak dobrý. ()

Warhaus

Audiovizuální zážitek zkažen příběhem, který se neskutečně vlekl. Snaha vměstnat do 155 minut co nejvíc postav byla neskutečná blbost, zvlášť když po pár minutách postava zemřela se snahou vyvolat lítost (ne, takhle to fakt nejde). Zimmer výborný, byť motiv jednotlivých skladeb byl až moc podobný (chyběla mi rozmanitost jako například v Interstellarovi, kde se motiv měnil dle jednotlivých planet), a až moc nápadně připomínal herního Zaklínače (například skladba Aen Seidhe). Duna mi připomněla čtení ságy Píseň ledu a ohně, kdy první knížka je s 800 stranami pouze úvod, kde se něco dělo poslední kapitolu a díky tomu jsem se pak těšil na další díl. Zde se něco dělo v poločase a lenivostí druhé půlky v poušti se mi chtělo akorát odejít ze sálu. Kolem a kolem jednou stačilo. 50% ()

Jazz06

Mnohonásobně lepší než předloha. Vizuálně úchvatné a velkolepé sci-fi, které stojí za návštěvu kina. Design strojů, prostředí, kostýmů i zvuku srší originalitou a Hanz Zimmer to jako obvykle perfektně doplňuje svou hudbou. Hvězdné obsazení je bezchybné. Herci dokáží i tím malém času, který je jim většinou vyčleněn, zaujmout. Nicméně postavy toho prostoru mají opravdu málo a v bezcitném světě Duny je jejich emoční dopad minimální. Z pohledu příběhu je film závislý na pokračování. Tvůrci se drželi předlohy dost striktně, což je z pohledu fanoušků chválihodné, ale tenhle film rozhodně nemůže stát sám o sobě. Na konci tedy nechává pachuť nedokončeného díla a divák si musí počkat na další díl "seriálu". ()

Durgas

Po odchode z kina absolútna uchvátenosť, po odznení prvých dojmov z imaxu veľká spokojnosť. Adaptácia neostáva len na povrchu príbehu, naopak, zatiaľ to vyzerá, že sa pôjde celkom do hĺbky. Výborné herecké obsadenie a výkony, pútavý knihe-verný dej, skvelá hudba, pre mňa aj výborne vystihnutá mystika, atmosféra a rôznorodá kultúra Impéria (napr. príchod imperátorovho posla a Sardaukari na Saluse Secundus že WOW). Pár drobných zádrhelov preto škoda spomínať. ()

BC

Vizuálně působivé jak cyp, o to víc v imaxu, ale informačně nabité úplně nikoliv a sem tam mi hapruje logika. ()

Lupes

Vizuálně skutečně překrásné, jenže, to jsme si v minulých dekádách říkali už tolikrát. David Lynch nemohl před bezmála 40 lety to, co může Denis Villeneuve dnes. Nebudeme se ale za dalších 40 let stejně soucitně usmívat nad Denisovým zpracováním? Co přežívá, je příběh. A ten Herbertův je pouhou americkou variací J.R.R.Tolkiena. Frank ovšem nebyl profesor literatury na Oxfordu a nepracoval na svých fiktivních světech několik desítek let. A to je hlavní důvod, proč se Lynchovo a Villeneuveovo zpracování v zásadě neliší a nelze je zahrnout superlativy. Z příběhu lze ocenit především zradu, nenadálý přepad, bezútěšnost totální prohry. Také politické pozadí je díky knižní předloze výborně vymyšlené a např. takové Star Wars se v tomto srovnání rovnají Prasátku Pepině. Dál už je to ale jen další hra na mesiáše, bez teologické hloubky či Tolkienova uchopení jde ale jen o další variantu humánního aktivisty a bojovníka za svobodu ("a demokracii," chtělo by se dodat, ale Herbert se naštěstí drží striktně monarchismu). A právě tato americká mesiášská (Mahdího) rovina je neskonalá nuda a vrší klišé. Neustálé vidiny budoucnosti jsou navíc velmi otravné a narušují spád děje. Co ocenit? Reálie zpracoval Villeneuve překrásně. Zcela se oddal Herbertově inspiraci světem islámu, dodal pak typické detaily Commonwealthu 30.  a 40. let 20. stol. a já mu zcela rozumím, že do stylu doby, kdy Britové kontrolovali polovinu Blízkého východu, mu pasují spíš rotující vrtule a seřazené pěší pluky než antigravitační lodě a nerdi střílející rakety pomocí klávesnic. Jiné logické lapsy už ale bolí víc a boj ve stylu samurajských soubojů či kung-fu do pouště prostě nepatří. Opět se naplňuje nešvar doby a touha kosmopolitně skloubit všechno se vším vyznívá jako klasický dort kočičky a pejska (jestli vám tuhle pohádku už nevyndali z knihovny jako genderově nevhodnou). A tady musí na závěr přijít pochvala za odvahu nepodřídit se současné demagogii a zanechat postavám Herbertova románu původní barvu kůže i pohlaví. To, že je hlavní hrdina heterosexuální běloch se stane v zemi zapadajícího slunce jistě cílem nejedné výtky. ()

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl

Tržby druhé Duny zcela předčily první díl