V roce 1959 je jako součást otevíracího ceremoniálu nové základní školy požádána skupina studentů, aby nakreslila obrázky, které budou uloženy do zvláštního pouzdra a uschovány pro budoucí generace. Ale jedna záhadná dívka místo kreslení zaplní svůj papír řádky zdánlivě náhodných čísel. O padesát let později nová generace studentů zkoumá obsah pouzdra a dívčin mystický vzkaz skončí v rukou mladého Caleba Koestlera. Ale je to Calebův otec, profesor John Koestler, který učiní zarážející odhalení, že přiložený vzkaz předpovídá s neuvěřitelnou přesností data, smrtelné daně a souřadnice každé významné katastrofy za posledních 50 let. Jak John dále odhaluje mrazivá tajemství dokumentu, zjišťuje, že předpovídá ještě tři další události, které poukazují na destrukci globálního rozsahu, a zdá se, že to svým způsobem zasáhne i Johna a jeho syna. John se snaží varovat úřady, ale ty jsou k jeho výzvám netečné, a tak se rozhodne sám zabránit ještě větší destrukci. S váhavou pomocí Diane Waylandové a Abby, dcery a vnučky nyní již mrtvé autorky proroctví, začíná Johnův zběsilý závod s časem, dokud nezjistí, že čelí definitivní katastrofě a také definitivní oběti. (oficiálny text distribútora)

Gereth

Několik samostatně relativně dobře fungujících částí nešikovně pospojovaných k sobě. Koukáte na slušně rozjetý příběh o předpovědi různých katastrof, které se začínají postupně vyplňovat a najednou zjistíte, že se z ničeho nic začíná řešit uplně něco jiného a že to co jste dosud viděli, jste mohli vlastně klidně přeskočit. Bez jakéhokoliv varování nás to hodí do zbrusu nového příběhu o tajemných lidech tajemně vyhlížejících z lesa. Tenhle je sice daleko nudnější než ten první, ale aspoň se dočká nějakého konce. Vlastně dokonce konců třech. Naštěstí je jeden z nich opravdu působivý a tak alespoň to vám dá pocit, že ne všechen čas u tohoto snímku byl zbytečně promrhaný. // 50% ()

kinderman

Hodně se namluvilo o nehollywoodském konci, co však zůstává zcela hollywoodské je fakt, že v roce 1959 šéfuje základní škole postarší běloch, zatímco o padesát let později statná Afroameričanka. ()

fmash

Po docela slibném začátku se začal příběh Proroctví rozplizávat v různých klišé (večer co večer flanděra kořalky, úžasný dokument globálního významu, který si profesůrek vozí s sebou autem a nikomu o něm nepoví atd.). V celku však přijemná podívaná — nicméně ta pseudoheretická zápletka, zdánlivě vysvětlující naprosto vše, přičemž ale ani sám Proyas necítí jistotu, zda pokleknout, nebo zda zapálit kříže, ta to teda zabila. Hlavně díky své barvotiskové lacinosti. ()

Huntelaar

Nechápu tu náhodu, proč během jednoho dne vidím dva tak rozdílné filmy a v obou je zobrazeno podobenství výkladu Bible, proroctví Ezechielova. Mimo to jsem Proyasův fanoušek a trikové sekvence jsou dechberoucí. ()

Lauri

Za co tu jednu hvězdu? Sama nevím.. Celý film mi přišel vážně pitomý, nicméně příšernější konec jsem v dějinách filmu snad ještě neviděla.. Film mě strašně naštval a nebýt té hudby, je to odpad jak vyšitý. Nicolas Cage by si měl začít rozmýšlet, čemu svoji tvář příště propůjčí, jeho talent se hodí na trošku jiné typy filmů. ()

OG_Swifty

Další ze zdánlivě nekonečných filmů, kde Nicolas "Otec Roku" Cage padne úžasem na kolena a nejenom on... Po poměrně zajímavém úvodu jak z Exorcisty se film stane oslavou učitelských schopností známého zloděje aut a prezentuje nám film plný apokalyptických eventů, mimozemšťanů s vizáží členů kapely Scooter, a pár vyvolených dětí. Když na konci filmu běhal Adam s Evou kolem obřího ořešáku, byl jsem celkem rád, že už mám tuhle apokalypsu za sebou i já. Znamenalo to tedy, že Nicolas Cage je Bůh? V paralelním vesmíru zcela určitě.. ()

zipexx

Slibně vyhlížející thriller začne v druhé půli ztrácet dech a nastupuje, jak již uživatel Antek avizoval, náboženská agitka říznutá invazí z vesmíru. SPOILER==>> To, že si "ufounci" na konci filmu hrajou na Bohy mě málem až rozesmálo:-). Přesto dávám tři hvězdy za povedenou hodinku, i když se jedná spíše o vykrádačku jiných filmů, já se bavil. ()

Lord.Jim

Hm... nakonec nic moc. Nepochopila jsem celou škálu poselství, když zánik byl nevyhnutelný a nešlo mu předejít. Jestli mi to někdo vysvětlí, budu ráda. Téma vypadalo zpočátku velice nadějně, ale nějak se "v průběhu" rozplizlo. ()

SonG

Knowing se od začátku tváří, ba dokonce je parádní jízdou v čele s dobrým Cagem, tajemno střídá překvapení, překvapení střídá úžas. Říkáte si:,,jo jo jo, to bude pecka!"...Ale pak najednou přijde zlom, a vy se jen chytáte za hlavu. Konec byl naprosto mimo moje očekávání, čekal jsem katastrofické výjevy jako ze Dne nezávislosti nebo Drtivého dopadu.....a ono ne...místo toho se do příběhu začnou motat.......no radši se podívejte sami. Z originálního námětu by šlo v tomto případě vyždímat mnohem více než jen těch pár ubohých pokusů o trhák. Ale jak říkám, mluvím o posledních 30 minutách, začátek byl paráda. Ortel: Průměr jako hrom. ()

BoredSeal

Normálně bych dal tři a půl za téměř obvyklý příběh, ale to by si Knowing nezasloužil. Ze začátku nás odradí pár věcí jako třeba že ve filmu hraje Cage, že Cage se ještě s novýma zubama nenaučil mluvit pořádně (už je má přes dva roky) , že ve filmu je vztah ovdovělého otce Cage a syna, což by u filmodiabetiků jako já mohlo způsobit při nebezpečné kombinaci záchvat nebo že někdo předpovídá 11. září. Naštěstí se film vydává úplně jiným směrem. Proyas - solidní atmosférický režisér nás moc často filmy neobšťastňuje, ale svou práci umí. Mrazivost, tíseň, strach, očekávání plus výborně šťavnatě natočené katastrofické scény (něco takového jsem fakt při zdánlivě komorním vyznění filmu nečekal) - všechno tu je a funguje. Dokonce jsem já cynik přežil sentimentální scény, při jakých v podání ufňukance Spielberga odcházím na velkou nebo si vařím čaj. Co se týče závěru, nedávno jsem si posteskl u "Dnu kdy se zastavila Země", že Hollywood nemá koule šokovat nebo být nemilosrdný. Hollywood možná ne, ale Proyas jo - a díky tomu dávám bez výčitek čtyři z pěti. Uau. Nenápadný a příjemný film. ()

ilemas

Ani špatné, ani dobré. Taková slátanina, příliš rozvleklé, tři dobře natočené katastrofické scény (letadlo, metro a sluneční bouře), trapní mimozemšťané, Cage hraje dobře. Film, na který jsem šel jen kvůli pár efektivním, ikdyž ne příliš dokonalým scénám a který už nikdy nemusím vidět. Přesto přes mnoho nedostatků ten fim má něco do sebe. ()

maverick10

Zajimava Proyaovska vizualni podivana s pribehem, jehoz namet je vice nez zajimavy. Zpracovani a scenar pokulhavaji za temito prednostmi a tak celkovy dojem je spise zklamanim. ()

iHyik

Výš než nad tři hvězdy bych nešel. Cage prostě neumí hrát a příběh by moh být dobrej, kdyby nebyl tak blbej. Ze zakončení by se dalo kurva čerpat. Kdyby to točil Shyamalan. ()

gumli

Dobrý sci-fi film,ale má nejako nenadchol.Okrem tých katastrof pomaly sa vlečúci a jednotvárny dej.A dve hodiny je pre tento film priveľa.Solídna a zaujímavá myšlienka.Filozofická otázka,či je život iba náhodná udalosť,alebo všetko je dopredu naplánované je naozaj zaujímavá.To nie je žiadna náboženská otázka.Ale v tomto filme je aj tak troška náboženská propaganda.Cudzinci boli asi anjeli,aj keď nemali krídla a záver filmu mi pripadal,že tie dve deti vysadili v nejakom novom ráji.Chlapec a dievča-Adam a Eva.No ale je to len môj názor,nikomu ho nevnucujem.A aj tých králikov čo im dovolili títo cudzinci zobrať so sebou, boli podľa mňa určite samec a samica.Za rok by tam bolo neuveriteľné množstvo králikov.A čo sa týka rôznych predpovedí,o tom je filmov celá kopa.Ale možno sa mýlim a boli to mimozemšťania,aj to je možné. ()

lioncel

Naivní, ale zároveň pohádkově krásné, jako každá blízká setkání třetího druhu .. k tomu ty trikové záběry = letadlo, metro, ohnivá apokalypsa .. prostě slušný … ()

kagemush

....., a tak Proyasovi řekli: ,,hele vono je to dobrý ty tvoje filmy,a klidně ať sou jakože temný,ale kurňa,ať už to vydělá ňákej ten dolar!" Proyas poslech,a já mám teda asi peška. ()

GrungeChild

Takový pěkný film to mohl být, kdyby se toho nechopili američtí "odborníci" přes sentiment. Kouká se na to krásně, zajímavý námět, parádní finish (sice je z toho zase cítit klasický happy-end made in USA, ale přece jen nevšední). Ovšem co tento film neuvěřitelně táhne dolů jsou otřesné herecké výkony, počínaje Nicolasem Cagem a jeho univerzálním ksichtem "na cokoli", dále učebnicová chudinka Rose Byrne, která mi celý film lezla příšerně na nervy, a děti byli zřejmě ještě dost vyjevení z kamer okolo, a měli dost práce jen s odříkáváním vlastního textu. Koukatelné, příjemná odreagovačka, ale opravdu nic extra. Btw malá rada na závěr, když si tento film pustíte o 1,5 krát rychleji, ušetříte spoustu času a vůbec nic se nestane .) za 3* ()

honajz2

SPOILERY Počáteční nadšení ze skvělé atmosféry a spousty mysteriózních náznaků se u mě postupem času měnilo v čím dál tím větší a větší zklamání. Fakt jsem doufal v nějakou lepší a zajímavější pointu, než konec světa. Ono totiž čím víc je jasné, že tomu tak bude, tím víc jsem si říkal "A to je jako všechno?". Navíc celý film se posouvá pomalu (někdy až zbytečně moc) a finále, které by se dalo skvěle rozvést a víc promyslet (hlavně bych rád věděl, co nevyvolení? proč zůstali na pospas? proč ti mimozemšťané vůbec přišli? z jakého důvodu chtějí znovuobnovit Zemi? těch by se našlo určitě mnoho, ale diváku vyber si sám...), ale ve skutečnosti je jen strašně urychlené a závěrečná scéna jak od Vesmírných lidí, kdyby jim někdo dal prachy na natočení spotu Nové Země. Jasně, filmy s tímhle poselstvím by vždycky skončili stejně, ale kruci... naprosto jasná obloha, zářivé (digitální) pole, v němž se nachází obrovský strom a hlavně po tom poli běhají malá děcka s bílými králíčky v náruči (!!!), no uf... Taky by to chtělo lepší herce, Cage přehrává jako obvykle (a jeho rádoby překvapený výraz je spíš k smíchu), děcka taky nic moc nezachraňují a taková Byrne neustále zběsilé mrká. Po filmařské stránce to ale je perfektní, nějakou atmosféru to má po celý film, některé scény jsou dost napínavé (třeba ta, kdy Caleb nevědomě začne psát na papír čísla) a ze začátku to mělo potenciál fakt velký, ale bohužel to celé dopadlo průměrně. Tak co se dá dělat... 3* ()

M.i.k.e

začátek dobrý,prostředek celkem nuda (hlavně srdceryvné cageovo kecací sekvence) a konec opravdu wow.Celou dobu byl film v hodnocení na 3 hvězdy,ale za konec musím jednu hvězdu přidat.Pořád sem se bál dementního konce ala Den kdy se zastavila země a tudíž mě tenhle dost potěšil :-) sakumprásk se jedná o vcelku zábavný film,který sice z trailerů slibuje trošku jinou podívanou,ale zase na druhou stranu se nejedná o takový provar jako např.Shyamalanovo Happening... ()

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

Alex Proyas a sci-fi od tvůrce Hvězdné pěchoty

15.04.2012

Po rozsáhlých přípravách mu studio Warner na poslední chvíli zrušilo biblickou akční fantasy Paradise Lost. Tvůrce Vrány, Já, robot a Proroctví tudíž hledá náhradní projekt. Zřejmě se jím stane… (viac)

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (viac)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (viac)

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

Nový Proyas, nový Cage a starý Poltergeist

23.08.2008

Tři značně odlišné projekty v dnešní novince spojuje fakt, že osobnosti, které za nimi stojí, nedávno spolupracovali na mysteriózním thrilleru Knowing. Především je tady režisér Alex Proyas, tvůrce… (viac)